Ishrana tovljenika

Mogu li se svinje hraniti pilecim i kokosijim iznutricama?

Jedan moj prijatelj hrani svinje sa tim i sa koncentratom, pa me zanima moze li to da ima neke posledice po svinje ili za ljude koji jedu takvo svinjsko meso


Koliko puta si čuo da se neko zarazio sa salmonelom iz recimo jaja, mislim da ako skuva te iznutrice nekih makar sat vremena može da koristi.
 
Mogu li se svinje hraniti pilecim i kokosijim iznutricama?

Jedan moj prijatelj hrani svinje sa tim i sa koncentratom, pa me zanima moze li to da ima neke posledice po svinje ili za ljude koji jedu takvo svinjsko meso

Prijatelj ako ubacuje te pilece iznutrice, slobodno moze da izbaci koncentrat i da ih mesa samo sa kukuruzom ili jecmom, ali obavezno nesto protiv kanibalizma da ubaci, da se ne bi desilo da pocnu da jedu jedni druge. Kod mene u kraju je u zadnjih par godina taj nacin ishrane jako popularan. Ima svega nas par entuzijasta koji to jos ne rade. Cak sta vise, pre neki dan sam cuo za jednu jako poznatu firmu koja se bavi proizvodnjom veterinarskog materijala, da radi isto to ali ne obradjuju iznutrice termicki. Ujutru daju cistu prekrupu, a uvece samo iznutrice.Ljudima iz mog kraja koji to rade tovljenici stizu za isto vreme kao i meni koji hranim po tablicama, a iznutrice placaju 6 dinara kilogram, a mene koncentrat kosta 15-ak puta vise.

ps. tek sad primetih da ti je lokacija Beograd, pa moguce da je onda i taj tvoj prijatelj neki od ljudi koje pomenuh.

- - - - - - - - - -

Jel neko hranio svinje repinim rezancem,kao dodatkom u ishrani?Uzeo sam danas dzak da probam,jedu ga odlicno,zaparenog i pomesanog sa koncetratom.

Jedu ga zato sto im sladi. Ne znam sta hranis sa njim, ali tovljenici od toga nemaju nista sem lazne sitosti. Ja sam ga davao krmacama da se puno ne ugoje. Mislim da je to jedino cemu u svinjarstvu rezanac moze da sluzi.
 
Mora se dobro paziti kod ishrane pilecim iznutricama mom drugu su nedavno tri tovljenika uginula jer je hrana bila prejaka ,najbolje mesati skoro cist bungur sa njima ,a kako cujem od druga to je postala otimacina za ta creva i dosta ljudi hrani sa tim .
 
Prijatelj ako ubacuje te pilece iznutrice, slobodno moze da izbaci koncentrat i da ih mesa samo sa kukuruzom ili jecmom, ali obavezno nesto protiv kanibalizma da ubaci, da se ne bi desilo da pocnu da jedu jedni druge. Kod mene u kraju je u zadnjih par godina taj nacin ishrane jako popularan. Ima svega nas par entuzijasta koji to jos ne rade. Cak sta vise, pre neki dan sam cuo za jednu jako poznatu firmu koja se bavi proizvodnjom veterinarskog materijala, da radi isto to ali ne obradjuju iznutrice termicki. Ujutru daju cistu prekrupu, a uvece samo iznutrice.Ljudima iz mog kraja koji to rade tovljenici stizu za isto vreme kao i meni koji hranim po tablicama, a iznutrice placaju 6 dinara kilogram, a mene koncentrat kosta 15-ak puta vise.

Druže u tvom komšiluku tačnije u Boljevcima znaš i sam da ima 2 velike klanice pilića i da ljudi sa klaničnim otpadom hrane svinje.Ali ja ne verujem da oni kolju te svinje za svoju kuću nego dođu kod tebe i kupe tovljenika za sebe a svoje prodaju.Daleko im lepa kuća i njima i velikim klanicama koje svesno takve svinje kupuju i pretvaraju u prerađevine.Niti ću kupiti takve prerađevine niti takve svinje,bar toliko mogu da za sebe i svoju porodicu othranim kako valja i kako to narod radi.:ppozdrav:
 
Da li moze neko da mi odgovori,koliko vremenski traje kod vas tov svinja?koliko ako je prase malo,8-15 kg,a koliko od 20-25 kg?
 
Prijatelj ako ubacuje te pilece iznutrice, slobodno moze da izbaci koncentrat i da ih mesa samo sa kukuruzom ili jecmom, ali obavezno nesto protiv kanibalizma da ubaci, da se ne bi desilo da pocnu da jedu jedni druge. Kod mene u kraju je u zadnjih par godina taj nacin ishrane jako popularan. Ima svega nas par entuzijasta koji to jos ne rade. Cak sta vise, pre neki dan sam cuo za jednu jako poznatu firmu koja se bavi proizvodnjom veterinarskog materijala, da radi isto to ali ne obradjuju iznutrice termicki. Ujutru daju cistu prekrupu, a uvece samo iznutrice.Ljudima iz mog kraja koji to rade tovljenici stizu za isto vreme kao i meni koji hranim po tablicama, a iznutrice placaju 6 dinara kilogram, a mene koncentrat kosta 15-ak puta vise.

