Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

E ljudi moji ja san poceja sa 6000 ondasnjih maraka i 43 ovce koje su imale vise ociju nego zubiju. O njima san zna samo da daju janjad, mliko, vunu i eventualno sir. Prva godina me ubila, do pete godine san stvara stado iz nicega i pomalo usvaja tehnologiju proizvodnje sira. Od tad na ovamo idem polako naprid. I znate sta?...nije bilo nikoga da mi pomogne. Zato ja sad prenosin vama vlastita iskustva i znanje koje san steka skupo placajuci neke greske i svoju tvrdoglavost, a nije bilo nikoga da mi pomogne. I smatran da jos nisan sve naucija.. ima jos prostora za napredak. Bija san veliki entuzijasat i kao sto je neko reka moras bit dobro opaljen u glavu da bi volija ovi posa. Moze se pocet i sa manje a ne odmah utratit puste euriće u posao. Ja cu svakoga podrzat korisnim savjetom ko god bude isa u ovaj krvavi posao. Ali znajte bez vlastitog rada nista, bez volje jos i manje i dzaba pusti euri. Iman ja takvog jednog slicnog ovdi..... za vraga mu pusti euri koje je utratija u posa kad niti nezna di su mu ovce. Pola pobiglo a druga polovica u k......
vjerovali ili ne........ taj u mene kupuje janjetinu :haha: :haha:
 
E vidite momci je planiram da kupim 2-3 bremenite koze cisto zbog jarica i ne bih da ih muzem. Pitanje za vas da li to tako moze kao sto sam zamislio ili ne. Selo mi nije daleko 7-8 km od mome kuce i tamo vec imam koke nosilje oko kojih imam obavezu jedmom dnevno. Mogo li bi da i koze uklopim u to?
 
Šošara je napisao(la):
@Tar
ovcar ili kozar se ne postaje preko noci ,vec se kvalitetno stado stvara a ne kupuje za kes cak ukoliko ga neko i ima u slamarici ili na racunu u banci u sumi kako ti navede od 105000 E.
Prvo moram da kazem da je nepristojno polemisati a ne procitati ono sa cim oces da polemises.
Dakle, rekao sam da se ono sto prodavac zove dobra koza prodaje za 350€. 100 koza = 35000
Rekao sam da po Brundalovoj infpormaciji mala mlekara kosta 30000€,
rekao sam da 10-ak hektara kosta 35000
rekao sam da polovna mehanizacija za tih 10 ha kosta 10-ak hiljada.
I mislim da sam dao tacne cene. To je osnovna vrednost koja je ulozena u posao od 100 grla. Tu nisu racunate stale, senici, trem za mehanizaciju. Mislim da sam cene dao u realnom okviru.
Da li to sve treba da kupis ili si nesto nasledio ili vec imas i zemlju i masine i stale i mlekaru uopste nije vazno. To se racuna kao ulog u posao. To je elementarno. Takodje je elementarno racunati svoju platu u troskove kao i platu ili plate svih koji ti pomazu. Bilo da su familija bilo da su radnici.
Sto se tice stvaranja stada o tome smo ovde pisali. O selekciji, meliorizaciji o pretapanju.....i o tome sta je dobra mlecnost. Da si procitao moj post bilo bi ti jasno da ja dovodim u sumnju mogucnost da se u srbiji kupi pristojno stado a tvrdim da apsolutno ne moze da se kupi odlicno.
Ono sto sam ja napisao se svodi na sledece: U Srbiji nije posao gajiti koze i prodavati mleko. Posao je praviti i prodavati sir. I napisao sam da je teze napraviti dobar sir nego proizvesti mleko od koga ce se napraviti.
Dakle sustina nije u gajenju koza jer mleko se ne otkupljuje, jer jarici ako nisu priplodni imaju slabu cenu, sustina je u pravljenju sira. A to treba nauciti. I kao sto je rekao Brundalo za to treba vremena.
Ono sto ja tvrdim je da ko ume da pravi sir treba da kupi sto bolje koze jer preko dobrog sira svaka koza sebe otplati za godinu dana pa i ona koja kosta 800€.
Sto se tice suse ona se resava izborom pravih vrsta krmnog bilja. Opet o tome ima na forumu a jos vise na drugim forumima. Sto se vlage tice ona nije problem Slovencima ali je problem Srbima. U cemu je stos. Pa u tome da ja nikog ne znam ko ima susaru za seno. I kada sam gledao na internetu da li ima da se kupi nisam nasao nista u Srbiji, nasao sam jednu pokvarenu u Hr. i pet sest u Sloveniji. Ta prica da se u poljoprivredi gleda u nebo je gubitnicka. Jos u starom Egiptu ljudi se nisu prepustali cudima klime vec su i odvodnjavali i navodnjavali a ovde ima nekih koji misle da je gledanje u nebo sustina poljoprivrede u 21. veku.
I jos nesto, procitajte Miljkove postove da vidite sta je pristup. Iako ja licno nisam ljubitelj W.berga, on je uvezao celo stado, primenio savremen nacin ishrane i ide mu.
 
