IPARD fondovi EU

Jesi gledao to sto su promenili zakon za izduvne gasove? Problem je ako imas vise od 2 traktora na gazdinstvu,za projekat moras dati 2000e,obrada traje 9meseci... Izlazci komisije se placaju,bolje mi je onda kupiti traktor pa ici pre pokrajine ili na republicki konkurs... Ako ga ne ukinu zbog iparda... Za celu Srbiju 150 traktora preko iparda...
 
Taj predavač nije baš sve rekao do kraja. Problem je ako imaš novije traktore, a traktori 15+ godina se više ni ne računaju, a pogotovo ako nemaju neki od standarda za izduvne gasove.
Oni tvrde da će svaki dinar koji se plati agenciji biti vraćene od strane iparda. Onaj kome zaista treba traktor moze da proba pa sta bude, ali oni koji u svom vlasništvu imaju već neki traktor, a pogotovo novije proizvodnje, mislim da ce teško proći. 150-170 traktora je kap u moru od onoga što je potrebno. I pored toga što je zaista naša mehanizacija dosta stara mislim da je država krenula totalno pogrešnim putem. Nudi masnu prasetinu, a niti je dala 'leba, niti piva :osmeh:
 
Ovde je sve problem, ako imaš više od 50ha zemlje za traktor nisi podoban, ako imaš manje od 50ha za mehanizaciju-priključne mašine opet nisi podoban.
9oUK2Rn.png
 
Taj predavač nije baš sve rekao do kraja. Problem je ako imaš novije traktore, a traktori 15+ godina se više ni ne računaju, a pogotovo ako nemaju neki od standarda za izduvne gasove.
Oni tvrde da će svaki dinar koji se plati agenciji biti vraćene od strane iparda. Onaj kome zaista treba traktor moze da proba pa sta bude, ali oni koji u svom vlasništvu imaju već neki traktor, a pogotovo novije proizvodnje, mislim da ce teško proći. 150-170 traktora je kap u moru od onoga što je potrebno. I pored toga što je zaista naša mehanizacija dosta stara mislim da je država krenula totalno pogrešnim putem. Nudi masnu prasetinu, a niti je dala 'leba, niti piva :osmeh:
Video sam te,sve si cuo juce sta su rekli... :)
 
Sve sam cuo i sve mi je jasno. Kome bas treba nek pokusa, a ja cu ipak sacekati neku drugu priliku.
 
Zemo ,naravno da je bolje preko pokrajine ali i tu moraju da se zadovoljavaju neke "ekološke"norme:osmeh::ppozdrav:
 
Napisite mi u pp koja je to ekoloska norma da i ja znam, koji je pravi cova za to Khm khm pardon koji izduvni gasovi su dozvoljeni.:osmeh:
 
Znaju li se tačno koji sve uslovi moraju biti ispunjeni prilikom dolaska kontrole na gazdinstvo, i u kom vremenskom periodu ta kontrola može dolaziti ???
Provlače se svakakve informacije, tipa da gledaju objekte da li su po ekološkim standardima, držanje životinja, da li je mehanizacija ispravna, oprana, oštećena,...
 
Može li malo konkretnije, šta se traži, jer ako gledaju dlaku u jajetu nemože niko proći u ovoj banani, jer uvek mogu naći neku glupost, tipa poljski wc, legalizacija istog, ili septička jama,...
 
Nije fazon sto niko ne zna, vec za sve to sto je naveo Tesla u svim tim sferama treba biti maksimalno ispravan, ima jos tu i posebna prostorija za pesticide, udaljenost objekta od zivotinja i ljudi itd. itd.
Niko sa sigurnoscu ne kaze konkretno sta i kako jer do sad nisu imali iskustva, cak kazu da je vrlo moguce da svaka od tih komisija ima po jednog clana iz EU koji ima iskustvo sa svim detaljima od kojih tesko odstupa.
Dakle svako ko konkurise dobice naknadne informacije o svemu od agencije, a od agencije do agencije je to koliko koja zna ili sa kojim informacijama raspolaze.
O svakoj komisiji koja izlazi u obilazak bicete par dana unapred obavesteni.
Sve sto vam komisija nadje neregularno recice vam da ispravite ukoliko je to moguce za neki vremenski rok.
Ako ste doveli u red ono sto su trazili opet ce izaci.
Imajte na umu da svaki put, svaka komisija naplacuje izlazak na teren, koliko? Ne znam!
 
