Folijarna prihrana

šandor je napisao(la):
Ja koristim eurofertilovo folijarno đubrivo :
2dtyq3a.jpg

Biče slika u toku vegetacije da vidite šta ovo čudotvorno sredstvo radi :D

koliko kosta taj eurofertil i kolike su doze na 1 jutro?
 
kukuruz sam ove godine prihranio iskljucivo sa otopinom uree,u 100l vode rastopio sam 10kguree i oprskao 1kj jos je bacen map 100kg/kj.otopinom uree sam prskaosa herbicidima prvi put adrugi putsamo otopinu kad je kukuruz bio 10 ak listova sa tom koncentracijom je dobio malo ozegotina ali sam danas obiso njive i potpuno se oporavio idobilo neverovatnu zelenu boju,mnogo se razlikuje od komsiinog ai od mijih5 6 vrsti koje nisam prskao.prosle godine sam radio ogledno prskanje sa ureom i imao sam dobre rezultate i ako sam isao 2puta po 5kg/kj cini mise da je bilo i povecanje prinosa ali nije mereno.
 
filimon je napisao(la):
prosle godine sam radio ogledno prskanje sa ureom i imao sam dobre rezultate i ako sam isao 2puta po 5kg/kj cini mise da je bilo i povecanje prinosa ali nije mereno.
ne kontam baš...
dobri rezultati, ČINI ti se da je bilo i povećanja prinosa ali nisi merio?!? :sta:
 
nije tacno mereno ali po bunkeruu berbi jedno 200 do 300kg/kj.sada sam bio da zagrcem kukuruz i skoro na svakoj njivi imam nesto neprskano,tamo gde je prskano kukuruz preko svetala od imt565 naravno nisam zagrtao, agde nije za15ak cm nizi.zar to nijedobar rezultat .svakako ce se to odraziti i na jesen,boze zdravlja
 
Ja sam ranijih godina tretirao sa onim organski djubrivom i biostimulatorom Zlatnim injem prosle godine sam radio poredjenje i imao sam razliku 13,8 % na kukuruzu, posto ga vise nema uzeo sam Eko booster2 u zamenu , na testiranje. Videcu sta ce ispasti posto je veoma jako, za sada sve ide kako treba i razlika u visini i napredovanju biljaka je ocigledna.Prijatelj i ja cemo ove godine raditi kao i prosle postrnu setvu , koja ce biti pokrivena sistemom za zalivanje. Primenjujemo manje vestackog djubriva za vrednost folijarnih preparata, i racunica je bolja jer je iskoriscenje hranljivih materija ocigledno.Jedan moj drugi prijatelj veoma malo stavlja u zemlju a posle svakuh 10-tak dana prehranjuje useve i opet smo tu, samo vise vremena provodi na traktoru.
 
ja sam prošle godine kupio u zeleni hit izraelsi polifid formulacije 20x20x20+cink i nisam video razliku iako sam prskao tri puta po 5kg po hektaru
 
Stimulisanje kupovine sredstava za folijarnu prihranu biljaka

Pisanje ovoga naslova, podstaklo me je na činjenicu da će Ministarstvo poljoprivrede na Produktnoj berzi stimulisati kupovinu đubriva veštačkog za prihranu biljaka. Moramo biti svesni činjenice da pored osnovne prihrane biljaka, važnu ulogu u samome toku vegetacije ima prihrana biljaka preko lista. Kako upotreba raste kada su upitanju preparati za folijarnu prihranu, tako i cene preparata zbog sveukupne situacije koja vlada i one rastu. Hteo mi da vidim Vaša mišljenja na ovu temu.
 
Odg: Stimulisanje kupovine sredstava za folijarnu prihranu biljaka

ne mozes odma na prvi post pa reklama, oblasni malo, pa se foliraj, pricaj kako je to mnogo dobro, itd.

Opusti se malo, jos je blato, malo ko moze u njivu.
 
