Herbicidi u kukuruzu

Nema vremena za total posle kukuruza, a i sto bi kad se taj mali broj korova koji i nikne unisti mehanicki (osnovnom obradom zemljista), ili to urade prvi mrazevi. Za one korove koji su prezieli prskanje i ostali ili ponikli u kukuruzu je kasno jer su oni odavno bacili seme.
 
Rizom se unisti ako se prska zeleni delovi stabljike,a on je i najbitniji.Seme nemoze da se unisti ali se lako zaustavlja sledece godine sa prskanjem na crno_Ovako prskanje totalom na kukuruzustu je opravdano samo ako se ne seje psenica i ima vremena do zimskog oranja.
 
Ja jos nisam video da ista ima posle obranog kukuruza, njiva ravna ko tepsija, nigde zelene biljke to jest sirka. Kod nas se kukuruz obicno radi u oktobru kad se pojavljuju i prvi mrazevi koji unistavaju nadzemni deo sirka a rizom polako tone u zimski san i zaustavlja vegetaciju. Mislis da ce on u takvom stanju da "popije" total ?
 
Paore,ovo je bila specificna godina,ranije se bralo,slane ni za lek.Z214s ima 3 noza,dosta trave ostaje neosteceno,sta ce biti videcemo.Trosak nije veliki,oko 2000 din. i malo d2,vredelo je pokusati.Pozdrav.
 
Ovde je bilo reci pretezno o palamidi,koju mehanicki nemozes unistiti osim toga prva se javlja na proljece.Utakvim retkim slucajevima se javlja potreba za takvom nesvakidasnjom merom,koja je po mom misljenju opravdana i jeftinija pogotovo kad je soja sledeca kultura.
 
Prskanje totalom poslije skidanja kukuruza je najopravdanije kod redukovanih obrada ko što je notill, neki u tom slučaju miješaju i 2,4d kažu da ima efekta da smanji dosta pritisak korova na proljeće.
 
2.4d je smrt za palamidu, ali isto tako ako se zakasni sa njim dobro osamuti kukuruz i dosta biljaka se samo "prelomi" na nekom kolenu. Pojava iz prosle godine i zakasnelog prkanja sa Matonom kod strica.
 
Posto sad imam prskalicu, zanima me koje herbicide preporučujete za prskanje odmah posle sjetve (dakle na zemlju) a koje posle, kada kukuruz naraste? Do sada smo radili samo jedno prskanje pošto nisam imao svoju prskalicu a uslužno prskanje je strašno skupo u mom kraju.
 
Moj predlog ti je Terbis+Acetohlor 1/1 lit po kj i zavrsen posao.Za korektivno prskanje ako treba Nicon ili neki drugi preparat na bazi nikosulfurona +bentazon + dikamba sve zavisi sta ces imati od korova
 
Osnovno prskanje se radi nasumicno po secanju na prisutne korove , ja radim sa linarom (linuron) 1l i 2 litra acetohlora , terbis mi se nesvidja.
Korektivno prskanje se radi po vidjenom stanju , po prisutnim korovima i kalisto je valjda jedini preparat koji deluje i folijarno i kao zemljisni preparat
 
Posto sad imam prskalicu, zanima me koje herbicide preporučujete za prskanje odmah posle sjetve (dakle na zemlju) a koje posle, kada kukuruz naraste? Do sada smo radili samo jedno prskanje pošto nisam imao svoju prskalicu a uslužno prskanje je strašno skupo u mom kraju.
Moj predlog je merlin...malo skuplja varianta nego terbis + acetohlor, ali uz dobar raspored padavina imaćeš čistu njivu (ukoliko nema višegodišnjih korova)...Merlin se reaktivira posle svake kiše...
 
I deluje samo na sirokolisne korove .............. jednom cu i ja probati da upotrebim taj merlin samo jos nemam adekvatnu njivu gde bi on pokazao svoje kvalitete
 
I deluje samo na sirokolisne korove .............. jednom cu i ja probati da upotrebim taj merlin samo jos nemam adekvatnu njivu gde bi on pokazao svoje kvalitete
Deluje i na jednogodisnje uskolisne korove....probaj,i ja sam ga probao prošle godine i bio sam veoma zadovoljan...nisam imao potrebe za korektivnim prskanjem pošto nije bilo divljeg rizomskog sirka...
 
Moj predlog je merlin...malo skuplja varianta nego terbis + acetohlor, ali uz dobar raspored padavina imaćeš čistu njivu (ukoliko nema višegodišnjih korova)...Merlin se reaktivira posle svake kiše...
Ako se ne varam merlin sadrzi dve aktivne materije jedan je terbutilazon(terbis isto sadrzi) a drugog se ne secam koristio sam pre 4 godine i super odradi posao cak i na divlji sirak iz rizoma ima dejstvo sprecava mu fotosintezu(totalno je izbeli)i zaostane u rastu
 
Moj predlog je izbegavati kineske otrove,ja licno na crno idem sa nekim galenikinim herbicidom(prosle god.TROFI)a kasnije CALISTO i ATPLUS obavezno,a za sirak MOTIVEL ili EKVIP.Merlin je isto odlican ali mnogi grese jer misle da je on i za sirak iz rizoma pa se plase da posle na zeleno prskaju sa preparatom protiv rizomskog sirka.
 
Nazad
Vrh