Kombajnski motori

Odg: motor s 46

Da li OM 352 u zavisnosti od pumpe i broja obrtaja ima snagu od 130 do 170 konja?
 
Odg: motor s 46

@kiraj
Zavisi od pumpe i turbo punjaca.Ako iza broja ima slovo A onda ima turbo.
 
Odg: motor s 46

Ajd, samo da pitam jednu stvar, jer me jako jako zanima.

Gdje nadjete sve te silne Mercedes motore? U rakovicama ih imate, u zmajevima... Kao da ih negdje ima na hrpi, pa si kupuje tko treba.

Na zmaju 142 fali 30-50Ks, zavisi sto se radi. Ako imas 4.20m heder i sjecku, 50Ks mu sjeda ko budali samar. kukuruzi, 4 reda s frezom, takodjer fali sange...

Ovi mercedes motori mi uljevaju povjerenje jer 142 sa 135ks je super stvar, a od rakovice ne da je kvalitetniji, nego se nema sto ni usporedjivati na njima.

Vjerujem da Rakovica TS46 na kombajnu nema sto traziti, da turbina nije zamisljena za konstantan rad na visokoj turazi (1800 okretaja motora, turbina na punom opterecenju), da bi u prasini brzo "produvala". Na traktorima cesto odlaze, a sto bi tek na kombajnu bilo...
 
Odg: motor s 46

Ovi motori su se koristili na kombajnima ZMAJ 125 iserije 160 i na kamionima Mercedes 1213 pa ih ljudi skinu remontuju i postavljaju na traktore i kombajne.Dosta su pouzdani i dugotrajni.
Turbina moze da radi na tim obrtajima jer tako je dimenzionisana.Jedino se mora voditi racuna o filteru vazduha i ulju, jer te turbine nemaju kotrljajuce lezajeve nego klizne i podmazuju se pod pritiskom ulja iz motora.
 
Odg: motor s 46

Razlika ts46 i OM352 A je nebo i zemlja, sto se tice OM 352A njegova snaga je 107KW nekih 146 ks sa motorom na 2400 obr., ima varijanti a mislim da su u kamionima (nemojte me drzati za rec) sa 2200 obr. i ti su od 135ks. To je tvrdnja mog kuma koji taj motor stavio na JD, na zmaju su ovi sa vise obrtaja.
 
Odg: motor s 46

Zmaj je konstruiran da se na iberu vrti 1800 okretaja. Dakle, ne iskoristava punu snago tog motora. zato i pisem 135ks. Da se motor vrti na 2200 ili 2400 okretaja, cjela vrsalica bi bila ubrzana, pucala bi, i cjeli kombajn ne bi dugo trajao, jer nije zamisljen da tako radi. Ako je ovaj "brzi" na zmaju, znaci da je jos slabiji, jer je usporen za jos 200 okretaja od ovog "sporijeg".

Kombajnaski motor se stela drugacije od traktorskog, posto 90% svog radnog vijeka radi u visokim i jednolicnim okretajima, sto ni jedan motor ne voli. A sto je jos gore, od tih 90% sto radi u visokim kretajima, reci cemo da je 15-20% transport na cesti, a ostatak je sve pod velikim opterecenjem u zetvi.


I nitko ne usporedjuje po kvaliteti mercedesa i IMR, nego samo usporedjujem snagu koju isporucuju, i koju snagu kombajn treba za kvaliteten rad.
 
Odg: motor s 46

Moze taj motor da se montira jedino je bitno podestiti broj obrtaja motora da broj odbojnog bitera bude 830-840 i onda taj motor neradi u vrsnim obrtajima.
 
Odg: motor s 46

Razlike istih neznam a podatke koje sam izneo su od majstora.
Primera radi, poznanik iz susednog sela ugradio pomenuti motor sa 161-2 u 142 umesto s-46 i sad radi malo iznad pola gasa. Njegove reci; ako mu da pun gas desavalo se da lomi, kida, puca isto to sto ti navodis, i umesto da kombinuje prenose ili obara obrtaje on vozi 3/4 gasa, nisam video kombajn u rad ni ovako i prenosim to sto mi je rekao, jos potrosnju je precutao jer nebi mu verovao koliko trosi. Ako je slagao on onda i ja slazem.
Post je spojen: [time]1263561478[/time]
_________________________________________________
MONTOYA je napisao(la):
Zmaj 141-142 radi na 2000 o/min motora.
Pošto može da se nađe kombajski motor OM 352​
2-2500e
 
Odg: motor s 46

Najbolje bi bilo prestelati pumpu na motoru ako se radi o velikoj razlici okretaja. nisam siguran da 142 radi na 2 000 okretaja, al cu povjerovati vama koji ga imate.

Po tome, radi se o promjeni okretaja 200 u slicaju "sporijeg" motora, to se moze stelati na granicniku poluge gasa i ne treba dirati pumpu, a vise od toga bi trebalo prestelati da pumpa daje najvecu snagu pri nizim okretajima.

