Gastronomija I kulinarske đakonije

Prava roba nema sta. Da li i ovo kad peces lozis od dole?
 
Ja stavim tepsiju na pod,tj imam rebrasti lim i samo stavim zar od gore i oko zvona. Pecem 25-30min,onda okrenem meso i jos 25-30min i gotovo bude. Nikad nisam probao da odignem tepseju pa da i ispod stavim zar
 
Jbg, ovako sač prodaju na pijaci, i mi tako počeli da pečemo... I bolest koliko je dobro.. Močili somun u saft, i krompir i šargarepa su top.. Meso ti ni ne treba 😀, a dobro zalili belim vinom.. Ma savršenstvo ...
 
Na koji način tretirati meso divlje svinje da izgubi onu tamnu boju? Kukuruz su počele posjećivati pa se vrše i pripreme za kontra ofanzivu. Geh je ubiti i baciti a meso je baš tamno.
 
To i uradim ali valja malo i ispeći. Ima toga dosta a da nekom dam odma kreću pitanja ; gdje, kad, kako, koliko...
Za kobasice treba i dobar recept. Nisam stručnjak za te suhomesnate proizvode. Pročitam recept ali to su riječi na papiru a dok dođe do finalnog proizvoda nije to ono što sam očekivao gledajući slike bar ovdje na forumu. Okus je dobar ali izgled nije.
Pravim i čisto od domaće svinje i opet bude nekako tamnije a ponekad se presuši pa bude ko policijski pendrek. To sam riješio sa vakumiranjem ali boju nikako da pogodim a kad dodam divlje onda budu još tamnije. Možda da pravim samo debele a onda je problem sušenje. Ako idem sa hladnim dimom osjeti se dim ali osušiti nikako. Ako ide topli dim onda se zapeču okolo i opet ne valja.
I nisam neki ljubitelj te suvovine ali volio bi da kad ima sirovine, napravim da valja.
 
Obično bukvu. Sumnjao sam i u drvo i način dimljenja pa sam dao na dimljenje kod komšije i opet nisam zadovoljan. Nekako to kod njih bude suvo i mjesec dana ranije a imaju pušnicu rekao bi zaklonjenu drugim objektima za razliku od moje gdje je sve otvoreno .
Već sam planirao da ili nabavim ili napravim vakuum sušaru. Možda bi to ubrzalo proces i zadržalo boju.
 
Pozdrav kolege, kupio sam danas gusani kotlic pa me zanima kako ga pravilno pripremiti za prvu upotrebu,ako moze neki savet...
 
Пошто сам купио, по то ти и продајем: прво га шмирглама различите гранулације изглачаш са унутрашње стране, па га замастиш, ставиш на ватру да задими ту маст, па пребришеш, па поново маст и ватра. Онда га оставиш да се о'лади, добро пребришеш и опереш врелом водом, а онда га поново мало омастиш да спречиш корозију док стоји.
 
To ameri zovu ''seasoning'' ,ako ja razumem dobro sta ti hoces.Kucaj na u tube cast iron wok seasoning,slican je kotlicu,pa vidi ako je to sto ti treba.
 
Пошто сам купио, по то ти и продајем: прво га шмирглама различите гранулације изглачаш са унутрашње стране, па га замастиш, ставиш на ватру да задими ту маст, па пребришеш, па поново маст и ватра. Онда га оставиш да се о'лади, добро пребришеш и опереш врелом водом, а онда га поново мало омастиш да спречиш корозију док стоји.
Svinjsku mast?
 
Јок, гушчију! :ROFLMAO:

Ма свињску, нег' шта? Мислим, одговарају ту и којекаква уља за тај посао, ал' код нас се за тучане судове користила мас'. Поента је да је материјал порозан, па му те поре на почетку треба напунити нечим што неће касније да ти квари кување.

А ја ћу сутра да свратим до Лукиног Села, па ако имају, да узмем пар шарана себи. 'Ош и себи једног, да поновиш котлић? ;)
 
Ma jok, hvala na ponudi,pitanje kad cu stici da ga uglacam, morace neka masina da radi jer rucno jako tesko ide.
 
Kotlic uspesno spremljen,temeljac i gotova corba
 
Nazad
Vrh