Gajenje pataka - saveti

Obzirom da su Mošusne patke u pitanju i da su mužijaci dosta agresivni i taj broj je prevelik ali obično najjači tj dominantni mužijak će oploditi ženke,i bespotrebno je gomilati 2 patke na 1 patka,na tu brojku od 11 pataka ti je dovoljno sasvim 2 komada i da ne razmišljaš da li će jaja biti oplodjena ili ne.A takodje preoporuka da ti dvorište bude malo prostranije ukoliko nije smanji na 5 pataka i 1 patka da ne razmišljaš šta i gde posle sa pačićima,jer je barem kod nas bila katastrofalna što se tiče prodaje a nije neka naročita cena ni utovljenih tj odraslih izuzezv ukoliko ne planiraš da gajiš za klanje 300 patki u svoj zamrzivač.
 
I ja sam planirao da ostavim 2... i petlove i kokoske treba da redukujem....
trenutno zajedno obradjuju 7 ari u dvoristu,setnja trava i ostalo.... a planiram da im ogradim vocnjak a da ja prisvojim prednji deo dvorista...
Al otom potom....
Problem sa prodajom je tu jer ljudi ne cene kvalitet i domace odgajeno u odnosu na tovljeno....
I vise vole pile iz maksija i rode nego domace pravo koje je triput ukusnije....
Postoji kod nas prodaja pacica na pijaci i to dobra,ali to kupuju ljudi deci po jedno dva da se deca igraju.... i to je mucenje zivotinja po meni.... i nepada mi na pamet da to radim....

Hvala...
 
Mozete ostaviti i 2 muzjaka na 11 zenki a mozete i 6 muzjaka jer patka ako nece da se gazi nece ni da legne kada to patak bude zeleo. Patke u prirodi zive za vreme parenja u paru tako da broj muzjaka nije nikakav problem plus kazete da su na dosta velikoj povrsini.. Za jaja pogledajte po gnezdima jer mlade patke i ne znaju ali starije zenke, makar kod mene, obicno sakriju jaja tj pokriju ih slamom. I uvek je najbolje da preberete muzjake tj da samo one najbolje ostavite jer su najbolji za priplod.( ja uvek ostavljam 2-3 zenke na 1 muzjaka i nikad nije bilo nikakvih problema)
 
Pošto ih i sam držim (mošusne patke) kažeš snele su za tri nasada pa da te pitam da li više njih nosi u jednom gnezdu ili ne,da li im kupiš jaja ili ne,da li su prošlogodišnje ili su starije
Šotke stalno menjaju gnezda zato što im kupim jaja,a sad ću da u jedno gnezdo ostavim 10-ak jaja pa kada ih primeti i razlegne se onda ću još 5 da stavim.
Inače u septrembru koljem šotke,a ostavim 2 šotke i 1 šotana da se razlegnu u proleće.Kada mlade šotke dostignu klanje ostavljam oko 6-7 šotki i 2 šotana pa se sve vrti u krug....:cool:
Što se tiče gusaka one biju sve redom ali ne puno,samo kad im dođe:haha:Sa guskama bih znao kad bi imao bazen za oplodnju.Ovako je vrlo nizak procenat oplodnje.Prošle godine mi se od 6 jaja izlegla 2 guščeta,a jedno (žensko) preživelo koje je prekjuče snelo prvo jaje ali stade...Starija joj majka snela 9 ali sumnjam da se negde kriju obe.
I jedno pitanje za Plovak i feeder. Kako uspevate da drzite zajedno patke i guske? Moji patak i gusak se toliko jako potuku ako se spoje i moram da ih rastavljam.
Imam dva gusana koji se smenjuju sa dominacijom,jednog ipak moram da koljem.Svi šotani koje sam do sad imao bili su pitomi.Gusan koji je dominantan bije onog drugog i njegovu ženku(podelili se)
A sad mislim da mi niko neće verovati:Imam 12 godina i bavim se najviše živinarstvom::namigivanje::ima još takve dece,ako ne verujete pogledajte u mom predstavljanju
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetu,uzeću jednu kadu i ukopati i napraviti čep za povremeno menjanje vode
Evo ih zimus:
image.php


image.php
:osmeh:
image.php
 
Poslednja izmena:
Patke su mosusne, kao tvoje. Kod kokosaka mi se desavalo da se pilici legu u razmaku od nekoliko dana ali kod patki nikada.
 
Poslednja izmena:
Posto mutave patke imaju odlican instinkt za lezanje,kad vidis da se gusce izleglo onda ga ostavi dva dana sa patkom pa ga uzmi i stavi u kutiju pod sijalicu.Ne bi bilo lose da mu nadjes bilo kakvo drustvo pile,pace.Lose bi bilo da ostavis gusce na dugo vreme sa patkom jer bi onda ona mislila da nema nista od ostalih jaja,a bar bi 10 trebala da izvede.Postavi neku sliku na forum ako ti nije tesko.Pozzz:bravo:
 

Pozdrav svima, da li uopšte ove patke nose jaja, imaju godinu dana i još nisu snele nijedno jaje, šta je problem? Je l' nije problem što imaju dva patka i jedna patka. Ovo su nam prve patke, pa se baš slabo razumemo oko njih.

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Nose jaja naravno ali ako su predebele neće nositi jaja moj susjed je imao predebele patke i sa godinu i 2 mjeseca nije bilo jajeta kad je smanjio hranu i patke su polako krenule nositi jaja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sva je prilika da će one još malo sa finim začinima na krompir, da tope kilograme. Normalno se hrane, u ispust su sa kokoškama, ništa preterano, ujutru dobiju malo pšenice pomešane sa pokvasenom prekrupom i to je to, uveče se puste malo po voću u travu. Čitam da mutave patke imaju baš izražen instinkt za ležanjem na jajima, da li njih da nabavim umesto ovih.

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Moj glas ide za mutave patke,veoma dobro leze na jajima,a ako neces da ih nasadis mozes da sa dobro najedes krupnih zeleno obojenih jaja....:bravo:Ja kada pecem patke u njih stavim slaninu da bi bile socnije.
 
Hvala za predlog vezan za slaninu ;)
Koliko mutavim patkama treba da pronesu?

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Pa ako se izlegu negde u martu onda ce nesti jos u jesen,a ako u maju/junu onda sledece prolece.:sreca:
Imajte u vidu da dobro lete i javite mi se na pp ako hocete pacice.
 
To sa letenjem mi se ne sviđa. Videću onda sada da uzmem neke što veće pacice. Ne znam kako bi bilo da uzemem od vas, pošto sam ja iz Valjeva.

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Juce mi se izlegli pacici 18 kom od 17 jaja... prelepi su...
Imam jos jednu patku pod sarovinom koja se sama nalegla.. i ne znam na cemu lezi... izvela je 2 pileta juce:) tj oni izasli sami i pijucu...:) otprilike da je i neka koka poturila jaje:)
i imam trecu koju ocekujem za 20tak dana:)
 
Nazad
Vrh