Kajsija

Dobro to za sušu te razumem al' kakva je situacija kod tebe u vezi mraza i tih ranih sorti.?Ja npr. rane sorte ne bi' nikako sadio jer jednostavno nemam prirodne uslove mada mi ni' ne trebaju jer srednje pozne kod nas u kraju rađaju konstantno i u najtežim godinama za kajsiju.
Ne bih sada ulazio u neku stratešku raspravu o proizvodnji kajsije.Jasno je da su sve mediteranske zemlje vodeći proizvođači posle Irana ili Turske.Nemamo mi tako veliku proizvodnju da pričamo o nekom ozbiljnom izvozu dok je i na domaćem tržištu deficitarna.
 
Ране не успјевају, али средње ране (од 3 до 9 дана прије мађарске најбоље) немају неке разлике по издржавању мраза од мађарске најбоље.
 
Da,ono može mraz i kasnije.Mada ja imam novosadske i najbolje,koje su ovde u okolini proverene čak i na nižim delovima ne omanjuju u teškim godinama.Videću kada stasaju i uđu u pun rod pa o tom potom.
 
Drugari, recite mi gde mogu da nadjem sadnice kajsije kalemljene na belošljivi visoko u krošnji. Početnik sam u voćarstvu, prošle jeseni sam posadio 1000 viljamovki u Levču i mislim da me hoće. Zakasnio sam za jesenju sadnju ali bih rado kaparisao za proleće ove sadnice kajsija. Pozdrav svima...
 
Sigurno nisam najpozvaniji al' javiće se verovatno neko sa potpunijim informacijama.Da si isčitao temu video bi da se već o tome diskutovalo,kako ni jedan rasadnik nema kajsiju na belošljivi.Pokušaj po rasadnicima,zovi raspituj se ali oprez jer je ove godine npr. uopšte nije bilo.
 
A kako bi bilo da sadim belošljivu u proleće i čekam sledeću jesen da kalemim kajsiju. Jel ima uopšte belošljiva?
 
Gorane, belošljiva ima da se nađu ali one jako slabo napreduju, ja sam nabavio 10ak komada prošlu jesen a tad sam posadio i semenke džanarike, belošljiva ništa napredovala nije, možda 10ak cm po neka, pola se posušile a semenke džanarike izbile od 15 do 40 cm kako koja, jedno i drugo podjednako zalivano i okopavano, belošljivi treba baš dosta vode, navodnjavanje...

Tako da pitam sad iskusnije, da li bi i sadnica na belošljivi zahtevala navodnjavanje?

Drugo što se tiče kalemljenja, na jesen se ne kalemi, verovatno si mislio na kraj leta, avgust, ali tad se kalemi pupoljkom a to je ono što ne želiš kad kalemiš kajsiju, kajsija se na šljivu kalemi grančicom na proleće visoko u visini krošnje, tako da pupoljci te grančice formiraju prve tj ramene grane, a šljiva da bude deblotvorac tj deblo da bude šljiva a ne kajsija da ne bi pucala kora.
Ako bi kalemio pupoljkom, ili bi kalemio nisko pa bi deblo bilo kajsija, ili visoko pa kad krene grana u vis, tamo negde u maju da je prekratiš da se razgrana, a sve je to nakarada...

Znači kajsiju na šljivu na proleće grančicom u visini krošnje tj na 60 do 80 cm od zemlje.
 
Ја ћу углавном садити врсте које сазревају прије мађарске најбоље јер мање трпе сушу.
Od svih voćaka, čini mi se da suša najmanje utiče na kajsiju, tako da na to i ne treba da se obazireš puno. Sigurno im suša ne godi, prilikom zrenja im treba vode i da dobiju onu lepu boju, ali su prilično tolerantne.
 
У праву си Алекса74. Подноси кајсија сушу, али код мене зри 6-7 дана после него у околини Београда, а 2012. године је суша кренула око 10. јуна. Каже проф. Огњанов да је незгодно кад кајсија добро роди, а рано крене суша - то помаже сушењу кајсије. Мада, 2012. је мраз обрао све у априлу.
У просјечним годинама киша пада до око 25. јуна тако да суша може да смањи само број цвјетних пупољака за наредну годину, али не и да оштети тренуни род. Око Петровдана већ наилазе топлотни удари око 40 степени који могу да мало покваре плод, а и цијена воћа у другој половини јула помало пада.
Кајсија ако преживи мразеве преживјеће и сушу.
 
Dao je jedan zanimljiv podatak kako svaka proizvedena kila kajsije kosta 0.24 e i da se jedino isplate rane sorte. Sto apsolutno nije tacno.
Znaci po njemu i rana, srednje rana i kasna sorta, sve isto kostaju da bi se proizvele. Zasto onda ljudi ne sade samo rane sorte?

Ne znam kako si razumeo, al ja se slažem sa njim da su rane sorte isplativije, ne i jedino isplative.


Kako je meni licilo, on je tu dosao samo da promovise dm1 dizuci je u nebesa, al dobro to je vec njegov problem.

Prilika za to je bila više nego idealna, i ja bih na njegovom mestu.
 
Na jednoj kajsiji sam danas zapazio neke bele izdanke kao pecurke u polukruznom obliku.Ne znam sta je pa ako neko zna...Ako ne valja da odmah vadim da mi ne zarazi jos neke...
 
Pele, možda i jesu pečurke, meni se pojave nekad, sad ih imam na jednoj trešnji, sa gornje strane ramene grane, na mestu gde je kora već malo pukla od starosti. Vreme je bilo pogodno za gljive. Sastrugaj četkom ili sunđerom kuhinjskim i macni kreča, sumpora, bakra....

Fruitboy, rane sorte kod nas nemaju gde da se prodaju, ne znam kako je drugde, uglavnom nisu dobre za transport a i ne liče na oko ni na šta, jedina opcija je pijaca a to su već male količine u pitanju.

Promovisali ste i tu džinovskih plodova gle imena pa se više ne proizvodi jer se lome grane.
 
Nazad
Vrh