Djubrenje u malinjaku

Pre neki dan su mi stigli rezultati analize lista sa jedne druge voćke. listove sam nakupio još u septembru.
Ukratko ću vam iskreno preporučiti da ne prihranjujete monoelementarnim đubrivima- mikroelementima, bez prethodne analize lista. Znači ako vam se čini da su listovi hlorotični, uopšte ne mora da znači da je u pitanju gvožđe. Da vam ne bi prošla cela godina a problem i dalje nerešen. Pa onda višak nečega blokira nešto drugo, itd....

Moj zaključak je ako se ide sa mikrolelementima da se ide sa kombinovanim. I to nije samo moj zaključak, nego je to načelni stav svih koji se bolje od nas proizvođača razumeju u takve teme.
 
Pozdrav kolege,koliko je potrebno djubrivu formulacije 6:12:24 da se razlozi,mislio sam da ga bacim sutra a mnogi mi kazu da je sad kasno i da se baca u decembru. Koliko je to tacno i sta je alternativa? Mislio sam 3x16 ali vidim da ga ne preporucujete u malini. Hvale Yaru,al je mnogo skuplja u odnosu na ova... :sta:
 
Ja danas bacio rusku 16 ticu,znam da je bolje 8-16-24 ali ovo sam imao pa bolje ista nego ništa
 
Sutra planiram da kupim yaru pa ako neko moze da napise koliko mi treba za 12 ari vilameta.Prvi rod je ove godine nisam radio anlizu zemljišta.Da uzmem yaru complex a kasnije u cvetu nitro bor.Posto planiram da uzmem sve do roda djubre pa ako neko moze da napise.Hvala

Послато са C6903 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pozdrav kolege,koliko je potrebno djubrivu formulacije 6:12:24 da se razlozi,mislio sam da ga bacim sutra a mnogi mi kazu da je sad kasno i da se baca u decembru. Koliko je to tacno i sta je alternativa? Mislio sam 3x16 ali vidim da ga ne preporucujete u malini. Hvale Yaru,al je mnogo skuplja u odnosu na ova... :sta:

Nisam malinar al uopsteno vaze neka pravila. Osnovno djubrenje voca se obavlja u jesen jer se fosfor i kalijum sporo spustaju u dublje slojeve, u zonu korena. Izuzetak je yara koja se mnogo brze razlaze pa se preporucuje sada da se baca. 3x 16 se ne preporucuje prvo jer zakiseljava zemljiste a drugo jer je fosfor i kalijum u obliku koji se sporije razlaze pa je sad kasno.
 
Znaci sad moze samo Yara,da ne uzimam onda ovo 1:2:3?
Nisam malinar al uopsteno vaze neka pravila. Osnovno djubrenje voca se obavlja u jesen jer se fosfor i kalijum sporo spustaju u dublje slojeve, u zonu korena. Izuzetak je yara koja se mnogo brze razlaze pa se preporucuje sada da se baca. 3x 16 se ne preporucuje prvo jer zakiseljava zemljiste a drugo jer je fosfor i kalijum u obliku koji se sporije razlaze pa je sad kasno.
 
Baci 6-12-24 i opusti se ne presadjujes srce, vec bacas vestak po trnjaku. Svako djubrivo je dobro, jedino ne valja kada se ne baci ni jedno. E sada ko ima para da lupa na djubriva, neka lupa, a ovi sto ga uvoze, neka nadju neku novu firmu i formulaciju, pa neka udare jedno 10e za kg i opet ce imati hordu zaludjenika koji vole da pune tudje dzepove. Cudan smo mi narod...
 
Baci 6-12-24 i opusti se ne presadjujes srce, vec bacas vestak po trnjaku. Svako djubrivo je dobro, jedino ne valja kada se ne baci ni jedno. E sada ko ima para da lupa na djubriva, neka lupa, a ovi sto ga uvoze, neka nadju neku novu firmu i formulaciju, pa neka udare jedno 10e za kg i opet ce imati hordu zaludjenika koji vole da pune tudje dzepove. Cudan smo mi narod...

Bas tako. Nista nemam za dodati, sve receno.
 
Citiram: vujke89 Pogledaj Poruke
Jel bacio ko osnovno đubrivo?

Послато са C5503 уз помоћ Тапатока
Ja sam bacio MAP jos u novembru cini mi se, i to po preporukama sa analize.posle toga sam rasturio stajnjak i okopao. Kad povezem ide haifa MCB a prihrane cu verovatno kombinovati na sledeci nacin:
1.genesis can
2.genesis can
3.yara nitrabor
4.haifa duo
5.genesis can
Od 1 do 5 znaci od prvog lista do prvog ploda. Molio bi da prokomentarisete ovaj plan, dal bi ste nesto dodali ili oduzeli?

- - - - - - - - - -

Ovo je moj post koji je bio postavljen u temi radovi u malinjaku al niko nije odgovorio pa prebacih ovde jer je i prirodnije da bude u ovoj temi, pogotovo me interesuje vase misljenje jer vidim neku pobunu protiv stranih djubriva :) :haha:
 
Baci 6-12-24 i opusti se ne presadjujes srce, vec bacas vestak po trnjaku. Svako djubrivo je dobro, jedino ne valja kada se ne baci ni jedno. E sada ko ima para da lupa na djubriva, neka lupa, a ovi sto ga uvoze, neka nadju neku novu firmu i formulaciju, pa neka udare jedno 10e za kg i opet ce imati hordu zaludjenika koji vole da pune tudje dzepove. Cudan smo mi narod...
100% si upravu...ako na zasad maline posmatras kao trnjak?!?
Ali ako neko hoce ozbiljno (drugacije) da odradi u svom malinjaku od Vas nekoliko onda se cudis kakav smo narod...
Pa i pasteta je hrana pa horde zaludjenika pune dzepove prodavcima prsute, slanine i opanci su obuca pa se kupuje adidas... i jugo je auto pa horde...
Ako neko misli ili je iz iskustva video da BOLJE djubrivo radi BOLJI posao u zasadu voca pogotovo za malu razliku u ceni a o hloru da i ne govorim, ne vidim razlog za...
 
