Ishrana muznih krava

prof dr seljak

ma sto se tice te svrhe inokulanata u poboljsanom previranju i povecanju kvaliteta silaze tu se sa tobom slazem 100%, ali me interesuje u slucaju produzenog davanja kukuruzne silaze u toku letnjih meseci, uticaj povisenih temperatura na pojavu naknadnog vrenja i odrzanja kvaliteta silaze - kakvo je vase iskustvo sa tim ?
 
Pazite, naknadna fermentacija se javlja povećane vlažnosti silaže, tj siliranjem u mlečnoj fazi ili kod nas lud običaj dodavanja vode u siliranu masu pri sabijanju! Tada nema spasa od buterne fermentacije! Drugi slučajh je kad se pH silaže ne spusti ispod 5,tad gotovo redovno dolazi do naknadne fermentacije! Možda u drugom slučaju bi upotreba inokulanata malol poboljšala stvar, ali ne bi sprečila to! Što se tiče održivosti silaže u ovim mesecima samo dve stvari ispoštovati i nema ama baš nikakvih problema, što je velika količina silaže po silo trenču to je bolji kvalitet i bolje se čuva a drugi je pravilno izuzimanje, znači bez bunarenja, čupanja,već ravno odsecanje. Kod manjih proizvođača odličan posao radi dobro naoštrena motika ili nož za seno, ko ga ima! Ovo znam iz naučnog ugla a i probao sam praktično! Tako jednostavno a extra radi posao!
 
i opet proracun koliko grla, koliko mogu da pojedu odnos debljine silaze, duzine i sirine rova - to je interesantno za one koji do sada nisu pravili silazu, problem prostora - bolje tanji sloj i duzi nego deblji - zbog ravnomernog izuzimanja
 
@ Zeko, možeš 5 kg slame i da povećaš lucerku za 2-3 kg. Zaboravio sam da ti kažem za ječam- dobar je. Ja ga koristim (1/3 ječam,2/3 kukuruz), mada zadnje vreme često čujem preporuke da u smeši žitarica kukuruz ne prelazi više od 2kg dnevno po grlu, a ostalo da čine strne žitarice (svarljiviji su i kvalitetniji ugljeni hidrati). Zasejao sam i ovas za ovu godinu. Što se tiče standard crvenog moje iskustvo je bilo loše, ali to je iz 2006. , do sada su ga valjda unapredili. Posle toga ga više nisam ni kupio ni preporučio (u to vreme sam radio za njih komercijalu!!!). Zadnjih godina koristim panto kr-60 ili milkivit tmr 800 i ok su.

@ cika_jova pogledaj na "Kukuruzna silaža" i "Pokrivanje silaže" , čini mi se februar. Ima korisnih komentara i iskustava da se ne ponavljam. Mislim da tamo nije pomenuto planiranje količine, a to je 8 tona po uslovnom grlu (500 kg telesne mase) za celu godinu. Ja prolazim i sa 7 t. Sve ostalo smo prilično detaljno razradili.
 
zx
kad kažeš a si imao loše iskustvo sa standard crvenim na šta konkretno misliš
što se tiče panto kr 60 koliko njega ide i dali se dodaje kreda dfk so i koliko isto i za milkavit
 
Sa standard crvenim mi je bilo opalo mleko za oko 10%. kr-60 dajem 2% (150-200 g dnevno po kravi- zavisno od muže)
 
Ja moje krave pustim na pašu od maja do novembra, nemogu da se bakćem s proteinima, premiksimai ostalim dodacima. samo im dajem još ječmenu jarmu, so i ponekad kostanvit. Tako da je računica prosta troškovi ishrane niski, pa ono što dobijem je čisto.
n18h1g.jpg
 
Sudanska sejana pocetkom juna(niej moglo pre zbog vrem uslova),kosena pre 7 dana,visina joj je bila od 2 do 2,5 m,veci deo je bio polegao pa je kosenje bilo muka
ayvdxe.jpg

34jeoia.jpg
 
i ja sam imao isti slucaj pre neku godinu, ako mislis da je tovaris rucno - vilom, a ne da baliras, onda prvo popij po kila rakije inace ces da popizdis extra, jer je to posao :zli:
 
ja sam ove godine skinuo 2000 kg soje sa 1 ha koja nemora termicki da se obradjuje pa je dajem kravama kod nas je 6000 din=100kg a to mi je nemoguce za taj sport kojim se bavim,celog zivota radim sa kravama i stalno se razmisljam koliko se samo vremena potrosi za odrzavanje zdravlja i koliko hrane pojedu nemam racuna da ih hranim ali selo nije selo bez krava i svinja.
 
zzivica je napisao(la):
ja sam ove godine skinuo 2000 kg soje sa 1 ha koja nemora termicki da se obradjuje pa je dajem kravama kod nas je 6000 din=100kg a to mi je nemoguce za taj sport kojim se bavim,celog zivota radim sa kravama i stalno se razmisljam koliko se samo vremena potrosi za odrzavanje zdravlja i koliko hrane pojedu nemam racuna da ih hranim ali selo nije selo bez krava i svinja.
koju sortu si sejao da nije lana ili laura
 
Bio je veterinar bas sad dao injekcije i docice ujutru da izmeri temperaturu,kaze da je neki virus,temperatura je povisena.Bio sam na odmoru u Vrnjackoj Banji pre desetak dana,prolazio sam kroz Stubal i obisao sve manastire odusevio sam se divan kraj. :cao:
 
@grunt
Zašto nisi svratio kod mene? Kuća mi je 100-tinak metara od glavnog puta. Mogao si da pitaš, uglavnom me svi poznaju. Od manastira Sv. Petke sam udaljen oko jedan kilometar. Mogu ti reći da sam malo i ljut. :cao:
Odoh u :off_topic:.
Izveštavaj o toku lečenja.
 
Nazad
Vrh