Kada koristiti ureju ?

miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
soji je azot potreban samo u ranim fazama porasta(ajde da kažem nekih do mesec dana)dok nije obrazovala kvržice na korenju.posle toga ima mogućnost da sama vezuje atmosferski azot preko njenog soja bakterija i da ga iskorišćava.ako nema tog soja bakterija u zemljištu onda nemože doći ni do stvaranja kvržica na korenju.da bi se to izbeglo i osiguralo seme se PREVENTIVNO ZARAŽAVA određenim sojem bakterija za soju,za lucerku,za svaku leguminozu određeni soj bakterije :ppozdrav: :ppozdrav:
bravo.
 
hvala kolega :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1287780862[/time]
_________________________________________________
ima i caka sa ureom-al to kad budeš rešio da MR. i DR. budeš -prodam ti patent :D :ppozdrav:
 
zato sam napisao AN ili KAN jer je direktno dostupan biljci odmah po unosenju u zemlju.
Post je spojen: [time]петак, 22. октобар 2010. 15:58:19 CDT[/time]
_________________________________________________
20-30 dana pre setve ?
 
kan-krečni amonijum nitrat,koji u toj reči krečni sadrži između ostalog i CA(kalcijum)koji je jedan od glavnih faktora zaslužnih za plodnost zemljišta,tako da ujedno poboljšava i faktor same plodnosti :ppozdrav: :ppozdrav:
 
urea moze samo u jesen na strniste za soju da bi efekat bio ok. a uprolece nikako zbog produzenja vegetacije i daljih problema
 
Ako je soji manji rod bez azotnih đubriva, ond mi nije jasno kako sam ove godine postigao prosek od 2300kg/kj, što nije ni malo ispod prosečnog roda? A bez trunke đubriva, ali sa dva tretmana folijarnim đubrivom.
 
Branko je napisao(la):
Ako je soji manji rod bez azotnih đubriva, ond mi nije jasno kako sam ove godine postigao prosek od 2300kg/kj, što nije ni malo ispod prosečnog roda? A bez trunke đubriva, ali sa dva tretmana folijarnim đubrivom.
Verovatno jer ti je zemlja bila nadjubrena stajnjakom vise godina.
 
Naprotiv, parcela gde su prinosi bili najbolji stajnjaka nije videla preko deset godina.
 
miroslavjovanovic78@gmail je napisao(la):
tarana je napisao(la):
par puta sam koristio nitragin na pasulju i nisam primetio nikakve efekte.
svaki biljka azotofiksator ima različit soj bakterija,tako da pasulj ima svoj soj bakterija,soja svoj,lucerka svoj,grašak itd.........
znam.koristio sam ono što sam na institutu dobio.
efekat = nula.
 
Branko je napisao(la):
dejan 77 je napisao(la):
a vestacka djubriva proteklih godina?

E, tu verovatno leži odgovor, jer godinama redovno zaoravam po 200kg NPK + prihrana 100kg po jutru. :D
3* 15 treba vise godina da se razlozi oko 3 zaboravo sam koliko procentualno svake godine a azot ti je verovatno organski vezan iz predhodnih godina .tako da si ubo dobitnu kombinaciju, samo napred .a uradi i analizu pa ces sve to potvrditi i onako je besplatna.
Post je spojen: [time]1287999094[/time]
_________________________________________________
pa kako znas da je efekat 0?
 
Is Urea a Slow-Release Form of N?
Because of the fact that urea must be converted to ammonium and nitrate nitrogen for its use by plants, some people describe urea as being a "slow-release" form of N. Field performance data show this is not the case. The conversion of urea-N to ammonium-N and on to nitrate-N is rapid, and under Kentucky's soil, climatic, and cropping conditions is not considered to represent a "slow release" of N either for application to fallow land ahead of the intended crop, for application at or after time of planting, or for application onto grass sods
u prevodu: urea se uopšte ne razlaže sporo.
Post je spojen: [time]1290540589[/time]
_________________________________________________
High soil pH also stimulates volatilization losses as shown in Table 2. Ten percent of the N in urea left on the soil surface for 4 days may be lost through volatilization when the soil pH is 6.0. At pH 7.5, volatilization losses double to 20% when urea is left on the soil surface for 4 days
ureu treba što pre inkorporirati.
ako je ph zemljišta 6 za 4 dana 10-ak % može da "ode" u vazduh.
sa ph=7.5 gubici su 20-ak % za 4 dana.
---------------------
gubici će biti veći za ureu koja nije inkorporirana, ako je zemlja vlažna a temperatura veća od 15 stepeni.
Post je spojen: [time]1290566063[/time]
_________________________________________________
evo jednog drastičnog primera.
ph=7
temperatura preko 24 stepena
10 dana urea stoji na površini i ne inkorporira se
gubici 40%
Post je spojen: [time]1290592046[/time]
_________________________________________________
koga zanima, a zna engleski, više info na sledećoj adresi:
http://webcache.googleusercontent.c...cts/UREA46.pdf+"Soil+Conditions"+urea&ct=clnk
 
tarana
onda po tvome ureju treba baciti na dan sertve ili eventualno dan ranije ako sam dobro razumeo_Obljasni malo konkretnije molim te jer su moje njive sa ph 7,4
 
evo jednog drastičnog primera.
ph=7
temperatura preko 24 stepena
10 dana urea stoji na površini i ne inkorporira se
gubici 40%

čovek lepo kaže da su gubici samo u slučaju da se urea ne inkorporira što znači da treba da se zatrpa setvospremačem ili drljačom
 
u urei imas 23 %azota koji je trenutno dostupan,i koji moze da ispari na suncu ako se ne inkorporira, i 23 %koji ima usporeno dejstvo. tako da produzava vegetaciju .ovo su podaci za ruska i nasa djubriva.obratite paznju na sadrzaj biurita<1%
 
Nazad
Vrh