Tar ,ti pricas kao da mi imamo Americki ili Svajcarski standard. Kakve bre susare za seno, kakve mlekare po Evropskim standardima, kakvi sateliti i leteci tanjiri.Sve je to prijatelju lepo ali nevidim tog ''seljaka'' (bar ne u Srbiji) koji ce da ulozi tolike pare u takav projekat.Videcemo (kad dodje vreme) koliko ces ti da ulozis.Ti ako imas 100'000.- e (s' obzirom dasi inteligentan momak)ti ces to garant uloziti u mnogo sigurniji posao koji ce u kracem vremenskom roku vratiti te pare i jos lepu zaradu uz to.
 
popovic je napisao(la):
Ma kakvi 100'000-.e, to je naravno budalastina, jer jos nisam cuo da je neko prvo ustedeo 100'000.-e i onda to ulozio u stotinak koza sa pratecom opremom. Tar je to mislio na nekog ko nema nista ,nego eto tako sa rukama u dzepovima, danas odlucio da udje u taj posao. Od ovih ljudi na forumu svako ima dosta toga(mislim na masine, traktore, pratece objekte, zemlju itd.), samo sto se na primer bave svinjarstvom ili govedaestvom ili... i sad bi uz male izmene i prepravke pokusali da se bave ovcarstvom/kozarstvom, sto je vrlo OK, i ja ih potpuno podrzavam, a one koji nemaju bas nista netreba podrzavati jer ce ih to previse kostati, a i kako rece kolega ''DUDOVCANIN'' taj koji te novce ima nece ih sigurno uloziti u koze jer postoje finiji poslovi koji donose sigurnije zarade (naravno ko ima 100'000.- u kesu :haha:)
Brundalo je racunao da svaka koza daje po litar ipo mleka dnevno a takvih koza je u svakom dvoristu na selu(bar kod mene) i one kostaju oko 40-50.-e, znaci za 100 koza 4-5000.-e , pa se selekcija vrsi kroz vreme i formira dobro stado za 3,4 ili 5 godina, mada ja mislim da se na stadu konstantno radi.
Da odgovorim i na ovo.
Kada bi mi umrla tetka, strina i ostavila kucu od blata i neku stalu sa tim kozama sto daju 1 litar dnevno ja bih se prihvatio.......I takve (nikakve) koze bi mogle sebe i mene da prehrane pod uslovovom da ima pase i brsta. Pa bih doterao ovih par vrsta sira koje znam da napravim, u onom smislu u kom se fino podesava karburator. Pa bih sa tom sirom izasao na sajmove na promocije....pa bih trazio i (najverovatnije) dobio kredit 30000 za malu mlekaru, 15000 bar za vrhunski rasni materijal koji bi uvezo. Za 3 god grejs perioda mogao bih dobro da podignem mlecnost............
I sad malo o mlecnosti. Svi tvrde da se dobro stado pravi a ne kupuje. Tacno. Ali kao sto od babe ne mozes da napravis devojku cak ni sa silikonima, tako ni od domace koze ne mozes za svog zivota da napravis dobru mlecnu kozu. Osim ako ne nabavljas vrh. jarce neke dobre mlecne rase. Tako posle god. dana dobijes mesance 50:50. sledece 25:75, sledece 87.5:12.5 i tada si od pocetnih 350 litara/god stigao do 500 mozda 600....
Dakle zasto da gubim zaradu 3 godine ako(naglasavam ako) mogu da kupim solidnu kozu koja daje 500litara.

