Ishrana muznih krava

ivanm,tacno je to da mi je pivara u dvoristu ali kupiti kamion trebera od nje je ravan dobijanju sedmice na lotou,smesno,zalosno ali istinito,iskreno zadnju turu sto sam od njih kupio bila je pre oko dve godine i od tad bukvalno vise ni sam ni pokusavao cuo sam da je jedan moj rodjak pokusavao da uzme za sebe,zavitlavaliga sa jednog na drugi broj telefona skoro mesec dana da bi mu na kraju rekli da nije bio ni na spisku za dobijanje,strasno ::lose::
 
Imali iko iskustva sa protomilkom sano program za ishranu muznih krava?kod mene sojina sacma 1,10km a protomilk 1,20km
 
...draganbilli- ja sam skoro uzeo Protamilk complete, to je neka novija formula,i sano predstavnik kaze da nju sad uzimaju. Cena je bila 66 din (0,64e).
...oseti se razlika, samo je postepeno uvodi u smesu, ima karbamid.
...uglavnom sam zadovoljan Sano proizvodima.
 
danas mi jedan covek reko da treba dati kravi prvo detelinu pa onda zob da bi to posle bolje svarila dali je to tacno??
 
...draganbilli- ja sam skoro uzeo Protamilk complete, to je neka novija formula,i sano predstavnik kaze da nju sad uzimaju. Cena je bila 66 din (0,64e).
...oseti se razlika, samo je postepeno uvodi u smesu, ima karbamid.
...uglavnom sam zadovoljan Sano proizvodima.
isto to sam i ja govorio pa kad sam napokon skontao da nijedna krava nije steona onda sam prešao na šauman premiks i hvala bogu za vrlo kratko vreme su sve ostale steone jeste da je on 5400din 30kg ali ga ide 1% što me izadje još i jeftinije
 
isto to sam i ja govorio pa kad sam napokon skontao da nijedna krava nije steona onda sam prešao na šauman premiks i hvala bogu za vrlo kratko vreme su sve ostale steone jeste da je on 5400din 30kg ali ga ide 1% što me izadje još i jeftinije


Slazem se s vama da je sauman daleko ispred svih, ja sam ga koristio izvandredni rezultati i u mljekarstvu i u tovu junadi!ali 1mi prodali 6 mjeseci prosao rok upotrebe ja im vratio ona u apoteci mi rekla da za mene vise nema saumana,jbg kad nam trgovci i uvoznici kroje kapu
 
hmmmmmmm.........
za ozbiljnu proizvodnju uzmi papir, olovku i digitron, pa se sracunavaj - ne donosi uvek maksimalna proizvodnja i najveci profit :cao:
pisano je vec o granicnim vrednostima...

inace u pitanju su krave - ziva bica tako da uvek ima nepredvidjenih situacija ne ide uvek po planu
 
Koje su razlike u cenama izmedju Schaumann-a i ostalih, ovde sam pitao za Maxi protein, koncentrat za muzare 18% proteina je oko 0,3 eura?
 
Ne bih se slozio sa cika-jovom..!!
Ne uzimaj digitron,u mom kraju uzmu digitron i odmah racunaju 40 l mleka x 365 dana x krava xxx = milioni na kvadrat.Tako kaze matematika,a u stvarnosti krave posle godinu ili dve na klanicu.U vezi ovoga probacu da citiram veoma pamtnog coveka sa HR foruma ...BOGECA

-krave same zbrajaju i ako im date sve sto treba,one ce vam to vratiti visestruko...............ovako nekako on to kaze i covek je sto posto u pravu.Dobra genetika je samo preduslov za profitabilnu proizvodnju.Hrana je uslov svih uslova.Bez dobre hrane nema proizvodnje.Visokomlecne krave se ne hrane senom i koncentratom.Ono moze,ali od te rabote korist imaju samo veterinari i na kraju ,,matrapazi i mesari.

Ako u ishrani nema ...primer....stocnog graska i lucerke,kao proteinskog hraniva i silaze kukuruza + silaza ili senaza st.sirka ili sudanske trave kao ugljeno-hidratnog hraniva tj, energetskog,nema ni uspesne proizvodnje.Ako se obezbede pomenuta hraniva i to u godisnjim potrebama,izvrse analize,sabere se obrok,koncentrat dolazi samo kao dopuna da se popravi bilans proteina ili energije i da se daju vitamini i minerali.Recimo ako je obrok izbalansiran,nema potrebe za davanjem koncentrarta,vec se minerali i vitamini mogu dati i sa 1 kg stocnog brasna.

