Farovi i svetlece lampe

A mozes i grebenasti prekidac

B9-20A.JPg
 
duka stavi ti ipak relej , može i bez njega ali ne bih preporučio pošto sve postojeće auto instalacije su uradjene u knap i veoma je malo rezerve za povećanje konkretno sijalica , ili provjeri , možda tvoj auto već ima releje za svjetla
 
Oteraću kod elektičara neka pogleda i konstantuje pošto se stvarno ni malo ne razumem u elektriku, neću ništa da čačkam sam... Hvala svima na korisnim informacijama i savetima...
 
Kod mena na 577 neradi ništa od instalacije, a u krovu sam imao neke dve maglenke, koje nisu nikako sijale, a nazad onaj klasičan orački far... U sptembru, dok sam orao suncokretište ostanem par puta uveče da uzorem, i jedva sam se vraćao kući kako su ti farovi loše sijali. I odem jedne nedelje na najlon i kupim 4 helina fara (ona pravougaonik - radna) sa H3 sijalicama i namontiram dva napred, dva nazad i ne da sijaju nego noću prave dan... DA napomenem da na fergusonu imam dva nazad kupio sam ih 2007 i kako sam ih namontirao ništa nisam dirao, a što je dobro kod njih netrebaju nikakvi releji i slične gluposti nego klasično na osigurač...

Ja sam jako zadovoljan sa njima i ubuduće ako budem kupovao, samo kupujem njih...
 
Danas sam terao auto kod električara, stavio mi je halogene sijalice 45-55 i kaže da releji ne trebaju pošto instalacija normalno podržava tu jačinu, da stavljam od 90 trebali bi releji.... e sad jbm li ga....
 
Kod mena na 577 neradi ništa od instalacije, a u krovu sam imao neke dve maglenke, koje nisu nikako sijale, a nazad onaj klasičan orački far... U sptembru, dok sam orao suncokretište ostanem par puta uveče da uzorem, i jedva sam se vraćao kući kako su ti farovi loše sijali. I odem jedne nedelje na najlon i kupim 4 helina fara (ona pravougaonik - radna) sa H3 sijalicama i namontiram dva napred, dva nazad i ne da sijaju nego noću prave dan... DA napomenem da na fergusonu imam dva nazad kupio sam ih 2007 i kako sam ih namontirao ništa nisam dirao, a što je dobro kod njih netrebaju nikakvi releji i slične gluposti nego klasično na osigurač...

Ja sam jako zadovoljan sa njima i ubuduće ako budem kupovao, samo kupujem njih...
Imam 2 pitanja ako mogu da postavim:
1 Od kad se maglenke koriste kao radna svetla ?
2 Kakve veze ima sama konstrukcija fara sa relejima i osiguracima ?
 
@North-ARMY
1. ja kad sam kupovao, tj. brat ih je kupio, a ovaj što mu je prodao je rekao da su to radni farovi, a tek kad samo namontirali videli smo da to nije tako...
2. kad sam napisao kakav je far (pravougaonik) nisam mislio da konstrukcija ima ikakve veze sa relejima, nego sam hteo da objasnim kakvi su farovi, pošto hela ima i kockaste farove koji su duplo skuplji od ovih pravougaonik...
 
Da slažem se, ali za ove radne farove netreba, čak je i moj stric (koji je auto električar) gledao kako sam povezao i složio se samnom da ovde netrebaju releji... E sad ko zna da ih poveže i stavi super, samo povećava sigurnost, jer netreba se igrati sa strujom...
 
Releji su tu da čuvaju osigurače jer bi bilo kuršlusa bez njih.

Nasuprot, relej treba da čuva prekidač za uključivanje svetala, ako se stave jače sijalice, ili još doda po koja...jednostavno prekidač nemože izdržati tu struju, a releji su namenjeni za veće struje(mislimo na one kockaste za auto elektriku), i oni to odrade mnogo lakše nego prekidač koji ima manju nazivnu struju(naznačen je na svakom prekidaču u A-Amperima)

Osigurač - čuva el. instalaciju, tj kad dođe do kvara na nekom potrošaču(kratak spoj)...da se nebi topile i upalile žice, tad osigurač pregoreva.
Osigurač nikad ne pregoreva bez razloga!
Kad pregori, treba naći uzrok tome, a ne samo zameniti ga...jer će se opet desiti isto!
A pogotovo nestavljati inprovizovane osigurače - debele žice, eksere, šrafove...ni u kom slučaju, jer ako se isti kvar pojavi - topljenje,i paljenje instalacije je neizbežna!!!
Pozzz Joe!
 
jel moze neko da mi kaze kako se povezuje relej?Sutra treba da montiram farove,pa da stavim i njih?!Ima 30,85,86,87?!
 
Pozdrav svima!
jel moze neko da mi kaze kako se povezuje relej?Sutra treba da montiram farove,pa da stavim i njih?!Ima 30,85,86,87?!

Ako ti je nacrt na releju ovakav...




Onda poveži ovako...



Uglavnom gledaj prvu sliku, dali je nacrt na releju po toj slici...jer ima nekih releja, koji su totalno kontra od svih...

Pozrav Joe!
 
Ima tu još posla da se sve lepo upakuje ali je u principu to to. I svetele po danu dosta dobro, čekamo noć da vidimo tačan učinak.
 
Ne zato što freza mnogo trese i brzo bi progoreli, drugo freza se često odvaja od prikolica pa bi morao da imam priključke koji obavezno korodiraju. Ovako je sve lepo odvojeno, a i snop svetla mi osvetljava frezi i vidim šta se dešava :)
Evo i prvih noćnih snimaka, mnogo je bolje uživo nego na slikama.






Ceo zahvat je koštao:

1) 2 sijalice 12x50w, 150 din obe
2) Cev fi 50 na otpadu 80 din
3) Lepak sa kojim sam lepio sijalice 400 din i skoro da nije potrošen, a tvrd je ko kamen.
4) Prekidači, 2 kom cca 150 din
5) Relej 35A cca 150 din
6) Kabal 5 x 2.5 mm2 nisam siguran
7) Kutija osigurača 100 din
Ugrubo to je to.
 
Nazad
Vrh