Jagnjeće pečenje - kvalitet i kvantitet zavisno od rase!!!

njima je sve off kada nisu dobre volje a kad jesu onda moze sve.ja mislim da ovo nije bio off
 
Pa jeste of topic, jer bi bilo primerenije u temi o načinu obrade mesa prilikom klanja da se piše, ako takva tema ne postoji može se otvoriti. Ali i nije offtopic, pošto je konkretno povezano sa pripremom pečenja.

Stvar je u tome da neko kad traži informaciju o načinu obrade ovce prilikom klanja, verovatno neće pogledati u temi koja se zove Jagnjeće pečenje. U svakom slučaju offtopic je veoma rastegljiv pojam, ali treba malo razmisliti i o tome kako će ovaj forum izgledati za 20 godina i koliko će biti zgodan za laku upotrebu.
 
Veceras zaklano jedno W jagnje 40kg prosarano i mramorirano lojem bez'' krupnih kostiju i rebara ''nisam bio u mogucnosti da slikam ali ce pecenje biti prvoklasno. Gazda kome sam prodao jagnje kaze uvek kad uzima od mene nemoj samo da bude onaj W ima krupne kosti a ja mu uvek prikoljem W jagnje a on me posle hvali kako imam dobru robu jer je pecenje prvoklasno tako ce biti i za Arandjelovdan za sta je i ovo otislo. Toliko o svesti i edukovanosti nasih kupaca.
 
Poznata je anegdota da je jedan kafedzija prodavao pečenje od uvozne jagnjetine sa Novog zelanda kao sjeničku na rados svojih mušterija.
 
Fino nema sta! :ppozdrav:Kod mene jos ima u zamrzivacu jagnjetine od prije neki dan! Ali kad se oodledi nije to vise to! Ovo prasence ima bas duge zadnje noge, ili mi se cini, izgleda kao da se bavilo atletikom!:ppozdrav: Ali kakvo god da je bilo, ne sumnjam u prvoklasno pecenje!
 
nicolai samo ovom jagnjetu ne ostavljaj ovoliko noge već do koljena osijeci i baci a iznad koljena isto osijeci i provuci na stomaku da ga zatvoriš
 
Kolega @petrovo
-Neka noga,ne smetaju ničemu,a trbuh se lako zatvori sa špagom ili žicom...
Bitan je okus na kraju
 
Veceras zaklano jedno W jagnje 40kg prosarano i mramorirano lojem bez'' krupnih kostiju i rebara ''nisam bio u mogucnosti da slikam ali ce pecenje biti prvoklasno. Gazda kome sam prodao jagnje kaze uvek kad uzima od mene nemoj samo da bude onaj W ima krupne kosti a ja mu uvek prikoljem W jagnje a on me posle hvali kako imam dobru robu jer je pecenje prvoklasno tako ce biti i za Arandjelovdan za sta je i ovo otislo. Toliko o svesti i edukovanosti nasih kupaca.
To se kolega zove totalna glupost,a razlozi su neznanje i nemanje prakse,juce sam jeo W jagnje oko 40 kila,ma idi,prste da polizes,bitna je ishrana.
 
Posto sam ja inace ljubitelj jagnjeceg,ovcijeg... pecenja,mogu reci samo jedno-ogromna razlika je u ukusu izmedju autohtonih i tovnih rasa,pre par dana sam na Katicima(Ivanjica) konzumirao jagnjetinu pramenke,da na pomenem da nisam od davno,loj je daleko jaceg mirisa,cak i previse jer sam vec navikao na ove nabildovane,a posto cesto susim stelju loj od W,Idf...jednostavno nije pogodan za to jer nekako ostaje mekan i nije bas lep takav za razliku od pramenke kad se stegne i pucketa.Pecenje od pramenke jednostavno ima drugi ukus,a i sto rece Soumi ishrana,planinske trave daju posebnu aromu,ja bih to nazvao kvalitet,moze se uociti razlika i na siru,kajmaku,mleku-tom prilikom sam pazario koje kilo kajmaka i sira,uuuuuuuuu prava stvar,za razliku od ovog ravnicarskog stiropora.
 
