Kajsija

Стручњаци са Пољопривредног факултета у Београду су одабрали једну од тих домаћих ружа и прогласиће је за сорту некад. Али, изгеда та тих домаћих подврста кајсије -ружа има више.
 
Kako je Keserović na Fruškoj Gori pronašao onu autohtonu kajsiju?E pa to je problem,PF u Beogradu.Ajd' mogu razumeti kad nekom fali entuzijazma da sad sam sakuplja sadi sve te kajsijice pa upoređuje i nešto u kućnoj radinosti sortira.Al' kad je neko plaćen da ceo život razmišlja o voću a pred nosom ima evidentnu zasebnu,autohtonu, različitu od svih drugih sortu onda je jasno gde je problem.
 
Bogami ima i u ovoj i u temama sa naslovom rezidba, formiranje uzgojnog oblika...svakako ostavi za proleće, taman imaš vremena da pročitaš :)
 
Никако да набавим кајсију ДМ 1. Наручио сам их 10. октобра, чекао да поваде, а данас ми брат од стрица јавља да им је све саднице покупио неки институт или нешто слично. Ако има неко садница или калем-гранчица ДМ 1, молим да ми се јави.
 
I mene ispalili iz Nisa, cekao sadnice i na kraju javili nemamo sve je prodato. Na kraju ce nam prodavati ko zna sta ko DM1 videces :) i meni odgovara par kalem grancica bar 20-tak da okalemim
 
Да сам ближе отишао бих лично па тражио бар калем гранчице. Теби није баш толико далеко, отиђи лично па тражи калем-гранчице. Један члан Хаклбери је прошле године посадио ДМ 1, али ми се не јавља.
 
Meni je logično da treba više godina da bi' se jedna voćna selekcija prevela u sortu uz sve što se pod sortom podrazumeva. Inače kome je zapelo do grančica pre će ih naći u NS na "Rimskim šančevima" tamo je ispituju a inače ispituju još 5-6 selekcija takođe sa nekim kao šifrovanim nazivima.Takođe sam čuo da je ima na Fruškoj Gori po "određenim" zasadima ili verovatnije kod prof'a lično.?
 
Poslednja izmena:
Не могу ни кајсију Форум са Јалте да набавим. У Осијеку су продали, а расадник из Доњег Михољца ове године не може да шаље поштом јер немају малопродају. И апотеке су завршиле продају за ову годину. Да отпутујем колима мало ми је далеко. Ако неко зна како да набавим кајсију Форум са Јалте молим да ми јави.
 
Kako stoji sa prelaskom preko granice?
Dal je dozvoljeno prenositi sadnice recimo iz Hrvatske u BiH?
 
Poslednja izmena od urednika:
Не знам ни ја све појединости преласка границе. Знам да треба проћи фитосанитарни преглед који постоји на граничном прелазу Градишка.
 
Nazad
Vrh