Ishrana muznih krava

U temi o silokmbajnima sam postavljao mašinu kao na snimku.
http://www.youtube.com/watch?v=F7H1h4RMg3U
Kakvo je vaše mišljenje o ovoj silaži za ishranu goveda? Zar nije tako urađena silaža prevlažna?

U tvoijm uslovima bi sigurno imao silaža s više suve tvari.

Jer ipak su u Banatu temperature više i manje je kiše u to doba nego u Irskoj, odakle je snimak.
I tako ima stojeća biljka manje vode u sebi.

Meni se takva silaža ne sviđa previše zbog potencijalnog unošenja zemlje.
Iako se može silirat u povoljnim uslovima i bez okretanja pokošene mase, ja volim, da se bar jednom prođe paukom, da se otrese zemlja, ako je ima na travi.

Tako mokroj masi bi obavezno trebao dodavat inokulante.
 
pa to je možda nešto malo vlažnije od onog našeg zadnjeg siliranja ljulja (18.11) , počeli su ga hraniti , dosta je tamne boje ali ima ugodan miris i krave ga radu jedu. Po meni nema problema ako se sprema u silos jer tamo može višak vode istjecati van, dok ako takvo umotaš u bale, izgleda kao velika hrpa g..na.

ono na drugoj slici je septička u koju se skupljaju oborinske vode s gnojišta te gnojnica (osoka) koju donosi skreper i ona koja se skuplja u kanalima gdje su cilindri skrepera, a duboka je zbog toga što su kanali koju u nju dovode te vode nekih pola metra dubine a i zbog nekih standarda/zahtjeva mora biti ispod razine tla za neki određeni iznos (mislim da je 80 cm ali nisam siguran).
 
Predpostavio sam da je "staromodan" sistem rada jer je po podacima sa neta ekspanzija te vrste urađaja bila 60-ih i 70-ih .
Samo firma JF stoll ih je proizvela 95000 komada do danas što će te priznati zavidan rezultat.
Nemogu naći snimak kako radi pokošenu travu.

- - - - - - - - - -

Danas bio na institutu da vidim šta ima.

Trenutno

Lucerka-medijana 490 din kg
Sudanska trava-srem 135 din kg
krmni sirak- ns džin 135 din kg
Od sledeće nedelje biće u ponudi jari grašak JUNIOR za kombinovanu setvu (masa ili zrno) 100 din kg
Graška za proizvodnju zrna JAVOR najverovatnije neće biti u prodaji jer ga nema.
Sve cene su sa PDV-om
Telefon u prodavnici 021/48-98-280 rezervacije čuvaju samo 24 sata.
 
Dali bi neko mogao da mi da detaljniji odgovor oko ishrane krava muzara po jednom grlu koliko ide obradive zemlje?Npr.koliko je potrebno dnevno koncetrata,koliko kabaste hrane,koliko vode?Negde sam procitao da ide 350gr koncetrata po litru mleka pa me interesuje dali je to tacno?I naravno koliko treba kabaste hrane tj sena jer nisam u mogucnosti da obezbedim silazu dali bi mozda detelina bila dobra zamena i u kojoj meri?hvala unapred :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Obradive zemlje se racuna 0.5-0.7ha po muznom grlu,
kolicina i sastav koncentrata zavisi od mlecnost krave ,a u proseku ide 6-8kg za neku prosecnu mlecnost,
vode treba da ima po volji , ili pojenje minimum 2 puta dnevno , u letnjim mesecima i 3 puta,
kabaste hrane sto vise to bolje , ako nemas silazu racunaj da ce ti trebati bala sena od 15kg po kravi minimum.
Detelinu nemoj racunati kao zamenu to je odlicna ali i skupa hrana.
 
Milan971 ako ti nije problem da budes samo malo precizniji npr. koliko smatras pod tu prosecnost mleka 20,25,..litara,bitno mi je isto i koliko maximalno vode u letnjem periodu jedno grlo moze popiti zbog kapaciteta koji trenutno imam,i koliko je maximum koji bih trebao da dajem deteline :sta: Nasao sam neki podatak da 1kg lucerke zamenjuje 2.5kg silaze pa neznam koliko je to tacno u praksi :sta: Hvala :ppozdrav:
 
Univerzal najbolje bi bilo malo da prelestiš neku knjigu ili na netu šta se podrazumeva pod ishranu krava a ne da sastavljaš računicu na kilo.
Hrana mora biti dobro izbalansirana i kao takva može dati dobre rezultate kroz mleko.
Prvo kreni od tvojih tehničkih mogućnost šta možeš proizvesti i koliko možeš proizvesti pa tek kada saberš sve planiraj koliko grla da nabaviš.
Mislim da je velika greška naših stočara što im je hrana neraznovrsna ( u mom selu slučaj Lucerku i kukuruz koriste svi stočari,silažu ovi malo veći i mlađi a senažu,sirak,ljulj,grašak -niko)
Po tvom podatku 1 kg lucerke= 2,5 kg silaže a koja je ekonomska opravdanost? 1 kg lucerke 20din= 2,5 kg silaže 10 din!!!
Tako mislim da možeš početi planirat
 
Posto si lokaciju upisao KV mislim da te interesuje odgoj simentalskih krava , prosecna mlecnost kod naseg sim.je oko 18l mleka mada drzavna statstika pokazuje mnogo manje.
Za vodu ti ne mogu napisati max. nego neki mimimum iz iskustva, jer do pre 15-tak god nisam imao pojilice u stali , a to je za odraslu kravu 70 l.
 
stocari dal je ovako dobro kako ja hranim krave. ujutru, prvo detelina pa zob pa posle baliran ovaz seno suma.ili je bolje da gi dam zob pa ostalo.imam jednu kravu koja nekako slabo jede detelinu, a oce zob neko je dosta probirljiva?
 
Misli se na celije kvasca a ne maticne(one nemaju veze sa varenjem),postoji stocni kvasac koji je suv i dodaje se u odredjenoj kolicini kao premiks
 
Nazad
Vrh