Gastronomija I kulinarske đakonije

Kod mene licno, furuna je zidana ciglom i blatom sa plevom. Spolja je premazana mesavinom pleve i blata. Furuna mi je unutar objekta. Ja licno moje lozim od 2 do 2.5h. Posto imam 3, od velicine furune zavisi koliko lozis. Kada sagori, izgrnem sav zar, ubacim 1 ili 2 praseta i radi se po gore pomenutom postupku zazarivanja. Nekada zimi je potrebno dodati zara oko 2 lopate i to je to. Svako sledece pecenje dogrevanje je do 1h trajanja.
 
To za prelivanje je takva glupost, da to nije realno. Sledeci dan ti bude kozura kao guma. Ovo se pece u furuni. Nikakva piva niti gluposti. Usole se plecke, vrat, but i vrat sa gornje strane. Premazem uljem ili svinjskom masti, posolim da bude slana i kozura
Ugreje se furuna, ubacim prase. Prvih pola sata se prase vrti (zažaruješ ga). Prase tada dobija boju i hrskavost. Tih prvih pola sata je kritično jer moze da zagori, pregori ili ako je slaba furuna da ne dobije tu hrskavost. Zatvorim odusak. I prase se okrene povremeno na pola sata cisto da se cedi. I posle 2.5 ili 3h prase od 25 do 32,33kg je peceno.
Isti princip i kod nas, eventualna mogucnost za gresku ne postoji.
S' tim da svako poznaje svoju furunu..

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nemanja, nemaju svi zube za "hrskavu" kožuru, a zdravo puno voledu da je grickaju "s apetit"....😆
Tako da, znadem pečenje da odradim na ražanj, sa furunama nemam nikakvog iskustva...
Radim ko i većina što je ovde objasnila, to sa premazivanjem i zalivanjem...
I da izvineš, to sa zalivanjem pivom na kraju ili u toku nije nikakva glupost, osim da nemaš u blizini kakvog Đodu pa da se naljuti što se arči i prosipa njegov omiljen napitak.... 🍻
Nisam napisao glavnu stvar, u toku mojega pečenja ispravili smo rogove na ravno 34 komada Jelenka iz Apatina... :ppozdrav: 🍻
Eee, lažem, jedno je dobilo (popilo) i pečeno prase !!!!! 😂😂😂
 
Bas to, svako poznaje svoju furunu.

Ce da probate jednog dana, nije frka 💪💪💪
Kazem po meni 😀😀. Da sam za svako ispeceno prase zalio po pivo, ili bih bankrotirao ili bih ja bio pod prasetom.

P. S Anegdota iz kraja. Kod mene komsije, 2 lika u vec 60+ godinama, vole da potegnu. Ubacili prase oko pola 6 pred vece. I krenuli rakiju da piju. Pokrivili se, zaspali i sin kada je dosao u pola 4 ujutru iz izlaska ih probudio. Naravno praseta nema na raznju. Prase se raspalo i zavrsilo pola u plehu, pola van. Jedva slavio slavu. 🤣
 
Kakve furune kakvi bakraci kod mene se samo pece na lozu. Zgoris lozu od rezidbe vinograda i cepaj. Nema sladje.
 
Tebe ocigledno nije kisa ometala,3 kad stavis da peces pa na pola naidje pljusak, mozes jaukati na glas samo
za 1 maj moze na razanj ali pod nekom nadstresnicom

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Stavljate li neku foliju na pocetku, da ne plane odmah ili grejete ga na zaru?
Pitam jer mi koristimo foliju (aluminijumsku) nekih pola sata dok je prvi udar i posle se skida.
 
Samo se saceka posle izgrtanja zara da se furuna malo "opceguje" i paznja prvih pola sata kako je Nemanja opisao.
 
Ajde stavite neku sliku tih furuna.Ja imam furunu tast zidao neku napamet,predimenzionirana,jedino za picu dobra.U Lokvama nisam upoznao nekoga da zna ispeći prase kako valja.A svako dvorište ima neku "furunu" samo prase iz nje nikad valjano ispečeno ne bude.
Sad trebam jednu novu zidati pa ne bi napamet da radim.
I ne razumem izraz tih prvih pola sata treba "zažarivati" ? Dodajete žar ili puštate samo žar da splasne?Da li dodajete drva da ima vatre u procesu pečenja? Da li je dovoljno samo furuna da se zagreju cigle ili mora biti i žara dok se peče?
 
