Da li spaljujete žetvene ostatke

Kod nas u opstini Zitiste ,desetak poljocuvara a svi atari izgoreli.Imam utisak da su tu po partiskim namestanjima a tako i posao obavljaju ...
 
e tako i treba, zbog necije nepaznje ili bahatosti ljudi,nastradaju ljudi koji su najmanje krivi uglavnom izgori nekim siromasnim ljudima koji jedva sastavljaju kraj sa krajem i onda od sve bede mora da ide da skuplja pa dnevnice a mora da plati i kombajn.
 
Ima tu svega ali mislim da ta podela da izgori malima ili velikima uopšte nije srž stvari.Bilo je reči o čoveku kome je izgorelo 30ha kukuruza u tabli.To sigurno nije mali poljioprivrednik ali je njemu ta površina isto važna koliko i manjima 3ha.
Sve se opet svodi na loše (nestabilno)stanje u našoj poljoprivredi.
 
Njive su paljene i do sad a nije bilo toliko pozara nego sada ljude jure poljocuvari pa samo potpale i pobegnu
::svaka cast:: tacno tako, pre su ljudi isli sa plugom na njivu kada pale, i sacekaju dok ne izgori. Sad se boje kazne, samo kresnu sibicu i odu. Prema tome taj zakon i kazne su totalno pogresne i kontraproduktivne.
Pa niko ne pali zato sto mu se pali ! Ne mogu ljudi da zaoru toliku masu. Kad se poveca platezna moc seljaka(tj ako se ikada poveca) kupice se i kombajni sa seckama, visoki i kvalitetni plugovi, prestace se i sa paljenjem.
 
Prije par noci slucaj kod nas.
Ja gledam utakmicu kad stari utrcava u kucu onak divlje i dere se vaaaaaaaaaaaaaaan,za mnom..
ja si mislim koji vrag sad.
Izadem na vrata kaze on pogle iza stale,a ono horizont narandast od odsjaja buktinje.
Bilo je oko 21h,a jedan pametnjakovic zapalio i oso,i preslo kkod drugog,cijelo polje gorilo.
Dobro da je puhalo na dobru stranu.
Bio sam do ponoci dezuran.
 
secka na kombajnu kosta 1200 e . proizvode ljudi na forumu i extra radi, a kazna 50000+ neznam period bez subvencija, koliko je to?i to za svaku njivu. pa ako upalis nekome ?
 
E fala Bogu da je sve mokro,juče sam valjao posejanu pšenicu od 15 h pa to nije moglo da se vozi traktor ceo atar bio beo od dima .
Juče je goreo kukuruz jednom u tabli kažu 15-25 lanaca a jednom blizu sela 2-3 lanca.Ljudi nisu normalni kako se igraju.
 
Kao prvo ja mislim da nisu svi u mogucnosti da ispostuju taj zakon jednostavno nemaju jake masine da zaoru tu masu,pa i nije korektno od strane drzave da trazi da se to postuje i sprovodi samo da bi punili svoju kasu nasim kaznama i ustvari male paore stavljali u jos gori polozaj. Dakle svi bi mi rado postovali to da imamo da kupimo velike traktore i plugove ovako opet sve po nasim ledjima kukuruzi gore na sve strane u strahu od njihovih kazni jedni druge palimo a to se pre nije desavalo u ovoj meri dakle poranili su malo sa tim stvarima samo da bi obezbedili plate ovim poljopolicajcima koji moraju da ispune kvotu kao i saobracajci,dosta je njihove globe pa nismo mi ludi da ne znamo sta je dobro a oni od nas hoce da naprave evropskog seljaka tako sto ce danas deru a ne pomognu, dole ta uredba ili vec sta je.
 
Ne bih se slozio sa tim da su potrebni veliki traktori da se zaoru zaostaci.Ja sam juce sa IMT-om 533 orao kukuruzoviniste sa Lemindovim dvobraznim plug i nije bilo problema sa zagusivanjm pluga.Njiva je obrana beracem koji ima tarup.Zato mislim da apsolutno nema potrebe za paljenjem zetvenih ostataka.
 
