Kompostiranje

Pročitao sam dobar deo ove teme, ali nisam našao odgovor, na ono što me zanima.
Imam dosta bukove šume i tu naravno dosta bukove zemlje (od lišća i suvog drveća). Šta mogu da uradim da se to do kraja iskompostira, jer kad vadim to, sve izgleda kao polupregorelo.
Da li da stavljam red šumske zemlje, red trave i tako slažem da se kompostira, ili neko ima bolji predlog.
Kontam da bez zelenog, neće tako brzo da se kompostira, a i biće kvalitetnije zbog različitog materijala.
Nemam dovoljno drugih otpadaka kojih bih mogao da stavljam u masu.

Znam da sam digao temu iz mrtvih, ali bolje nego da otvaram novu 😊
Sve sto je drvenasto, mora biti dooobro usitnjeno inace ga mikroorganizmi ne mogu brzo razloziti. A i ako ti je trava "najzelenije" sto imas u gomili komposta, tesko da ce biti nesto od toga. Moras imati izvor azota da bi se to upalilo. Mozes da mokris u gomilu.
 
Šta sem trave mogu da stavim da bi dobio dovoljno azota, jedino ureu? Nemam ništa organsko pri ruci.
A što se tiče braon materijala, prilično je usitnjen, to je uglavnom raspalo lišće i ostaci od suve buke, ali sve dosta sitno.
Ja sam mislio da prosejem i odmah to koristim, ali nekako mislim da je bolje da dodam nešto, tako ga i obogatim i bolje će da sazri.
 
Mozes ureu, a mozes, kao sto rekoh, i urin. To je bar dzabe. Ako drvo nije u obliku sitne pijevine, ostace skoro netaknuto.
Tu bukovu zemlju, kako je zoves, najbolje mozes da iskoristis kao pokrivku (malc). Ako hoces kompost, a nemas bilo kakvog stajnjaka, trava, lisce, i jak izvor azota bi ga napravili ali ne bas brzo.
 
Nazad
Vrh