Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

Narod jednostavno voli da ga lazu.Vise vole kupiti plagijat nego li original.
Meni se desava da dodju ljudi kod mene da kupe posle "dobre" prodje kod velemajstora i kazu dzaba je on bio u novinama kad nista nema i nezna osim da nam uvali.
Ne hvalim se ali je bilo stvarno takvih slucajeva.Kao i zovu me tf da im dam savet sta da rade sa ovnovima od doticnih odgajivaca.Nije moje da vadim tudje fleke.
Jednostavno nisam iz one price :"Ko te hvali cerko-Sama sebe majko".

Lova cini cuda i vrti gde burgija nece. ::novac:: ::novac:: ::novac::
 
POTICAJI
Ovako uzo bi za pocetak 10 ovaca+ovan.(pramenka).Blago bi držo za potrebe mesa u mojoj obitelji.
Zanima me uzeti blago a da na njega dobijem poticaje.
Na sto moram vodit racuna kod kupnje(koji su papiri potrebni,kome se nose)?
U HR poticaji-umaticene ovce 450kn a na strateskom podrucju 650-sta znaci umaticene a sta je stratesko podrucje:haha:
-upisane ovce200kn a na strateskom podrucju 300kn.
-drzanje osnovnog stada na strateskom podrucju 75kn
Pozdrav
 
cesmina je napisao(la):
POTICAJI
Ovako uzo bi za pocetak 10 ovaca+ovan.(pramenka).Blago bi držo za potrebe mesa u mojoj obitelji.
Zanima me uzeti blago a da na njega dobijem poticaje.
Na sto moram vodit racuna kod kupnje(koji su papiri potrebni,kome se nose)?
U HR poticaji-umaticene ovce 450kn a na strateskom podrucju 650-sta znaci umaticene a sta je stratesko podrucje:haha:
-upisane ovce200kn a na strateskom podrucju 300kn.
-drzanje osnovnog stada na strateskom podrucju 75kn
Pozdrav
Ne znan odakle ti podaci o tolikom ciframa. Za ovcu 650 ili 450 kuna? daj i meni reci he he. Ali veceras cu ti objasnit ostalo
Za pocetak evo ti samo ovaj link ovo su ti najnoviji iznosi poticaja, koji su meni isplaceni lani. kako ce bit ove godine neznam. Sta se tice poticaja za ovu godinu zakasnija si i ako sad nabavis ovce tek ces ga dogodine imat. A sta se tice maticnog stada pogledaj po forumu selekcija ovaca i koza ima tema. Inace budi veceras ovdi ka sta san reka pa cu ti objasnit neke stvari kako to ide sa maticnim stadom.
http://www.hssc.hr/Potpore/Uvjeti_potpore/letak_ovce_koze-2008.pdf
 
Maticno stado?
evo ovako...ukratko to znaci kontrolirano porijeklo. Dakle moras vodit maticnu evidenciju..od kontrole pripusta do prodaje/smrti svakog pojedinog grla.Znaci drzat muske odvojeno od zenskih (nema veze imas li ovce ili koze), kad je vrijeme pripusta moras vrsit pripust iz ruke i zapisat dan datum pa cak i sat kad se koja mrkala i koji je muzjak skocija na nju. Zatim na janjenju/jarenju zapisat datum kad se ojanjila/ojarila, koliko podmlatka, tezinu svakog grla. zatim mjerenje svakog muskog grla za eventualni performance test. Onda pored zapisane tezine pri rodjenju moras zapisat tezinu i pri odlucivanju podmladka. Moras imat ovnove/jarceve probace koji otkrivaju zenke koje su spremne za sex. Nadalje moras zapisat svaki eventualni pobacaj a materijal poslat na analizu u ovlasteni labos. to ti sluzi radi kontrole eventualnih bolesti. nadalje 2 puta godisnje obavezno muzjacima moras dat krv na analizu takodjer radi kontrole zaraznih bolesti. maticna sluzba ti redovno dolazi u kontrolu 2 puta godisnje i markira janjad/jarad, a moze doc i u kontrolu nenajavljeno kako su dosli jednom u istri i otkrili da vara na poticajima. Globe su stravicne. Nadalje za imat maticno stado moras kupit podmladak iz maticnog stada a blago mora bir cistokrvno, nema veze pasmina a svako krizanje se kaznjava...I zapamti ako i slazes selekciju, nisi njih slagao nego samog sebe. Sta se tice poticaja oni ti se isplacuju tek kad ti se blago ojanji/ojari. tako ako eventualno i kupis ove godine blago neces dobit poticaj prije dogodine. Ako drzis muzno blago onda jos povrh svega toga imas i kontrolu mlijecnosti.
E sad ovo su ti bile obaveze a ne problemi.
A dobit je ta sta onaj dobar podmladak prodajes po visoj cijeni,naravno za rasplod a skart prodajes za klanje po trzisnoj cijeni. Inace za tvoju informaciju od 1.sijecnja dogodine svako ko ocekuje poticaj od drzave morat ce u sistem PDV....
E takodjer markiranje podmladka se placa.. mozes to s njim prebit da ti se odbija od poticaja. Trenutni cjenik neznam ali znan da san ja lani platija tocno 1280 kuna.
Sto se tice Ekoloske proizvodnje nije to tako lako kako ti mislis. Prvo tribas dokazat da zemlja nije tretirana nikakvim kemijskim sredstvima 10 i vise godina. zatim moras imat svoje zemlje dovoljno ili u najmu ali priznaju samo s ugovorom. Zatim ne smijes imat vise od odredjenog broja glava po hektaru, zatim voda mora bit dostupna blagu 24 sata dnevno...Uglavnom raspitaj se u udruzi BIOPA u Osijeku mozda oni imaju podruznicu u ST a ako nemaju znat ce ima li ili koja ti je najbliza. I zapamti u ekolosku neces uc bez par hiljada eura troska, a bilo bi dobro da se raspitas dali tvoja zupanija to subvencionira kao sto to rade mnoge zupanije.
Sta se tice strateskih podrucja to su podrucja od posebnog drzavnog interesa ali ne virujen da Brac kao veliki otok tu ulazi.Zadovoljan:haha:
Pozdrav
PS ako sta triba samo pucaj
 
