IMT

Ja sam u zivo vidio IMT 5132. Stanje " za plakanje" ali radio je kao lud. Na njemu se jedva nazirala zuta boja koliko je bio poguljen i blatnjav ali radio je ;)
 
Eto rješeno curenje na ac pumpi ipm u kantu za smeće i stavljena neka slovenska za sad ni kapi ne slini.
 
Nisam imao pojma da su pravili toliko modela traktora bili su opasna konkurencija u celom svetu.Secam se kao klinac PKB u Jakovu je imao velike zglobne IMT jeli tacno da je bilo modela sa V 16 motorima ili su to price.
 
Sremac106 Evo slike tog traktora sa nekim karakteristikama.


34q4cxu.jpg


- - - - - - - - - -

Posto se diskutovalo o IMT sumskim traktorima da postavim neku sliku iz poljo kalendara za davnu '86. god. Tu su IMT modeli 531, 561, 5101 koji je ujedno i naj manji zglobni traktor koji je IMT napravio. Naj zanimljivije je i to da je njegova masa skoro 10t.


lMBuL





TPr6Q
 
Da tako je najbolje,uzgred da pitam jel neko menjao cetkice u rotacionoj pumpi i sta se desava u praksi kada one nisu dobre?
 
Pod cetkice mislis one dvije lopatice u ekscentricnom kucistu na ulazu u PVP ili?

Ako se radi o njima:

Kako je meni receno da ovisi od slucaja do slucaja, Moze raditi i s polomljenim a ne mora, moze tesko paliti ili uopce ne paliti a ne mora biti... Moze paliti normalno al da nema snage.

Ako su meni lagali lazem i ja jer nisam nikakav majstor za pumpe visokog pritiska.

Moj 549 je npr palio i radio ali je imao UZASAN zvuk i gubio je snagu u tanjuranju pa sam prije pripreme za sjetvu skidao pumpu i nosio majstoru i on pred menom otvorio pumpu, zamjenio te "lopatice" stavio na stroj, provjerio pupu i radila je dobro kad sam ju vratio na traktor...
 
Da na te cetkice mislim,i koliko znam a i ja ne znam puno oko pvp one sluze da dobremaju gorivo do hidraulicne glave odnosno pravi naziv je transfer pumpa,palio sam kombajn ovih dana i problem je da kada ga ostavim 2-3 dana nece odmah da upali odnosno upali cim mu odvrnem jednu bilo koju cev od neke dizne,a dok to ne uradim vergla bez javljanja i dima.Proverio sam prvo da ne vraca naftu u rezervoar i mislim da nije do toga zato sto prvo za svaki slucaj nadrukam na ac pumpi,i jos za svaki slucaj ispustim vazduh na pvp kog naravno i ne primecujem da ima,i tako probam ponovo se ne javlja sve dok ne ovrnem neku cev.Inace kada upali danas i sutra upali normalno ali ostane li duze od 2-3 dana onda nece,a to mi se prosle godine nije desavalo,ostajao je i preko 20 dana nepaljen i samo kljuc na drugi treci okretaj radilice kresne,kada upali radi stabilno bez dima ostar na gasu malo mi trosi i sa svim tim parametrima ne smem ni da pomislim da je nosim bosisti jer znam sigurno da ce je samo nesto pokvariti ako je bilo sta dira,a nista ne zameni.Nikada joj nisam cistio ono njeno sito na dovodu goriva pa kada vec tu diram mislim se da zamenim sam te cetkice za svaki slucaj bez obzira dali one imaju neke veze u svemu ovome ili ne.

- - - - - - - - - -

...I spremio sam jos jedan eksperiment tako sto je paljen zadnji put pre 6-7 dana i tada sam odmah nakon gasenja zavrnuo slavinu na rezervoaru i nafta sigurno nece moci nazad ako je u pitanju ac pumpa pa cu videti sutra da li ce upaliti.
 
...I spremio sam jos jedan eksperiment tako sto je paljen zadnji put pre 6-7 dana i tada sam odmah nakon gasenja zavrnuo slavinu na rezervoaru i nafta sigurno nece moci nazad ako je u pitanju ac pumpa pa cu videti sutra da li ce upaliti.

MNOGO zmajeva 142 u ovom kraju su imali taj problem. Ja sam kao djete radio s kolegom na njegovom tadasnjem 142RM i SVAKO jutro ja idem gore s kljucem 8, zajasim motor i pumpam gorivo dok on doruckuje. Dok napumpam goriva, palimo ga i ne gasimo cjeli dan, cak i za vrijeme jela ili popravaka on radi na leru. Gasili smo ga u radu samo ako smo morali. Njegov kum imao isto 142 i on je ugradio kuglicni ventil od vodovoda na crijevo sto ide od rezervoara do PVP i kad ugasi kombajn zatvori taj ventil i nikad problema. Treci, opet, je ovaj problem s vracanjem goriva u rezervoar rjesio tako sto je na kuciste filtera goriva na nepovratni ventil stavio jacu oprugu iz kemijske olovke i kombajn je tako prodan. Ova dva s prepravkama palili super a prvi se svako jutro morao napumpati...

Lezaj se skida lako ili?

Lezaj da skines moras rasjeci jedan metalni prsten. kad taj prsten rasjeces i skines, lezaj se skida kao i svaki drugi. Kad zamjenis semering, dobro nabij lezaj do kraja i novi prsten se mora dobro ugrijati i nabiti skroz do lezaja i kad se ohladi i stisne, nema mrdanja.
 
na kuciste filtera goriva na nepovratni ventil stavio jacu oprugu iz kemijske olovke
Danas ga probao i ponovo nece,probam da ispustim vazduh na pvp ide cisto gorivo bez vazduha...ponovo zaverglam 5-6 sekunde nece,onda odvrnem cev od dizne i odmah upali.Pozovem jednog prijatelja mehanicara ispricam mu problem i on odmah ko iz topa zaglavila ti kuglica u nepovratnom ventilu u otvorenom polozaju i opruga ne pritiska kuglicu,ja iskreno nisam ni znao da tu ima kuglica i opruga...skinem i vidim da opruge uopste nema,to je verovatno ispala jos pre dve god.kada sam radio generalnu,i stavim od hemiske/original pase/pa cu vidim nakon nekoliko dana sta se desava.
 
Eto, vidis. Kolega mi pricao da je original opruga dosta slaba (mozda je netko stavio manju jer je original izgubio) i dok nije stavio iz olovke, vjecito je imao probleme s paljenjem kombajna.
 
Nazad
Vrh