Ishrana muznih krava

Baš super uređena štala,nije tema ali da pitam kako izđubrava i to mesto gde su krave na muži nemaju liga boksov ili se ne vide sa slike?
Izvinjavam se za :off_topic:
 
Za sada skuplja informacije pa ce za koju godinu realizacija potrebna kvalitetna radna snaga ako moze jeftina,sogi ti ispunjava kriterijume.
 
Kod mene je za 2011. god. proizvedeno 60.297 litara, dok je u protekloj 2012. proizvedeno 86.637 litara, sto znaci povecanje preko 35%, doprinos tom povecanju su dale junice uvezene iz Njemacke u aprilu, a telile su se u julu i avgustu. Prosjek po grlu je tesko izracunati jer nisu sva grla u proizvodnji citavu godinu, ali je to ispod prosjeka kao kod kolege Branka.
 
Za sada skuplja informacije pa ce za koju godinu realizacija potrebna kvalitetna radna snaga ako moze jeftina,sogi ti ispunjava kriterijume.
:haha: :haha: dobro ti ovo za radnu snagu.
Nedjo ma volim ja stočarstvo ali ne volim da radim,radim zato što moram a kada radim svašta mi pada na pamet.
Što se tiče stoke recimo za sada je to jedini način da se u mojoj opštini dođe do državne zemlje.
Danas u razogovoru sa članom Rale i još jednim momkom tu iz okoline isto se ko i ja nešto interesuje za stoku tamo-ovamo i reče jednu pametnu rečenicu.
Uzmem 50 ha zemlje i platim 500 eura ako bi imao stoku platio bi 200 eura, 15000 eura razlika 3 godine i to je 45000 eura bi mi ostalo samo zato što imam stoku.
Pa valjda će ta stoka bar sebe da održava ne mora zaraditi bar na 0 da bude.

Nedjo da dodam ipak sam ja prvo završio mlekarsku školu.Jedinu tada u SRJ. I bio sam prvak te SRJ u izradi kačkavalja.Ako nekome treba savet neka se javi ,savete delim besplatno.
 
Talianu dodji ti drugar kod mene malo na jedno 2 sedmice dacu ti da radis sta god zelis..:DDDcak ti i platim.DDD i uvece idemo da lutamo svako vece..:D pa do kada izdrzimo..:D imam stoke a ti imas ideja.:D dobitna kombinacija.:D:ppozdrav:
 
hehe ma reci da ides na strucno usavrsavanje..:DDDhvala Bogu sto se skitanja tice u krugu od 100 km 4 grada.:D nemoze se trag uhvatiti.:D:ppozdrav:malo sale ne skodi...zelim ti sve najbolje u poslu sa stokom ako udjes od njega,ali znaj da je dosta zahtevnije od ratarstva..izvinite na:off_topic:
 
Nedjoo samo ga ti pali bicete jak tandem i pazite da ne napravite medjunarodi incident.Sve dok budete radili kackavalj nista strasno,ali kada pocnu dolaziti mlade u Lokve siti nas kolega ostace bez boravisne vize.
 
Bas je dobro uradjena staja, jelih citavu godinu hrani sa silazom

pokušava koliko je to moguće da mu je ishrana ista tokom cijele godine, tako da je silaža raspoređena da je ima skroz kroz cijelu godinu ista stvar je i sa silažom sirka.


Baš super uređena štala,nije tema ali da pitam kako izđubrava i to mesto gde su krave na muži nemaju liga boksov ili se ne vide sa slike?

Izvinjavam se za :off_topic:

sa svake strane je po jedan skreper

sx19.jpg


s7-2.jpg


a ovo gdje su krave je samo hranidbeni stol i kao što je nikola napisao kosa ploča, muzilište je iza ovih smeđih vratiju što se malo vide na drugoj slici (kroz njih se krave vračaju natrag u staju nakon mužnje) a prije mužnje se sve stjeraju u jedan prostor (čekalište) odakle onda ulaze u muzilište (tamo gdje je ona lopata na drugoj slici)


ali je to ispod prosjeka kao kod kolege Branka.

to nije moje već od brata, ja kad sam došao za zeta prvo sam prodao krave jer mi je bilo dovoljno p..darija s njima kod mojih. dok sam još zivio tamo i mi smo kupili prve junice iz njemačke i to prvo dvije pa onda još četiri, a kasnije je brat kupovao u austriji i one su se pokazale kvalitetnije od ovih njemačkih (ne neka drastična razlika ali se vidi)
 
Poslednja izmena od urednika:
ovisi o tome kome se predaje, količini i kvaliteti ali kreće se od nekih 28 eurocenti pa do 34 eurocenti (toliko dobiva brat) plus drzavna premija 6,6 eurocenti. ali večina staja je napravljena kad je cijena bila ~52 eurocenta i sa drzavnom subvencijom od 20% od troškova izgradnje a kasnije 40% ali to je ukinuto. Sada ih se dosta zatvara i samo u mojoj okolici ja znam za četiri koje su zatvorene (jedna od 100, dvije od 40 i jedna od 30 muznih krava) i prebacuju se ili na tov junadi ili ratarstvo. U problemima su oni koji su se prezadužili (staja, junice, komplet strojevi sve na kredit) a dosta njih se polakomilo zbog cijene mlijeka i visokih subvencija i krenuli su u to a da nikad prije nisu imali krave.
 
Ima jedna jevrejska poslovica koja glasi "kada svi ostavljaju neki posao zbog neisplativosti ti ulaži baš u taj posao"
Branko koliko kod vas košta otprilike takva farma sa opremom?
Kod vas ima dosta firmi koji se bave farmama i opremom ali kod nas je izbor dosta manji bar po ovome što se nađe na netu.
 
bratova je stajala nekih 230 000 eura ( 190 000 objekat a 40 000 oprema) i to je tada bila neka optimalna cijena (što bi ameri kazali "best buy") , a može biti i duplo skuplja ako se uzima najmodernija oprema, kompjutorska ishrana i praćenje mužnje, četke za krave i ostalo (da ne spominjem robota kojemu je cijena oko 70 000). Cijena i ovisi za koji sistem se odlučiš - ležišta s rešetkama, ležišta s izgnojavanjem, kosa ploča (ona je najeftinija za izgradnju ali traži slamu, gnojište itd. ) A u mom kraju rešetke ne dolaze u obzir jer bi izolacija jame stajala više nego cijela staja pošto su kod mene visoke podzemne vode (za normalnih godina do 1,5 do 3m, a tek prošle godine su se prvi puta spustile ispod 4 m).

imaš ovdje nešto slika iz izgradnje http://www.farmphoto.com/thread.aspx?mid=556026&pgIdx=0

EDIT: zaboravio sam napisati da bi cijena obkekta bila barem 20 000 manja (vrlo vjerojatno i više) da je država dozvolila da si sam uzimaš firme za pojedine radove (betonažu, drvene radove, instalacije itd) ali da bi dobio subvenciju i kredit morao si sklopiti ugovor s jednom firmom koja je onda uzimala podizvođače a naravno da su uzimali proviziju za svaki posao, plus što se onda u državi gradilo na sve strane pa je bio i manjak KV radne snage tako da je satnica tada bila za pomočnog radnika 5€ a zidara ili tesara 7€ (plus besplatni smještaj i dva topla obroka dnevno).
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh