Guske - kako se gaje u praksi

32zpf1z.jpg

Pozdrav!
evo slike Karalic, zrtvovala sam jedno jaje da vidimo i shvatimo sta se sve formira vec prvih 9 dana.
Znaci posle lampiranja oko 9 dana. Velicina zametka je kao seme pasulja tetovac.Vidi se splet kapilara i vazdusna kesa.
 
Sivka , da li si vec pocela da podkupljas jaja za nasad? Ja do sada nisam , koristio sam ih za ishranu (negde oko pedesetak do sada) Ali , sad cu da odvojim jedno pedesetak za nasad, a ostalo skupljam za Uskrs..A ako neka nastavi da nosi posle Uskrsa, i ona idu za nasad. :ppozdrav:
 
drugari,prosle god sam u poljoprivrednoj apoteci video da imaju tovne guscice,pa sam i uzeo 10kom,sivo bele su bili boje i bili su svi zenski,a posto sam ranije drzo i obicne domace guske,nisam primetio da su porasle vece,da li su me prevarili ,da li tovne guske postoje uopste
 
Prvi put cujem za rasu "Tovne guske" ... Ali, bilo bi dobro da imas koju sliku da okacis , onda bi ti sigurno odredjenije rekli koja je rasa u pitanju.
 
Ukoliko postoje "tovne guske" onda bi trebalo da je reč o hibridima, a ne o rasi... Rasa ima jako puno, pa ja predpostavljam da si kupio verovatno neku rasu ili neki hibrid koji je odlikuje tovnim osobinama...
 
Pozdrav! Čitam i pratim vaše postove već duže vrijeme pa sam se odlučio i ja uključiti u raspravu. Novi sam u uzgoju pataka i gusaka pa imam nekoliko pitanja. Ovako, imam 3 kineske guske, gusana i dvije guske i 7 običnih domaćih gusaka križanih s podunavskom kovrčavom guskom. Ove domaće guske su snijele jaja i nasjele na njih i nešto jaja sam stavio u inkubator, ali kineske još nisu snijele ni jedno jaje, guske su stare godinu dana pa me zanima kada bi trebale početi nesti? Isto tako imam par mošusnih pataka isto stare godinu dana i još ne nesu, kada bi one trebale početi? Unaprijed hvala!
 
Milan BMK je napisao(la):
Ukoliko postoje "tovne guske" onda bi trebalo da je reč o hibridima, a ne o rasi... Rasa ima jako puno, pa ja predpostavljam da si kupio verovatno neku rasu ili neki hibrid koji je odlikuje tovnim osobinama...

Prijatelju, rasa ima oko cetrdesetak na celom svetu, a hibrida nema , nego su to samo ukrstene rase.
U određenim regionima naše zemlje (uglavnom u slivovima reka) postoji duga tradicija
gajenja gusaka.
Danas u svetu postoji oko 40 rasa gusaka koji se u izvesnoj meri međusobno razlikuju u
pogledu telesne mase (krupnoće), smera proizvodnje ( rase za proizvodnjumesa-pečenica ili
jetri), boje perja i sl.
 
U botanici i zoologiji hibridom se označava sjeme ili živo biće nastalo križanjem roditelja različitih uzgojnih linija, pasmina ili vrsta. I nerjetko se događa da su hibridi neplodni, a i križanjem različitih pasmina dolazi do heterozis efekta pa su potomci različitih pasmina većih proizvodnih svojstava od roditelja, primjer su patke cherry valley koje su izvanrednih tovnih sposobnosti i velike nesivosti ali su izgubile instinkt za sjedenjem.
 