Svi "strucnjaci" koji pisu o kozarstvu kazu da je pasa osnovna kao i sopstvena proizvodnja hrane. Pa da li je to bas tako. U slucaju ovih domacih koza sa max 350 litara god i jeste. Ali svaka rasna koza koja daje ne dobrih nego prihvayljivih 500 litara moze sebe da prehrani i da donese pristojnu zaradu cak iako se kompletna hrana kupuje po cenama od prosle godine pod uslovom da se od njenog mleka pravi dobar sir.

Neko je napisao nesto priblizno: kao da ima 100 hiljada on bi to stavio u banku i ziveo od kamate. Pa to je vrednost jednog stana od 50m² u Bg. To bi se u banci dosta brzo istopilo. Neko drugi bi kupio nekog Deer-a i jos zemlje ako ostane :osmeh:. Ja bih kompletirao farmu koza.

Dok sam ja ovo pisao vec je stigao novi post. Ali mislim da sam i na njega vec odgovorio.
 
popovic je napisao(la):
Tar ,ti pricas kao da mi imamo Americki ili Svajcarski standard. Kakve bre susare za seno, kakve mlekare po Evropskim standardima,
Susara za seno je pitanje invencije, truda i ne mnogo para. Vidis problem je sto ti mislis da treba da budes Amerikanac da bi susio seno u susari. To samo znaci da nemas pojma sta je susara za seno. Znaci u tvom slucaju sprecava te neznanje a ne nedostatak svajcarskog standarda. U nasem podneblju dovoljan je jaci ventilator za susenje sena. Ako malo proucis gubitke kod pravljenja sena videces da se u Srbiji i dalje koristi najgori moguci nacin = susenje na zemlji. Ustede u kolicini i dobitak u kvalitetu su toliki da je cena senika sa ventilatorom= susara vrlo mala. Ko se samo malo interesovao njemu je jasno da jedan ventilator kanalima moze da bude vezan za vise senika, ili moze da bude na kolicima, dakle mobilan. Dakle umesto gledanja u nebo jedan covek ujutro pokosi a popodne uz pomoc samoutovarne prikolice utovari i uz upotrebu male kolicine struje osusi kubike i kubike sena.
Moram da kazem da za mene postaje zamorno da komuniciram sa judima koji nista ne citaju i nista ne zele da nauce. Prosto je sramota da dve "stare kajle" :haha: znaju vise od mladih ljudi o savremenim trendovima.
Umesto da se ovde razgovara o prinosu sudanske trave, stocnog sirka ili hibrida ove dve biljke o odlicnim prinosima koji se postizu bas zato sto je susa. Kada bi neko napisao nesto na tu temu vec bi se javio neki " strucnjak" koji bi naveo kako ima komsiju kome se krava otrovala i sl.
Brundalo je u jednom postu spomenuo prinose i niko se nije nasao da pita otkud takvi prinosi, da li je to teorija ili stvarno moze da se postigne....Niko ni da zucne a u zivotu nisu videli da sa 1 ha moze da se dobije 100 tona necega.I to nije teorija. To je realnost. Za svakog ko se malo potrudi, ko ima 533 i tanjiracu i drjlacu....i tako dalje i tako dalje.
 
