Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

Sosara , nesto sto nsmrdi(neprijatno mirise) se ne dira, jer miris(smrad) postaje intezivniji.Pusti da se osusi i onda nestaje i neugodan miris (neki kazu smrad.
 
e tar ja bas ne drzim ovce i koze,ali ti moram reci da zajebes teoriju.
ne racunas kad ti se nesto pokida,kad ti crkne ovca pred jagnjenje,kad platis radnika da pokupite seno jer ce do mraka kisa pasti i jos milion stvari,to niko od vas teoreticara ne racuna :nono: :udri:
 
Ajmo malo lakše, Tar i ostali povedite računa o izražavanju, do sada nije bilo banova pa bi bilo lepo da tako i ostane. Hvala.
 
Bravo Cugi , da bar neko od vas ima smelosti , da ne kazem mda.. da odrzi zdravu i normalnu atmosferu na ovom (po svemu sudeci , najboljem)forumu.
 
Vidim da je bilo veselo danas i svasta tu ima. Posebno cu se posli na to osvrnut, a sad nesto sta san obeca kad mi skener dodje. Izvolte gospodo. Naknadno cu nastojat objavit cca cijena u Hr i proizvodjaca.

TRAGOM PITANJA
Niti jedan elektro-pastir ne radi samo na solarni panel i tzv. kompaktni uredaj Ecosolar u sebi nosi akumulator. Takvi uredaji NEĆE ispuniti svoj zadatak (malo J), kod životinja koje spadaju u skupinu zivotinja koje se teško cuvaju, a to je ovca, namijenjeni su prvenstve¬no za konje-svinje-krave, za manje dužine ograda, i to na terenu koji je uvijek dobro vod¬ljiv za elektrone. Bolje je osigurati nešto jači uredaj s akumulatorom i solarnim panelom od¬govarajućeg kapaciteta. Vodite pritom brigu da svaki solarni panel nije za svaki akumulator.
POSEBNA SKUPINA PITANJA - Jako
duge električne ograde. Cuvanje divljači, zaštita polja i stada. Struja za vodene pumpe i elektricne ograde, a ako može i koja žaruljica u kući, baraci, brvnari. Možda katkad, mali televizor.
U švicarskim Alpama, prije mnogo godina, a nedavno i u Austriji (Mils-Tirol), vidio sam stup s vjetrenjačom i na povišenom dijelu ispod stupa solarne panele. Tako dobivene struja koristila se za duge električne ograde, za ispumpavanje vode iz podzemnog spremišta. Voda je osim ljudima služila za napajanje sto¬ke i pranje pribora sirane. Male žarulje bile su ispod strehe za mužnju, sirani i samoj brvnari. Televizora nije bilo.
Približno prosječno dobivene el. energije fotonaponskih modula po danu u Wh:
Snaga modula IOW 20W 30W 60W 8OW
Kopno
Ljeto 30 60 90 166 250
Jesen, proljeće 17 30 50 129 195
Zima 7 14 20 74 110
Jadran
Ljeto 37 74 110 200 300
Jesen, proIjeće 20 40 60 160 235
Zima 9 18 27 96 145
Napomena: Tablica je rađena na temelju podataka veceg broja proizvođača fotonaponskih modula

Približno prosječno dobivene el. energije vjetrenjače po danu u Wh:
Snaga (W) 30 60 120
Tip vjetrenjate VT-30 VT-60 VT-120
Nizinski krajevi
Ljeto 15 - 30 60-90 120 - 150
Jesen, proIjeće 30 - 45 90 - 105 150 - 200
Zima 45 - 60 105 - 120 200 - 240
Gorski krajevi
Ljeto 30 - 45 90 - 105 150 - 200
Jesen, proIjeće 45 - 60 105 - 120 200 - 240
Zima 60 - 75 120 - 150 240- 300
Jadran
Ljeto 45 - 60 105 - 120 200 - 240
Jesen, proIjeće 60 - 75 120 - 150 240 - 300
Zima 75 -90 i vise 150 - 240 i vise 360 i vise

X042lqQq5ToaVPZ9.v.png
 
Gde ode ovaj forum... ova tema je baš uzavrela, ali to nije razlog za medjusobno vredjanje... elem, ja mislim da je genetika ispred truda, ali da jedno bez drugog ništa, našta nas uči život. genetski potencijal je nešto preko čega se ne može, zato prvoklasni jarci i ovnovi toliko i koštaju, da je u suprotom onda bi se naplaćivalo način hranjenja. Ma koliko se mi trudili sa našim kozama/ovcama ne možemo daleko, kao i što se svi slažete makar uvozom jarčeva/ovnova, samo mi nije jasno zašto je toliko delikatna tema oko uvoza kvalitetnijih mlečnih grla. Taj primer se najviše odrazio na krave koje su mlekare uvozile u velikim količinama i tako pored visoke cene su se veoma lako isplatile kroz mleko. I ovde su stariji stočari bili protiv, te naše sulakše za držanje, ne treba puno truda oko aklimatizacije, te su uvozne mnogo mekše itd, poenta je da su oni koji su ostali na starim kravama tamo de jesu, izvode krave na pašu jer im se drugačije ne isplati i moraju da prave sira da bi imali neku zaradu, dok oni što su uvezli kvalitetna grla uz prodaju po 5 dinara po masnoj jedinici imaju zaradu i ne vode krave na pašu. Pa vi sad vidite, još svi na ovom forumu kažu da su koze/ovce isplativije za držanje od krava.
 
Ljudi molim vas stanite na balun i smirite se. Ni sa jedne strane nisu potribne teske rici. oko cega ce uvik doc do svadje medju kompanjonima nego radi love. Tema je naravno ekonomika...(lova) :haha: :haha:
@ Tar prvo tebi odgovor da ne citiran cijeli post - Ne postoje stocni kontejneri za blago u pomorskom prevozu. Postoje samo specijalizirani brodovi stocari, za kojima ide roj muha i nasrid Pacifika :haha: :haha:. znaci uvozit blago iz amerike do prve evropske luke je moguce na taj nacin a onda miljkov sistem..poseban kamion. Kostalo bi ko svetog petra kajgana. Kosta bi puno i kamion i kosta bi brod jer prevozis zivu stvar. viruj mi gubici na takvim brodovima su minimalni. naime postoji regularna posada broda koja radi svoj svakodnevni posao da bi brod mogao vozit i uz njih postoji i stocarska posada broda koja sa brodom nema veze...ona brine samo o blagu i nicemu vise. I to u 3 ili cak 4 smjene. Znaci 24 sata dnevno. inace recimo cijena prevoza jednog obicnog kontejnera na liniji Montreal-Rijeka je oko 1000 dolara. Mozda malo vise mozda malo manje i nema veze teret unutra.
Sta se tice ostalog necu polemizirat s nikim iako san ja pristalica da bez dobre voluminoze nema ni kvlitetnog mlijeka. Ima jedan uzgajivac u Austriji i jedan i Rovinju za koje ja znan da svojim kozama ne daju ni zrno zita a opet kombinacijom dobre voluminoze postizu vrhunske rezultate. I virujte ne hrane ih silazom.
Virujte napisa bi jos koju ali nakon ovoga svega sta se dogodilo da razmisljan napustit forum jer ne zelin ucestvovat u takvim prepucavanjima i vrijedjanjima
 
Ljudi,sta vam je?
Tar je malo "brzac",teoretski je sigurno "potkovan" i zaboravite.Jes' da je malo pretjerao...
A ti ,Brundalo,nemoj da se salis sa zivotom da nas napustis ! ::vadjenje_repe:: :ppozdrav:.
 