Odg: Stimulisanje kupovine sredstava za folijarnu prihranu biljaka

Ne teram ja nikoga da ide u njive. Imam li ja prava da kažem nešto. Nikoga ja ne vređam, nisam ja ovde da nekoga teram i sudim. Ja sam ovde opisao, da bi trebalo da postoji stimulacija, kao što postoji za veštačka đubriva, za dizel gorivo D2, za seme kukuruza. Tako da prihvatam od Vas kao dobro namernu kritiku, ovo što ste rekli.
 
Odg: Stimulisanje kupovine sredstava za folijarnu prihranu biljaka

Osnovno djubrivo je u kolicini od nekoliko stotina kilograma po hektaru, prihrana azotnim djubrivima je isto u kolicinama od nekoliko stotina kg, u zavisnosti od vrste useva. Da bismo nadoknadili ono sto bilje iznose moramo djubriti, tacnije moramo vracati deo iznetih hraniva u zemljiste.
Folijarna prihrana se koristi kao dopunska i korektivna mera i ne moze da zameni upotrebu mineralnih djubriva u onom klasicnom smislu reci o kom sam rekao i u prvom pasusu. Folijarna djubriva su dobra kao korektivna u slucaju nedostatka nekog elementa ili kao dopunsko unosenje, narocito, mikroelemenata i koriste se sa nekoliko kg po hektaru.
Nadam se da ne verujete onima koji vam govore da sa nekoliko kilograma nekog folijarnog djubriva mozete da zamenite upotrebu nekoliko stotina djubriva :haha: :haha: :haha:
To je jedan od razloga zasto se ne ide na regresiranje nabavke mineralnih djubriva za folijarnu prihranu biljaka. Naravno, ona spadaju u kategoriju mineralnih djubriva i racuni od kupovine ove vrste mineralnih djubriva se priznaju u okviru uredbe za regresiranje repromaterijala u iznosu od 14000 po hektaru.
 
Odg: Stimulisanje kupovine sredstava za folijarnu prihranu biljaka

Hvala Radivoju na pojašnjenju u vezi nepostojećeg regresiranja folijarnih đubriva.

@Dani ekopatent

Pravila foruma nalažu da se najpre predstaviš u odgovarajućoj temi: http://poljoinfo.com/clanovi-poljoinfo-foruma/

Da ova tema ne bi prerasla u jeftinu reklamu.
 
Kako je napisao Gos-n Radivoj N.folijarna prihrana je u osnovi korektivna,i to je tačno.Ali onda kada su velike suše sa visokim temperaturama i kada je tlo "suvo" veliku ulogu ima upravo ovakav način zadovoljavanja ishrane biljaka,
kao i vlaženje listova odn. zalivanja biljaka.Kada ima dovoljno kiša i tlo je "vlažno" folijarno prihranjivanje je važno kao potsticaj rasta biljaka,i kao podsticaj zapovećanje prinosa i kvaliteta prinosa.Rezultati kojima ja raspolažem
su pristojni jer je povećanje prinosa redovno bilo preko 10 %, a bilo je i do 26%.
Opet ću da skrenem pažnju na jednu bitnu stvar:analiza tla na makro i mikro elemente.Jako je važna mera rastresanja tla bar jednom u 5 godina.Isto tako treba voditi računa i o tome kada i koliko duboko oremo ,kada zatvaramo brazde,kakvo đubrivo unosimo u tlo i kada.
Posebna napomena :kvalitet semena,kvalitet obrade i zaštite semena pre setve.
Koliko imate humusa u tlu? 1 L humusa upija 2L vode,pa sad računajte.
U vodi iz tla se nalaze joni soli rastvorenih makro i mikro elemenata iz đubriva koje ste uneli u tlo.

Folijarnom prihranom kukuruz će vam vratiti povećanim prinosom i boljim kvalitetom zrna.
 
Nazad
Vrh