Mogu ti sutra slikati. Iskreno to je kod nas "termin". Nekih pola sata kada je furuna ugrejana kako treba okretati prase, jer mu je barem kod mene toliko potrebno da pusti mast koja ga obliva i pece. Svako ima svoj princip. Kod mene grejem tj lozim furunu 2 sata. Obično je to granje od orezivanja voca, granje kada spremamo drva. Posto nista ne ostavljaml u sumi. Kada prodje neka 2 sata, sve se izgrce (vadi) iz furune. Cigla je ta koja posle emituje toplotu. U tih prvih pola sata vrtis prase ili jagnje jer mu tada se formira ta boja. Moras da otvaras zatvaras jer nekada je prejaka temperatura nekada slabija i tako kontolises pocetnu toplotu. Na drugom kraju furune ima mali odusak velicine cigle koji se posle pola sata zatvori. I tako u skroz zatvorenoj furuni cisto povremeno okrenes prase da se lakse cedi. I meni licno, peceno prase ili jagnje je mnogo ukusnije na raznju u furuni, nego na cumuru ili otvorenoj vatri. Jer meso poprimi taj smek dima i meni lično to nije to.
 
Nema braćala dima, zato što se isključivo loži suvo drvo...Ja sam navukao bagremovih panjeva, starih ko zna koliko, i garantovano nema dima...
Zanimljiv taj sistem pečenja u toj furuni, al' ja sam polu-bosanđeros, i ta tehnologija mi strana, držim se naučenog, naslijeđenog i provjerenog, ražnja...
Jedino što sam postojeću pušnicu prilagodio i za ražanj, te tako nema eventualnih uticaja vremenskih pojava, tipa kiša ili vjetar, na pečenje u tih 3-4, ( nekad i 6 🍻 ) sati....
Ovde ovi moji Sremci nisu baš vični toj zanimaciji i po potrebi, prase ili rijetko, jagnje, isključivo nose u pekare i pečenjare i tamo usluzno ispeku, a što košta, u proseku, nekih 800 dinara po komadu....
Još mi vele, uštedeo si, jerbo sam pečenje odradio sam... 😂
A one, skoro pa dvije gajbe rogova, niko ne računa...🤣
 
Svetlo koje se vidi u pozadini je taj odusak o cemu je Nemanja pricao.
Jos smo nabavili i 3 prohromska raznja, jos jedna briga manje
Kod nas se i soja nekad ispece
ae854aa98b2de1d8f81af2bace230c6e.jpg
7c4104f0567f90b380fe503651e638f5.jpg


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Tvoja je velika, kod nas su mahom bile za 2 kom
Imao sam ekstra furunu ali zasmetala novoj gradnji i vise nisam napravio novu...
planira se od godine do godine...
 
To sam imao u starom kućerku od Krstića ostalo, njima švaba ostavio
A ja potovario ultom
Došao švaba Jakov 2018 i rasplakao se kaže ništa nije ostalo

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Ovakve sa slike su novije,nekad su imale ,,kube" odnosno bile su kao polovina lopte ozidane u krug.Ove novije što se danas prave su ovakve odnosno tunelskog tipa ali je princip isti.Dobro se lože jedno dva sata onda se izgrne sav žar napolje,ubaci se prase ili jagnje na ražnju,ne zatvara se furuna jedno 15-20 min odnosno prati se da ne počne da gori kožica,ubacuju se plehovi sa malo vode u njima ispod svakog praseta i ako je sve u redu zatvara se furuna.Nakon nekih 2 sata je ispečeno.:ppozdrav:.
 
U ovoj prase do 25kg 1.5h i mora biti peceno fest, a ne sme biti prepeceno...
Iskljucivo zagrevamo okomcima, cokovima, kako ko zove, (ostatak od klipa kukuruza) 7 kukuruznih korpi i to je to.
I ovde ima to "kube" dodje na polu valjkasto ali je odozgo nasut cist pesak a preko njega red cigle, tako da se to ne vidi, sad je ravno kao ploca a vis toga susara za mesne preradjevine...
Lepo je ko ima vremena da uziva u svemu tome, ja na zalost nemam, sve nesto na brzinu pa i to bude da se "odradi posao" jbg.....

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh