Kajsija

Trebao si poprskati galofunginom i kaptanom
Sada sam bio na vocnjaku i ima posledica od grada od pre neki dan.Ima jedno 20-30% udarenih plodova.Bice izgleda i rakije.Nadam se da samo udareni plodovi nece struliti posto nisu velike rane.

- - - - - - - - - -

šljivin.....
Радашине, Васовац, је ли кајсију напада бресквин или шљивин смотавац? Бресквиног немам у близини, а шљивиног има доста.
 
Е онда сам готов. Шљивиног има свуда. Додуше, он ни шљиве не нападне више од трећине. Мораћу правити неке клопке. Лако је Пелету, код њега све пшеница и кукуруз, шљива нема у близини. Васовац, хвала ти пуно, сад знам шта ме чека.
 
Napraviš 'šalter' na plastičnoj flaši u gornjem delu i sipaš 1dcl piva, 1dcl jabukovog sirćeta, kašiku, dve šećera i dopuniš sa vodom.... To je klopka za šljivinog smotavca i za sve ostale leptire, ne privlači pčele ali privlači ose i stršljene a upadne i po koja mušica.....
 
Napraviš 'šalter' na plastičnoj flaši u gornjem delu i sipaš 1dcl piva, 1dcl jabukovog sirćeta, kašiku, dve šećera i dopuniš sa vodom.... To je klopka za šljivinog smotavca i za sve ostale leptire, ne privlači pčele ali privlači ose i stršljene a upadne i po koja mušica.....
Ovo je vrhunsko resenje, nakupi se razne gamadi u flasama.
Koristim pivo i neki sok ubacim, a video sam ovo resenje kod pcelara koji se tako bore protiv strsljenova.
a15714020f03f203ac7f35c67de31701.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja danas ,,popravljao'' stetu od grada.Kaptan+ Decis+ Isabion.Nadam se da ce pomoci.
 
Ovo je vrhunsko resenje, nakupi se razne gamadi u flasama.
Koristim pivo i neki sok ubacim, a video sam ovo resenje kod pcelara koji se tako bore protiv strsljenova.


Da, tako se napravi kada se hoće hvatati ose. Ja sam postavljao tako isečene flaše i nikada nisam 'uhvatio' stršljana.... ali sam u flašama sa 'šalterom' hvatao ne samo stršljene već i razne leptire i mušice.

ovo je fotka s početka aprila tada je bilo samo par rutavih buba.....

105e729.jpg



Samo ipak je najbolje rešenje da to priroda radi sama... neki predator... ptica....
 
Poslednja izmena:
Kod mene se hvataju stsljenovi, vec se neki kapitalci podavili. Inace u flasi bude crno od raznih buba tako da ne znam koje su sve vrste, al da radi, radi.
Dobar fazon je i ovaj tvoj prozor, probacu.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 





Varijanta radi samo za strsljene
2dl soka od visnje domaceg
1l vode
3-4 kašike šecera
Pri vrhu boce od 5 litara izbušiti 4 rupe sa cigarom da moze da udje ali zaboravi gde je to bilo hehe??????
Prošle godine sam prosuo jedno 500 komada za 2 meseca
Ps:prazniti bocu jednom nedeljno
 
Danas obisao kajsije u placu i imao sta da vidim, opalo preko 50 posto plodova. Nemam pojma zasto, nije bilo mraza nije bolesno nema crva u plodu jedino jaka kisa i vetar pre neki dan. Da li se i vama to desavalo?
 


Jel ovo od grada na prvoj slici?
A našao sam na jednoj otpaloj crva pa ko nije video evo primera :-D inače ne otpadaju za sada ova je jedna od retkih.
 
U*Srbiji*je trenutno najezda stršljena čiji ubodi mogu biti kobni, ali malo ko zna da ako se ovaj insekt ubije, bilo to čak i u samoodbrani, preti kazna od 500.000 do dva miliona dinara!

Stršljen je, naime, u Srbiji zaštićena vrsta koja se ne sme ubijati.

Pored toga, ovaj najveći*neprijatelj>> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir <<pčela*koji je bitan zbog održavanja ekološke ravnoteže, nalazi se i na crvenoj listi ugroženih vrsta.

Direktorka Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju dr Dragana Despot objašnjava da je zaštita stršljena, kao i drugih životinja, regulisana Pravilnikom o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva.

