Kajsija

Код мене кајсије измрзле, мислим да је штета 100%, најнижа температура како кажу -3. И по листу се примећује да је кајсија најтеже од свог другог воћа поднела мраз. Данас опрскано неким фолијарним ђубривом, па чекамо следећу годину. Четврта година од садње (требало би да је Роксана).
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]

Колеге, каква је код вас ситуација? Је ли деловале ове хемикалије против измрзавања. или није ни било потребе да делују?
 
Kod mene nije islo ispod -1 a i prskao sam 4x epinom tako da ti ja ne mogu reci kada temperatura nije isla nize.Mislim da je koleda Vasovac merodavniji za odgovor,kod njega je bilo -2.5c.
 
Molim za savjet, mišljenje šta bilo.

Na kajsiji se sada formiraju plodovi poslije cvjetanja.
Treba li sada prskati i čime?


Do sada sam prskao signum+actara u bijelim balonima i u precvjetavanju Equation+dimetoat.

Prosle godine sam prskao samo u precvjetavanju i kajsija je bila odlično ponijela, formirala plodove i kada su bili veličine oraha svi su popadali tako da nisma imao ništa. Od čega se to moglo desiti?

Sada treba protiv supljikavosti lista i krastavosti plodova.Ponuda preparata u poljoapoteci je razna.Mozes dodati ako je precvetala i neki insekticid...Zasto su ti plodovi opali to moze biti 100 razloga.Susa,bolesti,kajsija inace odbacuje plodove u 3 navrata i sama se cisti.Losa prihrana,abortiranje plodova....Djavo ce ga znati.Probaj Vuksal folijarnu prihranu sa borom i kalcijumom koji ojacava sponu ploda i grane...
.


Opet mi se isto dogodilo i ove godine.
Prskao sam i treci puta: actar+signum+slavol ALI OPET SE DESILO OPADANJE PLODOVA.
Svake godine opadne plodovi, prosle godine sam praskao 1 puta I nista ove godine 3 puta i opet je počelo opadanje.
Opašće sve.

Sta mislite zasto se to dešava?

rstqwm.jpg
[/IMG]


2h2i61x.jpg
[/IMG]

Slikano prije nekoliko dana.
 
Moj stari kajsijar je bio posadjen 1979 godine a povadjen bagerom 1015 godine i prvi put sam ga prskao 2005 godine protiv monilije znaci prvih 26 godina kajsijar nije video hemiju kvalitet je bio vrhunski lomio grane od roda procenat susenja je bio 10 do 15 posto ali ne vise od 15 procenta sorta madjarska najbolja podloga belosljiva ali tada nije toliko jako radila farmaceutska mafija a video sam na ju tjubu video zapis pise ispod ekstezivni zasad kajsija covek je madjarski carinik i ima ogroman zasad kajsija negde u backoj isti sistem proizvodnje covek radi prva liga sve ok tako da sve ovo silno cackanje sa bojnim otrovima i raznim vestackim djubrivima mi nije bas jasno kao ni ove guste sadnje na 3 metra pa je onda reze negde sade i blize a onda kajsija izbaci rod 40 kila pa se kao preopteretila pa gruvamo kan ureu vestak cuda da je oporavimo za sledecu berbu PK GODOMIN je sadio kajsiju i u Srbiji i u Bugarskoj 7 puta 6 i kajsija je znala u jakoj godini da izbaci rod 400 kilograma po drvetu e to se zove opterecenje ali danas jesve komercijala

- - - - - - - - - -

Ovo kod kolege iz Doboja mozda je izmrzlo ovih dana vrlo verovatno ili je prirodno proredjivanje mozda neka rana nezna te rane sorte su zeznute samo tako bolest nije sigurno kako joj je priroda odredila nediraj nista
 
Taj snimak sam pogledao 20tak puta,(nije mađarski carinik naš špediter je) imam jednu parcelu 20 i neki ar tu su mi pčele i na jesen planiram da tu malo izmešam mađarske sorte baš tako 6x6, za sada imam mlade kajsije u "normalnom zasadu" 5x4 pa ću za neku god kad na red dođe proširenje imati makar delimičan uvid u to kako je bolje saditi kajsiju.
 
Zanimljive teze, da razbiju monotoniju ali ne i moniliju :) Većina nas kojima je ovo hobi ili dodatna delatnost voli prvenstveno prirodu i voleli bi da je moguće na ekstenzivnoj kajsiji obrati 400kg ali.... nema. Prvi sam skeptik i volim sve ili da vidim ili da čujem od nekog od poverenja ili iz naučnih radova (koje kritički analiziram). I po svemu istina je negde između, treba saditi gušće ali ne mora baš DM1 :)
 
Na koji razmak si podizao nove zasade?
....
Znači na 5x3 bi trebalo imati na pojedinim stablima u dobroj godini 60kg

Na parceli na kojoj planiram sadnju ovo je 175 vs 450 sadnica. Ovo prvo jedino ima smisla ako je zemlja u parlogu tj džabe i nema pametnijih ideja.

