IMR - Rakovica

vidio sam da pored ručice za podizanje ima još jedna mala ručica, to je za oranje???? kao kod IMTa, kontrola vuče, dubina????

Ne baš kao kod IMT-a, ali je za tu svrhu. Tj. manja ručica je ovde za kontrolu pozicije, a veća za kontrolu vuče, i po IMT logici bi onda trebalo da se podizanje i spuštanje radi sa malom ručicom, gde bi određeni položaj male ručice na kvadrantu odgovarao nekoj visini podiznih poluga. To istina radi, ali ni blizu precizno kao kod IMT-a, pa se u praksi uglavnom koristi velika ručica za podizanje i spuštanje, ali onda otpada priča o vezi visine podiznih poluga i položaja ručice na kvadrantu. Tj. visinu podizanja regulišeš kao kod rusa - kad vidiš da je radilo dosegnulo visinu koju želiš, malo kontriraš veliku ručicu i dizanje se zaustavlja.
U praksi je najčešće potrebno podizanje u najviši položaj i spuštanje na zemlju, i tad se samo velika ručica povuče u skroz gornji ili donji položaj bez kontriranja.

Kod oranja se malom ručicom odredi neka zadata dubina i tada plug ne ide dublje zbog kontrole pozicije (u nekom manjem intervalu ipak može i dublje jer ta kontrola pozicije nije precizna u cm kao kod IMT-a). Ali plug može da zbog kontrole vuče ide pliće (kad uđe u tvrdo) pa se to onda podesi sa velikom ručicom koja se u tom slučaju ne spušta skroz do dole već se nađe neki položaj na kvadrantu koji odgovara datoj sili u toplingu za željenu dubinu oranja. Naravno, ako se naiđe na promenu otpora zemljišta to se neutrališe malim pomeranjem velike ručice, (slično kao kockica kod IMT-a). U suštini, IMT-ov hidraulik je mnogo precizniji ali i sa Rakovičinim se može orati bez točka ako se pravilno koristi.

Kod starijih R65 (moja je 87. god.) nema isključenja pumpe i ona stalno radi, a kardan se nezavisno uključuje...
 
Od danas ucestvujem u ovoj temi!:ppozdrav:
20140831122433.jpg
 
Pa blago sam razocaran:haha: Kad je stigla nisam bio kod kuce, i sinoc ja ko majmun odmah sve da probam. Upalim svetla, rotaciono, zmigavce, ventilaciju, i posle par sekundi pocelo da se dimi iz osiguraca! Nije bilo dovoljno ulja u rezervoaru za pumpu volana, i nasao sam zvaku zalepljenu ispod sedista! Nisam znao da li da placem ili da se smejem:haha: Hidraulik je bolji nego na starim, i kabina je solidno sredjena. Toliko za sad, ostalo za par dana:ppozdrav:
 
Pa blago sam razocaran:haha: Kad je stigla nisam bio kod kuce, i sinoc ja ko majmun odmah sve da probam. Upalim svetla, rotaciono, zmigavce, ventilaciju, i posle par sekundi pocelo da se dimi iz osiguraca! Nije bilo dovoljno ulja u rezervoaru za pumpu volana, i nasao sam zvaku zalepljenu ispod sedista! Nisam znao da li da placem ili da se smejem:haha: Hidraulik je bolji nego na starim, i kabina je solidno sredjena. Toliko za sad, ostalo za par dana:ppozdrav:
Novo ko novo.:osmeh:Cini mi se na slici da je drugaciji razvodnik hidraulike ispod sedista u odnosu na stari tip?
 
Koliko jadno izgleda sto su joj ofarbali creva za cilindar hidraulicnog volana i filter ulja.Kao da je neki preprodavac okrecio da je lakse proda.U svakom slucaju nek je srecna kupovina i neka dobro sluzi.
 
Nek je sa srecom!Jel se to meni cini da namontirali Cultor zadnje gume na rajku?Tvoja zelja ili....
 
Raso,cestitam,neka te dobro sluzi! :ppozdrav:
Cuo sam da sad nove rakovice imaju dve brzine kardana.Ima li to na tvojoj i da li je to ustvari tacno?
 
Cestitam neka te sluzi i da zaradi bolji,setili su se da menjaju gume kod mene su trajalove i posle 200 sati kidaju se delovi iz krampona,a to za dim kad si sve ukljucio hoce to da se desi meni stalno crkavaju osiguraci i od vubracije ispadaju zice i onda treba skidanje haube jer ni to nisu resili da se otvori kad je sa kabinom
 
Meni ova nova rakovica izgleda kao da je sklapana i farbana kod nekog baje u garaži.
 