Da ne kenjam puno, bilo kakav ispravan mercedes motor je kvalitetniji i dugotrajniji od najboljeg rakovicinog. Bolje podnosi opterecenje, i pravljen je od kvalitetnijeg materijala.

A kolega ima zmaja 780 iz '65.g. njegov radi dosta brzo i tako ga je kupio. kad mu da gas, taj laje na mjesec, a radi se o IMR rednom 6-cilindrasu sa 75ks (oznaku ne znam). tako taj kombajn radi vec neko vrijeme, a tek kod kolege su pucali nosaci ladje od prevelikih trzaja uslijed povecanog broja okretaja motora.
 
Odg: motor s 46

sve je to bobo teorija ali praksa čini svoje ,što se tiče ts46 i om 352a to se slažem sa tobom da su nebo i zemlja po kvalitetu jer kod ts46je problem turbo zato su u rakovice 120 ubacivali mercedesa jer turbo na ts46 dosta smanji pritisak ulja ako ne veruješ nazovi mog ćaleta nek ti on objasni jer je ubacivao u rakovicu mercedesov motor
 
Odg: motor s 46

Mislim da treba otvoriti temu "kombajnski motori" ili još bolje "s46, ts46, om352, om352a" pa da pišemo o njima, ovako odosmo u :off_topic:
Post je spojen: [time]1263566227[/time]
_________________________________________________
Ovo je ipak samo s46...
 
Kombanski motori

Valda ce nesto preduzeti, nadam se.
Ima svasta da se piše...
Evo resenja promenuo sam naslov teme i idemo dalje. N.A.
P.S. Milane hvala na sugestiji jer nisam na forumu zadnja 3 dana a i necu do nedelje nesto sam u guzvi ovih dana
 
Odg: Kombanski motori

Posto je sad tema za sve kombajnske motore,mozemo da nastavimo dalje. Ovo su podaci iz uputstva za OM motore koje je pravio FAMOS iz Sarajeva. Nemogu da nadjem iz koje je ovo godine, pretpostavljam da je iz '80-tih.

v6nqk1.jpg
 
Odg: Kombanski motori

evo i za s46 vozilski 88kw(120ks)pri 2800 o/min traktorski 76,5KW 104ks pri 2400 0/min masa motora 470kg evo i za ts46 vozilski 110kw(150ks) pri 2600 o/min traktorski 103KW (140ks) pri 1600 o/min masa motora 490kg ovo su sigurni podaci
11sgfns.jpg
podaci su uzeti iz knjige
 
Odg: Kombanski motori

Vecina Vas zna da je u moj Z 142 ugradjen motor OM -352 A.Motor je izvadjen iz kamiona te sam prvo menjao bos pumpu .Morao sam da menjam nosace motora, male prepravke usmerivaca vazduha i zvono sa spojnickom osovinom.Pogon hidraulicne pumpe je uradjen preko remenice tako sto je strugar dodao jos jednu remenicu pored one sto pogoni siroki pljosnati remen.Zadnje je bilo da nastelujemo obrtaje odbojnog bitera .Mislim da je 850-870.Sto se tice potrosnje Zavisi od useva ali je manja od s 46 za 20 %.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4EuDMFiXrBo[/youtube]
 
Bobo je napisao(la):
Najbolje bi bilo prestelati pumpu na motoru ako se radi o velikoj razlici okretaja. nisam siguran da 142 radi na 2 000 okretaja, al cu povjerovati vama koji ga imate.

Po tome, radi se o promjeni okretaja 200 u slicaju "sporijeg" motora, to se moze stelati na granicniku poluge gasa i ne treba dirati pumpu, a vise od toga bi trebalo prestelati da pumpa daje najvecu snagu pri nizim okretajima.

Da ne kenjam puno, bilo kakav ispravan mercedes motor je kvalitetniji i dugotrajniji od najboljeg rakovicinog. Bolje podnosi opterecenje, i pravljen je od kvalitetnijeg materijala.

A kolega ima zmaja 780 iz '65.g. njegov radi dosta brzo i tako ga je kupio. kad mu da gas, taj laje na mjesec, a radi se o IMR rednom 6-cilindrasu sa 75ks (oznaku ne znam). tako taj kombajn radi vec neko vrijeme, a tek kod kolege su pucali nosaci ladje od prevelikih trzaja uslijed povecanog broja okretaja motora.
sa ovim se potpuno slažem! I jednog dana kad mi na 142 crkne motor (bez obzira na sve ipak se nadam da to neće biti uskoro) umesto generalke nadam se da ću uspeti da nabavim dobar mercedesov motor.... Mečka je mečka a rakovica je #@%$#$ i to je fakat!
 
Ljudi ne kažem da Mercedes nije bolji i da imam prilike i ja bih ga ubacio,ali na zmaju 142 najduže što služi je motor,ima kod nas primera gde su ljudi uzimali nove 142-ke i vozi ga 20 godina i još motor nije diran a sve ostalo rađeno više puta.Govoriti da s46 nije dobar motor... :nono:
 
Nazad
Vrh