zadovoljan
Ma imo sam krivo misljenje.Ja mislio kupim ovce iz maticnog stada i to je to :bravo:a poticaji sa svih strana slecu.
Puno je to komplicirano za sada.
Uzo bi ko sta sam reko 10 ovaca i ovna pa mi recite kako je ispravno pocet?
1.koliko staro blago uzet
2.sta moram imat od papira da je sve po zakonu
3.jel mogu blago prevoziti u auto prikolici :sta:
4.jel moram blago dati veterinaru na pregled-jel blago ima neku knjizicu da se vidi jel ljeceno,cjepljeno
Pozdrav
 
cesmina je napisao(la):
zadovoljan
Ma imo sam krivo misljenje.Ja mislio kupim ovce iz maticnog stada i to je to :bravo:a poticaji sa svih strana slecu.
Puno je to komplicirano za sada.
Uzo bi ko sta sam reko 10 ovaca i ovna pa mi recite kako je ispravno pocet?
1.koliko staro blago uzet
2.sta moram imat od papira da je sve po zakonu
3.jel mogu blago prevoziti u auto prikolici :sta:
4.jel moram blago dati veterinaru na pregled-jel blago ima neku knjizicu da se vidi jel ljeceno,cjepljeno
Pozdrav
ajde pogledaj temu o selekciji tamo ti sve pise od pocetka. Moj savjet uzmi ipak blago iz maticnog stada isplatit ce se. Druga stvar ti je da ti je bolje uzet mlado blago - janjad za priplod. kako nemas iskustva neko ce te zajebat i prodat ce ti ovce sa vise ociju nego zubiju. Moj savjet janjad za priplod. Odgojit ces ih kako ti hoces. UOSTALOM viruj sve ti o tome pise na forumu samo prelistaj. Ja san objavija te clanke. Blago mozes prevozit u auto prikolici na kracoj relaciji ali in moras obezbjedit vodu i hranu unutra. Od papira za prevoz moras imat veterinarsku potvrdu a nju ti mora nabavit prodavac blaga i to od ovlastenog veterinara pogotovo ako blago nije iz istog epizotioloskog podrucja. zato ti je najbolje da uzmes blago negdi sa Braca i drugo moras imat tzv stocni pasos koji izdaje ovlasteni veterinar. Pazi za svaki slucaj ako blago nije iz maticnog stada vetrinar ti mora oznacit blago crvenim veterinarskim markicama. Znaci da ponovin, blago mora bit markirano. moras imat potvrdu da tamo odakle ih kupujes nema zaraznih bolesti i mora imat stocni pasos. Sve skupa to te nece doc nego par sto kuna ali si miran. Ipak ponavljam ako ikako mozes uzmi janjad iz maticnog stada i obavezno muskoga iz drugog stada a ne odakle uzimas i zenske
 
Evo da pojasnim Šošarin komentar o rol balama zbog kog je izbio nesporazum ako nije već aut.
Prvo "rol bale" koje se prave od sirove trave kada se obmotaju folijom nisu više sirove jer u toku rolovanja snažni termo sušač odtranjuje višak vlage ostavljajući idealni postotak vlage. Zbog toga nema otpada lista deteline i svega onoga što ima dobrog u travama te su gubici hranljivih marerija minimalni. Naravno da je ovo priča koja je na ovim prostorima neupotebljiva jer se radi o ogromnim površinama, uglavnom ravnim terenima, velikom broju stoke za koju postoji tržište. Mislim da treba to zaboraviti na ovim prostorima kao i slanje komunikacionog satelita u svemir, jeste koristan ali ne i isplativ, barem ne za nas.
 