Kod ekstenzivne ima da čekaš rod 7 godina i onda bez ograde i merdevina pitanje šta ćeš obrati.
"Intenzivnu" prskaš, režeš i bereš sa zemlje u petoj godini

Ranije je bila aktuelna ona priča -sadi orah i kajsiju između.... asad možemo i obrnuto :)
 
Poslednja izmena:
Posadjena je prije 14-tak godina, čini mi se nka mađarska sorta.
Jeste rana je, valjda, jer bi trebala da stiže rano.

Kažem valjda jer nikada nisam pojeo kajsije sa nje :sta:
Svaki puta cvijeta, često ponese plod ali onda sve opadne.
Ako nisi do sada pojeo plod sa nje onda je vadi.Kajsija je cudna vocka i ima mnogo nedoumica kod nje sta je ovo sta je ono,razmak saddnje i ostalo.Inace ja sam juce poceo malo da sredjujem vocnjak,secenje izbilih mladara iz podloge,malo seckam i grane koje smetaju jedna drugoj,okopavanje.Primetio sam da dm1 koji je sada u 4-oj godini ne isteruje izdanke iz podloge(bar kod mene) sto je spas za ledja.Inace je i lepo ponela rod.Opadanja plodova ima ali za sada stidljivo_Ono sto mi se ne svidja je izrazena supljikavost lista tako da cu morati ovih dana ici Captanom,Scorom ili nesto drugo...
 
Микес,
Можда ти кајсија није самооплодна. Мађари имају врсте које нису самоопрашиве.
Може и зимски мраз да направи осипање цвјетова. Али, ако није имала ни једна плод за десет година онда јој треба опрашивач.
 
Микес,
Можда ти кајсија није самооплодна. Мађари имају врсте које нису самоопрашиве.
Може и зимски мраз да направи осипање цвјетова. Али, ако није имала ни једна плод за десет година онда јој треба опрашивач.

Pomišljao sam i na to.
Ali ima plodove, kao što se vidi na slici, u plodovima ima košpica. Mislim da je uspješno izvršeno oprašivanje, ako ima košpica?!?!


Pele,
da je sjećem, tako bi joj i moglo biti na kraju. Iako mi žao, lijepo je rasla.
 
Прекалеми ти једну грану неком самооплодном врстом. Мађарска најбоља, роксана, коју нађеш па види.
Свега има код кајсије, измрзли цвјетови могу да цвјетају иако је тучак уништен, а смрзли плодови да опадну десет дана после мраза.
 
Posadjena je prije 14-tak godina, čini mi se nka mađarska sorta.
Jeste rana je, valjda, jer bi trebala da stiže rano.

Kažem valjda jer nikada nisam pojeo kajsije sa nje :sta:
Svaki puta cvijeta, često ponese plod ali onda sve opadne.
Loše diferenciranje cvetnih pupoljaka/cvetova/plodova se to zove stručno. Nema leka apoteka. Sajla dobra samo pomaže. Nemoj se ljutiti, šalim se malo, ali ja sam imao ranu sortu (39),najlepši voćnjak koji sam ikada podigao i uvek tako, svake godine. I solitarne pčele i bor i aminokiseline i bumbari i neka neispitana sredstva koja pospešuju oprašivanje... 20 godina - ništa. 40a, neki put 200-300kg, neki put ni kilogram. Sada mi je tu Burlat, jesenas kalemljene na mestu, spavajući pupoljak. Nečemu pametnom se nadam.
ced772872fdbfbf55abf853098f56eb2.jpg
a62ad51108f3790efd670ae7fb25543e.jpg
2a955b4dee17c4119047e46f98875251.jpg
bfc3b76fed539897d95bd888714ea703.jpg
 
Nije tu bilo sušenja. Jednostavno - promašena sorta i suviše dugo čekanje i premišljanje. Da sam na vreme odreagovao sada bih tu imao Burlat na punom rodu. Ta parcela mi je kod Dunava, veoma rano mesto. Velika greška. No, bolje je ispraviti je ikad nego nikad.
 
To se zove bog ti da djavo ti ne da imas ispred kuce najlepsu bajku zaklopacku ruzu vrh vrhova provereno ali znatizelja cuo si da se nove sorte ne suse da radjaju nekoliko puta vise od starih sorti da ne izmrzavaju pa cak i preporuku da se gura sto gusce i krenes na rizik ajde medju prvima da zagrizem i ono ispadne g39 sajlas pa je povadise po celoj srbiji a bilo je jos dosta sajlasa i dacija rumunska pa i ova njy dzersi nesto je kude ima tu jos dosta eksperimenata evo Pele je zbunjen sa ns rodnom i ti si se vratio na vreme na pravi put a ja iako cenim nove trendove nove asortimente nove podloge srce me stalno vuce na stare sorte prevazidjene tako da sam u novi kajsijar ubacio 60 posto zaklopacku ruzu i ostalo roksanu vidim da su cacani prezadovoljni roksanom
 
Nazad
Vrh