Ljudi moji,
Ne mogu se nacuditi:haha: Sakupili smo se na ovom forumu da medjusobno razmenjujemo iskustva nesto naucimo i pomazemo da bismo bili sto uspesniji u svakodnevnom radu i ostvarivali zaradu.
Dosta filozofiranja. Zato nam je stocarstvo palo na niske grane.
Zagovornici uvoza neka to i naprave pa da pricamo za godinu dana o njihovim rezultatima. Ali bih savetovao da se prethodno informisu kakva je sudbina farmi sa uvoznim grlima krava,ovaca,koza i u kakvoj su trenutno ekonomskoj sitaciji.Tar izvedi mi ekonomsku kalkulaciju uvozne ovce/koze od 500-700 e ili ovna/jarca od 1000e u svom zivotnom veku i esploataciji u zemlji Srbiji i profit koji ces ostvariti.
Sto se tice genetike u ovcarstvu i kozarstvu tu se uz dobru selekciju brzo postizu rezultati, heterozis efekat, F1 generacija 50%:50%, itd.Ako treba uvoz, onda samo planski muska priplodna grla, vestacko osemenjavanje ev. embriotransfer.
Za nasa grla potrebna je organizovana maticna i selekcijska sluzba, uzgojne smotre,testne stanice, licenciranje muskih priplodnih grla, pracenje proizvodnih svojstava-mlecnosti grla i stada, a to naravno drzava treba da organizuje.Jer se i kod nas mogu naci kvalitetna proizvodna grla koja ce pravilnom selekcijom i ostalim merama dati dobre rezultate ali za to niko nije zainteresovan, vec je najlakse uvesti grla, naivnima uzeti novce i ostaviti ih na cedilu.Brundalo u postu o istocnofrizijskim ovcama to samo ilustruje-uvozno ne znaci i najbolje.Gde su nama repro farme, nukles stada, licencirana priplodna grla?
Brendiranje sira u Srbiji je bajka.Sta je sve potrebno i koliko novaca, i koje je trziste za srpski brendirani sir i koji marketing treba odraditi pored tolikih svetskih proizvodjaca.
O ishrani , posebno o upotrebi silaze u drugom postu
Tar savetujem ti da kupis 2 koze i 3 ovce, cuvas godinu dana, pa da posle pricamo.
 
brundalo je napisao(la):
Virujte napisa bi jos koju ali nakon ovoga svega sta se dogodilo da razmisljan napustit forum jer ne zelin ucestvovat u takvim prepucavanjima i vrijedjanjima

Nemoj ni u šali na to pomišljati, znaš šta smo pričali na PP.
Poruke koje sadrže bar jednu uvredljivu reč odmah će biti brisane, a član koji ih je napisao biće pod znakom pitanja do daljnjeg. Kraj rasprave na ovu temu.
 
Brundalo ili bilo ko 2.imateli sada praxse sa vetrenjacama? Ja sam imao kad ih je S A M objavljivo i to je lepo funkcionisalo na salasu rodjaka.
Ali sad ili stoji vazduh ili je orkan :udri:
Dobro je ovo Tar-ovo preterivanje bar sam naso 2.forume a ovo iz prikrajka citam sto mi je najinteresantnije :spavam:
 
vla je napisao(la):
Za nasa grla potrebna je organizovana maticna i selekcijska sluzba, uzgojne smotre,testne stanice, licenciranje muskih priplodnih grla, pracenje proizvodnih svojstava-mlecnosti grla i stada, a to naravno drzava treba da organizuje.Jer se i kod nas mogu naci kvalitetna proizvodna grla koja ce pravilnom selekcijom i ostalim merama dati dobre rezultate ali za to niko nije zainteresovan, vec je najlakse uvesti grla, naivnima uzeti novce i ostaviti ih na cedilu.Brundalo u postu o istocnofrizijskim ovcama to samo ilustruje-uvozno ne znaci i najbolje.Gde su nama repro farme, nukles stada, licencirana priplodna grla?
ma jeli ovo stvarno ozbiljno da ovo sve u Srbiji ne postoji? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? :zli:
Pa pocet cu se krstit i sa nogama od muke. Nije da se hvalin da je u nas situacija idealna, daleko od toga ali osim nukleus stada ovo drugo imamo i funkcionira kako tako, i selekcija i oznacavanje cak imamo i čipirano blago ove zadnje generacije a ostale imaju bar kod na selekcijskoj markici, i licencirana grla itd itd. Normalno, reka san da je situacija daleko od idealne ali ide naprid
 