Najveća muka je nesklad pravne regulative i stvarnog života. A njihovi kontrolori traže "poštovanje domaće regulative" koja je, naravno, u saglasju sa njihovom.

Urbanistička, planska, dokumenta recimo, propisuju jedan stepen izgrađenosti građeviske parcele, a u stvarnosti, koja se već legalizuje, to su neuporedivo veće vrednosti, a nema vremena za izmenu planskog dokumenta...

Puno smo vremena izgubili na političko dodvoravanje glasačkoj mašini, a donosili i usvajali pravne akte kao da startujemo sa pozicije Švabije.

Pa još uvek niko i ne pokušava da se bavi izradom kost benefit studije... Utopistički utrčali u ceo postupak.

A smisao celog Iparda je socijalni inženjering koji stvara novu elitu pokornu novcu i odanu porezu.

Neuporedivo je povoljnije za pravna lica koja startuju sa gole ledine ili, što sam danas predložio, da se sin odeli od oca, pravi novu kuću i novo gazdinstvo po slovu zakona i tako čist konkuriše.
 
Poslednja izmena:
Danasnja tema crtice 202
https://www.facebook.com/grujic
Danas je ponedeljak 15. januar
piše: Dejan GRUJIĆ

Pre nekoliko dana iznenadila nas je vest da je otrovani orao krstaš iz Austrije pao u rejonu Apatina. Pronađen je zahvaljujući ugrađenom čipu preko kojeg je praćeno njegovo kretanje. Ovo je retka vrsta ptice, u Srbiji postoji samo jedan par, a iz daleka se u naše krajeve uputio ovaj jedan da potraži sklonište kod nas. I našao ga je nažalost, ali za onaj drugi svet. Ne čude nas više trovanja kućnih ljubimaca, na žalost to je postala uobičajena da ne kažem očekivana vest za srpsku javnost, ali ono što brine jeste da se ovaj orao nije tek tako otrovao u našem ataru. S obzirom na to da je već sedam ptica sličnog statusa, da ne kažem manjine, već otrovano u našem dvorištu, postavlja se pitanje: Ko je to i sa kakvom namerom uradio? Slobodan sam da procenim da su ptice otrovane hranom koju su skupljale na našim poljima. Ako uzmemo u obzir da su miševi ili žitarice kojima se ptice hrane u toj meri otrovani da orlovi padaju kao pokošeni posle srpskog obroka, šta biva sa nama ljudima? Ne mogu da verujem da neko namerno postavlja otrovne mamce pticama, mada i to nije isključeno, ali, ako se bez ikakve kontrole pesticidi i ostali trovači slobodno mogu koristiti i nabavljati na tržištu onda mi na pijacama možemo da očekujemo samo dobrovoljno plaćanje namirnica kojima sebi skraćujemo „rok upotrebe“, da ne kažem život. I nemojmo se smejati predstavnicima ekoloških udruženja koji uzaludno zapomažu da se dozovemo pameti jer je planeta ugrožena otrovima koje smo sami napravili i rasejali. U pravu su oni, samo što u ovom slučaju, danas trujemo ptice, a sebe već odavno. Dobro jutro!




Naj... smo sa ipardom i njihovim kontrolama,sad smo postali glavni trovaci u EU.
 