E Mirko a ja kad sam to govorio da nije isto pramenka i w govorili mi da nemam pojma evo da to i jedan pravi znalac potvrdi ali hrana definitvo stoji dal je koncentrat sami il ispaša ima razlike
Moj deda koji trenutno ima punih 89 godina i koji je prohodao medju ovcama kada sam mu zimus odnio parče mesa od w jagnjeta i komad loja rekao mi je
Da meso uopste kao da nije jagnjece jer nema mirisa što i Mirko navodi a loj je jednostvano nazvao sirom bez ukusa
 
O ukusima ne vrijedi raspravljati, ali razlike postoje i to drastične htio to neko priznati ili ne. Da se neki ne bi vrijeđali pomenuću jedan primjer o kvalitetu vode za piće. Kad mi dođu rođaci iz Banata i piju vodu koja izvire iz stijene, ja ih pitam kakva je, a oni kažu da je voda ko voda. Ne mogu se načuditi kako im je ista kao njihova koja smrdi na naftu i željezo ?
 
Posto sam ja inace ljubitelj jagnjeceg,ovcijeg... pecenja,mogu reci samo jedno-ogromna razlika je u ukusu izmedju autohtonih i tovnih rasa,pre par dana sam na Katicima(Ivanjica) konzumirao jagnjetinu pramenke,da na pomenem da nisam od davno,loj je daleko jaceg mirisa,cak i previse jer sam vec navikao na ove nabildovane,a posto cesto susim stelju loj od W,Idf...jednostavno nije pogodan za to jer nekako ostaje mekan i nije bas lep takav za razliku od pramenke kad se stegne i pucketa.Pecenje od pramenke jednostavno ima drugi ukus,a i sto rece Soumi ishrana,planinske trave daju posebnu aromu,ja bih to nazvao kvalitet,moze se uociti razlika i na siru,kajmaku,mleku-tom prilikom sam pazario koje kilo kajmaka i sira,uuuuuuuuu prava stvar,za razliku od ovog ravnicarskog stiropora.
Sve zavisi od ishrane,manji deo od rase,ovo pricam iz prakse,mislim u konzumiranju,a ljudskim glupostima nikad kraja,Mirko u pravu si za te planinske trave,zato sam odlucio da 13 h zagradim u struju,sasvim drugaciji miris sena i to govorim iz prakse.Interesantno je da jagnjetina hranjena silazom lucerke ili stocnog graska ima takodje lep ukus i manje loja za nijansu.
 
Ja sad odgovorno tvrdim da su kojekakvi ludaci i nesavesni odgajivaci stvorili toliko losu sliku o W i pecenju pre svega i samo ishranom tih grla(otpaci iz bolnice,otpaci iz korane,iz kasarne i slicno)da treba prodje deset godina da bi se to promenilo,ej bio sam na sada zatvorenoj farmi da gledam neka resenja za nosece grede,i covek koji zivi preko puta kad mi je reko sa cim je tad stado ranjeno,nije ni cudo ovakve price.Pa ja kucetu ne bi dao tako nesto a ne ovci.Dace bog da zakoljemo i kod mene nesto i demantujemo sve budalastine i izmisljotine,ja jedem taj W cesto,i bez mane,stvarno ne bi znao sta da nadjem zamerku,ali sve to dolazi sa pase i kvalitetnog sena.Koju god rasu da krenes da ranis naopako,meso ce biti upropasceno.
 
Ma kolega PRAMENKA je pramenka mozemo mi da pricamo sta hocemo ali nema sladjeg pecenja e sad sto je nama isplativiji vitenberg ili ilde frans to je vec nesto drugo
 
Ma kolega PRAMENKA je pramenka mozemo mi da pricamo sta hocemo ali nema sladjeg pecenja e sad sto je nama isplativiji vitenberg ili ilde frans to je vec nesto drugo
Jeste to tacno,ali pitacu te kad se kroz 10 godina taj W totalno adaptira i genizuje prirodno na uslove i ishranu da li ce pramenka imati bolje ili losije pecenje,inace ja pramenku stvarno kao rasu volim i smatram je nasim velikim bogatsvom.
 
Nazad
Vrh