Herbicidi u kukuruzu

Pa dobro sijerak se riješi inače samo treba reagovati na vrijeme i ne osloniti se na jedno prskanje .Mnogi ne vjeruju u Kineske i domaće herbicide (pa i ja , za mene je Equip sveto pismo a i može ići dosta kasnije nego što piše ,lično sam išo i u 10 lista i nije bilo problema ali da ne ispadne da nekom preporučujem) ali ima ih i koji su zadovoljni sa Siranom npr.
Ali ako je baš jako zakorovljeno sijerkom a pogotovo pirikom onda ako je tako kao što kažete onda su ultra hibridi dobro rješenje.
 
ultra hibridi su prava stvar na parcelama koje se uzimaju u arendu jer nemaš pojma koih korova ima i tu je kombinacija fokus+calisto pravo a po meni i jedino efikasno rešenje
 
Мене управо та искуства и интересују - годинама сам торио њиве говеђим стајњаком који је сваке године имао све више семена сирка (јер сам скидао силажу са доста сирка) и тако затворио зачарани круг урнисања њива. Сада ми је највећи проблем јер старог семена има и даље много , прскам њиве до 7-9 листа када то дозвољавају хербициди, али можете само да ми не верујете да и поред тога изађе сирак као четка и што је најгоре опет стигне да да семе до јесени, па догодине опет иста прича и опет иста унапред изгубљена битка.
Највећи зез је прскањем стрњика тоталом - до 7-8 листа нема божје травчице, а кад је кукуруз 10-12 листова, а физишки бих могао да уђем трактрорм у њега немам препарат којим би га прскао, а сирак се само смеје испод кукуруза. Најесен опет ме срамота да кажем да је то моја њива...

Каква су искуства са Calistom?

Probaj sa CORDUS-om. Ja ga koristim već 4 godine i svarno uništava sirak, a ne oštečuje kukuruz do 10 listova. Ja sam ove godine prskao još veči kukuruz i normalno se razvio, a sirak je pometen.

Pozdrav od Mirka iz Kule.:cao:
 
Хвала на свим саветима.
И сам сам пробао доста тога. Проблем је, као што рекох, земља која је пуна семена. Ја сваким прскањем уништим оно што је тренутно зелено и ту су сасвим ОК и "кинези". Проблем је када крене 3-4 "генерација" сирка, а кукуруз у фази да не сме да се прска. Загртање само мало помогне, али то нисам могао да радим јер сам скоро сав кукуруз силирао, а шта значи возити трактор са силокомбајном по загртаном кукурузу зна само онај ко је то и патио.
Има још једна врло битна ставка. -> Није само битно да ли неки хербицид "на око" не оштећује кукуруз, него да ли и колико му смањује принос ако се примени када му време није. Мислим да Кордус не сме да се из тог разлога примени тако касно. Проверићу шта каже произвођач.
 
@marko22

Kalisto neće rešiti problem sirka, jer nije ni predviđen za to nego za širokolisne korove.
Znam, nisam napisao za Equip. Pisao sam ranije o tome, tako da imam dokaze:riba:. Koristio sam kombinaciju Laudisa sa Equipo-om, i Calysto sa Equip-om. Samo sto tamo gde sam isao sa Laudisom ostala palamida, a gde sam isao sa Calystom ostao sirak, pa sad budi pametan.
 
Znam, nisam napisao za Equip. Pisao sam ranije o tome, tako da imam dokaze:riba:. Koristio sam kombinaciju Laudisa sa Equipo-om, i Calysto sa Equip-om. Samo sto tamo gde sam isao sa Laudisom ostala palamida, a gde sam isao sa Calystom ostao sirak, pa sad budi pametan.
čekaj da razjasnimo : tamo gde si išao sa Calystom i Equip-om ostao ti sirak ?!? nemoguće....
 
On je kao nestao, ali zato posle kad je buknuo, veruj mi da sam cupao komade i od 2 metra a pri tome ih je negde bilo u takvoj koncentraciji da sam se pitao odakle uopste kukuruz. Cudo, veruj mi. Ja to nisam ranije video. I to dva prskanja, cak sam imao utisak da ono prvo sa dimarkom i siranom bilo uspesnije. Kukuruz je tako brzo napredovao, da kad je dosao spartac, samo se okrenuo. I na toj njivi imam samo sirak i apsolitno nijednu drugu travku.

