Djubrenje u malinjaku

U potpunosti se slazem sa Frambuesom, sto se vise petljam sa analizom zemljista i preporukom, svi vise sam siguran da je to glupost... Ali glupost iz razloga sto nema ko da to uradi kvalitetno i da odgovarajucu preporuku... U 10 centara da se daju rezultati analize, dobice se 10 razlicitih preporuka... sve sam donekle i mogao da svarim ali kada sam vide da na analizu gde kalijuma ima 33, a pH je 6,5... meni preporucuju 8:16:24 i KAN u prihrani... Moj otac je sa Ruskom 16:16:16 imao veci prinos nego ja sam Yarom, Compo, Eurofertil ili ne znam kojim djubrivima...a kome god da date rezultate svi sloze pricu za 2min kako je bas to njhovo djubrivo prava stvar...
 
Ako se zna koliko malina iznese ili da kažemo potroši kog elementa po toni kad uradimo analizu možemo sami izračunati koliko je kog hraniva potrebno , a samim tim isami birati formulaciju i proizvođača ja sam uvek za domaćeg ako ima ono što mi je utom trenutku potrebno.
 
Analiza se mora raditi ljudi. Ja da sam ranije radio analizu nebi dosao do toga da mi je fosfor 0 a kalijum 62. Do tada je djubreno samo petnesticom...

- - - - - - - - - -

Dal mi je kalijum u nekakvoj blokadi?
 
Prvo sto sam zapamtio je da se formulacija 3x15 ne preporucuje za malinu,a bas da je P=0 a K=62 malo mi je tesko shvatiti,Znam za te analize ovamo kod nas slucajno iz iste jame(stavljeno u jednu kesu pa podeljeno ) napravljena su dva uzorka i ona ni blizu nisu ista.A na analizi koja je radjena u Engleskoj rezultati su skoro pa duplo razliciti od ovih kod nas?Analizu radim i Vama je preporucujem kao obavezu ali i bez nje se dosta toga vidi po biljkama.20 godina sam koristio 3x16 rusku ili suboticku 15 jer drugo nije imalo bar kod nas 90 -tih.Odabir parcele i kvalitet tla je bitan.Vodite i o tome racuna.Malina je planinska biljka.Drugar mi je pricao da je malina Wilamet selektirana na institutu u dolini reke Wilamet u Oregonu,mrske nam ili drage USA,kako kome.
 
Fosfor mi je tacnije bio 2,2...tu ranije nisu bile maline vec razne druge kulture.a sto se tice verodostojnosti analiza i meni je sumljivo. U decembru je rodjak radio analizu neke livade i nadju mu humus preko 10. Bas ja otisao po rezultate i kaze mi zena koja mi dade papir donesite opet posle 1.marta da uradite jer joj sumljiv toliki humus,a bice besplatno...
 
Ako si dobio rezultat za P oko 2 to ne treba da te cudi pogotovo ako pre toga nisu bile maline a tek podignut zasad. Malina u prvoj godini po osnivanju zasada zapravo izvuce najvise P iz zemlje a jos ako je bio kukuruz pre toga...P ode da ga nema :)

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
Pa sto kaze shadow ako je bio kukuruz a ti rokao 3x15,sav fosfor iskoristi a kalijum samo naguras....ja sam pisao kako se otprilike izracunava za malinu kolicina djubriva znaci za oba elementa i ph....ja imam 2 zasada ali na istoj parceli jedan star 35 ari drugi svez tj nov,na ovom od 35 ari fali samo kalijum jer je 17,3-dakle djubri se da dogura do zeljenog broja i PLUS ocekivani prinos....ja sam izracunao da mi treba em drugacija formulacija em drugacija kolicina djubriva nego sto su mi u analizi naveli,jos mi naveli kako da djubrim naredne 4 godine????ej bre pa sta si ti baba vanga ??3x15 se moze koristiti u nekim slucajima ali su bas retki i ko ne radi analize bolje da ide odnos 1:2:3 nego 3x15....i verujte da je manje bitno koji je proizvodjac a da je vise bitna formulacija koja je potrebna,otuda i ta prica da se u nekim malinjacima bolji prinosi postizu sa 3x15 nego sa yarom npr....svako ko planira ozbiljno da se pozabavi malinom mora to malo vise da prouci,meni zena gde sam vrsio analizu planirala prinos 8t/ha na koju foru ne znam...ono sto hocu da kazem da cete bolje sami tumaciti analizu nego neki drugi koji inace daju preporuku za psenicu i kukuruz.Ima dobrih strucnjaka e kazem ja ali ima dosta i trgovaca i lobista tipa yarinioh zastupnika pa i italpolina tj hoya....Treba da otvorimo temu tumacenja analize i konkretnog predloga djubrenja,to je moj predlog ,jer nije to samo baci to i to tako su moji radili....Po meni ISHRANA JE POLA ZDRAVLJA i najvaznija
 
Sve ima svoju cenu. "Jedan" dinar se uštedi na analizi - "dva" dinara više se potroši za kupovinu hraniva. A prinos? Kada se ishrana biljaka tako uprosti i svede na tri elementa (N, P, K) i jos nekoliconu parametara; kada se to uradi kako se uradi (davno prevaziđene metode) pa još na sve to daju takve "preporuke", e to je recept za neuspeh. Naravno iskustvo "komšije" je neprocenjivo kao i generalizacija istog.

Neke stvari će se sigurno promenti na bolje kada se shvati da biljke ne koriste samo NPK nego još 14 elemenata. Svi su PODJEDNAKO važni - nedostatak bilo kog od njih 17 rezultuje istom problematikom. Zašto se u praksi/tekstovima potenciraju NPK, odgovor ZBOG KOLIČINE koja je potrebna a to rezultuje boljim profitom u prodaji.

