Guske - kako se gaje u praksi

Sivka, drage volje bi ja Tebi odgovorio na Tvoje pitanje, ali ja zaista nemam prakticna iskustva sa inkubatorima. Do sada sam uvek , godinama unazad, izvodio guscice prirodnim putem.

Talianu, jaja su fenomenalna :D Mada , trece jaje u prvom redu (sa leve strane) , mislim da je dvozucno, ali ne mora da znaci.. U svakom slucaju, bolje je da ga iskoristis za ishranu , nego da rizikujes. A za gusku se ne sekiraj kad ce da pocne da lezi na jajima , to priroda uredjuje sama po sebi. A ako hoces da je pozuris (N.P.R. Sakupis vise od dvanaest jaja) onda je sasvim dovoljno da ostavis dva tri dana jaja u gnezdima , ali ne vise od dva tri jajeta, (zbog mogucnosti kvarenja), i guska pocinje da lezi na jajima. Naravno , mora da se upise datum pocetka lezanja na jajima...
Inace , mnogo je bolje da ih drzis u kartonskoj kutuji za jaja, nece se dodirivati a i smanjena je mogucnost pucanja ljuske.
P.S. Nisam video datume na jajima? Zasto? To Ti je pod obavezno...
 
Talianu, jesi li im napravio gnezda? Ako nisi , onda daska sirine 10 Cm , i napravi se ram 50*50 .Moze i guma od traktora , prednja.. I ubacis unutra slamu , izvrseno do vrha. One vec same naprave gnezdo.
 
Pozdrav guscari!
Sivka to je to uglavnom stim sto sam vec rekao prskanje pocinjem od trceg dana.
Prvih 15 dana procenat uginuca je najveci,te u to vreme treba obratiti posebnu paznju da se ispune svi uslovi inkubiranja.
 
Pozdrav Karalicu!
Zadnja dva dana su prestale nositi verovatno ovo vreme utice i na njih.
Moje guske inace slabo hoce da leze pa ja to radim inkubatorom,sad sam napravio novi samo za guske.
 
Pozdrav talian!
Nista posebno sam sam ga pravio (inkubatori za samogradnju) samo sam kupio termostat i grejac.
Sivka
nisam stigao danas da zovem one ljude sutra cu u toku dana.
 
talianu je napisao(la):
Meni bi isto odgovarao inkubator nekako mi se čini da neće leći pa nisam ništa uradio.

Talian, guske su jako dobre Majke, tako da nema mesta Tvojoj opservaciji. Naravno, inkubator je bas dobra stvar, ali i guske to odradjuju fenomenalno.. Imaju izuzetno izrazen Majcinski instikt :ppozdrav:

P.S. Brankojlo, I moje guske su prestale da nose..Valjda je ipak ovo vreme u pitanju.
 
Karalic, verovatno imas vrstu gusaka koje dobro lezu. Znas i sam da odkad smo mi ljudi umesali prste u prirodu "napravili" smo hibride koji po potrebi "ispunjavaju nase zelje i zahteve".
Npr.ima koji slabo nose jaja ali im tezina doseze i preko 10 kg....ili cak daljnjim ukrstanjem nekih hibrida naprosto dodjes do slepe ulice,tj (neplodne zivotinje).
U nekim zemljama to nije problem jer samo "pokucas" na vrata i dobijes vrstu jaja ili guscica koje zelis,medjutim kod nas je jos sve improvizacija.
Moje guske izbace na godinu preko 35 jaja,cak znaju nositi i u dva navrata u pauzi nekih mesec dana,ali tezina nije preterano velika,uglavnom kao i kod divljih gusaka.Zbog toga nije retkost da mi prelete preko glave. Ali meni je to bio cilj.
.....i sad se vracam na ono tvoje da mozes oko 12 jaja staviti ispod guske (optimalan broj).To je sve ok ako se bavis kao hobi i nije ti bitna zarada tj.troskovi . Medjutim, inkubator je jedina stvar za ozbiljnije poslove.

Post je spojen: [time]1297767971[/time]
_________________________________________________
p.s. moje guske nisu prestale nositi,ali imam tri koje se bore za jedno gnezdo,a postavila sam sve kao sto je bilo prosle godine. Cak su dve zajedno sedile neki dan jedna kraj druge dok ih je treca pokrivala i kupila materijala za gnezdo.
Cim ugrabim priliku napravicu sliku pa vam saljem.
 
