Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

Pisali smo mi koji muzemo o ovoj temi vec. Ali kao sta bokuman kaze nista brale bez sirenja. Ja zadnje 2 godine nisan muza ovce jer me zadesilo par gluposti i na rubu bankrota sam. U ovakvoj proizvodnji dobit se raspodjeljuje tako da 70% zarade cini sir (moras sam sirit a ne predavat mlijeko na otkup) a tek 30% janjad. U mene janjad i poticaji taman pokriju sve troskove.
@ badzoxxl - tebi san prijatelju odgovorio na PP na hr forumu. Bez ovoga svega tesko ces napred.
Nego kazite mi vi makedonci koliko placate po litri izmuzenog mlika naravno u €? :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
Pisali smo mi koji muzemo o ovoj temi vec. Ali kao sta bokuman kaze nista brale bez sirenja. Ja zadnje 2 godine nisan muza ovce jer me zadesilo par gluposti i na rubu bankrota sam. U ovakvoj proizvodnji dobit se raspodjeljuje tako da 70% zarade cini sir (moras sam sirit a ne predavat mlijeko na otkup) a tek 30% janjad. U mene janjad i poticaji taman pokriju sve troskove.
@ badzoxxl - tebi san prijatelju odgovorio na PP na hr forumu. Bez ovoga svega tesko ces napred.
Nego kazite mi vi makedonci koliko placate po litri izmuzenog mlika naravno u €? :ppozdrav: :ppozdrav:

Ja to neradim, kod mene radnik treba da zna da napas eovce, da izmuze i to dobro i to za 1-1:30 sati 100 ovaca, za to dobija svaki mesec 250 evra i 4 dana u mesecu slobodna,Znaci da muze 100 ovaca i da vodi na ispasu 200-250 komada u pratnji dobija i 4-5 Sarplaninaca.

Pozdarv Brundalo
 
Maksimalno mozes jagnjid ovce 3 puta za dve godine pri cemu dobijes oko 2.5 jagnjad po ovci za godinu dana.Mleka odnosno sira valjda skoro nista jer se odma ide u novi ciklus.Sa mlekom odnosno sirom e sad zavisi kakvu mlecnost imaju ovce dobijes godisnje od 1.2-1.5 jagnjadi po ovci i 20-40 kg sira pa izracunaj.
 
imam 22 koze(franc.alpina),razmisljam o zameni za ovce w ili ill .ideja je bataliti muzu i probleme vezane za sir.ima li zainteresovanih! takodje interesuje me i misljenje ljudi sa iskustvom iz ovih oblasti.
 
Мање обавеза али и мање пара...и по мени врло битна ствар што ован не смрди за разлику од јарца.
 
Dugo se nisam javljao ali sam pratio šta se piše i kakva je polemika i matematika. Posle svega može se izvesti verujem ovakav zaključak , potrebno je mnogo rada , puno vremena, mnogo strpljenja i ljubavi prema ovom poslu da bi se upšte govorilo o nekakvoj koristi. Mislim da je profit povezan sa ekonomskom moći i navikama tržišta a ne samo papirnom matematikom. Kozarstvo u Srbiji je u povoju i razijanje tržišta u ovom času je pogubno po male farmere, ljudi jednostavno nemaju naviku da konzumiraju koziji sir i jaretinu sem gurmana i sladokusaca koji znaju o kakvoj se vrhunskoj hrani radi. Naravno ovaj broj je nedovoljan da konzumira ponuđene količine na način kako se sada nude na tržištu. Ovčarstvo se isplati definitivno samo u kombinaciji mleko-meso i to sa odabranim grlima i vrstama sira standardnog ukusa i kvliteta. Navike postoje, ovčiji sir se prodaje lakše i brže od kozijeg u svakom obliku a od ovaca koje su u ovom tipu mleko meso dobijaja se jagnjad manje kilaže što je za potrošače u ovom času prihvatljivije. Vitemberg i li de frans su dobre i mesne rase sa visokim randmanom ali i velikim kilažama za male kupce koji su u stvari i jedini ozbiljni potrošači jagnjećeg masa. Krupne nabavke zahtevaju i viši stepen tehnološke obrade a to je za male farmere trenutno neizvodljivo jer ulaganja prevazilaze potencijalnu dobit i ponudu iz uvoza i razvijenih sistema.
Naravano mislim da veliki broj odgajivača pokušava da dođe do profita uz malo rada i ličnog angažovanja, to vreme je iza nas i neće se vratiti. Samo uporan rad, edukovanje u oblasti veterine uz mnogo strpljenja mogu pokazati pozitivne rezultate. Gomile para nema i to je dobro, jer gde sa neba padaju tu nešto nije kako treba i nije dugog veka. Mislim da treba misiti i raditi dugoročno i razvijati to kao posao više godina i kroz više generacija. Tajna uspeha je u malim zahtevima, kratkim i sigurnim koracima i naravno realnosti dometa takvog biznisa. To je posao za porodicu ili manji broj zainteresivanih, od tuga se može lepo živeti ali treba iz glave izbaciti svaku pomisao AVIONI-KAMIONI.
 