Tar decko, sasvim si u pravu ali samo na nivou terije. U zivotu,zemlji Srbiji prakticno je sasvim drugacije a u stocarstvu posebno.Nije stvar napraviti farmu sa velikim parama i kreditima/kraj price je obicno tuzan/ vec sa malim investicijama-novcima , velikim radom i znanjem napraviti vrhunsku farmu sa vrhunskim grlima koja donose profit i od koje se moze solidno ziveti.U stocarstvu nema brze zarade nigde u svetu, to je poso na duge staze i za ljude sa 4V.Tada treba primeniti tvoje ideje.
Sto se tice samog HACCP-a, evo primera.Kada su Cesi uslu u EU, jedan vrstan proizvodjac ovcijeg sira, da bi nastavio proizvodnju i uveo HACCP morao je da investira preko 10.000 E u dobijanje serifikata. Kako tih para nije imao a i ne bi mu se isplatilo, on je nastavio proizvodnju sira na isti nacin, samo je promenio nalepnicu i deklaraciju da je sir za ishranu kerova ali da i ne smeta ljudima ako koriste u ishrani.Tako se snalaze mali stocari u globalizaciji i u EU.Covek pravi sir i dalje.
Pa valjda cemo se i mi nekako izboriti i snaci.
Samo da nas ima sto vise ovcara i kozara. Cobani svih zemalja ujedinite se.
 
da li bi ti kupio sir na kome pise da je za ishranu kerova?
Ili udjes u samoposlugu i hoces da kupis pile a na njemu pise da je za kucice a da nije skodljivo za ljude.

Drugo u toj prici skripi tako da kazem, bas to, sto ako nije po standardu, onda se smatra za stetno. To je polazna premisa.
Trece, cini mi se da je cena za sertifikat prevelika. Svi uredjaji koji su u redu u smislu HACCP-a vec imaju sertifikat....Pre mi je prihvatljivo da mu uredjaji nisu bili u skladu.
Ali, pricam napamet.

Sto se tice 100 tona/ha. To su tvrdnje kolege sa komsiskog foruma. On tvrdi da svako to moze da postigne ako se pridrzava rokova i tehnologije za tu biljku. Teorija je(mozda) skoro 130 tona koje on postize. Njegov prinos je verifikovan i sada treba da ga ponovi da bu usao u trku za rekord. Ali rekord nije vazan. vazni je sto neko sa hektara moze da ishrani preko 40 grla i da ne mora da dodaje kukuruz jer je sirak jako bogat secerom(ugljeni hidrati)....Pod uslovom da mu odgovara silaza kao hrana.
E to je prava diskusija. Koja kolicina silaze je prihvatljiva a da se ne pokvari kvalitet i karakter sira.
.
 
Dragi Boze hvala ti na ovome. :ppozdrav: Bogo moj u tvoje zdravlje. Znate zasto ovakav uvod? Zato sta san ovakve rasprave ceka odkad san se uclanija na forum. Momci zivili :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Decki da ne citiran Tara evo vam link a kad ga otvorite naci cete sve sto vas zanima. Kolega bogec je nedavno diplomira na agronomiji i da ne duljim postize izvanredne rezultate u mlijecnosti svojih krava ali i nacinu proizvodnje hrane.....
http://poljoprivredni-forum.com/ratarstvo/
 
