Ishrana tovljenika

Gledao sam na tv pre neki dan,da jedan covek hrani svinje samo psenicom jer je imao dosta na njivama a slaba cena pa mu se ne isplati da ga prodaje pa daje stoki,zanima me jer nisam cuo na prilogu da li se daje stoki psenica u zrnu ili se prekrupi pa se daje?Hvala unapred
 
obavezno melji pšenicu nemoze zeludac da je svari i izbaci celo zrno,zato što pšenica ima opnu tj one trice a u temu recepture za koncentrat,tovljači je daju unajveće što mislim da je pogrešno.
 
Pa zato sam i pitao ovde da cujem vase misljenje,jer neko kao sto ti kazes ne melje a ti si rekao da treba da se melje da bi se svarilo....pa me zanima sta je tacno od toga i kako da im dajem,dali celo zrno ili da meljem kao prekrup?
 
evo šta je tačno uzni kilo pšenicu u zrno i baci da pojede pa pogledaj u izmet da vidiš dali je svarena pa uzni kilo meljanu i baci da pojede i vidi ponovo dali je svarena:bravo:i sam uoči razliku i radi kako treba
 
Svinje hranjene celim znima stiču običaja da riju po izmetu i ponovo jedu zrna iz njega.
Pšenica ima dosta skrobnih nesvraljivih materija i zato se preporučuju NSP enzimi pri ishrani živine ili svinja pšenicom, ječmom ili tritikaleom . NSP enzimi razlažu ugljeniohidratne veze u zrnu i oslobađaju energiju i hranljive materija pa je tako iskoristivost zrna maksimalna. NSP enzima imate u superima većih proizvođača koncentrata.
 
hranim svinje bez koncentrata, samo kukuruzom i svim i svacim iz baste, vocem, bundevama, i sl. napoj i mekinje, puno sveze deteline i sad pocinjem im davati i jecam. Moje je pitanje, nije li jecam suvise jaka hrana? dali ce hranjeni jecmom imati suvise mesnatu slaninu bez i malo masti? Ne volim kad svinja nije masna a i cvarke jako svi volimo. Koliko svinja treba pojesti jecma do decembra, sada su oko 90 kila, koliko tako hranjeni mogu napredovati do svinjokolje?
Hvala lepo na svakom odgovoru
pozdrav caplja
 
Svinje hranjene celim znima stiču običaja da riju po izmetu i ponovo jedu zrna iz njega.
Pšenica ima dosta skrobnih nesvraljivih materija i zato se preporučuju NSP enzimi pri ishrani živine ili svinja pšenicom, ječmom ili tritikaleom . NSP enzimi razlažu ugljeniohidratne veze u zrnu i oslobađaju energiju i hranljive materija pa je tako iskoristivost zrna maksimalna. NSP enzima imate u superima većih proizvođača koncentrata.



Nemanja ako meljem zrno psenice onda nije potrebno da kupujem super,ili nebitno od toga da li meljem ili ne mora da kupim super da bi se moglo variti?Hvala unapred
 
Super ti je dodatak , odnosno u sebi ima minerale, vitamine, i poneki super sadrži enzime.
Ako melješ pšenicu poboljšavaš joj svarljivost.
Ne moraš ti da dodaješ super da bi svinje svarile pšenicu ali je sa superom iskoristivost maksimalana a primećuje se i razlika u prirastu i zdravlju životinja.
 
Pozdrav,da li je bolje da dajem svinjama svezu ili sucu detelinu? i koja je bolja?Drugo pitanje: Oprasila mi se krmaca pre nedelju dana i dajem im koncentrat kupovni (ne mesa se sa kukuruzom,za svinje dojilje) da li posle treceg dzaka od 20kg mogu da dajem super,davao bih 10kg supera i 40 kukuruza?Hvala unapred
 
Mogu ti samo reci za detelinu da je bolje davati svezu jer suva nema neku korist. Tako mi je bar jednom prilikom rekao veterinar.
 
ja hranim vec vec godinama i ekstra mislim na silazu zrna kukuruza prekrupljenog

Jel to prekrupa ili silaza? Tacnije da li krunis klip kukuruza ili meljes sa sve kocanjem?

Milsio sam na silazu sa sve sasom kao sto se pravi za ishranu goveda, da li neko hrani tovljenike silazom za ishranu goveda? I kakav prirast imaju? Cuo sam da dosta ljudi tako hrani tovljenike.

Ja sam skoro poceo neki "opusteni tov" bez koncentrovane hrane,samo kukuruz,jecam,tritikal,stocno brasno, kuvana bundeva,kuvani krompir pomesan sa stocnim brasnom itd, sto bi se reklo na starinski nacin.
Za sad napreduju dobro videcu rezultate, nov sam u ishrani tovljenika. :ppozdrav:
 
Jer moze neko da mi kaze koliko je vremena potrebno tovljenicima da od 70 kg naguraju do 100 kg i u tom dobu koliki im je dnevni prirast od prilike sa dobrom hranom znaci dobiju jecam, sacmu kukuruz i premiks.
 
jer moze neko da mi kaze oce li biti problem ako sad umesto sojine sacme budem stavio sojin griz?
Stavio bi jedno 3-4 kile griza vise u smesu nego sacme.
 
Ja u pocetku dajem pola-pola a posle 25-30kg samo sojin griz, ovaj nacin ishrane mi se pokazao kao najbolji
 
Pitao sam jer mi ujak pravi sojin griz a i trenutno mi je dosta jeftiniji od sacme.

Griz kupim za 60 dinara a sacma je 80.
Znaci nece im skoditi ako odjednom promenim?
 
Nazad
Vrh