Ljudi, pazljivo citam sve postove i mogu da kazem da na forumu stvarno ima genijalaca! Ne usudjujem se da se upustim u polemiku, posto sam totalni laik. Medjutim, mogao bih da postavim mnogo dobrih pitanja! Na primer, zasto ljudi kod nas drze malo ovaca i koza? Cak i oni koji se time sasvim uspesno i posveceno bave! U redu je ko cuva ovce i koze za priplod, to razumem u potpunosti. Ali sta je sa ovcarima koji cuvaju ovce zbog prodaje jagnjadi za klanje? Kazete da na Novom zelandu ljudi cuvaju i po 10 000, a kod nas retko ko prelazi 100. Zasto je to tako?
 
ja znam za bar dva razloga
prvi ne mogućnost izvoza i nestabilnost cena na domaćem tržištu (naše tržište je malo )
drugi usitnjenost poseda posebno u brdsko planinskim predelima
....
 
Pa zato sto u stocarstwu-owčarstvu finalni proizwod(jagnje za klanje) je jeftinije od repromaterijala(sena,lucerke,koncentrata,lekowa...itd,rad se ne računa),ja ne znam u kojoj grani postoji takaw odnos?To wam je kao kad bi lim,gwozdje i plastika koje se ugrade u kola,bili skuplji od nowog auta koja izadju sa trake!Normalno bi bilo da iako neko kupuje swu granu za owce,ima makar 20posto zarade na toj owci za godinu dana drzanja,tj.kao rabat u radnjama,ali nazalost to nije tako,zašto,nemam pojma ljudi!!
 
BRANKOV je napisao(la):
Kozarstvo u Srbiji je u povoju i razijanje tržišta u ovom času je pogubno po male farmere, ljudi jednostavno nemaju naviku da konzumiraju koziji sir i jaretinu sem gurmana i sladokusaca koji znaju o kakvoj se vrhunskoj hrani radi. ............
Ovo je zdrav, pravilan pristup sto ne znaci da se slazem.. :haha:
Sto se ovaca tice odmah da kazem da nisam siguran da je neophodno i meso i sir.
Sto se koza tice apsolutno sam siguran da nije neophodno. Prihod od jarica apsolutno mora da se odbaci i zaboravi. Osim u slucaju da uzgajivac ima izuzetno stado dakle, ne za meso vec za priplod.
Racunica se pravi samo na osnovu mleka, mlecnih proizvoda tacnije. Ako pije vode OK. Svaki prihod od jarica samo povecava profit.
Sir na pijaci? Sve manje i za neko vreme nista od toga. Znaci pored problema da se nesto napravi jos veci je da se proda. Znaci ako kupac ne trazi robu onda roba mora da nadje kupca. Necu da tupim sa predavanjem iz marketinga ali to je to. Treba kupca ubetiti da mu bas vas proizvod treba.
To ne bi trebalo da bude tako tesko jer koziji sir je zdraviji, koziji sir je u trendu, koziji sir moze da bude pikantniji i moze dobro da se proda. Ali treba vam dobar sir. A dobar je ne onaj sto se vama svidja vec onaj koji se svidja trzistu.
 
