Herbicidi u kukuruzu

Četvrti dan od korekcije Monsunom, korovi još ništa osim malo crvenila na uskolisnim, a kukuruz dobro pobeleo, poneki se i malo nakrivio.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Tako i bi i kod mene danas.

Oprskao sam sa Nagasakijem. Utrosak vode 220 litara/ha

mezotrion 0.25 lit/ha
terbutilazin 1 lit /ha
nikosulfuron 1,1 lit/ha
rimsulfuron 35g/ha
dikamba 0,4 lit/ha
lodin 0,4 lit /ha

Evo i cena ako nekog zanima da uporedi

Talisman 1190 din litar
Terbis 990 din litar
Lodin 2890 din litar
Agrodimark 1990 din litar
Mezatron 129 din 250ml
Rimex 690 din 30g

Po hektaru ispalo 6200 dinara ova doza.





picture hosting


Zbog kupine i divlje salate si trebao ići punu dozu lodina, a zbog uzrasta kukuruza i punu dozu dikambe. Za niko i rimsulfuron sam već pisao, a mezotrion i terbutilazin si mogao kasnije po potrebi. Ali, tvoja je odluka. Samo jednu molbu imam. Javljaj nam redovno da li ima promene na kupini a pogotovo na sirku pre nego što ga opičiš sa fokusom a možeš i nakon fokusa.

Само ме занима како ће проћи овај Сирак...

Bolje ikad nego nikad. Evo da vam javim kako sam prosao sa pojacanom hirosimom u uzasnoj njivi sto se tice sirka, i raznog sorokolicnog korova.

Namerno sam se fokusirao na najgori deo njive, da se vidi dejstvo hemije. Lepsi i cist deo njive je sada manje bitan.

Citirao sam sam sebe na vrhu da lakse bude da se pronadje, a uglavnom sam oprskao ovom kombinacijom:

mezotrion 0.25 lit/ha
terbutilazin 1 lit /ha
nikosulfuron 1,1 lit/ha
rimsulfuron 35g/ha
dikamba 0,4 lit/ha
lodin 0,4 lit /ha


Vec posle 2-3 dana, sav sirokolisni korov je ozbiljno opaljen. Manji korovi pogotovo, a vecima je spaljen vrh. To se i ocekivalo dok se sirak odlicno drzi :)






Posle 7 dana od prskanja, sirokolicni manji sirokolisni korov skoro da i ne postoji. A veci izumire lagano i sigurno. Rizomski sirak je i dalje neostecen.



Posle 20 dana sve sto je sirokolisno je izgubilo bitku, dok je i sirak ovog puta ozbiljno ubijen ili ostecen. Ima onog koji je spaljen i ljubicast je, a ima i onog koji je sav nikakav ali ne mogu reci da je skroz mrtav.










Generalno njiva trenutno ovako izgleda u celini



 
Pomoc... Imam problem sa ambrozijom u kukuruzu, zbog kisa nisam mogao tretirati do pre dve nedelje. Ambrozija je bila na 5-6 listova neka i veca, kukuruz na 6,Prskan kornisto i skaut, na ambroziji su uzuteli vrhovi ali ona i dalje prati kukuruz sa rastom...tako da je sada kukuruz na desetak pera ali i ambrozija je iste visine. Dali ima nesto sto bi je unistilo u ovom stadijumu?
 
Kod mene se prskanje na crno ispostavilo kao dobro. Jeste da nije bilo kise odmah posle prskanja ali od. Isao sam Mont i Terbis ali je Terbis bio samo 1 l/ha. Bas iz razloga sto su me ovde savetovali da idem tako jer cu kasnije koristiti Hirosimu. Jedino sto je trebalo da idem i sa 2 l/ha totala da i to pripomogne da neke travke skroz nestanu. Ostala je jedna trava,kod nas je zovu krmecusa, i posle oba prskanja je imala malo suvih listova ali se obnovila. Mada mi mnogi kazu da ona i nije tako problematicna za kukuruz. A moram da radim na crno prskanje jer ja generalno imam muhara u velikoj kolicini i ovo prskanje je uspelo da ga omete da igadje.
 
Prosle godine sam imao slican problem, s'tim sto sam na 5-6 pera kukuruza prskao peak, a ni ambrozija nije bila velika, ali nista ambrozija nije reagovala na njega. U medjuvremenu kukuruz porastao na desetak pera a ambrozija poneka na 6 listova, tad sam koristio laudis i on je resio ambroziju koja je bila ispod 6 listova ali veca je ostala. Zato mi sad na ovu velicinu ambrozije mislim da bi bilo uzalud ga prskati.
 
Idi 2.5L laudisa i dodaj litru terbisa , on znaci dosta u ovoj kombinaciji . Figurativno terbutilazin treba da nagrize a Laudis da ubije .
Greska je tvoja . Trebao si ranije , pokusavamo pomoci
. Mozda na rizik dodati pola doze dikambe , mada toje kocka , moze fa napravi stete na kukuruzu.
 
Da znas za ubuduce, mezotrion obavezno koristi u kombinaciji sa terbutilazinom ako imas ambrozije. Citao si o hirosima kombinaciji. 0.25l mezotrion i 1l terbutilazina. Njihov pojacan zajednicki efekat spalice skoro sve sirokolosne korove i u poodmaklom stadijumu razvoja a ukoliko pokisne resices se dubinski svega sirokolisnog.

Послато са SM-A125F помоћу Тапатока
 
U mom slucaju nije tako bilo. Nakon hirosime bez rimsulfurona nekog morala ici korekcija sa sorgum+peak i to sve zbog ambrozije i muhara. Muhar stopiran, ambrozija nestala (tek tada)
 
Da li si stavio okvasivac sa mezotrionom i terbutilazinom? To sam zaboravio da napomenem. Muhar nije sirokolisni korov, ja sam govorio o njima. A sulfonil urea sam izbacio privremeno kod ovog prskanja jer imam rezistentan sirak.

Послато са SM-A125F помоћу Тапатока
 
Jos jedna napomena, pre negobsto donesete sud o ucinku nekog herbicida ili kombinacije herbicida postarajte se da ste odradili kvalitetnu i pravilnu pripremu rastvora za prskanje i da je prskalica potpuno ispravna. Banalan primer, mezotrion je prilicno gust rastvor, kao i vecinu herbicida te formulacije potrebno ga je dobro promuckati pre sipanja u prskalicu. Prilikom muckanja u sebi zarobi mehurice vazduha i ukoliko sipate to u menzuru i izmerite dobicete blago vecu zapreminu ocitanu. Tako da ukoliko razmeravate manje od te jedne boce moze da se desi da neprimetno ubog vazduha u rastvoru dodate blago manju koncentraciju. Moje resenje, jer imam prskalicu kojom mogu da odradim 4 hektara je da uvek sipam celu bocu tih formulacija koje muckanjem jako pene. Jedan banalan primer ali slozicete se ako radite donjom preporucenom dozom, neki veci korovi mozda i prezive to prskanje.

Послато са SM-A125F помоћу Тапатока
 
Inex je odlican, i ja ga koristim u hirosimi ali ja sam pricao o peni koja se stvori kad muckas koncentrovan preparat pre sipanja u prskalicu. Jednom tako prskao i dodavao herbicid na kraju mi ostalo par deci mezotriona a trebalo da ode cela litra. Tek sam onda skontao da je zbog mehurica koji se zarobe u rastvoru muckanjem.

Послато са SM-A125F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh