Kajsija

Fruitboy, gde si prodavao te rane kajsije i koje količine, koja prosečna cena po kg ako nije tajna?
 
Мени је црна кајсија и 2012. године и 2013. цвјетала заједно са новосадском родном. Лишће јој сличи џанарици. Волио бих да неко каже какав је укус. Књиге кажу да је укус сличан џанарици.
 
Vidi, ja nemam ranih sorti, ali taj s kim se družim i sarađujem ima Nju džersi 39. Na oko možda i nije tako lepa, s obzirom da nema previše dopunske crvene boje.Krupnoća dobra. Za transport je jedna od najboljih, s tim da mora nešto ranije da se ubere. Količina je bila neka smešna, 110din je koštala, ali naišao je neki rus kome treba pozamašna količina, tako da kad zasad stupi u pun rod, verovatno neće biti problem za otkup. Roba je prodata na lokalnom tržištu.
Kod mene i nije neki voćarski kraj, red veličine oko 500-600ha voćnjaka ima u krugu od 30ak km, raznih sistema uzgoja, starosti i voćnih vrsta. Ali postoji tendencija da se podižu novi, intenzivniji zasadi. Sve u svemu velika perspektiva u budućnosti.
 
Ako vreme nastavi ovako toplo,sledece nedelje i do 15 stepeni,nece biti ni bitno koja je sorta,rana ili kasna.Ima da sve ode od mraza posto ce kajsija krenuti ako bude ovako toplo narednih 10-15 dana!
 
Hvala na informaciji, ne znam jel to možda M39? kod nas ima neka ta zovu je M39 ali je jako osetljiva na mrazeve pa neretko podbaci, jako je ružna, ružne boje, a neretko je i grad neki dokači dok kasnijima ne smeta jer budu još uvek male i zelene...toj M39 je i ovde cena bila oko 110 dinara ali baš tako male količine i na pijaci prodaja ili nakupcima, nije sad da praviš biznis od nje da podižeš 5 hektara, u mom kraju ih mnogi čupaju...
 
Ako vreme nastavi ovako toplo,sledece nedelje i do 15 stepeni,nece biti ni bitno koja je sorta,rana ili kasna.Ima da sve ode od mraza posto ce kajsija krenuti ako bude ovako toplo narednih 10-15 dana!

šta da krene ja mislim da nije ni prekinula vegetaciju juče sam ušao u njivu da orezem par komada koje su mi ostale od rezidbe u avgustu i makaze su ostale zelene kao da radim letju rezidbu
 
Danas sam orezao par mesovitih rodnih grancica i stavio u vodu pa cu videti kako se ponasaju.Posto je ona vocka koja ima jednu od najkracih faza mirovanja, 30-40 dana,svasta moze da bude.Sreecoooom,(sto kaze Sojic),najavljuju hladnije vreme krajem nedelje.
 
Sadio sam prosle godine 10 kajsija visoko kalemljenih na belosljivi, tj belici kako je zovu ti rasadnicari. Posadio bih sad jos nekih 50 komada ali razmiljam na kom rastojanju. Ove sam sadio na 4x5, s tim da sam od dosta ljudi cuo da je mnogo manje bujno drvo kalemljeno na belosljivi a narocito ako je visokokalemljeno u odnosu na kajsiju sa dzanarikom podlogom Da li neko ima iskustva sa takvom kajsijom u punom rodu tj, starijom biljkom?
 
Hristos se rodi, svako dobro želim !
Ja sam te rasadničare našao na pijaci u Palanci i kad su mi rekli da imaju kajsiju na belošljivi pao sam u nesvest. U suštini, kajsije im nisu skupe, lepo mi napreduju prošlogodišnje, jedino što mi ne uliva previše poverenja jeste kako se odražavaju u rasadniku. Zato se još uvek dvoumim da li da uzimam opet od njih ili da uzmem od nekog proverenijeg rasadnika duplo kalemljene. Naravno, ukoliko želiš povezaću te sa ljudima no problem... :ppozdrav:
 
Ја сам посадио 2.250 комада шљива, тих дупло калемљених (са посредником). На пролеће планирам да калемим кајсију (ружу, највероватније). Међутим, имам једно запажање... Поред те моје њиве двоје комшија имају ружу. Један је калемио на дивљаке које је навадио по старим кајсијама, а други на ове са посредником, које је купио од неког лика из Крушевца. Ове прве су се поломиле од рода, а ове друге су имале 30%-40% од нормалног. Е сада, да ли је то случајност или сам се и ја зезнуо, време ће показати, али такво је било стање на терену. Поздрав свима и срећан Божић свима који га славе.
 
Radashine komšo, jel misliš na zaklopačku ružu? Voleo bih da dođem kad budeš imao rod da uporedim te tvoje sa ovim mojima plodove :) Jel bi imao sad na proleće par kalem grančica da znaš da su sa dobrog drveta, da ne kažem kao za tebe da su? Dovoljno mi i 5-6 komada da nakalemim.
 
Ја сам посадио 2.250 комада шљива, тих дупло калемљених (са посредником). На пролеће планирам да калемим кајсију (ружу, највероватније). Међутим, имам једно запажање... Поред те моје њиве двоје комшија имају ружу. Један је калемио на дивљаке које је навадио по старим кајсијама, а други на ове са посредником, које је купио од неког лика из Крушевца. Ове прве су се поломиле од рода, а ове друге су имале 30%-40% од нормалног. Е сада, да ли је то случајност или сам се и ја зезнуо, време ће показати, али такво је било стање на терену. Поздрав свима и срећан Божић свима који га славе.
Što se tiče razlike u rodnosti do sad nisam video da je neko pisao o toj tematici ali bih voleo da neko ko ima kajsije sa obe vrste kalemljenja podeli svoja iskustva sa nama.

- - - - - - - - - -

Radashine komšo, jel misliš na zaklopačku ružu? Voleo bih da dođem kad budeš imao rod da uporedim te tvoje sa ovim mojima plodove :) Jel bi imao sad na proleće par kalem grančica da znaš da su sa dobrog drveta, da ne kažem kao za tebe da su? Dovoljno mi i 5-6 komada da nakalemim.
Ja sam mislio da si ti od prošle godine počeo da praviš brend od zaklopačanke a ti sad pišeš da ti treba neka kalem grančica, baš si me iznenadio.:haha: Šalim se naravno, zaklopačanku sam našao u rasadniku u Rajkovcu, ne znam samo da li je na posredniku ali sam se rešio nakon prošlogodišnje prepiske i tvojih klipova da bar 10ak komada posadim.
 
Ja još uvek imam zasad neke crvene kajsije (valjda je ruža) moje godište (1970.). Imam i zasade iz 1982., 1987., 2009., 2012. Nema toga tako puno, to su sve zasadi od 20-40 ari. Sada, ovaj novi što planiram da kalemim ima nešto manje od 4.5ha. E sada, da li je ta "zaklopčanka" u pitanju, nisam siguran.

@oktopod naravno, uvek.
 
Ух, зар већ цвјета! Ја имам двије брескве којима су избили листићи, али оне су биле преродиле и само понегдје си извирили листићи. Је ли цвјета само једна кајсија или више њих?
 
Nazad
Vrh