Zaista lepo predstavljanje... Nego, lepo nama Dandra to sve objasni , na naucnoj osnovi, mada je to daleko bolje objasnio Stjepan Romić koji je na primeru Hrvatskog ovčara istraživao plodnos kuja.
Ali, mene interesuje nesto drugo .. Neka mi navede jedan hibrid guske? Ja znam za oko cetrdeset rasa, ali nisam upucen za hibride. Naravno , govorim za cistu rasu.. Tu ne spadaju mesanci, koji su po svojim svojstvima izmesanli gene , pa su zavisno od kojeg kolena povukli osobine na svoje pretke.
A zasto nisu zastupljeni hibridi kod gusaka?
Iz prostog razloga jer se pokazalo da su guske izuzetno dobre Majke, sa priblizno slicnim telesnim karakteristikama, tako da nije ni bilo potrebe da se nesto eksperimentise na naucnom polju.Poznato je da je guska prva pripitomljena ptica u evoluciji covecanstva. Zapisi datiraju o pripitomljavaljnu gusaka 3000 godina pre Hrista. U principu su sve rase gusaka iste po randmanu mesa , sa malim varijacijama , osim po kolicini snesenih jaja. :ppozdrav:
 
eh, hibrid je svaki križanac dvije pasmine ili kako vi kažete rase, guščići koje kupuješ u poljoprivrednim prodavaonicama su industrijski hibridi i firme koje se bave proizvodnjom takvih hibrida čuvaju kao poslovnu tajnu pasmine od kojih su dobile dotični hibrid. Također, ne dobiju svi hibridi ime (kao hibrid patke cherry valley, tu spadaju i mula i mazga kao hibridi križanja konja i magaraca ...), nego ih firme obilježavaju slovima i brojkama npr. ABC, ABCD i slično. Hibridizacija je značajna zbog HETEROZIS EFEKTA koji sam već objasnio u jednom od prošlih postova.
 
Ljusa , sta se desava, jel su pocele nositi jaja? Ako jesu , jel ih sakupljas? A ako se neka nasadi, eto mene po pacice kod Tebe po dogovoru... Ja donosim Guscice.
P.S. Vidim da si krila kupirao , sto ti je jako pametno.
P.S.S.Futurefairming, odlicne slicice. :ppozdrav:
 
Ne nose još,deluju mi poplašeno.Još se privikavaju.
A kako i ne bi,kad su stigle i počele uveče da paču,a komšija preko puta mene ima odgajivačnicu
nemačkih terijera.Urlanje do besvesti.
Čim nešto bude javljam. :cao:
 
Ne sekiraj se nista.. Pocee da nose, samo vodi racuna da nece poceti na mestu koje si im ti predvideo, nego gde njim to padne na pamet.. Uvek to bude na nekom skrovitom mestu. :ppozdrav:
 
Nažalost samo slike. Slučajno sam nabasao pa mi bile zanimljive. Inače, čitam i uopšte nije loša rasa ali je pitanje ima li ih uopšte u Evropi.
 
dandra je napisao(la):
eh, hibrid je svaki križanac dvije pasmine ili kako vi kažete rase, guščići koje kupuješ u poljoprivrednim prodavaonicama su industrijski hibridi i firme koje se bave proizvodnjom takvih hibrida čuvaju kao poslovnu tajnu pasmine od kojih su dobile dotični hibrid.
Sa ovim je sve rečeno u vezi tovnih gusaka tj Hibrida...
Pozdrav
 
Karaliću izlegli se guščići od 12 jaja 3 komada.Bilo je dok su nosile oko -5 c. Postoji mogućnost da se neko jaje smrzlo.
Sad sam postavio nova jaja pod istu gusku i vidim da leže.Ove druge neće da leže.
 
Karaliću izlegli se guščići od 12 jaja 3 komada.Bilo je dok su nosile oko -5 c. Postoji mogućnost da se neko jaje smrzlo.
Sad sam postavio nova jaja pod istu gusku i vidim da leže.Ove druge neće da leže.

Krenulo je... A to sto su se izlegla tri od dvanaest, to nije zato sto su se smrzla, nego nisu oplođena jaja. Bilo brate mnogo hladno, -5. Nego , pokušaj da pod hitno jaja podbaciš pod drugu gusku, a tu oslobodi i pusti je saguščićima. Jos ako ostale guske imaju gnezda u blizini gušćića, ustaju odmah sa jaja, misle da su se njihova jaja izlegla i da su to njihovi guščići. Odvoj gušćiće od gnezda gde ti leže guske.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh