Herbicidi u kukuruzu

Interesuje me jedna stvar za narednu godinu,problem imam sa tri njive,na kojoj je bilo pirevine za izvoz,nisu obradjivane oko 5 godina,jedna mozda i 7-8.
Na jednoj od te tri je prskano totalom,a na druge dve ne,uzorano je na 30 cm.
Radi se o tome sto na te tri njive mora da bude posejan kukuruz sledece godine,znam da je bilo bolje da se poseje zito ili nesto slicno,ali jednostavno nije moglo,cime prskati da se pirevina suzbije?ako ne moze 100 posto,bar delimicno da ne ugusi kukuruz skroz,svaki savet dobro dosao:bravo:
 
Ako moze malo objasnjenje u vezi ovoga?cuo sam za ultra hibride,jel se bese oni mogu prskati jos nekim herbicidima ili...?
 
Nećete pogrešiti sa ultra hibridima. Ja sam ove godine na jednoj njivi imao ZP684 ultra. Njiva je bila puna svih mogućih korova. Išao sam tretman u tri faze. Rana priprema zemlje, total nakon setve, Kalisto+Kruz na 5-tom listu i Fokus Ultra kad je traktor jedva ulazio u njivu. Rezultat je bila njiva skoro potpuno čista, osim mestimično preživele tatule i ponekog sirka.
 
Sta da kazem nego hvala,naplasise me ljudi u selu kako od tih njiva nece biti nista ako se ne poseje zito,dobro je da ima neko resenje:ppozdrav:
 
Postovani da li je neko imao iskustva sa ns444u u kome moze da se primenjuje Focus ultra i kakvi su rezultati?
 
Postovani da li je neko imao iskustva sa ns444u u kome moze da se primenjuje Focus ultra i kakvi su rezultati?

Ne bi bilo lose gledati par postova gore ili listati malo vise temu. Ima mnogo o tome napisano o ZP 684 Ultra i primeni Fokusa ultra u tom hibridu. To ti je isto kao u Ns 444 ultra.
Rezultati su odlicni.

Ovih dana treba da pazarim nesto herbicida pa bi hteo i vase misljenje o cenama. Kolicina je prilicno veca pa aj da pitam dali su cene OK ili se to samo meni cini.
Equip - 12250 din. 10 l. pakovanje.
Callisto - 8000 din. 1 l. pak.
Sledor - 1400 din. 1 l. pak. (Herbicid koji se koristi u soji. Sorry za :off_topic:)
 
Poslednja izmena:
Da se nadovezem na ovu prethodnu pricu,savet,sugestija ili pomoc dobro dosla.
Znaci na tri njive na koje bih upotrebio Fokus Ultra mi je sledeci plan:da posle setve,a pre nicanja upotrebim Glifosfat,posle nicanja Tarot Plus-na jednoj od te tri njive ima i sirokolisnog korova,ali je uglavnom pirevina,a posle Tarota Fokus Ultra.
Zanima me da li je Tarot plus dobra opcija za navedeno,ako nije sta umesto njega?
Da li Fokus Ultra moze da se mesa sa nekim herbicidom za sirokolisne korove,i ako moze kojim?

Na ostalim njivama je situacija bolja,na 5 jutara je bila lucerka,tako da mislim da tu nece biti velikih problema,a na ostaloj povrsini ima uglavnom ambrozije,lobode,mestimicno stir-a i palamide,malo muhara i divljeg duvana.
Da li ove korove uspesno suzbija Tarot Plus ili je bolje da upotrebim nesto drugo?
Unapred zahvalan.
 
moj ti je savet calisto za sve širokolisne korove i fokus ultra za uskolisne stim da seješ ultra hibride kukuruza a calisto delije i zemljišno što znači možeš da prskaš i posle setve a pre nicanja kao i kasnije kada je kukuruz nikao i to bez ograničenja u pogledu na razvojnu fazu kukuruza znači seješ ultra hibride i prskaš sa calistom i fokusom kad god to tebi odgovara a da pritom ne razmišljaš koliki je kukuruz
 
