Da li spaljujete žetvene ostatke

ralekiraj - "A sta ako ti neko drugi zapali zetvene ostatke? Kod nas se to desava, cigani pabirce i zapale posle branja kukuruza."

Pisao sam već gore da nije loše istanjirati odmah za beračem. Em se tako tulaj izmeša sa zemljom pa se eventualni plamen teško širi, em se tako upropaste preostali klipovi kukuruza, pa se Cigan neće ni zadržavati na toj njivi. Bolje sprečiti nego lečiti.
Dolazio sam i na ideju da na parcele gde ne stignem istog dana da uzorem ili bar da napravim rusvaj s tanjiračom, jednostavno postavim tablu sa natpisom "prskano protiv miševa!" :haha:
Ipak, iskusnije kolege su me prosvetile da to ne bi odbilo piromanski nastrojene pabirčare, već bi samo kukuruz sa te njive prodali umesto da ga daju svom konju - što je sigurno, sigurno je.
 
Tanjiramo i mi posle branja, ali od branja do tanjiranja prodje izvestan period, ne moze se sve uraditi od jednom.
 
pomalo off topic - to nedozvoljeno paljenje kukuruzišta kod nas je lepo regulisao Savet MZ koji je proglasom zabranio pabirčanje tudjih njiva. Pa sad, ako ne sme tek tako da pabirča, zašto bi palio?
Eto neka vam to bude predlog vasim mesnim zajednicama šta bi trebale da urade...
 
Mislim da je i kod nas zabranjeno pabircenje bez saglasnosti vlasnika parcele, samo se niko na to ne obazire :nono:
 
Kod nas isto ne sme ni da se pali ni da se pabirci,atarom se vozaju poljocuvari na apencima pa koga uhvate pisu prijavu i prijavu prosledjuju policiji. A ako neko hoce da pabirci mora da ima pismenu dozvolu od vlasnika parcele
 
Kod nas vecina pali,i prinosi su dobri,nema razlike izmedju zaoranog i upaljenog.Ali jedno je sigurno da je to veoma pogubno po plodnost zemljista gledajuci na duzi period.
 
Naravno da je i kod nas zabranjeno pabirčenje bez pismenog odobrenja vlasnika ili korisnika parcele, ali to niko ne kontroliše. Znam da imamo poljočuvarsku službu, ali do sada nikada nisam video poljočuvara na dužnosti. Sve i da nekoga uhvati - šta mu može? Poljočuvar može u tom slučaju samo da dobije batine. Trebalo bi kao što je u gradovima izmišljena ona komunalna policija, tako bi i u selima trebalo da bude osnovana ruralna policija kao u nekim zemljama okruženja.
Čuo sam da su negde neke opštine za poljočuvarske usluge angažovale udruženja konjara. To je genijalno - ujedno treniraju konje, a i brzo i nečujno se kreću na sulkama pa slikaju i pišu prijave i piromanima(bili oni vlasnici ili pabirčari) i pabirčarima i onima što bacaju smeće i šut na mestima koja za to nisu predviđena. A ne kao kod nas da poljočuvari idu po selu i pišu prijave poštenim domaćinima ako im stoji kombajn, drljača ili šljunak na ulici - kao nekom smeta, kao sve nam je u državi sređeno u p.m. samo još da se pobrinemo za fensi izgled sela i za nove standardizovane poštanske sandučiće. ::samo bes::
 
U pravu si, ako nekog uhvate da puši u firmi platiće kaznu sigurno, a ako krade kukuruz ili pali njivu, onda nije sigurno da će platiti...
 
pozdrav svima.kod nas dosta ljudi pali zetvene ostatke,jos niko kaznjen nije bio.kolega mi predprosle godine rekao da nece paliti strnjista,uzorao je jesensko,kukuruz kad je posadio zicar mu 30posto biljaka unistio i pored tog sto je seme tretirano furadanom,zato prosle godine je sve palio.
 
