Kajsija



Evo posle duzeg vremena i ja da se javim,danas sam obisao i ja moj vocnjak da vidim sta se desava i mogu vam reci da nije toliko lose sobzirom kako je ludo godina pocela.Mraz je zeznuo cvetove na osnovnim granama ali nema veze bice za pekmeza a bogami i za po koju casicu.Evo neka slicica ns6 i kasnocvetna.
 
NS-5 dobijena na poklon od Miroljuba - vocka me stvarno iznenadjuje i od 5-6 sorti kajsija koje imam za sada mi se najvise dopada
I jako je kopatibilna sa breskvom, prosle godine u drugoj vegetaciji je tukao i mraz cvet i rodila je oko 2 kg
Razmisljam o manjem zasadu nje bas na vinogradarki kao i medjurednu kulturu u zasadu kruske na divljoj krusci.
Pored nje imam i 2 NS rodne na vinogradarki i ni blizu se nisu pokazale kao ova - slabiji porast, rod, krupnoca ploda kao i obojenost.
Ni m od monilije, dok rodna pored je ima par zarazenih grana.
 
Samo da javim kratko da su od svog voca kajsije prosle dalekonajbolje i ne primecujem da
je bilo ikakve stete. Na visnjama je mraz odneo oko 70 % roda. Na sljivama mnogo manje
mozda jedno 20 % je mraz odneo. Ovo je sve na lokaciji u Vojvodini a u okolini
Uzica sljive skroz mraz unistio. Jabuke otac kaze da su dobro ostale.
 
Sada mu je pravi trenutak prskanja a smotovca ubija Nurel d.
Kasnije planiram orezivanje i jedno prskanje od bolesti lista da biljka sacuva kondiciju za sledecu godinu.
 
O kakvim crvima govorite u kajsijama ,ja nemam pojma kao to izgleda(hvala bogu) i sta napada.Ulazi li u plod ili...Mozda toga i nema u mom kraju.Ima li neko neku sliku da vidim kao to izgleda.
 
Iskreno ja se nesecam nego htede da pitam nesto za rane sorte ove godine je kod nas bilo ubedljivo najbolje oprasena kajsija rana kajsija uhvatila je lepo vreme i to ce morati da se redi posto su u pitanju mladi kalemovi i ovo ostalo je kako treba 2 kajsijara sam gledao i ovde je rodna ponela veci rod nego roksana i zaklopacka naravno ako je to ns rodna pricam to zbog peleta jer mozda ako jedne godine pretera sledece podbaci ili oprasivanje mene zanima redosled stizanja ranih sorti licno mislio sam da uglavim po nekim coskovima AURORU jer pretpostavljam da je ona srednje rana Nekada sam imao oko kuce MADJARSKU RANU ona je izuzetna ali je brzo zavrsila karijeru sva 3 drveta a imao sam neku srednje ranu STARK ORANGEona je bila srednje rana dobar termin stizanja i rodna ali plodovi sitni katastrofa jedino da redis i to sam povadio neko je izbacio sliku aurore skoro bas dobro izgleda
 
http://poljoinfo.com/showthread.php?395-Kajsija&p=1244403&viewfull=1#post1244403 на другој слици (3833 порука) је аурора. Она је рана, буде око 10. јуна. Треба јој опрашивач.

- - - - - - - - - -

Niste videli cvrljive kajsije ?:sta:

Нисам стварно. Додуше и нисам имао много плодова. Али ме чуди Пеле како их он није видио. Додуше, код мене ни брескве не буду црвљиве, а њих сам брао мало више.
 
Kod mene se osušile dve kajsije u drugoj godini posađene su u proleće 2015. Jedna mađarska najbolja nisko na džanarici posađena krajem marta (3kom za 200din) a druga roksana posađena početkom aprila isto nisko na džanarici kupljena kao druga klasa 80din. Obe su krenule i pustile listiće od po par cm pa se ti listiće suše. Sačekaću još jer se nadam da krenu ali mi se čini slaba vajda. Donekle sam se nadao da će samo malo da se 'pokunje' kao kod kolege Komadare prošle godine pa da krenu ali čini mi se ništa od toga....
I jedna na dvostrukom kalemu nije krenula uopšte - ta se osušila.

Jednu sam sa dvostrukim kalemom prebacio iz voćnjaka jer su grane dobile smolu pa sam ih skratio skroz i sada pušta mladare.
Jednu sa dvostrukim kalemom sam isto prebacio jer je slabo rasla i ta je pustila pupoljke ali se izgleda i ona osušila ali tu možda i nisam morao da presađujem.

Zajedničko za sve te sadnice je da su posađene u proleće ili kasno proleće 2015 kada je u mom kraju bila velika suša jer kiša nije padala skoro dva meseca u julu i avgustu a ako je u gradu i okolini padala zaobilazila je tad deo gde je voćnjak. Zalivao sam povremeno ali ne toliko koliko je trebalo. Eto posledica...
 
To sto ti se sve posusilo nema veze sa susom 2015 ili je to sve izmrzlo zimus vi ste niski u godominu ili si bacio ureu i posusio ih jesi bacao nesto skoro
 
Nazad
Vrh