Gajenje pataka - saveti

Patke i guske su jako interesantne, a mislim i korisna ,da tako kazem zivina, Naime imamo oko 150 pataka i oko 30 sada vec gusaka, u zadnjih 5-6 dana pojele su 3-4 dzaka mi kazamo, ciscanice ispod krunjaca i dosta nacupane trave iz baste,koje sada ima u izobilju posle ovih kisa, i mozemo reci da su dosta dobro napredovale sa jako malim ulogom. Tako da, ako neko voli pacetinu i guscetinu slobodno neka se upusta u takvu proizvodnju , jer je stvarno jednostavna i jeftina.
 
Danas je platio glavom moj patak. Ludak, misli pače je patka pa ih gazi i naravno ih umrljavi. Guščiće će da mi nađe prijatelj, mislim da kupim one od 2 meseca. Pozdrav.
 
Od mojih pačića je ostalo 3 patkice i 2 patka. Neću ništa da koljem tako da ću za sledeću godinu imati 4 patke i 2 patka. Ostaju mi 1 guska i 1 gusan od domaćih belih i kupiću još jedan par tuluških. Pozdrav.
 
Juce sam primetio da jedna od divljih patki ima crn izmet. Nije proliv, normalnog oblika i nekada u manjim kolicinama i potpuno crno(naisao sam na podatak da je to unutrasnje krvarenje ali ne znak koliko je to tacno kao i da li se krvarenje moze zaustaviti?). Zna li neko sta bi to moglo biti? Normalno se ponasa i jede, a u vodu sam im OLIGOVITPlus(vitamini, minerali i aminokiseline) i Enrocin kapi 10%.Da li je to opasno ili prolazno??
 
Ne znam stvarno. Potpuno normalno se ponasa i jede, a jedino ona ima crn izmet a cuo sam da je to naznaka unutrasnjeg krvarenja tako da je vrlo verovatno da je progutala neki ostar predmet staklo ili ekser kojih ima po dvoristu oduvek, iako svakodnevno trazim i izbacujem i staklad i eksere i ostale metalne predmete. Zimus sam zaklao jednu kokosku koja je bila nesto zgrcena a ispostavilo se da joj se komad metala, duzine oko 1,5 cm i precnika oko 4 mm, zabio u bubac i probio ga skroz da je virio na drugu stranu. Na veterinara nisam ni pomislio jer su svi mutavi za zivinu u opste a kamoli za patke, cast izuzecima, kojih je jako malo i kojih, makar kod mene nema.
 
Tako sam i ja skoro zaklao jednog mladog petlica,a on je imao neku plastiku u grlu i bio je mrsaviji od drugih,a recimo kod patka koji jede sve i svasta nije bilo problema. Pozdrav.
 
Lepa zivina :)
Sutra cu otici kod veterinara koji opet nije za zivinu vec za pse i macke ali se koliko toliko razume i u zivinu pa cu videti sta dalje. Samo se nadam najboljem..A samo jedan par tih svetlih divljih imam..
 
Jeste brate to za veterinare, ja sam jednog pitao za svilene pilice nesto, a on se cudi sto se bakcem oko toga ali vredi pitati. Nego 'ajde na pp da ne gusimo forum.
 
Postoji li mogucnost da je ona patka pojela komad uglja(crni, drveni)? Posto se ugalj nalazi u njihovoj blizini i pronalazio sam komadice u njihovom prostoru?
Izmet je i dalje crne boje, mada ne u potpunosti, ali skoro sav i prosaran je sa belim. Patka se ponasa normalno, pre oko 2 nedelje su pocele da se gaze a i izmet je normalan, tjt cvrst i normalnog( blagog) mirisa, kao i kod ostalih patki i potpuno normalo jede.
 
Zdravo svima, nova sam na forumu, obožavam patke imam nekoliko monsunske koje držim već par godina, ove godine sam sve ostavila ovogodišnje, šest patak i četri patka.Od zeta sam dobila još pet pataka ali su drugih rasa jedna je ruanska i ženka, tri su
Pomeranske, dok je jedna domaca bela.Za ovu ruansku znam da je zenka,dok za ostale ne znam.Ne mogu nikako da provalim.Pored pataka,imam i tri labud guske(mislim da su dve guske i jedan gusan),nekoliko misirki i kokosaka.Da dodam,da se svi odlicno slazu,za sada,patke i guske zajedno i spavaju. :osmeh:
 
Poslednja izmena od urednika:
Na 6 zenki mosusnih najbolje ostavite 2 muzjaka(najbolja tj najkrupnija). Razlika u polovima ovih ostalih patki je u glasu. Zenka ima prodoran glas dok muzjak kao da susti i muzjak ima skovrcana 2 pera na repu. Kod mene je u pocetku bilo mirno izmedju guski i patki do sezone parenja. Gusan je poceo da bije sve redom, valjda mu proradili hormoni, a zatim su pocele i guske da terorisu sve redom. Sada su odvojene a i imao sam nekoliko slucajeva da su guske ubile kokoske. Ako niste sigurni za pol kod patki postavite sliku.
pozz
 
Ovaj beli http://www.upslike.net/image/OXuND
Ovaj sa zelenom glavom http://www.upslike.net/image/OX1bp
Ovog sivog sam videla da gazi patku http://www.upslike.net/image/OXE3o
http://www.upslike.net/image/OXxDx
OXQW8

I ove dve guske, jutros mi jedna uginula tako da mi ostale samo njih dve, sve mi se čini jedna je guska druga gusan :/ http://www.upslike.net/image/OXQW8

 
Poslednja izmena:
Pa to je isto. Ja kod nas retko kad cujem da ih zovu čeri veli, vec samo cili vili. Tacno je da je pravo ime cherry valley, ali to su nasi izmenili da se bolje rimuje, pretpostavljam
Sto se tice pretrage, sada sam proverio i ima ih pod nazivom cili cili, ali samo kod nas :)
pozz
 
Na 6 zenki mosusnih najbolje ostavite 2 muzjaka(najbolja tj najkrupnija). Razlika u polovima ovih ostalih patki je u glasu. Zenka ima prodoran glas dok muzjak kao da susti i muzjak ima skovrcana 2 pera na repu. Kod mene je u pocetku bilo mirno izmedju guski i patki do sezone parenja. Gusan je poceo da bije sve redom, valjda mu proradili hormoni, a zatim su pocele i guske da terorisu sve redom. Sada su odvojene a i imao sam nekoliko slucajeva da su guske ubile kokoske. Ako niste sigurni za pol kod patki postavite sliku.
pozz
a2c77c687c848aba09a0b2a1070ae029.jpg


3505423844d60bff912173254466374b.jpg


c24aaae7f2864308da221a69f6365db6.jpg


Guske i patke.

Послато са Telenor Smart Pro 2 уз помоћ Тапатока
 
Na mutave/japanke treba da naskacu samo mutavi patkovi jer ne valja da se ukrste domace i mutave jer se dobiju neplodni hibridi.
Te patke sto kazes da su ruanske nisu ruanske vec obicne domace. I na jednu zenku ti je dosta jedan muzjak jer ce dva samo da je gnjave. Tako da bi najbolje bilo da te dve vrste budu odvojene. Isto tako ako se guska gazi verovatno ce da pronese uskoro. Ja imam mutave i divlje i odvojene su bas da ne bi doslo do ukrstanja. Nikada nisam dobio te hibride ali sam par puta video kako izgledaju. Isto tako bolje odvoji guske da gusku ne bi gazio bez potrebe patak.

pozz
 
Nazad
Vrh