Tu je N01, i skroz je dobar kakvi su ostali, iako ima tu gomilu sirka, koja je izgleda rasla zajedno sa njim. To je njiva koju prvi put radim ove godine.
 
ja sam ove godine na svim njivama radio Rezon i Valsagard kombinaciju, posle sejanja 2-3dan i super je ispalo, nema trave, prava stvar, jel koristio jos neko ovu kombinaciju?
 
Na crno obicno idem acetohlor + terbis i kad ima valjane vlage bude dosta dobro.Korekciju na zeleno po potrebi neki nikosulfuron(motivel,siran,talisman...)a za sirokolisne mustang,maton,monosan herbi...Obicno posle pravovremenog spartanja i izostavim ovu korekciju,pa bude na kraju i korova,ali kad je kukuruz u punoj kondiciji brzo se izvlaci i onda on postaje gazda na njivi.Medjutim,mislim da definitivno nema pravila i 100% proverenog recepta.Mislim da je praksa,dominantni korovi,plodored...kod svakog ratara razlicit i ujedno izazov da adekvatno odgovorimo problemu.To ce ocigledno biti borba bez nagovestaja ishoda,jer koliko se mi trudimo da ukrotimo i promenimo prirodu ista ce uvek naci nacin da nam visestruko uzvrati preko novih super korova,cemu mi unajvece pomazemo zloupotrebom kako herbicida tako i svih ostalih pesticida.
 
Марко,
то што ти описујеш је идентично мом проблему, само на свих 8ха кукуруза. Свака њива иста прича, већ сам писао из којих разлога.
Можда је добро решење да, обзиром да ће вршидба и берба кукуруза бити доста раније него прошле године, парцеле на које ћу опет кукуруз у монокултури, одмах по орању (октобар-почетек новембра) да пређем два пута браном (дрљачом). То би требало да врло добро испоровоцира добар део семена да врло рано крене у пролеће па већ у сетви буде да га могу прскати тоталом, и да има довољно времена да сво семе са 7-10цм дубине никне до периода кад се сме прскати кукуруз "класичним препаратима"(30-40 дана од сетве).
Наравно на половини површине ћу сејати "Улта" хибриде, д апробам и то.
 
Ljudi, vidim da ove godine imamo slicne probleme. Ja sam suzbio u kukuruzu sve korove osim sirka. Prvo prskanje je bilo Rimex+Plamen. Tatula bolesna, ali prezivela, sirak takodje. Oprskam sa Laudisom, sirak sav izgubio boju, poceo da se susi, tatula sprzena. Medjutim kao sto kaze clan ivanm, sirak je jos posle nicao. Mozda da sam dodao i Equip kad sam prskao sa Laudisom, bi bilo bolje. To sam se dvoumio, ali mi u apoteci rekli da ne treba, da ce Laudis sprziti i rizom ako je vec ranjen. Da li je taj sirak koji je prskan sa Laudisom (vec je bio 70% gotov od Rimex-a) se regenerisao ili/i je nikao novi nisam siguran. Dogodine mora ici soja/repa ili neki ultra hibrid kukuruza, trece resenje (psenica ne dolazi u obzir) bi bilo rizicno.
 
Да се разумемо - и ова година је била погодна з акорове јер су они пре свега много мање осетљиви на сушу од гајених култура. Са друге стране и сами хербициди једним делом делују преколиста, али и преко земљишта (нпр Мотивел и његови кинески клонови), али то важи само када има довољно влаге у земљишту. Ове године то није био случај. Да је било кишовито пролеће, као прошле године, корови би много раније изникли и много уједначеније (не би ницали 3 месеца, са сваком кишом). У том случају, све њиве које су годинама колико-толико биле чисте би се очистиле од корова. Наравно да се то не односи на моје парлоге.
Са друге стране не мора да значи јефтин=лош хербицид. Прскао сам Тербисом у прописаној дози, прва киша је пала тек после 10-так дана и то свега 10-так литара. Следећих 20-так дана без кише. Све што се дешавало корову је указивало да ја Тербис врло ефикасно деловао, а јефтиније од "брата Мерлина Дуо" 3-4 пута.
 