Ali ako nema racunice sa 1000, kako ce biti racunice sa 50:haha: A masa ljudi cuva 20-50 ovaca. Pitam to iz razloga sto bih ja poceo time da se bavim ali sa vecim brojem zivotinja, a vidim da se ljudi uglavnom odlucuju na mali broj grla. Sigurno je da nisam ja prvi postavio sebi pitanje da li bi to moglo sa mnogo vise ovaca, ali nesto ocigledno sputava nase ovcare. Voleo bih da cujem sta, posto bi to moglo da sputa i mene! :zli:
Izlozicu ukratko svoju ideju i voleo bih da cujem misljenje iskusnis ljudi u ovom poslu. Planiram da kupim kucu sa imanjem oko 5 ha u selu Mokliste kod Bele Palanke. To selo je nekad imalo na hiljade ovaca, a sad su ostali samo starci i ima manje od 100 ovaca u selu. A iznad sela postoje drzavni pasnjaci (nepregledni) koje niko ne koristi. Imanje je na kraju sela i na 100-200 metara je od tih pasnjaka. Poceo bih sa 50-100 ovaca, ali bih gledao da sto pre stignem do cifre od 300 (brzina bi zavisila iskljucivo od toga koliko se ja snalazim u svemu tome). Selo ima vodu i struju. Traktor i osnovnu mehanizaciju bih u pocetku iznajmio od jednog dede iz tog sela (to nije neki trosak), ali bi me imanje kostalo oko 10 000 E, pocetno stado oko 10 000 E i stala (za oko 150 ovaca) 6 000 E. U praksi bi to verovatno bilo 30 000 E. Plan mi je ovakav, cuvao bih pramenku (svrljisku ili pirotsku) i bazirao bih se na proizvodnju mesa (i po malo sira). Isao bih na to da smanjim troskove proizvodnje, zivotinje bi bile na pasi kad je god to moguce, ali bih ih dohranjivao, i to sopstvenom hranom. Cim se malo snadjem, napravio bih jos jednu stalu (isto 6 000 E za 150 grla) za moj primarni cilj a to je stado od 300 ovaca. Placao bih iskusnog cobana (trazi mi oko 250 E mesecno) a radili bi moj otac i ja. To je ukratko moj plan, i bio bih veoma zahvalan na komentarima, da li je to realno ili ne. :ppozdrav:
 
Plan ti je super...isti kao moj nekada dawno,probaj prwo sa 50 da widiš kako je to,pa ćes onda lako uwecati,30000eura nije mala para,izuzew ako ti ćale nije tajFun!:):)
 
Uradio bih to da sam na selu, pa da mogu da isprobavam bez mnogo investicija. Ali posto sam u gradu, da bih presao na selo i povratio u nekom razumnom roku investiciju, ne mogu a da ne planiram veci broj ovaca ( konkretno 300 ). Inace, kako je prosao tvoj plan Dejane? :ppozdrav:
 
Pa tako sto sam poceo sa 5,pa powecao na 30 i sa tim brojem bio uporan,3godine do 2008god,a sad imam 18,ali cu smanjiti na 15,pa zakljuci sam.:)
 
Зоки јеси размишљао паре у банку, а да узмеш десетак комада из љубави ? Уложиш велике паре и после не можеш да их извучеш бар седам година? Већина нас држи између десет и двадесет оваца. Ја сам имао двадесетак грла а сад сам смањујем испод десет, вероватно на седам, и то са једном козом. Пуно среће
 