Nasi proizvodi se ne mogu kupiti u samousluzi ili hipermarketu.Ulazak i prodaja kroz sistem marketa se skupo placa i za nas je nesplativo.
Kanali prodaje nasih proizvoda moraju biti sasvim drugaciji:prodaja sa farme, preporuka, direktna prodaja, seoski turizam itd.Prodati se moze samo kvalitet-hand made, nezavisno sta pise na etiketi, ljudi to prepoznaju. A evropska i nasa birokratija insistira na papirima, dokumentima koje na kraju debelo naplati, a mi nemamo nista od toga.
Unapredjenje ovcarstva i kozarstva treba ici u pravcu:
-unapredjenja genetike-selekcije, stvaranje visokoproizvodnih grla ne uvozom nego na nasim farmama/repro centri-farme
-proizvodnja kvalitetne i jeftine kabaste stocne hrane
-savremene tehnologije i bolje organizacije rada
-proizvodnja i prodaja kvalitetnih proizvoda krajnjem korisniku- kupcu a ne posrednicima
 
vla je napisao(la):
Nasi proizvodi se ne mogu kupiti u samousluzi ili hipermarketu.Ulazak i prodaja kroz sistem marketa se skupo placa i za nas je nesplativo.
Kanali prodaje nasih proizvoda moraju biti sasvim drugaciji:prodaja sa farme, preporuka, direktna prodaja, seoski turizam itd.Prodati se moze samo kvalitet-hand made, nezavisno sta pise na etiketi, ljudi to prepoznaju. A evropska i nasa birokratija insistira na papirima, dokumentima koje na kraju debelo naplati, a mi nemamo nista od toga.
Unapredjenje ovcarstva i kozarstva treba ici u pravcu:
-unapredjenja genetike-selekcije, stvaranje visokoproizvodnih grla ne uvozom nego na nasim farmama/repro centri-farme
-proizvodnja kvalitetne i jeftine kabaste stocne hrane
-savremene tehnologije i bolje organizacije rada
-proizvodnja i prodaja kvalitetnih proizvoda krajnjem korisniku- kupcu a ne posrednicima
Decko potpis na ovo gore. Ni ja to ne bi bolje formulira :haha: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Covek moze podici i kredit i zaduziti se do guse a kako otplatiti ma to nema veze posto je Srpsko trziste toliko sigurno.
Jedan primer postajanja "gazde" preko noci uz pomoc "strucnjaka" i kredita.
U Majuru kod Šapca je po mlecnom govedarstvu na daleko bio poznat Maletic.O njemu se sa postovanjem pricalo nekoliko godina dok je bio u zenitu(dok nije banka dosla po svoje).Dugovi sve veci ,kamata jos veca,mleko sve jeftinije.Nije mu pomoglo ni to sto je krave rasprodao sve do jedne.Ostao je go i bos a dugovi ne otplaceni.Poceo je i stalu rasturati i vezove prodavati da uzme koji dinar.
U tako razrusenoj stali ovaj nesretni covek je se nazalost obesio.Jer drugog izlaza nije video

Zato pamet u glavu..

QVO VADIS TEORETICARI
 
Tar , ti samo pises ono sto tebi odgovara i (verovatno) mislis dasi najpametniji.Mi sticemo utisak da si ti samo teoreticar a prakse nigde.
Danasnji seljak u srbiji razmislja kako da prezivi , a na te stvari o kojima ti pises bi se grohotom nasmejao(video kamere, susare koje trose ''neznatno malo'' struje, a sta mislis koliko kilovata ima taj elektro motor na tom ventilatoru i koliko sati treba da radi da bi od zelene trave napravio suvo seno? Ja sam te pitao: sa koliko para ces ti uci u posao?,i onda ce nam ova tvoja prica(teorija)biti jasnija.
U odgovoru nemoras da naglasavas kako si najpametniji to su valöjda dosad svi shvatili.
 