Ma postoji ali zavisi od maticne sluzbe do maticne sluzbe sa koliko elana prilaze poslu.Da li vole posao koji rade ili to rade samo za platu i boli ih uvo za stokom.Uglavnom to ide ovako: Prijavis jagnjad ili jarad u registar i oni kao dodju istetoviraju i to je to,sada kao vrse i neke selekcijske smotre.Sve to mora da se uradi mnogo ozbiljnije i energicnije.Markice sa bar kodom stavljaju veterinarske ambulante i one vode neku svoju evidenciju.Tako da na 100 vrata moras zakucati kada prodajes 1 grlo.
Na velikim farmama kao sto je Kompas Kragujevac imaju svoju maticnu sluzbu.A svi ostali sa teritorije Kragujevca drugu maticnu sluzbu.
Zakonom je regulisano da svako udruzenje ovcara/kozara moze osnovati maticnu sluzbu ako ispunjava odredjene uslove.
 
Šošara je napisao(la):
Ma postoji ali zavisi od maticne sluzbe do maticne sluzbe sa koliko elana prilaze poslu.Da li vole posao koji rade ili to rade samo za platu i boli ih uvo za stokom.Uglavnom to ide ovako: Prijavis jagnjad ili jarad u registar i oni kao dodju istetoviraju i to je to,sada kao vrse i neke selekcijske smotre.Sve to mora da se uradi mnogo ozbiljnije i energicnije.Markice sa bar kodom stavljaju veterinarske ambulante i one vode neku svoju evidenciju.Tako da na 100 vrata moras zakucati kada prodajes 1 grlo.
Na velikim farmama kao sto je Kompas Kragujevac imaju svoju maticnu sluzbu.A svi ostali sa teritorije Kragujevca drugu maticnu sluzbu.
Zakonom je regulisano da svako udruzenje ovcara/kozara moze osnovati maticnu sluzbu ako ispunjava odredjene uslove.
U nas postoji samo jedna i jedina centralna sluzba u Zg sa ispostavama na cijelom teritoriju RH.
Znaci bilo di u nas da kupis blago ono je vodjeno u centralnom registru. I oni su odgovorni za sve. Bilo je pokusaja da ih se osnuje vise ali je brzo sprijeceno. Razlog - mafijasenje i ja to podrzavan. Recimo ja san jarca kupio i Krizevcima a kad san ga doveo doma na temelju transportnih papira i papira iz krizevaca san dobija pedigre iz Zadarske selekcijske sluzbe. Platija neku sitnu kintu i sad znan sve o mom jarcu i babe i prababe i didove ma cilu rodbinu. Kad san kupova koze njih san uzeja na Dugom otoku stvar je bila ista samo sta mi je selekcija u Zd odmah za njih izdala papire. Papiri i svi dokumenti su unificirani.....
 
Ima i kod nas centralna sluzba u Bg ali su lokalci carevi na terenu.Beogradjani samo izdaju rodovnike i to preko lokalaca.U Bg je centralna baza koja se puni iz lokalnih sluzbi.Sve je to u princpu isto.I ja sam kao i ti vadio rodovnik za dva muska jagnjeta pre 3 god preko lokalne mat. sl.Odgajivac(sa podrucja druge mat.sl.) se prvio nevest da izvadi rodovnik nece da plati a uracunao u cenu.I onda ja lepo odem u mat.sl. ko u miliciju ime prezime i mesto odakle je tet.br. jagnjadi i naravno platim i za 10-ak dana stigose rodovnici.
Svugde je slicna situacija.
 
Lokalne mat.sl. izdaju maticne listove za grla sa svoje teritorije i ti listovi su merodavni na teritoriji koju pokriva mat.sl.Ako grla idu na teritoriju druge mat.sl. onda je odgajivac duzan de izvadi rodovnik koji je merodavan u celoj drzavi,i ako ide u inostranstvo.
 
