Ishrana tovljenika

Dali se kukuruz u ishrani tovljenika moze zameniti sa jecmom ili tritikalom,dali je to neko radio i kakva su iskustva..
 
Može da se zameni bez problema, skandinavske zemlje nisu baš bogate kukuruzom i kod njih je ječam žitarica br.1
Znam i masu primera kod od nas, da su neke naše velike farme ostajale bez kukuruza i menjale ga pšenicom ili ječmom. Po preporukama ječam bi trebalo u zadnjoj fazi tova da ide više nego kukuruz.
Jedino ne bi bilo loše da uzmete neki premiks koji sadrži enzime (ksilanazu ili beta glukanazu), kako bi povećali iskoristivot hrane.
 
Dobio sam neki sastav za ishranu tovljenika pa me zanima sta iskusniji ljudi misle o tome. Dakle, na 100kg bi to odokativno trebalo da izgleda ovako:
50kg kukuruza
15kg jecma
15kg sojine sacme
8kg stocnog brasna
10kg suncokretove sacme
premiks Magnavita
0,5kg stocne soli
Kolicina je dakle oko 100 kg koncentrata.
 
Imas na kesi magnavite recepturu za spremanje
59.5 kukuruz
20 jecam
10 sojina sacma
8 suncokret sacma
2,5 premiks

ili
59,5 kukuruz
10 jecam
10 sojina sacma
8 suncokret sacma
10 stocno brasno
2,5 premix
 
Probao sam i ja preko tog programa, i uvek izadje 16%sp sta god unesem od komponenta. Nesto neradim dobro? ili tom programu je sve u sestnajst:sta:
 
Eto ja bas sad probao 20kg sojinog griza i 80kg kukuruza pa mi izbacio 16%
A inace ja mesam na sledeci nacin :45kg kukuruz 20kg jecam 7kg ovas 20kgsojin punomasni griz 5 kg suncokret.sacma 33% i 3kg premiks.Nista osim premiksa nekupujem.
 
Ne izlazi uvek 16% naravno, pogledaj malo bolje. U kom procentu na 100kg se moze koristiti tj. preporucujete mlevenu lucerku?(koju takodje imam)
 
Da li moze neko ko zna da napise ukratko koju hranu davati svinjama da masa ide na meso a koju da ide na slaninu i salo Kako dobiti prirodnu adidas slaninu red mesa red slanine ima li tu neke tajne tokom perioda ishrane svinja?
 
Jel neko hranio svinje repinim rezancem,kao dodatkom u ishrani?Uzeo sam danas dzak da probam,jedu ga odlicno,zaparenog i pomesanog sa koncetratom.
 
Da li moze neko ko zna da napise ukratko koju hranu davati svinjama da masa ide na meso a koju da ide na slaninu i salo Kako dobiti prirodnu adidas slaninu red mesa red slanine ima li tu neke tajne tokom perioda ishrane svinja?
Ja lično kad tovim za sebe u koncentrat za tovne dodam ječma od 30-35°%, za toliko smanjim kukuruz,kukuruz45, ječam 30, sojina sačma15, suncokret. sačma 5,lucerka 3 kvasac 2, premix 1,
 
Ja sam presao na Patent hranu i jako sam zadovoljan. :ppozdrav:
80 kg kukuruza i dzak Patenta 20kg i ne razmisljaj.
 
Mogu li se svinje hraniti pilecim i kokosijim iznutricama?

Jedan moj prijatelj hrani svinje sa tim i sa koncentratom, pa me zanima moze li to da ima neke posledice po svinje ili za ljude koji jedu takvo svinjsko meso
 
Kad pravite hranu koliko racunate da ima proteina u kukuruzu. Po katalogu recimo as 62 ima 12% ima nekih zp preko 10 da li je mozda neko radio analizu da li je stvarno tako, inace ja racunam 9% .
 
Nazad
Vrh