Ozbiljna proizvodnja mleka mora da podrazumeva sopstvenu proizvodnju koncentrata.Samo sebi mogu da verujem sta je sve uslo u sastav.Kod vrhunskih grla u obzir dolaze samo provereni proizvodjaci i to premiksa i par sitnih dodataka.Neuporedivo je ...Schauman ili neka firma koja je juce privatizovana,a novi vlasnik je dojucerasnji majstor za tapete ili krojac.

Jos nesto.Koncentrati se prave od trenutno dostupnih komponenata zbog cenovne prihvatljivosti.Znaci svaka nova tura koncentrata se razlikuje od predhodne po sastavu komponenti i krave negativno odreaguju.
Sa dobrom ishranom i to ,,voluminozom,,kako kaze Bogec,viskomlecne krave su profitabilne,daju velike kolicine mleka i ne obolevaju,a zivotni vek im je dug.Losom ishranom,pa makar zivele i u ,,hotelu za krave,,pravi se samo posao za veterinare i ,,matrapaze,,( matrapaze ne pominje Bogec,vec ja ...prosto ne mogu bez njih )

Kod mene ima puno negativnih primera kada ljudi nabave krave iz uvoza,a nemaju cime da ih hrane....tuga i zalost.Znaci hrana,hrana i hrana...!!

Jos nesto.Sa duznim postovanjem prema pojedinim clanovima koji zele da izadju u susret i daju savet za spremanje koncentrata na osnovu dosttupnih komponenti.Sve mi to lici na one vracare koje telefonom skidaju magiju ili nesto bajaju.

Hraniva toliko odstupaju od tablica da je bilo kakvo ,,savetovanje,,odokativno,,.Lucerka moze da ima 12.a moze i 20% proteina......u zavisnosti kada je skinut usev i dalji postupak bitno utice na hranljivu vrednost.Sojina sacma po tablicama ima gotovo uvek 44% pr.Ja sam vrsio analize i retko kada je bila 42%,uvek manje.Ima jos puno primera.Znaci tablice i programi za izradu koncentrata,pa jos i na daljinu su ,,babske price,,....bez anlize hraniva nema nista tacno.
 
Poslednja izmena:
Procitao sam sve sto je Bogec pisao i mogu da se slozim sa tobom da je to sto on radi ekstra i da dosta ljudi moze svasta da nauci od njega, ne samo sto se tice ishrane nego i genetike i ekonomije na farmi. Ali jedno veliko ali, probaj malo bolje da citas Bogecove postove, u jednom momentu je radio silazu zrna kukuruza, nije to nista neobicno ali pricamo o 90 tona silaze, tako da ona njegova prica kako kravicama daje samo silazu i seno, a stocno brasno kupuje samo da bi vitamine stavio u to, ne pije vodu.
Sad indirektno cu povezati ove stvari i objasniti ti koji je tu moj rezon: Junice koje uzmem pretpostavimo da imaju genetski potencijal za Holstajn oko 9.000 l (znamo svi da moze da bude i 12.000 kao u Izraelu ali da budemo realni), imam nameru da na osnovu procitanog i saveta dosta ljudi sa kojima sam ostvario kontakt (jedan od njih je Dr Dubljevic koji je doktorirao uprav na krmnoj hrani) spremim silazu celog kukuruza, senazu lucerke, senazu graska i jecma, dosta sena lucerke i ljulja, kao i dosta sena sa livada, preko leta zelene krme od sudanske i sirka a zimi od stocnog kelja koji ovde zbog blagih zima moze da uspeva cak i zimi itd. da ne davim jer je post vec predugacak, uglavnom ja to sve pripremim i sa tim mogu da dobijem oko 6-6.500 l mleka zar onda nije pametno u takvu ishranu umesto 7 kg silaze ubaciti 7kg koncentrata dnevno i dobiti jos dodatnih 2 - 2.500 l mleka godisnje?
Vezano za spremanje koncentrata posto je mnogo toplo leti na ovom podrucju sve kulture moraj da se zalivaju tako da je proizvodnja kukuruza za zrno i soje vrlo zahtevna tako da mi se ne isplati da sam pravim koncentrat.
Volio bih da se malo vise ljudi ukljuci u ovu diskusiju, jer je u pitanju ne samo ishrana nego i ekonomija na farmi.
 
Nazad
Vrh