"Kazne, ukoliko vas neko vidi i prijavi da ste ubili stršljena ili neku drugu zaštićenu vrstu, regulisane su Zakonom o zaštiti prirode", kaže dr Despot.

Član 74 tog dokumenta, koji propisuje mere zaštite strogo zaštićenih divljih vrsta, u stavu 3 doslovce kaže da je zabranjeno:

"Hvatati, držati i ubijati, strogo zaštićene vrste životinja u svim fazama biološkog ciklusa, oštećivati ili uništavati njihove razvojne oblike, jaja, gnezda i legla, kao i područja njihovog razmnožavanja, odmaranja i ugrožavati ili uništavati njihova staništa…"

Ukoliko neko postupi suprotno ovim odredbama, odnosno preduzme radnje kojima se mogu ugroziti strogo zaštićene vrste biljaka, životinja, gljiva i njihovih staništa, biće po članu 126 Zakona o zaštiti prirode kažnjen sa 500.000 do dva miliona dinara.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
U pravu si, izmenjeno!

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
[FONT=&quot]Stigao "informer" i na poljoinfo, pogledajte navedene članove zakona i pravilnika i definitivno za ubijanje stršljenova ne postoji zakonska sankcija ali za uništavanje njihovih gnjezda na VELIKOJ površini bi MOŽDA neko odgovarao?
Mere zaštite strogo zaštićenih divljih vrsta
[/FONT]
[FONT=&quot]Član 74[/FONT]
[FONT=&quot]Zabranjeno je korišćenje, uništavanje i preduzimanje drugih aktivnosti kojima bi se mogle ugroziti strogo zaštićene divlje vrste biljaka, životinja uključujući i ptice i gljiva i njihova staništa.[/FONT]
[FONT=&quot]U smislu stava 1. ovog člana, zabranjeno je:[/FONT]
[FONT=&quot]1) uništavati jedinke biljaka i gljiva i njihovih razvojnih oblika, branjem, sakupljanjem, sečenjem ili iskopavanjem i čupanjem iz korena, u svim fazama biološkog ciklusa i ugrožavati ili uništavati njihova staništa;[/FONT]
[FONT=&quot]2) držati i trgovati samoniklim strogo zaštićenim biljkama i gljivama i njihovim razvojnim oblicima;[/FONT]
[FONT=&quot]3) hvatati, držati i/ili ubijati, bilo kojom metodom, strogo zaštićene divlje vrste životinja u svim fazama biološkog ciklusa, oštećivati ili uništavati njihove razvojne oblike, jaja iako su prazna, gnezda i legla, kao i područja njihovog razmnožavanja, odmaranja i ugrožavati ili uništavati njihova staništa i sl;[/FONT]
[FONT=&quot]4) znatno uznemiravati, naročito u vreme razmnožavanja, podizanja mladih, migracije i hibernacije;[/FONT]
[FONT=&quot]5) presecati migratorne puteve;[/FONT]
[FONT=&quot]6) prikrivati, držati, uzgajati, trgovati, izvoziti, prevoziti, otuđivati ili na bilo koji način pribavljati i javno izlagati životinje uključujući sve njihove derivate i razvojne oblike.[/FONT]
[FONT=&quot]Bliži uslovi i mere zaštite za strogo zaštićene divlje vrste i mere zaštite njihovih staništa utvrđuju se aktom iz člana 48. ovog zakona.

Pogledajte koje su zaštićene vrste pa će vam biti jasno sve

http://www.zzps.rs/novo/kontent/str...o proglasenju i zastiti zasticenih vrsta.docx[/FONT]
 
Ma , bre , ja se u mom voćnjaku borim protiv ŠTETOČINA...a to su i gljivice ( plamenjača i sl.) i vaši i pauci i stršljenovi( i još mnogo drugih..da li nisu i žilogrizi zaštićeni)...Pa nisu bre to rode ili kornjače, koje treba čuvati... nego insekti koji imaju takav životni ciklus da su maltene neuništivi...još nisam čuo da je bilo koji insekt u bilo kom području na svetu uništen ili sl. ....I da je zbog toga značajno ugrožen opstanak ili neki prirodni poredak ili šta već.
 
Na vocnjaku gde su radjena 5-6 prskanja do sada i gde je uradjena sva potrebna zatita plodovi jako puno opadaju.Nikada u toj kolicini.U basti gde ove godine eksperimentisem bez i jednog prkanja stanje mnogo bolje.E sada budi pametan.:sta:
 
Nazad
Vrh