Druže u tvom komšiluku tačnije u Boljevcima znaš i sam da ima 2 velike klanice pilića i da ljudi sa klaničnim otpadom hrane svinje.Ali ja ne verujem da oni kolju te svinje za svoju kuću nego dođu kod tebe i kupe tovljenika za sebe a svoje prodaju.Daleko im lepa kuća i njima i velikim klanicama koje svesno takve svinje kupuju i pretvaraju u prerađevine.Niti ću kupiti takve prerađevine niti takve svinje,bar toliko mogu da za sebe i svoju porodicu othranim kako valja i kako to narod radi.:ppozdrav:
Druze u pravu si, ali da sam profesionalni tovljac a ne hobista,drzao bi jednu krmacu i par tovljenika za sebe. Ovako skupim parice na gomilu pa mi lepo dodju, a pritom i uzivam gledajuci ih kako rastu. Tovljenik me kosta skoro 18 000(prase+hrana). Tu zarade nema, dok ovi sto hrane sa tim otpadom i zarade nesto. Donekle ih i razumem, trziste trazi jeftinu hranu, oni je jeftino proizvedu. Pa ko voli nek izvoli. Da je ova drzava, drzava pa da meni koji hranim kako bog zapoveda obezbedi prodaju po vecoj ceni da i ja ne radim dzabe, bilo bi onih koji bi se vratilo na normalnu ishranu. Ovako zaradjuju hraneci (mozda i trovati) jeftino druge. Trenutno imam u tovu 20 komada i ulog do kraja ce mi biti oko 350 000 dinara, pitanje je kolko cu ja dobiti para za njih. :ppozdrav:
 
Ako vam nije tesko da malo pojasnite kako se svinje hrane sa tim pilecim iznutricama?
Dali mislite na creva, dali se to preradjuje?
Imam sansu da ih nabavim, ali kako ih koristiti.

unapred hvala
 
Zavisi kakve ih nabavljas. Mozes da nabavis creva samo povadjena iz pilica, kojka kuvas i mesas sa bungurom. Kod mene uglavnom uzimaju iz jedne klanice gde su samlevena creva, kosti,perije, krv... To je MOM ne znam koje klase nisam puno upucen. Kolega koji koristi mesa 2 lopate pivskog trebera, lopatu kukuruza i lopatu toga. Ne stavlja nikakve premikse, vitamine... Kad nema trebera taj deo zamen kukuruz,psenica ili jecam. Neki hrane i pola pola, ali se desava pri kraju tova da tovljenici crkavaju zbog jake hrane. Ja bi ti preporucio i upotrebu neceg protiv kanibalizma kao sto je kani stop. I najvaznije, ako si gadljiv ili ne podnosis miris crkotine ni ne pokusavaj to da radis.
 
Ma nisam gadljiv, reci mi sta je to bungurom?
Ovi ljudi kolju na veliko pilice i mislim da creva odlazu (ne preradjuju) tako da ako se moze pazariti
to ce biti samo povadjena.
E, sada kako dalje?
To da skuvam, pa da mesam sa kukuruznom, jecmovom jarmom i tako vlazno (zameteno) im serviram.
 
Bungur-jarma-sot prekrupa zavisi kako ko kaze u kom kraju u principu mleveni kukuruz. U principu tako je samo ujutru kuvas za uvece, a uvece za ujutru da bi se ohladilo, bar tako rade ovi ljudi kod mene. I naravno preko leta gledas da im neostaje u hranilicama da se ne bi kvarilo, vec odmah da pojedu posto je vlazno. Mozes da zametes pa da dajes mozes i odvojeno, pospes jarmu pa odozgo creva. Par postova iznad sam pomenuo firmu koja ujutru daje cistu prekrupu, a uvece samo creva, cak ih i ne kuvaju.
 
Znaci ne moraju se sitniti creva, servirati im sa kukuruznom prekrupom.

hvala za info :ppozdrav:
 
Ne moraju, samo pazi da ne preteras sa crevima da ne dodje do uginuca. Nema na cemu tu smo da pomognemo jedni drugima, koliko smo u mogucnosti. :ppozdrav:
 
Ovo sa iznutricama pilecim, jel se ta creva ciste pa im se onda daju ili se daju onako creva puno jos od onoga sto su pilici zadnje jeli?
Ima kakvih bolesti koji se javljaju?
 
Nazad
Vrh