Zorane,
tvoja najveca predenost u odnosu na mnoge odgajivace bi mogal da bude ishrana, ako su ti pasnjaci dobri.Pravilnim koriscenjem pasnjaka, zastita zivotinja od parazita i neko solidno dohranjivanje jagnjadi bi mogli da dovedu do uspeha.Sto se tvog izbora rase tice je sasvim ok za pocetak, kasnije ces videti da li treba mozda kao ocevska linija da ce ubaci nesto drugo da bi se popravio kvalitet jagnjadi.Mozda nije lose da odes kod nekih ovcara, ako nekog poznajes i da provedes neko vreme u ovcarniku posmatrajuci zivotinje i njihove potrebe, da malo propratis jagnjenje, ishranu.
Ako imas solidnu proizvodnju, trebas razmisljati ko ce ti biti kupci, jer ako to ne znas, mozes se brzo razocarati u posao i odustati od svog plana.Ovo sto Deki rece, zvuci malo pesimisticki.Kod nas je slicno krenulo do 30, kao kod Dejana, ali je posle 30 bilo 80 i sada oko 100 i ide dalje.
Osmotri trziste oko sebe.Ja nemam srece sto se tih pasnjaka tice ali smo se izborili za trziste, uglavnom kvalitetom, manje reklamom.Pored trzista je hrana najveci problem, sve drugo su finese gde se moze manje ili vise zaraditi.
pozdravljam te
 
Swako ko ima kupce kao Miljko,da moze jagnjad od 40-50kg da proda po 2,5eu/kg tokom cele godine taj može da se uklopi,ja ne znam kakaw kwalitet mi treba da bih za jagnje za klanje od 50kg dobio 2,5eu sada,a tek od maja do kraja oktob.to je propast sa cenom,a ziwim 20km od Beograda,poznajem 20mesara,od now-do marta,mi uzimaju jedwa,kad dodju 40kg,i to samo zato sto nemaju jagnjadi,stalno wicu 'welika ti,smanjuj kilazu,do 35plafon',e da ja ne bih prodwao jagnje sa 1,5mes,ja lepo smanjio owce,pa oni sada mogu
Post je spojen: [time]1264675491[/time]
_________________________________________________
da idu nekog drugog da driblaju!!Zoki to sto ti Miljko kaze da odeš na neku farmu da malo radiš 2-3ned,da widiš kako to izgleda,to je najpametniji predlog sto sam čuo,da je meni to nekad dawno sawetowao,malo bi razmislio glawom,jer kad kupis owce,to je kao kokain da uzmeš,izpočetka lepo,posle gadno,a ti se nawukao i nema šansi da ih se rešis,jer ih zawolis,i to ti je circulus viciosus!Nisam narkoman,samo poredjenja radi.:)
 
1. kupiš imanje
2. napraviš objekat ( hranidbeni hodnik obavezno u sredini i ovčarnik što veći jer iz prakse nikad nije dovoljno proostora )i spremiš hranu ( seno + silažu )
3 rasa , najbolje čista rasa zbog plodnosti jer mešanci imaju manju plodnost, i moj je savet w jer ima ga najviše u srbiji pa je lakša kupovina i nema opasnosti zbog parenja u rodu i dobar je za pašu i ima odličan prirast
3. kupiš jagnjad 50 kom za početak, zašto jagnjad jer niko ti neće prodati kvalitetne ovce a dviske su prilično skupe
4. pošto su jagnjad istog godište kada postanu ovce ne moraš kasnije za remont stada da ostavljaš puno jagnjadi izuzev onih ekstra kvaliteta pa recimo godišnje ostaviš 10 i za 5 godina stado ti je već 100 kom bez velikih ulaganja
5. ovce sam čuvaš na paši jer je dovoljno da provode po 2 sata pre i popodne i posmatrajući ih naučićeš da prepoznaš i simtome bolesti pa ćeš na vreme da reaguješ
6. sa foruma sve pažljivo čitaj posebno o prevenciji i bolestima
7 srećno
 
Ako se ipak odlučis,samo Wirtemberga uzmi!E sad drug Miladinowić će ga odmah kuditi zbog welicine kostiju,ali dobro,to smo wec razjasnili wise puta.:)
 
Nazad
Vrh