Trnjak ili obicno divlje trnje kako je ja volim zvati je jedna jaka, robustna biljka, sposobna da se sama izbori sa mnogim stvarima a isto tako je i jako invazivna vrsta. To sto sa prekomerenom upotrebom hemije smo je mnogo oslabili, biljka je kao i narkoman, sve vise i vise postane zavisna od zastite i pomoci da zanemaruje svoju sposobnost za samostalnu borbu, djubriva su ista prica, svaki proizvodjac ima neku svoju pricu, nesto svoje sto ga odvaja od drugih i nacin da proda svoje. Djubriva koja u svom sastavu imaju iste elemente su tehnoloski ista djubriva. Da li nekada cena opravdava kupovinu i imena proizvodjaca to je vec nesto drugo. Ne sporim da ima razlike medju proizvodjacima ali da li to opravdava razliku u ceni sa onim sto se dobije na kraju?
 
0711f0f1cda28f155c8189231279f2d9.jpg
7051e0bc1ede90f911440bf4c064b0c5.jpg

Kupljeno djubrivo....

Послато са C6903 уз помоћ Тапатока
 
Ajmo sad svi da stavljamo ko je sta kupio i da kacimo slike, i da se hvalimo, ovo je forum a ne fejs.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока

Pa nije covek stavio slike auta koji je kupio,ili nečeg drugog,nego slike dubriva koje ce da koristi u malinjaku,a trma je ta koja je tako da ne vidim ucemu je problem.
 
Pa nije covek stavio slike auta koji je kupio,ili nečeg drugog,nego slike dubriva koje ce da koristi u malinjaku,a trma je ta koja je tako da ne vidim ucemu je problem.
Pa slika govori za hiljadu reči...a zašto ne staviti sliku djubriva..complex 25 kg 2750 din i yara nitrobor 25kg 1950 din..eto sada znate koliko sam platio a i vidite kako izgleda pakovanje djubreta.Sto se tiče iskustva u korišćenju ova dva djubriva prošle godine sam bacio 50 kg nitrobor.Negde oko 12.5 kg bacim pre kiše ili odmah posle kiše na 10 ari.Znacajno je malina porasla ali je bila 1 god nije imalo roda.

Послато са C6903 уз помоћ Тапатока
 
Postovane kolege malinari, s'obzirom da krece uskoro prolece pa samim tim i djubrenje imam par pitanja, odnosno nedoumica. Mlad sam kao malinar pa mi ne zamerite ako lupim kakvu glupost. U mom selu, u blizini Uzici, stocni fond je jako los, po coveku u selu pola kokoske, a kravu niko nije video zadnjih 5 godina, pa sam zato prinudjen na peletirani stajnjak. Konkretno Italpollina 4-4-4. Koje je vase misljenje za taj vid stajnjaka, ovog proizvodjaca? Kad vec pricamo o Italpollini, po analizi imam veliki deficit fosfora, pa me zanima da li je ok samo Guanito (Italpollina) ili je potrebno i neko mineralno djubrivo na bazi fosfora. Po planu jedne hladnjace iz mog kraja preporucuju kao osnovnovno djubrivo Eurofertil Top 51, Physiomax i Sulfammo 30N koje se zaorava sad na prolece i time se zavrsava sva prihrana preko korena za celu godinu. Da li je to uz Italpollinu dovoljno sto se tice prihrane, ne racunam folijarnu prihranu? Da li imate neki bolji predlog za mineralno djubre?
 
Slike đubriva na forumu su čisto reklamiranje, jer se takve slike mogu naći i na sajtu proizvođača/preprodavca. Slike koje si okačio tu ne prikazuju ništa specijalno što i inače ne možemo videti na takvim džakovima od datog proizvođača, bilo na netu, bilo uživo.

@petarUE
Ako si radio analizu zemljišta a da se razumemo: NIJE MALINAR I VOĆAR ONAJ KO NE RADI ANALIZU ZEMLJIŠTA; - onda je ta savetodavna služba trebala da ti da i preporuku. KOlio koje aktivne materije i slično. Đubriva koja si nabrojao su Timac Agro, među najskupljim na tržištu. Naprimer Sulfammo je mnogo skuplji od Zorkinog Ammosulfana. A to da se prvi postepeno razgrađuje, video sam postepenost nije vredno to tijeh para.
Top 51- ne znam koja mu je cena ali koja je razlika u odnosu na 6-12-24 ili 8-16-24? Mikroelementi. A pro po mikroelemenata: sedeo sam danas sa načelnikom jedne laboratorije za analizu zemljišta. Kaže da nije još imao slučaj u karijeri da je nedostajao magnezijum. A kukuruz recimo pri intenzivnom uzgoju, mnogo više svega izvuče u odnosu na malinu kojoj je 90% voda. Treba nadoknađivati sva hraniva, daleko da sam protiv toga, ali preplaćivanje...ne hvala.
U italpolini ima mikroelemenata i svake godine možeš ići sa organskim đubrivima ali da bi regulisao fosfor, trebaće ti mineralna đubriva. Ali ne moraju najskuplja.
 
Nazad
Vrh