vla je napisao(la):
Nasi proizvodi se ne mogu kupiti u samousluzi ili hipermarketu.Ulazak i prodaja kroz sistem marketa se skupo placa i za nas je nesplativo.
Kanali prodaje nasih proizvoda moraju biti sasvim drugaciji:prodaja sa farme, preporuka, direktna prodaja, seoski turizam itd.Prodati se moze samo kvalitet-hand made, nezavisno sta pise na etiketi, ljudi to prepoznaju. A evropska i nasa birokratija insistira na papirima, dokumentima koje na kraju debelo naplati, a mi nemamo nista od toga.
Unapredjenje ovcarstva i kozarstva treba ici u pravcu:
-unapredjenja genetike-selekcije, stvaranje visokoproizvodnih grla ne uvozom nego na nasim farmama/repro centri-farme
-proizvodnja kvalitetne i jeftine kabaste stocne hrane
-savremene tehnologije i bolje organizacije rada
-proizvodnja i prodaja kvalitetnih proizvoda krajnjem korisniku- kupcu a ne posrednicima
100% :D
 
Nadovezaću se na popovica, Tar jeste teoretičar, i sve to što on piše je tačno i lepo i tako treba tu nema sumnje, jedino što to kod nas tako neće još dugo vremena moći, a uveriće se i Tar sigurno kad "uđe" u praksu, daj bože da uspe da naravi sve onako kako je to u teoriji, ali mrka kapa od toga za sada ovde....
 
popovic je napisao(la):
Tar , ti samo pises ono sto tebi odgovara i (verovatno) mislis dasi najpametniji.Mi sticemo utisak da si ti samo teoreticar a prakse nigde.
Danasnji seljak u srbiji razmislja kako da prezivi , a na te stvari o kojima ti pises bi se grohotom nasmejao(video kamere, susare koje trose ''neznatno malo'' struje, a sta mislis koliko kilovata ima taj elektro motor na tom ventilatoru i koliko sati treba da radi da bi od zelene trave napravio suvo seno? Ja sam te pitao: sa koliko para ces ti uci u posao?,i onda ce nam ova tvoja prica(teorija)biti jasnija.
U odgovoru nemoras da naglasavas kako si najpametniji to su valöjda dosad svi shvatili.
Ako ostavimo po strani kako ja mislim da sam najpametniji i slicne "argumente" dosli smo do nekih pitanja.Na koja moze da se odgovori.

Prvo pitanje je da li si ti seljak?
Drugo pitanje, koj moj ces ti uopste na forumu? Oni koji se smeju napredtku koji se pre svega dogadja u glavi i shvatanjima ti stvarno jedva prezivljavaju. I treba.
Ja sam mislio da razgovaram sa ljudima koji koriste racunar da bi unapredili svoja znanja.
Kamera u stali je smesna primitivcu. Njena cena je komicno mala. znatno manja od jareta ili jagnjeta a puno moze da pomogne da veci broj prezivi.Kome je to smesno taj i treba da gaji koze koje daju 200 litara godisnje, taj treba da se lomata za njima po jarugama i da vrti pricu u kojoj se jedva sastavlja kraj sa krajem....
Sto se tice ventilatora za susaru. 7 kilovata je norma za susaru od 50m² i visinu sena 4-5m
to je 200-250m³...susenje traje nekoliko sati. Neka traje 5 sati. To je 35 kilovatcasova, pretvoreno u novac smesno mala suma za tu kolicinu najkvalitetnijeg sena.

Eto, ako do sada nisi saznao nesto korisno sada jesi.
 
Nece bit druge nego ponovo u OOUR. Prakticari i teoreticari zajedno. Na kraju bi mogli mozda hranit i Kineze. :haha: Ljudi moji mi smo ovdi da razminimo iskustva i dobro dosla je svaka bilo iz prakse bilo iz teorije. Ali prvo zadnje i jedino pravilo u ovom poslu je da triba radit od jutra do sutra i to krvavo. Evo primjer. Svi znamo kakva nan se po teoriji ruzna godina sprema. Ali bez obzira uspija ja napravit sira koliko san planira ili ne ako ga i napravin sta cu ako ne bude turizma ovu godinu. Ja sad vec moran trazit nacina plasmana svojih proizvoda jer ne smijen se oslonit amo na jedan cilj. Naime ako taj zakaze ja san nagrabusija totalno. Recimo moja trenutna preokupacija je kako poboljsat ponudu i kako zainteresirat ljude za tu novu ponudu. A radi se o tome da vjerovali ili ne ti ovdi na otoku nisi moga kupit pecenje bilo sa raznja ili ispod peke (saća). Nadalje ponuda sira bit ce prosirena osim ovcjim i kozjim i sirom od mijesanog mlika. Sve to ulazi u temu a vi opalili po praksi i teoriji, dok ja razmisljan kako zaposlit kojeg zalutalog turista koji nije vidija kozu i ovcu u zivo da mi pomogne pojit blago i hranit ga a kad bude sezona pripusta da vidi kako dase rade posa, da vidi kako udvaraju tetkama. sta mislite bi li i to moga naplacivat? :haha:
 