Ok,znaci Calisto za njive gde imam samo sirokolisne.Ako se dobro secam poponca nemam,mada cu videti kad nikne.
Ultra hibrid cu da sejem samo na njivama gde mi je pirevina problem,a kada da prskam sa Fokus Ultra?pise valjda do 15 cm rasta pirevine.
I da li da uopste prskam totalom posle nicanja na njivama gde je pirevina?
Onda bih ako je to tako prskao prvo sa Totalom pre nicanja,pa sa fokusom ultra i kalisto bih dodao na jos jednoj njivi gde je bilo i palamide.Jel to ok?
 
Ovako Petre, ja ti preporucim ako stvarno imas mnogo pirevine ili nije bitno sta od korova, predji setvospremacem 2 put sto ranjie (u Martu) i nemoj sejati dok korovi ne rastu do visine 10-15 cm. Nakon neke kise ako je uhvatis onda posej kroz te korove pa onda posle 3-4 dana predji sa oko 5-6 l totala po 1 kj. (ako zelis pirevinu ili trsku unistiti onda ovu dozu moras primeniti)
Ako su ti ultra hibridi posejani onda ako je potrebno jos, koristi Focus Ultra makar u split aplikaciji i ko sto ti je preporucio Pidikanac mozes prskati kad ti zelis ne bitno od visine kukuruza, takodje i sa Callistom.
 
Da bi imao efekat za upotrebu totala u kukuruzu posle setve a pre nicanja, treba zemlju da spremiš najmanje mesec dana pre setve.
Pošto u to vreme kad planiraš prskanje totalom, još uvek nema niklih uskolisnih korova, umesto totala možeš upotrebiti običan Monosan u dozi od 0,5 lit/kj.
Kalisto u tom slučaju nećeš imati potrebe da upotrebiš pre 5-6 lista, a Fokusom Ultra možeš prskati u dva puta.
 
Ako budes imao mnogooo sirokolisnih korova, i moras da gasis pozar, mislim da je onda Laudis od Bayer-a bolje resenje. Zasto? Callisto je fantastican herbicid, ali sporo deluje. Za prve rezultate moras sacekati 8-9 dana. Svo to vreme kukurus se "gusi", i to nekad moze biti kljucno za prinos. Laudis sa druge strane deluje maltene momentalno (vec sutradan vidis da korovi odumiru), i u narednih 5-6 dana vise nisu pretnja...
Sto se tice pimene totalnih herbicida, ja sam ove godine isao posle setve, a pre nicanja sa 2 l/ha Agrototala, i 2 l/ha acetohlora(ne secam se imena), i ucinak je bio extra! E sad, to je bilo zato sto je godina dozvolila.Bilo je suvo prolece, i zatvaranje brazde je bila i predsetvena priprema. Od tad do setve je proslo 3 nedelje, i uslovi su bili idealni za upotrebu totala.. Pre dve godine je bilo kisovito prolece, i negde sam morao ici 3 predsetvene pripreme ( spremin, ne stignem da posejem, uvece provala oblaka, i sutra beton), i nije bilo govora o totalu...tako da mislim da je jos rano da pravis plan tretiranja...
 
Hvla ljudi,sad mi je jasan sistem.
Ultra hibride sejem na tim zakorovljenim njivama,na ostalim ne.
Ta kisa moze da mi predstavlja problem,jer nije iskljuceno da je ne bude tada,a meni je malo problem da iz bg-a idem toliko puta gore,a da nista ne uradim,tako da cu najverovatnije izostaviti to prskanje posle setve,a pre nicanja,i koristiti samo fokus ultra i kalisto.
Steta sto nisam slikao te njive pre oranja,ono je zivi uzas,to je toliko pirevine na nekim mestima da plug bukvalno izbacuje busenove i zemlja se ne rasipa,a peskovita je.
Jos nesto,Fokus Ultra i Calisto smem da mesam zajedno i prskam ili je bolje da svaki ide u posebnom prohodu ?
 
Nazad
Vrh