Šošara je napisao(la):
Lokalne mat.sl. izdaju maticne listove za grla sa svoje teritorije i ti listovi su merodavni na teritoriji koju pokriva mat.sl.Ako grla idu na teritoriju druge mat.sl. onda je odgajivac duzan de izvadi rodovnik koji je merodavan u celoj drzavi,i ako ide u inostranstvo.
Ipak je u nas to malo drukcije, ali u principu nije go... nego ga je pas pokaka :haha: :haha:
 
U vise od pola Srbije ovce i koze nemaju usne markice i nisu umaticene, nema nikakve evidencije o njima.Umaticena su uglavnom grla Virtemberga jer poticu od uvoznih grla.Papire izdaje svako ko stigne, pa se radi to sto Brundalo pomenu, jer nekima ne odgovara uvodjenje reda u ovu oblast.Bruka sa usnim markicama i uginulim grlima je samo ilustracija toga.Gde postoji ,da ja sam vodim maticnu evidenciju i izdajem pedigrea za svoja grla.A te smotre su lokalni vasari,koje svako organizuje, gde se ti isti reklamiraju da bi prodali svoja grla naivnima.O pravim uzgojnim smotrama, ocenjivanju i selekcijskom radu nema govora.Zato nam je ovcarstvo i kozarstvo na niskim granama, pa iole ozbiljniji odgajivaci ,pocetnici prinudjeni su na uvoz.Barem su sigurni da kupuju ono sto pise u pedigreima.
 
@ Vla
Svaka cast za ovaj post.Dobro je da jos neko realno vidi situaciju ovcarstva/kozarstva u Srbiji.

Da napomenem da jos pored Virtemberga vodi se evidencija i za Il d France,Sjenicku oplemenjenu ali u manjoj meri.
Samo jedna stvar da je pre par godina na NS sajmu sampion sajma bio ovan koji je pretopljena Cigaja u Virtemberga.Sto je dokaz onoga sto je Vla rekao.

O takvima samoizreklamiranim i nabedjenim odgajivacima pisu novine,snimaju se tv reportaze,naivni narod ih kuje u zvezde.Sve dok ne ode kod njih i nevidi sta oni zapravo imaju od ovaca/koza.Jos gora je varijanta kad kupe nesto u priplod a ono da babe i zabe a ne reklamiranu robu.Najcesca varijanta koja se vidi kod takvih velemajstora reklame je da ovcarnik nije pociscen najmanje 3 godine,da su ovce dosle do tavana,da ih drzi na vise lokacija a prodaje sa jedne.Da u istom boksu budu 2-3 rase zajedno u parenju,pa ni sam velemajstor nezna koje od koga ili od cega,i prodaje kome se sta svidi uz velemajstorsko ubedjivanje da je to njegovo bas ono pravo i originalno.

Stvarno kuda ide ovcarstvo/kozarstvo u Srbiji?
 
A šta mislis da je u nas bolja situacija. evo bas jucer na sredisnjem dnevniku. Covik ima 850 glava i sad je nasa kukat da je bila susa ovo lito i da nema cime kupit sijeno.......... Ma muka mi je od takvih. a ja san unatoc svim nedacama koje su me snasle (najvise bolest) uspija izmedju ostalog i uz pomoc dobrih ljudi sa ovog foruma sacuvat koliko toliko blago (ono sto je ostalo) i vec sad bez obzira sta ce bit ovu godinu narucija 2000 bala sijena a za zito cu vidit ali cu i njega nabavit. sad se priprema proizvodnja za zimu a ne kad bude kasno. Ja cu osobno kontrolirat kad ce se kosit i kako ce se kosit.
A sta se tice ovih gori postova potpis na njih. Ali meni nije jasna situacija, a mozda van je promaklo u mom postu o frizijkama slijedece..Mogu razumit da ti nazovi uzgajivaci i to navodno maticnih stada lazu kupce.....ali oni lazu i sebe sa takvim ponasanjem. I onda se pitam kako ce naprid?. i ja koji san objavija taj post o frizijkama san nesto naucija iz njega..u kom smjeru da vodim evidenciju.... i opcenito o maticnoj evidenciji i kako je unaprijedit. Mozda se necete slozit samnom ali pametan pise a lud pamti.....
 
Nazad
Vrh