Ja sam morao prvo da predjem tanjiracom,pa onda plug.Ima te mase dosta i ne znam kako bi islo odmah plugom.Uvek sam za zaoravanje,pogotovu za zemljista isposcena kao sto je slucaj u mom kraju,ali svako ima svoju filozofiju i racunicu.
 
drug sremac 88 ja imam 555 star 50god. plug dvobrazni PT02 i nema sanse da zaorem kukurozovinu,a ni slamu nisam mogao do ove godine ,sad mnogi kombajni imaju secku za slamu i sad mogu da zaorem.Rajko 75 je sto posto u pravu niko ne pali iz nekog hira vec jednostavno mnogi sa malim plugovima jednostavno ne mogu da zaoru toliku masu,mada kod nas i ovi sto imaju velike traktore i tanjirace, pale pa onda tanjiraju i oru.Ja jednostavno moram da upalim ako mislim da obradim svoje njive,ali uvek obrazdim pazim na vetar ,i dezuram do god sve ne izgori i ugasi se vatra i ne palim ako u blizini ima njiva koje nisu obrane ili ovrsene.A tog sto je napisao zakon pozivam da dodje da mu dam moj traktor i plug i ako uspe da zaore zet.ostatke ja ga poljubim u **greška i prestajem da da se bavim poljoprivredom "al iz hobija".
 
Nisam ja ni mislio da se velika masa moze zaorati, ali ako se koristi secka na kombajnu(sto ste i sami rekli) i ako je dobar tarup za kukuruz mislim i znam da moze da se zaore.Ima jedna cinjenica koju mnogi poljoprivrednici ne zele ili nece da shvate ili mozda cak i neznaju za to, a to je sledece:Svaka biljka tokom vegetacije uzima mnogo hranljivih materija, sto iz samog zemljisljta a i samom prihranom vestackim ili stajskim djubrivom.Veliki deo tih hranljivih materija ostaje u samoj stabljici biljke i znatan deo se ponovo vrati semljistu razgradnjom zetvenih ostataka.A kako ocekivati da se hranljive materije vrate ili ostanu u zemljistu ako se ta masa zetvenih ostataka zapali?Mislim da nismo dovoljno bogati da priustimo sebi taj likzuz da tek tako bacimo te hranljive materije, a jako dobro je poznato da se i mnogi mikro organizmi, koji su jako korisni, unistavaju paljenjem.Ovo su sve cinjenice koje mozete naci u mnogim knjigama, nisam ovo ja izmislio samo sam preneo ono sto sam procitao, a i sam sam se uverio da je tako kako je napisano.Ipak je taj neko ko je pisao tu uredbu o zabrani paljenja ostataka upoznat sa ovim nepobitnim cinjenicama.
 
Već je pisano u raznim temama ali nije na odmet ,
Ako guši pri zaoravanju žetvenih ostataka ,probajte da istanjirate pre oranja.
 
Moze se naci nacin kada se hoce to da se uradi . Godinama sam zaoravao kukurzovinu sa manjim plugom olt velicine 756 i islo je nekako ako je ponekad i zagusilo izasao i odgusio . Sad radim ,gde ne idem sa gruberom, sa novijim leopardom kockastim koji da ima stablo bukve i nju bi okrenuo nadole a traktorce od 50ks i plug cene 150e . Neko se nanervira cim izadje na njivu a kamoli da izadje koji put da odgusi plug .
 
Ok je to grejanje na sojinu slamu, i sam se grejem tako. Jeftinije je od grejanja na druge vrste ogreva, ali daleko od toga da je baš džabe. Kod nas je ove sezone bala koštala 40 din (20 balirka + 20 utovar/istovar), uz moj prevoz. Za 1500 bala iz primera iz video klipa je potrebno 60.000 din, a za te pare se može kupiti dosta drva i imati mnogo komfornije grejanje. Uz sojine bale ste rob kotlarnice, pepela i prašine ima ko u priči a o potrebnom prostoru za skladištenje bala ne treba ni govoriti.

Ne bih želeo da me shvatite da imam nešto protiv loženja sojinih bala, samo želim da kažem da ne volim priloge koji mnogo ulepšavaju ono o čemu govore...
 
Ee, da, izgrižene uzice na balama daju posebnu dimenziju ovakvom vidu grejanja...
 
Nazad
Vrh