Jagode-opšta tema

e da vuksal ima sve te proizvode ,,, sutra kupujem i prskam ,samo jel sme se mjesati sa signumom i kvadrisom..poso sam mislio prskati sa signumom pa zajedno da pomjesam il odvojeno?
 
Nisam siguran za mesanje sa fungicidima, treba da pise na djubrivu. Ja imam neko djubrivo bez Mg, pa dodajem Mg pri svakoj prihrani.
Kalcijum nitrat ja dajem 0,5 gr/sadnici nedeljno.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
2hwfW91.jpg


- - - - - - - - - -

Dali je ovo nedostatak gvozdja .U pitanju je sugar li.
 
Dali je kasno zbog karence prskati vertimekom karenca je 14 dana.Ovo mi je prva godina pa neznam za koliko ce stici za branje.
 
Ako su ti svi plodovi ko ovi na slici imas fore 14 dana. Samo ne bi trebalo prskati u cvetu zbog pcela

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
kad stize zenga za branje? orjentaciono da znam zbog prskanja ..zamecu se plodovi

- - - - - - - - - -

ja sam pustio tri puta do sad nebojisa kalcijum nitrat i davo sam 1 gram .. dal je mnogo?
 
Preporuka je 15-30 kg/ha nedeljno. Ja sam nasao sredinu i tako je ispalo. Nece joj nista biti. Jedino sto puno kalcijuma moze blokirati magnezijum

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Imam i vecih plodova ovo je sa losijeg dela .Imam plodove i velicine pivskog cepa.Neprimecujem da ima grinja ali mi se na liscu pojavljuju simptomi list se deformise ,ali citajuci probleme drugih clanova zakljucio sam da su isti simptomi i kod nedostatka kalcijuma pa sam danas fertigaciono ubacio kalcijum 6 kg na 12000 sadnica a posle I fe 1 lit.is to preko sistema za navodnjavanje.Nadam se DA nisam pogresio u zakljucku Ali nece ni da skodi opet se nadam .
 
Nije li pametnije folijarno dodavati Fe? Ja na jednom delu parcele imam jako visok pH, te Fe prelazi u oblik koji biljka ne može usvojiti fertigaciono. Jednostavno, ti ga dodaješ, on prelazi oksidacijom u neupotrebljiv oblik za biljku. Tu je, taloži se, ali ona ga u tom obliku ne može usvojiti. Možda grešim, ali ja sam to odavno tako skapirao.

"Fe je fiziološki aktivan samo u Fe2+ obliku, dok prelaskom u Fe3+ oblik gubi to svojstvo.

Usvajanje: Biljke mogu da usvajaju gvožđe kao fero jon (Fe2+), feri jon (Fe3+) i u vidu Fe-helata. Usvajanje Fe3+ jona uslovljeno je njegovom prethodnom redukcijom u Fe2+ oblik. Na usvajanje gvožđa utiče veliki broj činilaca spoljašnje sredine: visoka pH, velika koncentracija fosfata i Ca smanjuju njegovo usvajanje. U slučaju visoke pH i dobre aeracije, dolazi do oksidacije Fe2+ u Fe3+ i taloženja Fe(III) soli. Ishrana nitratima smanjuje, a NH4+ povećava usvajanje gvožđa."
 
Kako znati koji je nedostatak,da li je gvozdje,kalcijum ili magnezijum.Posto imam isti problem...

Kod kalcijuma su skroz drugačiji simptomi, pogledaj par postova ispred.
Nedostaci magnezijuma i gvožđa imaju slične simptome, s tim što se nedostatak gvožđa ispoljava najviše (najpre) na najmlađim listovima (pogledaj Sinišinu fotografiju), a kod magnezijuma (i mangana) je suprotno - na starijim.
 
Kako znati koji je nedostatak,da li je gvozdje,kalcijum ili magnezijum.Posto imam isti problem...
To to je nedostatak gvozdja.Magnezijum ima drugacije malo simptome.Preporucujem da skines brosuru Zelenog hita,imas jako lepo i na slikama objasnjeno nedostatak svakog hemiskog elementa i kako list izgleda.

- - - - - - - - - -

Radasine da li se kalcijum sme mesati sa prihranom 20-20-20,mislio sam da to zajedno pustim,ali mi se cini da je Nebojsa spomenuo jednom da kalcijum mora odvojeno?
 
111193548470930787006413.jpg
[/IMG]
111863288470929787006511.jpg
E jagodari evo malo i mojih jagoda da vidite i da kazete sta mislite u pitanju je druga i treca godina.
 
Nazad
Vrh