Sivka i Karaliću pošto se razumete jedno pitanje.
Juče oko 5 po podne ni jedno jaje jutros u 6 sati 2 kom u istom gnezdu .Kada im stavim jaja da ležu pitam se kao će odličiti koja će da leže pošto su napravile samo jedno gnezdo.
Danas sam im ubacio slame na još dve gomile da ih motivišem da prave gnezda.
Meni bi trebao inkubator da sebi olakšam (nemam nameru ozbiljnije da se bavim samo hobi).
 
talianu je napisao(la):
Sivka i Karaliću pošto se razumete jedno pitanje.
Juče oko 5 po podne ni jedno jaje jutros u 6 sati 2 kom u istom gnezdu .Kada im stavim jaja da ležu pitam se kao će odličiti koja će da leže pošto su napravile samo jedno gnezdo.
Danas sam im ubacio slame na još dve gomile da ih motivišem da prave gnezda.
Meni bi trebao inkubator da sebi olakšam (nemam nameru ozbiljnije da se bavim samo hobi).
Guske nose u iztom gnezdu.. To uopste nije retkost, vec je pojava koja je sasvim normalna.
A one ce se vec dogovoriti koja ce da legne na jaja. Ali,.ako ostavis vise od dva jajeta, prestaju da nose i nalezu se na jaja. Zato se jaja kupe ,pa kad se guska nasadi, onad se poturaju ostala jaja. Jako jednostavno. :ppozdrav:
Sivka , u pravu si za inkubator.. Ali, kako guske nose samo do 32 jaja u sezoni , kolika je isplativost za inkubator.. I , bez obzira na inkubator , i dalje gusan mora da izvsi oplodnju.. A, ona ce se nasaditi i ako ima samo jedno jaje , po zavrsetku ciklusa nosenja jaja. :ppozdrav:
 
Moram priznati da se samo delomicno slazem Karalic s tobom.... ::namigivanje::

Ne zelim te talianu obeshrabriti, ali postotak da se tvoje guske odluce nasaditi i do kraja ostati do izleganja nisu kako karalic kaze "jako jednostavno".
Ako pogledas moje prijasnje slike videces dve guske sa guscicima. Te dve, koje se predstavljaju kao dve brizne "mame".
Cinjenice su sledece:
1. to su dve sestre, isti dan rodjene

2. samo se jedna odlucila nasaditi i izlegla guscice

3. druga je sedila dva tri dana , pa radila pauze od nekoliko dana.....drugim recima nista

4. kad su se pravoj izlegli guscici, druga se pridruzila u brizi
 
Sivka , vidis ja se slazem sa Tobom da Ti se desilo to sto si navela..
A znas li sto?
E , prati sledece...

Kako Ti se guska nasadila, bilo je neophodno da je OSAMIS (izolujes od ostalih) nekom pregradom. Guske hoce osamu dok leze na jajima.
A druga guska , ona koja je ustala sa jaja...Ona nije bila spremna za nasad, nego je legla na jaja zato sto su jaja bila u gnezdu, a jos je nosila jaja. Zato je posle i ustala, jer su se verovatno jaja pokvarila od ustajanja i nasadjivanja ...A ona je to osetila, pa je zato i ostavila jaja. A kasnije kad je videla drugu gusku da se izlegla , posebno ako imaju gnezdo jedna do druge, ona pomisli da su se njena jaja izlegla , i prihvati nove guscuce. Zato treba da se odvajaju, da ne pomisle od tudjih guscica da su njihovi. A prihvatanjem tudjih guscica , pokazuju samo koliko su dobre Majke. Inace imao sam primer (kad sam formirao jato iz Mokrinja) da GUSAN, bez Majke, odneguje pet guscica , tek izpilenih.Bio im je kao Majka. A inace je bio gusan iz Mokrinja, koji je ucestvovao u tucama.Izuzetno agresivan je bio.. Svojim ocima sam video kad je naterao lisicu u beg. Ali, kako je vremenom polomio oba krila, i kako su mu se krila vukla po zemlji, bilo je tuzno gledati ga , i morao je da ode u corbu. Bio je suvise mator za meso.

P.S. Nego , Sivka , imas li Ti koji dobar nacin za cerupanje peradi, a da mi to forumasi ne znamo , ili da nismo probali vec :ppozdrav:

Post je spojen: [time]1297827308[/time]
_________________________________________________
Grande-zajo.. Prelepi su ::svaka cast::
 
Brankojlo, moje guske snele vec petnaestak jaja..Ali, oduzele mi zene.Sutra su zadusnice, kazu su dobra za fil...
Nego da mi se neke guske nasade pre Uskrsa, inace ode sve za Uskrs. :ppozdrav:
 
sivka je napisao(la):
Pozdrav svima!
Brankojlo to je ta vrsta koju trazim.
Ako netko zna gde je mogu nabaviti u Srbiji molim neka mi javi.

kineska kvrgava u beloj varijanti

to je Kineska labudasta guska (bela), posto ste iz Subotice neće biti problem da ih nadjete...obratite se klubu zivinara, i saznaćete ko ih drzi...a ima ih i u Somboru takođe kod zivinara...Pozdrav
 
Pozdrav sivka!
Da ,to je kineska labudasta ,ja sam pre par godina imao dve bele guske pa sam ih dao jednom gospodinu iz Subotice(on je imao belog gusana),ali nemogu da se setim kako se zove a nemogu da nadjem njegovu vizitkartu.
 
Nazad
Vrh