YEEEEAAAAAAAAAAaaa... Bradonjo majstore pa ti si booOOg... Oni će meni tu evropa rac, palac, ovo, ono... Batoo! To je Yugoslavija majka školovala !!!

E ovako stvari stoje momci... Očekujem konstruktivno učešće. Koga ne interesujem nek se ne obazire. Zainteresovani, izvolite se priključiti diskusiji i razmeni saznanja i iskustava.

Auuu čoveče, koliko je tu stavki koje je zakonodavac predvideo da ti znaš i da "država" nije u obavezi da te o tome obavesti.

Iz tog razloga Ipardom se u kuči, a kad pređemo sa budžetskog (jednogodišnjeg) subvencionisanja na programsko (trogodišnje) subvencionisanje i domaćim subvencijama, mora baviti jedno lice kao isključivim zaduženjem.

Plus, naravno, agencija za Ipard, a za domaće subvencije dobar knjigovođa.

I da napomenem, ja ne znam šta je u provinciji dobar knjigovođa. Ja pod terminoim dobar knjigovođa podrazumevam beogradsku agenciju solidnog renomea.
Ne da mi svede ulaz-izlaz na nulu, nego da mi izlaz bude veći od ulaza, a da me to što manje košta.
Knjigovođa vam postaje neophodan i u sferi komunikacije sa "državom" tipa: elektronski potpis, elektronska poreska prijava, elektronska knjiga polja...
Na isti način kao što vam je u ovom trenutku potreban arhitekta za građevinsku dozvolu ili legalizaciju.

Ja verujem da u provinciji ima takvih knjigovođa, istina sad za sad su, vidim, skloniji mahinacijama i "utajama", ali brzo će se i oni privići...



Elem što se legalizacije u vezi i oko Iparda tiče...

Direktorova, menadžerova modernim rečnikom, je odluka kojim putem krenuti. I to svaki domaćin mora sam odlučiti. Bilo domaćin kao pojedinac, bilo kao saglasje svih članova domaćinstva.

Nešto što na početku izgleda kao skupo, može na kraju ispasti jeftino i dobro. Isto kao i što jeftino može izaći u krv skupo.
Sve to zavisi od životnih prioriteta.
Kao što je Nord platio majstore na "ključ u ruke", a neko drugi bi obilazio stovarišta u potrazi za materijalom i angažovao majstore ponaosob.

Jedan put je: mlada snaga pravi novo gazdinstvo. Tu se treba ravnati prema domaćim konkursima za mlade poljoprivrednike i ženama kao nosiocima gazdinastva.
Ovo je naročito značajno za povrtare, voćare, stočare ! A o prerađivačima i da ne govorim.
Ja sam čak bez pardona predložio i da se sa gazdinstvom krene na šestnaestogodišnjakinju (16) koja pohađa neku srednju poljo školu.
Imajte u vidu da će Ipard trajati do 2025. godine minimum !

Drugi put je: uklapaj postojeće stanje u zakonski okvir.

I tu je ohrabrujuća vest: MOŽE ! Može i bez rušenja !

Tamo gde nisu strašna odstupanja od indexa izgrađenosti nije strašan trošak prenamena okućnice, iz poljoprvirednog u građevinsko zemljište. A ni kasnija poreska opterećenja.

Tamo gde su odstupanja veća, prenamena će biti u krv skupa, ali se može računati da će se u nekom skorijem vremenu naknadna poreska opterećenja smanjivati, pa možda i dovesti na nivo sadašnje situacije za opštine Subotica i Kanjiža ili SO Rakovica ili Voždovac, tamo Avala i Lipovica na primer.

Jer kako se poreski obuhvat bude povećavao, opštine će biti prinuđene da obaraju poreske stope, a i cene građevinskog zemljišta u ruralnim sredinama drastično padaju... Za najkasnije dve godine radiće se nova zoniranja. Migracija i socijalno raslojavanje su neumitni procesi koji prazne selo, a i varoši...

Rokovi ? U toku je obračun...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh