Herbicidi u kukuruzu

Kako je simetrija ista na svakoj biljci? Ovo liči na oštećenje nastalo pri vrhu centralne osovine, kasnije kad je izrastao list vide se ovakve rupe.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Изгледа да нико не гледа Уроша Давидовића или не зна називе активних материја. :) Добро, не гледам ни ја, али понекад отворим када ми се понуди неки clickbait наслов. То сам и сада урадио и сазнао сам да је Европска унија забранила с-метолахлор.

Ако не препознајете, то је активна материја која се користи на црно против усколисних корова а продаје под трговачким маркама Mont, Basar, Telus, Dual Gold, Deluge, Tender... или ако је део коктела Camix, Lumax, Gardoprim Plus Gold...



Нема много информација о овој забрани. На српском само на Euroactiv-у као део вести о скорашњем потпуном повлачењу активних материја које су забрањене прошле године.

На енглеском, више информација има на страници организације Pesticide Action Network Europe. Колико видим, ради се о организацији која води кампање за забрану пестицида. Успели су са пет активних материја овог пута: бентиаваликард, клофентезин, метирам, с-метолахлор и трифлусулфурон-метил (користи се у шећерној репи). Како се даље каже, ово су ”Ендокрински дестабилизујући пестициди”. На страници посвећеној тим пестицидима, наводи се да је план да се иде даље и забране остали пестициди који прибадају овој групи: диметоморф, флутоланил, мепанипирим и — метрибузин. Мислим, они хоће још забрана али причам о овој групи.



Тако да ”српски класик” Mont + Terbis иде у историју. Како разумем, забрана важи од новембра 2024. али ми није јасно да ли ће дотле моћи да се производи или само продају залихе.

Колико је мени познато, алтернативе за усколисне на црно су: изоксафлутол, сулкотрион, пендиметалин.
 
Није забрањен тербутилазин. Сада су забрањени бентиаваликард, клофентезин, метирам, с-метолахлор и трифлусулфурон-метил.
 
Mislim da nije zabranjen. Uglavnom, šta smeta što povlače s-metolahlor kada je tu npr taj izoksaflutol i radi radnju. Meni lično, veći problem su insekticidi. Ali ako ima neka druga alternativa, nema problema. Samo, bojim se da nema.
 
U planu je da zabrane upotrebu svih, baš svih pesticida (insekticidi, fungicidi, herbicidi). To samo EU planira, a mi sledimo njih. To znači kraj za naš posao jer ne možemo biti konkurentni u odnisu na ostatak sveta.
 
U planu je da zabrane upotrebu svih, baš svih pesticida (insekticidi, fungicidi, herbicidi). To samo EU planira, a mi sledimo njih. To znači kraj za naš posao jer ne možemo biti konkurentni u odnisu na ostatak sveta.
Da, ali oni godinama pripremaju poljoprivrednike za bilo kakvu promenu, kod nas se sve radi s' neba pa u rebra.
 
Da, ali oni godinama pripremaju poljoprivrednike za bilo kakvu promenu, kod nas se sve radi s' neba pa u rebra.

Није баш тако. Код нас не може да се схвати да у ЕУ пољопривредници нису више у положају у каквом су били, и да сада ЕУ активно ради против њих. Живимо у прошлости када позитивно причамо о односу Западних држава према пољопривреди и то поредимо са односом код нас. То је прошлост.

U planu je da zabrane upotrebu svih, baš svih pesticida (insekticidi, fungicidi, herbicidi). To samo EU planira, a mi sledimo njih.

Прелазимо у домен политике али баш у овоме се види колико је ЕУ бирократска, бесмислена творевина која ради сама против себе и у коју не треба ни да уђемо ни да следимо.

Забраниш одређене хербициде да се код тебе користе, али не забраниш увоз хране из земаља где тај хербицид није забрањен!? Па како ћеш остати конкурентан??? Исто тако са ГМО производима. Или причаш о климатским променама, како су краве највећи загађивачи, пошумљавању... а онда купујеш храну из Бразила која је добијена масовном сечом шума које су за планету много пута корисније од свих шума које ће икад израсти код тебе, или управо од тих истих тих крава које си код тебе забранио. Они то не раде само у пољопривреди, то раде и са индустријом. Људи не разумеју да се спроводи потпуна деинструлизација Европе под плаштом спречавања загађивања планете, али се то загађивање спроводи у другим земљама и они и даље купује производе добијене тим загађењем.

Људи који воде Европу су потпуно одсечени од реалности, ушушкани у благодетима које су њихови преци створили потпуно другачијим односом према стварима. Сада полако крцкају те благодети, остављајући за будуће генерације мртав континент који ће други континенти у сваком смислу претећи. Не могу ни да кажем да остављају потомцима, јер бити без потомака је управо још једна бесмислица коју спроводе.

Како је један Немац скоро написао на Твитеру, Европа ће остати ”музеј на отвореном”. А ми и даље живимо у илузији да је садашњи Запад онај исти као од пре неколико деценија.
 
EU je birokratski sustem u službi najkrupnijeg svetskog kapitala (korporacije).
Oni žele da imaju totalnu kontrolu nad hranom i niko drugi, čak i mi. Zato treba da nestanemo. I nestaćemo jer 99% sedi kući i čeka da dođu po njega.
 
Kod mene prije 30ak godina da se okupas u Vrbasu pa i Savi bilo bi ravno samoubistvu. Ako se nastavi ovim putem , iako sesvijest sporo mijenja ali mijenja moce se i piti ta voda iz rijeka ,a podzemne pitke vode imamo mozda najvise ...Vratili su se dabrovi , vidre ,sakali kao prirodni cistaci leseva ,riba ima u rijekama
Tako da nije sve tako crno bijelo
 
D.i M.e
Naravno da ne treba da ih sledimo jer i ne možemo da ih sledimo, treba i ubuduće da nam budu uzor slobodarske zemlje Kina, Kuba ,Venecuela ,Rusija....
Za podršku poljoprivredi sam i napisao "godinama" .
Oni su sad prilično spremniji zahvaljujući prethodnim ulaganjima za sve promene nego mi gde je još glavno oruđe u poljoprivredi R65 i IMT539 sa pripadajućim priključcima.
 
Nazad
Vrh