Dakle, radite analizu zemljišta na sve elemente (makar jednom u 3 godine). Podjednako je bitno raditi i folijarnu analizu. To što je uneto u zemljište ne garantuje i usvajanje od strane biljke. Razlikuju se klonovi, podloge, interakcija elementa, karbonati/bikarbonati itd.

Ako ste već SAM SVOJ MAJSTOR, unosite onoliko koliko usev iznese uz neke korekcije. Danas je bar lako saznati koliko koja kultura iznese. Postoji čak i besplatna aplikacija za one koji imaju androide -fertilizer removal by crop, koja prikazuje koji usev koliko iznese kog elementa u kg/ha.
Ko sve ovo razume, shvatiće nameru napisanog :ppozdrav:
 
Pitao bih za misljenje ovde iskusnije, jel bolje da sad bacim Yara Mila Compleks ili NPK 8:16:24.
Pitam zbog vaseg iskustva.

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Pseudomonas ja se slazem sa tobom za sve to,medjutim 90% proizvodsjaca ne radi osnovnu analizu zemljista a ti bi da nametnes uzimanje uzoraka i analizu lista,ne d anisu spremni nego uospte ne razmisljaju o tome,s druge strane ja sam konkretno za sve sto si spomenuo ali kako raditi analizu lista od 10000 din a cena npr sljive 15 dinara?sve treba prilagoditi podrucju...sto e tice mikroelemenata ima dosta i preparata i djibriva koja ih sadrze tako da tu ne vidim bas neki veliki problem,meni konkretno zao sto vladimir misli da treba da baca kalijuma a po analizi mu je 62,ali njegova je proizvodnja pa se ne mesam
 
Da nametnem, nikako. Samo smatram da je podizanje svesti u vezi toga jako bitno a gde ćete raditi analizu, vaša stvar. Samo što lokalni prodavci/menadžeri prodaje/predavaći podižu pogrešnu svest, a ishod je evidentan (tih 90% koje pominješ). Naravno da nije isplativo ako imaš manju površinu, evo ja ću prvi reći da su analize skupe (ne mislim da šac merenje u stanicama). Ja i sam imam par hektara - miks žitarica i shvatam problematiku finansija.

E sad uvek ima ono ali: isplati se samo ukoliko postoji neki očigledan problem ili ako su površine veće od onih koje su za kućnu upotrebu.
U suprotnom, svi problemi se rešavaju na forumu a pitanje je da li je to najjeftinije rešenje?

Biću sarkastičan i reći da Vladimir ima para za bacanje.

I živo me zanima ko vam uzima 10 000 din. za analizu lista, mora da grešiš bar za 3x?

Izvinjavam se na off topic.
 
Pogresno si me razumeo,mada se ni ja nisam najbolje izrazio,nisam mislio da nametnes...Analiza lista je skupa negde sam nacuo da je 8 hiljada u institu u cacku,mozda gresim nije proverena informacija
 
A ko garantuje da je 62? Ocu da kazem da nisam siguran da je analiza potpuno tacna. Onda se namece pitanje zasto sam je i radio... Sledeci put radim na dva mesta sigurno, pa cu da vidim...
 
Nemoj prijatelju dve analize, dobićeš rezultate koji veze nemaju jedan sa drugim, i tek onda nećeš znati šta da radiš
 
Ima velikih razlika u stručnosti savetodavnih službi. Kao i u svakoj državnoj službi. Ima dosta kukolja a ima i ljudi koji su pošteno završili škole, znaju posao i interesuje ih taj posao.

Iz mog iskustva bih istakao "Institut za multidisciplinarna istraživanja" u Beogradu, mada neće raditi za individualne proizvođače
i
"Laboratorija za zemljište i agroekologiju"- NS Seme U Novom Sadu. Ovi drugi su se fokusirali i na malinu, naročito u Vojvodini. Sigurno ima još kvalitetnih ustanova, ali ja sam imao do činjenja sa ovima i utisci su izvanredni, kao i saveti kao i odgovori na različita moja pitanja.
Tragedija je kada ja koji nisam agronom po struci, slušam nekoga na predavanju, kako recituje teoriju iz knjiga a kad ga pitaš konkretno pitanje, rešavanje nekog konkretnog problema- odgovor-okolo naokolo.

NAUKA treba da bude zamajac poljoprivrede. Kad to ukapira svako od nas, niko nam ravan neće biti. Mi ćemo biti konkurencija svakoj drugoj državi- proizvođaču maline. U 2016-oj se jako videlo ko je radio prema pravilima a ko je radio kako je mislio da može, treba, želi ili šta već. Razlika u prinosu. Razlika u novcu::novac::.

MOJE PITANJE FORUMAŠIMA: Zašto svinjski stajnjak nije pogodan?
 
Zato sto zakiseljava zemljiste u to dobro, dobar je za ona zamljista koja nisu kisela, a kontra pravi vise stete nego koristi.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Ne zamlacujte se bas toliko pretpostavkama, moze stajnjak naravno :ppozdrav: ukoliko nema dovoljno organske materije.
Problem svinjskog stajnjaka na tim kiselim zemljistima (pH<5.5) vidim više u Zn.

Većina mikroelementa je dostupna na nižem pH. Svinjski stajnjak ima dosta cinka (crevni sistem svinja zabušava po tom pitanju :D).

Opet se vraćamo na ono, a koliko ustvari ima cinka u zemljistu?
Ipak, cink je veći problem za jabuku nego za malinu.
 
Nazad
Vrh