sad si ti kroz zajebanciju usao u sustinu problema.
Ovde je neko spominjao kako je cuveni proizvodjac mleka propao i izvrsio samoubistvo. Tacno je da smo mi zemlja sa redovnim poremecajima pariteta, pa cas puknu ratari a cas puknu stocari. Usput profitiraju mesetari i sve to je opste poznato. Jedan od nacina odbrane od ovakvih oscilacija je zaokruzena proizvodnja i sto veci stepen finalizacije....
Kada je u pitanju proizvodnja mleka od koza i ovaca ona se svodi na proizvodnju sira i to je dobro jer se pocetni proizvod, stocna hrana pretvori prvo u mleko a zatim u krajnji proizvod sir. Proizvod sa najvisim i zavrsnim stepenom obrade. Posle toga ostaje jedino jos da se otvori kafana. Postoji neki uobicajeni raspon cena za uobicajene sireve, bolje ili losije ali pre svega postoji solidna donja cena koja je neki oblik zastite. Naravno da bi se postigla i ta donja cena sir mora da bude dobar. Los sir moze da se proda samo jednom. I onda ide gradacija kvaliteta i sa njom gradacija cena. Znaci dobar, vrlo dobar, odlican, extra!
Brundalo je uocio da moze svoj profit da poveca tako sto nece prodavati jarice vec jarece pecenje(ili jagnjece nema veze) i da tako uz malo dodatno ulaganje ima znatno veci profit.
 
Tar, vrlo ''pristojan'' nacin izrazavanja ali to je tvoje domace vaspitanje.Evo odgovora na tvoje pitanje (iako ti nisi dostojan nikakvog odgovora):Ja jesam seljak i ponosim se time, ali za razliku od tebe seljak koji je video i Ameriku i Australiju i celu istocnu i zapadnu Evropu(zbog vrste posla kojim se bavim).Ja sam za razliku od tebe stvorio mnogo u zivotu , a takvih teoreticara koji ni kokosku ne umeju da nahrane mi je pun kc..(ti dobro razumes ovakve izraze).U Svajcarskoj (gde zivim) video sam 3-4 farme koza , i nekoliko drugih farmi a ni na jednoj nikakvih kamera , satelita i cuda(verovatno sto tebe jos nisu konsultovali).Kad bi neko poslusao tvoj savet najebao bi pre nego sto bi i poceo.
A to sta trazim na forumu ?, pa verovatno ne one kao ti vec prakticare poput Brundala , Vla , I druge da ih ne imenujem , a sigurno ne one koji samo kenjaju kao ti i to je cela stvar.Svi ovi momci napred pomenuti mogu da se (za razliku od tebe) pohvale ''blagom'' objektima ... i naravno velikom praksom a ti... ''znanjem''? Voleo bih da vidim taj ventilator sto za pet sati i jako malo novca(struje) osusi na tone i tone sirove trave jer mi ovde pricamo o farmi od stotinak ovaca/koza i vise tona sena(moguce uz pomoc Davida Copperfielda).
Jos mi junace neodgovori iako te vec vise puta zaredom pitam koliko ces ti para uloziti u tu tvoju buducu farmu?
 
Nazad
Vrh