Pisao sam negde,prvo sam peglao Pik+talisman 0,5 nije bilo mnogo sirka,posle kisa je grunula trava kao besna,onda sam isao motikan+eliminator,njiva kao casa i dan danas
 
Delimično rešenje za tebe jeste zagrtanje kukuruza u fazi kad jedva možeš ući traktorom, jer ćeš tada sav klijanac sirka uništiti.

Ove godine sam primenio sistem tri prskanja:
1. Rano spremiš zemlju, tako da prilikom setve krajem aprila bude dosta niklog sirka.
2. Odmah nakon setve poprskaš totalom.
3. Prskaš Motivelom+Dikamba kada je kukuruz u fazi 5 listova, jer tada već ima novoniklog sirka.
4. Prskaš Fokusom kada se jedva može ući sa traktorom u kukuruze, dakle negde na 9-10 listu.

Ovakav sistem bi trebao nakon dve-tri godine da potpuno očisti njivu od sirka.
Sistem je ok ali je mnogo skup, a i ova prva stavka ne pije vodu zato sto za sirak isto kao i za kukuruz trebaju vislje temperature za fenolosko razvice , pred setvu sirak nece biti u fazi da ce prskanje biti delotvorno ili sirka jednostavno nece biti, ukoliko su nize temp. Sirak je biljka velikih slicnosti kukuruzu.
 
Moja taktika za dogodine.
1. Prskanje sa 2.4D preparatom kad je kukuruz mali ~3 pera i sa malom dozom, jer ce korovi biti mali, a mala doza sigurno nece uticati na prinos. (Bilo je rasparave da li 2.4D smanjuju prinos ili ne).
2. Prskanje sa dikambom (ako bude potrebno)i rimsulfuronon+nikosulfuron kukuruz ~5 pera. Rimsulfuron i nikosulfuron rekukovane doze (fakticni pravim Cordus), jer idu zajedno.
3. Ako bude bilo potrebno Equip ~8 pera.
 
Moje skromno iskustvo sa herbicidima u kukuruzu:
Najviše sirka imam na delu njive koji je prskan sa Callistom (0,25 l/ha) i Niconom (1,2 l/ha) + okvašivač AT plus, prskano odjednom.
Dosta manje sirka imam na delu njive koji je prskan isti dan kao i ovaj iznad opisani, ali sa Callistom i Tarotom (50g/ha) + AT plus odjednom.
Zapazio sam da je Callisto najbrže delovao na jednoj njivi koja je niska i vlažna, tamo širokolisni korovi skoro da nisu ni izašli, iako je to njiva koja je jako zakorovljena i nije prskana godinama.
 
Sistem je ok ali je mnogo skup, a i ova prva stavka ne pije vodu zato sto za sirak isto kao i za kukuruz trebaju vislje temperature za fenolosko razvice , pred setvu sirak nece biti u fazi da ce prskanje biti delotvorno ili sirka jednostavno nece biti, ukoliko su nize temp. Sirak je biljka velikih slicnosti kukuruzu.

Setva je bila krajem aprila, temperature su tada već bile visoke i bilo je priličnog manjka vode, te je takvo vreme pogodovalo ranom nicanju sirka a i svih ostalih korova.
 
Evo pitanje, potpuna neznalica! Pišete da prskate kukuruz sa otrovom A i otrovom B, da li to znači da ih pomešate u istu prskalicu i time tretirate korov?
 
@Vuk Da. Na svakom preparatu imate uputstvo sa cime moze da se mesa. Preparati za uskolisno i sirokolisno prskanje se mesaju da bi smanjili troskove prskanja a i dobili na vecoj efikasnosti. Npr Laudis je za sve sirokolisne, a dobro deluje i na sirak iz semena, dodavanjem nesto za uskolisno, dobija se pun efekat.
 
Nazad
Vrh