Jagnjeće pečenje - kvalitet i kvantitet zavisno od rase!!!

nije taj,ovaj je odrastao sa ovcama jer je medju jagnje,ojagnjen u maju,nazalost zaljucen jako rano sa nekih 23kg da bih pustili njegovu majku na parenje i stigla tu grupu ovaca koja se jagnjila ranije,jeo je lucerku,trava,kukuruz i silazu je poceo dobijati zadnjih mesec dana,nista posebno kolega,
 
ja sam danas prodao jednom gazdi za kafanu siljega od 36 kg .i ja ga pitam sta je bolje dal domace jagnje il ove druge sto sad ima .on kaze, domace je bolje .zato jer ono ima manju tezinu i velicinu kosti od ovi drugi tako je on meni rekao.
 
ma jb.ti njima mater sit sam takvih gluposti a da mu das dzabe onda bi falio ovog drugog.jagnje je svako dobro ako je mlado i debelo naravno pod uslovom da se ne hrani kao svinja kao sto pojedinci hrane jer ipak je to prezivac.
 
to se kod nas zove jagnje 30 do oko 45 kg .to je domaca ovca slikacu pa cu je postaviti.bas kad vi prodajete za kafanu pitajte da vidite sta vama reci.ja nisam jos imao prilike da jedem i da vidim velicinu i tezinu kostiju takvih novih sorti.
 
Meso od domaceg jagnjeta (ne witemberg, sarole, ill de f,,,) ima bolji ukus.
Ko neveruje neka se obrati iskusnijim kafedzijama ili ljudima koji cesce konzumiraju istu. :osmeh:
 
Meso od domaceg jagnjeta (ne witemberg, sarole, ill de f,,,) ima bolji ukus.
Ko neveruje neka se obrati iskusnijim kafedzijama ili ljudima koji cesce konzumiraju istu. :osmeh:
nebi se složio. Za vikend sam dao 3kom izmerili 155 kg uzeo čovek za veselje. Dugogodišnji kafedzija koji mu je to organizovao je izjavio da kvalitetniju jagnjad nije video. Inače radi se o melezima šarole ovnova i domaćih ovaca. Inače po kvalitetu svrstavati virtemberga i šarolea nema smisla. Virtemberg nije tovna rasa dok je šarole if texel selekcionisan na mesnatost i kvalitet mesa.
 
Govorim o ukusu pecenja.
A, verujte da ima razlike.
Kao sto ima razlike izmedju planinskog i ravnicarskog jagnjeta.
 
Veca razlika je izmedju planinskog i ravnicarskog jagnjeta nego izmedju rasa.
Ali kakav je to vepar koji bira splacine.
Vaznije je nacin i kvalitet (majstoluk) pecenja
 
Meni su to stalno govorili,kad kupe jagnje kako za klanje tako i za priplod.Virtemberg u danasnje vreme,sa tezinom ovnova od 150-180kg,ovca 90- 120kg,jagnjad sa prirastom u rasponu od 350 do 700g/dan,nije tovna rasa,ma sta mi rece?Mada,voditi se logikom da 100puta ponovljenja neistina,postaje istina,nije losa stvar!

---------- Poruka napisana u 15:36 ---------- Prethodna poruka je at 15:33 ----------

A na kvalitet pecenja najvise uticaja ima ishrana 90%,,i ne treba dovoditi u zabludu neuke ljude.
 
nemojte vise pljuvat po w znam da je mozda pramenka u neku ruku ukusnija ali nema smisla pricati kako w nije tovan nije mesnat i ostale gluposti w je odlicna rasa jer w ima mesa koliko hoces brzo napreduje i jede sve zivo
 
Könkretno ovde se radi o manipulaciji naivnih,jer kvalitet jagnjeceg mesa 80%zavisi od ishrane,jagnje koje je paslo lepu travu,jelo lepo livadsko seno i lucerku i kvalitetnu zrnastu hranu koja ima i dodatka sacmi(soja,sunc) ima odlicno meso,od ishrane samo kukuruzom i hranivima sa manjkom proteina imamo premasnu jagnjad,koja isto nisu ukusna,a prirast i donekle struktura loja u misicima zavisi od rase.