Za prave stocare i visoku i ekonomicnu proizvodnju velike kolicine jeftine kabaste stocne hrane u ishrani krava,ovaca i koza /prezivara/ rol bale su prava stvar.Istina i zablude o rol balama- veceras.Nije off ...jer se direktno radi o ekonomici poslovanja.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235898615[/time]_________________________________________________
@brankov
Bale koje se prave od krmnog bilja koje nije potpuno suvo - vec vlazno u odredjenom stepenu je senaza.Ne postoji nikakav termo susac na presi, vec se bala obavija plasticnom folijom, stvara vakum i na taj nacin konzervira i produzava trajnost bale i cuvanje, a ono sto je najvaznije sacuva vrhunski kvalitet krmnog bilja.
Potpuno suvo krmno bilje i trave se baliraju u standardne rol ili male kvadratne bale i dobija seno.
Ko hoce biti profi stocar i imati zaradu, mora spremati silazu,senazu i seno u rol bale.Bez velike kolicine jeftine kabaste hrane nema stocarstva.A kako to postici ako nema ovakvog rada i ove za nas "nove", a u stvari stare tehnologije spremanja stocne hrane.
 
Vla pa evo potrudiću se da ti pribavim sliku te mašine o kojoj govorim, naravno da sam razumeo o čemu ti pričaš ali da postoji termosušač i to je istina. Možda i nije ovo mesto da o tome raspredamo priču jer smo svi mi suviše mali proizvođaći za tu tehnologiju. Mašina se koristi u Kanadi za sušenje i baliranje trave (mačiji rep)
ali su površine stvarno ogromne kao i bale (tovare ih na šlepere). Ali ću da se potrudim da nađem nešto samo da vidiš.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236075755[/time]_________________________________________________
Evo, nešto ovako.
http://www.inventagri.com/UK/roto-uk.htm
 
@brankov
Nismo se razumeli, ovo sto si prikazao je susara za seno-rol bale.Radi se u nekim zemljama-Grcka za lucerku, da bi iskoristili sve sto imaju.Takvu susaru prave i u Smederevskoj Palanci ,nasi, ali je ta tehnologija izuzetno skupa i ekonomski neisplativa.Ako lucerku pokosis kosom koja ima gnjeciilicu i baliras u pravo vreme, ne treba dodatno susenje.Dobijas vrhunsko seno i bale.
 
heheheeh
kao novi član ovoga foruma,dao sam si truda pročitati dosta vaših postova,
osobito ova tematika mi je interesantna...
pokušavam da shvatim o čemu je reč...
Inače imam trenutno okolo 700 ovaca u okolici probištipa-makedonija...
i kod nas se sve radi na ono seljački način...
i dosta tih stvari koje ste nabrojali za mene su nov pojam jer kod nas barem ovdje gdje držim svoje ovce ljudi nikad nisu ni čuli ni vidjeli to o čemu pričate...
Video kamere,sušare,boxovi za jagnjenje itd a da ne pričam o evidenciji matičnog stada.Sve se ovdje improvizira....
ali baš sve...
PC290029.jpg

pogledajte ovo naprimjer,ove kuće stoje prazne mi ih uzimamo za kantu sira(to gazde uzimaju kao za kiriju) i koristimo ih kao skladište za bale sijena ili ako ima donji dio za janjce i odnosno sobe nam služe kao boxevi za janjce...

Ili gle kako pravimo trlo žica ,slama,najloni....itd,itd...
PC300065.jpg


i
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238166992[/time]_________________________________________________
inače prodajemo jaganjce imamo dobar otkup samo cijena nije nešto 2,40 eura po kg i uzimaju nam do 20 kg jagnje,mljeko prodajemo po cijeni od 0,51 eura lokalnoj mljekari koji radi ovčji sir i jedina usubvencija je 14 eura po grlu od strane države i to je sva matematika...
 
Dobro nam dosao na forum i okaci koju sliku ovaca na temi moje blago. Koje su ti sorte ovce, jel pramenka i koj tip.
Sto si tice pojmova i nauke na forumu, samo polako iscitaj pa primenjuj , niko se nije naucen rodio aj uzdravlje pa pitaj i pisi sta te interesuje i kako se radi :ppozdrav:
 
Velimire,ostane nešto za pristojan život,ne žalim se,ali brze ZARADE NEMA NITI NA VELIKOM BROJU OVACA...inače imam tri pastira svako čuva po 230 ovaca,plus jedan za po farmi da radi,plus moja radna ruka, i plus moj partner koji je cijelo vreme u brdima kao kontrola...
Sad ide vreme mužnje i obično nađemo dva tri seljaka koji muzu jer sve radimo ručno,razlog toga je jeftina radna snaga,plaćamo im po litri izmuženog mljeka,a za vreme skupljanja hrane angažiram ljude i plaćam dnevnice i tako krpam nekako.
Ideja mi je doć do 1000 ovaca ali treba mi vreme za to....
 
dobrodosao na forum,ako vec radis s mlekom ukrstaj s awasijem posto si iz makedonije,toga tamo ima i to dobrog kolko sam shvatio, vidi Bokumanove postove i njegova iskustva s tim ukrstanjem.iako je mozda naoko primitivno kad se na stoku lepo pazi postizu se solidni rezultati.
14 eura po grlu nije malo,u srbiji je to samo za prvo ojagnjenu dvisku subvencija a posle nista,ispravite me ako gresim ne koristim te pogodnosti.
pozdrav
 
Pa i kod nas nije bil do ove godine....
Prošle godine su plaćali za ostavljeno žensko jagnje po 35 eura a od ove godine za svako grlo 14 eura što je daleko isplativije.A u stadu imam nešto avasi ovaca,ali kao što sam rekao mi prvenstvenno idemo na prozvodnju mesa.
 
badžoxxl je napisao(la):
Velimire,ostane nešto za pristojan život,ne žalim se,ali brze ZARADE NEMA NITI NA VELIKOM BROJU OVACA...inače imam tri pastira svako čuva po 230 ovaca,plus jedan za po farmi da radi,plus moja radna ruka, i plus moj partner koji je cijelo vreme u brdima kao kontrola...
Sad ide vreme mužnje i obično nađemo dva tri seljaka koji muzu jer sve radimo ručno,razlog toga je jeftina radna snaga,plaćamo im po litri izmuženog mljeka,a za vreme skupljanja hrane angažiram ljude i plaćam dnevnice i tako krpam nekako.
Ideja mi je doć do 1000 ovaca ali treba mi vreme za to....

Pisacu na srpsko-hrvatski jer da razumeju i ostali forumasi, Badzo isto i od mene dobro dosao na forum, U koe selo su ti ovce u Probistipsko solidna brojka da su zivi izdravi, Ja imam melezi awassi i domaca oko 500 grla, odgajivam gi na planina Kozjak Kumanovo podnozje 600-700 metara, ali slaba pasa preko leto i jesen, kod vas mislu deka e mnogo bolja, inace mi pravimo iskljucivo sirenje drugacije nema matematika,
kako projde sas jagninja na koga gi prodade

Eve ti moj broj ako treba nesto pisi 070/334-896

Pozdrav Boban
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238286316[/time]_________________________________________________
bokuman je napisao(la):
badžoxxl je napisao(la):
Velimire,ostane nešto za pristojan život,ne žalim se,ali brze ZARADE NEMA NITI NA VELIKOM BROJU OVACA...inače imam tri pastira svako čuva po 230 ovaca,plus jedan za po farmi da radi,plus moja radna ruka, i plus moj partner koji je cijelo vreme u brdima kao kontrola...
Sad ide vreme mužnje i obično nađemo dva tri seljaka koji muzu jer sve radimo ručno,razlog toga je jeftina radna snaga,plaćamo im po litri izmuženog mljeka,a za vreme skupljanja hrane angažiram ljude i plaćam dnevnice i tako krpam nekako.
Ideja mi je doć do 1000 ovaca ali treba mi vreme za to....

Pisacu na srpsko-hrvatski jer da razumeju i ostali forumasi, Badzo isto i od mene dobro dosao na forum, U koe selo su ti ovce u Probistipsko solidna brojka da su zivi izdravi, Ja imam melezi awassi i domaca oko 500 grla, odgajivam gi na planina Kozjak Kumanovo podnozje 600-700 metara, ali slaba pasa preko leto i jesen, kod vas mislu deka e mnogo bolja, inace mi pravimo iskljucivo sirenje drugacije nema matematika,
kako projde sas jagninja na koga gi prodade

Eve ti moj broj ako treba nesto pisi 070/334-896

Pozdrav Boban

Kolko gi placas ovcari i kolko trosis godisnje zrnosto i kabasto hranivo, inace kude mene su 1 muzac na 100 ovca, muzenje traje oko 1:30 min sas 4 muzacaza 400 grla i 1 terac plus majstor za sirenje, ja radim samo veterinarne rabote...
 
Nazad
Vrh