Kada koristiti ureju ?

Vredi li probati ujutru bacati ureju posle snega od 15-tak cm?Pošto je vedro a temperatura je oko -3 može li se očekivati da se ujutru baca bez štete po pšenicu?Mislim da će do ujutru još pasti koji stepen.
 
Eh sad kad citam sve ovo mislim kako sam se debelo zaebo :sta: :sta:
Ja sam juce na 1Ha kukuruza bacio 250kg ureje :sta: Bacao sam rucno ili sto bi Vi rekli pod struk direktno.
 
Koliko može da stoji urea u džakovima? Jel ima neki rok upotrebe? Ostalo mi je malo od prošle godine, a i ove mi više neće trebati...
 
pa mozes slobodno pet posto za kukuruz provere
zmaj je napisao(la):
koliko staviti uree za folijarnu prihranu kukuruza po hektrü :D
no Pa tri posto slobodno ,provereno .A ja sam isao i sa pet pa mu nista nije falilo pogotovo sto ima puno vlage
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
urea do 10% ide,pšenica čak podnosi i veću koncentraciju ali do 10%slobodno može da ide posebno u kukuruzu :ppozdrav:
Sa 10 posto prosle godine sam po liscu kukuruza dobio ozegotine ,kukuruz je vec bio povelik .
Na srecu mu nista nije falilo
Post je spojen: [time]1275367837[/time]
_________________________________________________
Nego jeli neko upoznat kako se ureja ili tacnije azot iz ureje ispira u dublje slojeve usled ovih kisa
Post je spojen: [time]1275400261[/time]
_________________________________________________
To me vise brine
 
mislim da se on nepresteno ispira,u Vojvodini prosecna kolicina padavina iznosi oko 620 l/m2 po toj racunici nebi morali da ga prihranjujemo azotm. Aj vidi bas me zanima
 
koliko se secam sa ureom je problem vise sa isparavanjem azota nego sa ispiranjem strucnjaci iz sfrj (znamo na kom su oni nivou bili)preporucivali su je za zaoravanje zbog svoje neispirlivosti . i ona u sebi ima biurita na to treba obratiti paznju koliki je procenat u njoj, kada se radi folijalna prihrana. a prihrana u paranje ureom moze da produzi vegetaciju ,to je ok ako je godina suva ,ali ako je kao ova koja ce vlaga biti?i koja je tu zarada
 
Mislim da je bolje na prolece nego na jesen, mada...
Na prolece je bolja kad je kisna godina, dok kad je susna godina je bolje u jesen pod brazdu. Zasto? Zato sto se azot potiskuje u zemljiste usled kise. Dakle ako nema kise optimalo je da se zaore kako bi bio na sto vecoj dubini da ga koren biljke moze usvojiti. Ako ima kise onda je bolje na prolece pa kad kise padaju potiskace ga i opet ce doci u optimalnu dubinu za korenov sistem biljke. Ove godine su kod rodjaka repe losije na onim njivama gde je kompletno djubrivo zaurano u jesen 2009te dok na parcelama gde je urea pacena predsetveno je daleko bolje stanje.
 
Pošto je ove godine bilo previše kiše verovatno nam je sav azot duboko u zemlji. Da li bi onda bilo bolje da ove godine zaoremo ureu?
 
Hmm... To sad sve zavisi od sledece godine. Kukurz ima jako dubok koren tako tu nije problem ako azot padne duboku u zemljiste. Ja cu zaorati NPK sad, a na prolece bacati ureju.
Zaoravanje ureje po meni ima smisla jedino ako sledeca godina bude EKSTREMNO susna, u svim ostalim situacijama mi bacanje ureje pod spremac deluje kao bolje resenje.
 
Nazad
Vrh