---------- Poruka napisana u 17:43 ---------- Prethodna poruka je at 17:40 ----------

Hvaliti jednu rasu tako sto ce se druga da budem grub könstantno neargumentovano bezosnovano 'pljuvati' je krajnje neozbiljno,i kad je W,tako los,nije tovna rasa,sto stalno porediti tovne rase sa W?Pa zato sto je kod nas W reper,za dobar prirast,dobrt mesnatost...itd,itd!
 
Razlike izmedju brdskih i ostalihjagnjadi i te kako postoje,hrana moze dosta toga da nadomesti nego kod nas nikada nije bilo niti ce biti nekog reda i pravila pa zato i propadamo iz generacije u generaciju. Wirtenberg je najisplativija ovca i bez premca u MESNOJ INDUSTRIJI (tu nikako ne podrazumevam pecenjare i pecenje). Znaci!kobasice,suseno i kao dodatak drugim vrstama mesa u proizvodnji suvomesnatih proizvoda.Nemojte da mesamo babe i zabe~wirtemberga i pramenku! Ja godisnje zakoljem i ispecem jagnjadi koliko neki ne vide za ceo zivot~svako jagnje je dobro u pecenju ako je iole pristojno uhranjeno ali BRDSKE~PLANINSKE PRAMENKE I MESANCI ISTIH SU DELIKATES i roba za klasu bolja i trazenija od ostalih.Kada je cena jagnjadi bila 160~180 din maksimalno jagnjad sa Tare i okolnih sela su isla koliko su i sada po 2,5e i uvek su imala svoje musterije.Ako hocete da pravite kobasice ili susite stelju~logicno je da trazite W;IDF;SHARLOE itd...rase koje za 3~4 meseca dostizu kilazu koju pecenjarske ovce ne dostignu za zivota.Znaci sve ima svoje vrednosti i kvalitete samo ih treba prepoznati i pravilno iskoristiti.Normalno je da cete prodati pecenjari,kafani ili kome vec jagnjad koju imate,bilo to W;pramenka;IDF itd.. ali ako to namenski radite sa nekom velikom pecenjarom,mesnom industrijom ili bilo kojim sigurnim otkupljivacem,logicno je da cete se povinovati njegovoj potraznji,tj.rasi koja je trazena i ima svoj prepoznatljiv kvalitet u toj potraznji.:ppozdrav:
 
Koliko ja znam virt je tip ovce kombinovanih osobina za meso i vunu. Nastala u Nemačkoj meleženjem domaćih sorti i španskih merino ovnova. Posle dugogodišnje selekcije od preko 100god dobijena je tipična rasa za meso i vunu. To su osnovni podaci koje zna svaki srednjoškolac polj škole. Crni Tekir je dao dobro objašnjenje da je ova rasa namenjena mesnoj industriji. Ko je od vas kupio u prodavnici neku prerađevinu od ovčijeg mesa. Kod nas se traži isključivo roba za ražanj. Ovce mesnatog tipa i njihovi melezi su u prednosti po kvalitetu u odnosu na virtemberg rasu.
 
A koja je razlika izmedju meleza pramenke i neke tovne rase i jagnjeta virtemberga? Ako ste citali taj udzbenik za srednjoskolce poljoprivredne skole takodje ste mogli da procitate da je IDF kombinovana rasa. Sta sad? Tako udzbenik kaze. I jos nesto pa i te tovne rase su namenjene za idustriju, ja ne znam da se na zapadu nesto puno vrte jaganjci na raznju obicno se kupuje kilo-dva u marketima?
 
Nazad
Vrh