Posto su mnogi mladji pa neznaju a i ovi stariji nevide daleko,stare rakovice nisu bile nista bolje.Moja rakovica iz 1986 god. je bila tako ofarbana kao da je kanta sa farbom prosuta na haubu,a o osnovnoj boji da ne pricamo,nije je bilo,farbano na go lim uz pesmu "Placi mala,placi",gume bile ofarbane,curila farba po motoru,secam se veoma dobro ofarbanih filtera i creva i najvise velikog lufta u trubama.Zato je veoma brzo u rekordnom roku dobila nogu.
Evo komsijina iz 1984 je u prvoj boji,garazira se,farbana kao levom rukom po mraku.

Kome se ne svidja sto kupuje nov traktor te snage za te pare,ako ima neki drugi samo izvolite.
 
Da se i ja jednom slozim sa tobom. Bas tako. Za te pare nema nista slicno, prema tome to je dobar izbor za te novce.
 
Био један газда у мом селу који нје много бринуо како му трактори изгледају, а кад би га други питали зашто вози тако оронуле, избледеле, што их мало не дотера он би им одговарао да фарба не вуче.
Тако и овде, не треба пуно бринути како изгледа већ како ће да ради. Овај трактор врло лако сам може да обслужује 50-60 а можда и више јутара па у том случају сам себе може да исплати за годину дана, примера ради, а код нас су већински још увек и много мање површине у питању што још више оправдава једино куповину оваквог трактора. То што неко купује трактор на основу тога какав комшија има нећу да помињем.
Битно је да имамо произвођача трактора у нашој земљи јер да није ИМР-а и ИМТ-а многи не би видели нов трактор у свом дворишту. Да има мана има, да може боље може, много боље, али власници домаћих трактора бар неће морати да иду у Мађарску да купе јефтиније делове или да дођу у ситуацију да их клепају по ушима домаћи дилери.
 
Poslednja izmena:
Био један газда у мом селу који нје много бринуо како му трактори изгледају, а кад би га други питали зашто вози тако оронуле, избледеле, што их мало не дотера он би им одговарао да фарба не вуче.
Тако и овде, не треба пуно бринути како изгледа већ како ће да ради. Овај трактор врло лако сам може да обслужује 50-60 а можда и више јутара па у том случају сам себе може да исплати за годину дана, примера ради, а код нас су већински још увек и много мање површине у питању што још више оправдава једино куповину оваквог трактора. То што неко купује трактор на основу тога какав комшија има нећу да помињем.
Битно је да имамо произвођача трактора у нашој земљи јер да није ИМР-а и ИМТ-а многи не би видели нов трактор у свом дворишту. Да има мана има, да може боље може, много боље, али власници домаћих трактора бар неће морати да иду у Мађарску да купе јефтиније делове или да дођу у ситуацију да их клепају по ушима домаћи дилери.
Sve to stoji ali da se potrefi neki kao moj ne bi mogao da obradjuje ni 10 jutara evo ga sav rasturen u delovim ceka motor iz fabrike vec 10 dana ako ne i vise prestao sam da brojim jer samo se nerviram sad je vrsidba suncokreta umesto sa njim da vucem ja moram sa drugim vecim traktorom koji vise trosi i nije namenjen za transport sve u svemu ja sam ga uzeo zato sto po toj ceni ne moze sa se kupi traktor te snage,ali posle svih ovih kvarova i ako bude dosao nov motor i bude jos kvarova rakovica nece vise da vidi moje dvoriste nikad
 
Da se pravi bolje i kvalitetnije pa da čovek i razmisli o njoj. Ovako samo mogu da je vidim kod drugog u dvorištu.
 
Sve to stoji ali da se potrefi neki kao moj ne bi mogao da obradjuje ni 10 jutara evo ga sav rasturen u delovim ceka motor iz fabrike vec 10 dana ako ne i vise prestao sam da brojim jer samo se nerviram sad je vrsidba suncokreta umesto sa njim da vucem ja moram sa drugim vecim traktorom koji vise trosi i nije namenjen za transport sve u svemu ja sam ga uzeo zato sto po toj ceni ne moze sa se kupi traktor te snage,ali posle svih ovih kvarova i ako bude dosao nov motor i bude jos kvarova rakovica nece vise da vidi moje dvoriste nikad
Zar ti jos nisu isporucili drugi motor? Gde oni uopste sklapaju mtore? Mozda u Pekingu, pa cekaju isporuku od kineza:sta:
 
Nazad
Vrh