Pozdrav svima.Nikada ne palim ostatke na njivi jer tako se unistava nesto organskog porijekla, sto ce poslije izvjesnog vremena postati djubrivo, a imt757 ionako moze sve da sahrani.Plus sto je vatra gadna stvar kad se otme kontroli(ovdje je bilo cak smrtnih slucajeva kod paljenja njive) :nono: ::lose::
 
28. mart 2011. ZABRANJENO PALJENJE VATRE NA NJIVAMA

Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Srbije, apelovala je na poljoprivrednike da ne pale vatru na njivama, podsećajući da vatra uništava plodonosni sloj zemljišta. Pored toga što je Zakonom zabranjeno i kažnjivo spaljivanje strnjišta, vatra na njivama i poljima može se proširiti i izazvati šumske požare. Šumarska i lovna i poljoprivredna inspekcija pojačala je kontrolu šuma, voćnjaka i poljoprivrednih površina na kojima se obavljaju prolećni radovi, kako bi sprečila uzroke požara. Uprava za šume pozvala je i sve građane da, ukoliko primete nekoga da pali vatru, o tome obaveste nadležne inspekcijske službe
 
28. mart 2011. ZABRANJENO PALJENJE VATRE NA NJIVAMA

Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Srbije, apelovala je na poljoprivrednike da ne pale vatru na njivama, podsećajući da vatra uništava plodonosni sloj zemljišta. Pored toga što je Zakonom zabranjeno i kažnjivo spaljivanje strnjišta, vatra na njivama i poljima može se proširiti i izazvati šumske požare. Šumarska i lovna i poljoprivredna inspekcija pojačala je kontrolu šuma, voćnjaka i poljoprivrednih površina na kojima se obavljaju prolećni radovi, kako bi sprečila uzroke požara. Uprava za šume pozvala je i sve građane da, ukoliko primete nekoga da pali vatru, o tome obaveste nadležne inspekcijske službe

Ma kojoj nadležnoj inspekciji da prijaviš kad sve te inspekcije rade samo radnim danima od 08:00 do 14:00? Pa, niko nije prost da pali četvrtkom pre podne, nego nedeljom popodne. Nikad reda i mira u ataru neće biti bez prave ruralne policije sa svim ovlašćenjima i merama represije, koja radi od 00 do 24 nedeljom, svecom i državnim praznikom i da imaju besplatnu liniju da može da ih pozove i ko nema ni dinara kredita.
 
hajde da malo aktiviramo ovu temu svi trube o tome a najveće gazde pale sve pršti
članovi postavljaju snimke oranja gruberisanja...itd sa moćnim mašinama koje mogu kvalitetno
da zaoru kukuruzovinu a njive im opet upaljene
pa zašto ste kupovali tolike ogromne i skupe plugove!?
em je štetno i neekonomično em rizično em je zabranjeno i kažnjivo zakonom.
 
Sve palim jer nemam dovoljno visok i dugačak plug da tako zaoravam,a tanjirača mi je teška samo 1800kg i tu masu ne može sahraniti.Kada budem kupio drugi plug nemam nameru da išta palim,a do tada ovo mi je jedina mogućnost da odradim operacije kako treba.
Ja napisah iskreno ,a vi me sad možete i je.... neću se ljutiti.
 
Ne palim, presujem. I sojinu slamu i kukuruzovinu, ali ove godine je neko bio vredan, pa mi je zapalio njivu.Srećom posle branja.
 
Isto kao i Diklofen.Nemam mašine sposobne za rad u ne paljenom kukuruzoviništu.Strnjike ne palim nikada,razbacaju se otkosi i to je to.
 
Ove godine sam htio da sve zaorem (sem parcele od 1ha koja je balirana) jer je berač odlično odradio posao tj. jako sitno je isjekao ostatke kukuruza a i plug (obrtač) je dovoljno visok i dugačak te ima i pretplužnjake, a ako bi on kojim slučajem pravio probleme imam i Eberhardt Paladin (ravnjak, imaju njeove slike na temi) koji je jako visok i dugačak i sa kojim sam prošle godine već zaoravao, ali na žalost na obje parcele od po 0.5ha i o.7ha neko mi je zapalio kukuruzovinu. Obje graniče sa drugim parcelama na kojima je bio kukuruz, pa niko ne zna ko je potpalio, sve redom je izgorelo, kod nekih ljudi je izgorela i skupljena kukuruzovina spremna za baliranje. Ostala mi je samo parcela koja se vidi na snimku branja (gdje 2 traktora vuku berač), ona je u selu pa niko nije smio da zapali. Samo ona je ostala da se zaore. U selu inače niko sem jednog prijatelja ne zaorava al on ima ogroman Vogel-Not 2x16" obrtač koji je dugačak i visok gotovo kao dva normalna pluga pa može da zaorava sve živo s njim (al ga zato 577 stari tip bez DV i tegova jedva nosi i propinje ga u brdu). Svi ostali pale, prije desetak dana je bila takva masovna paljevina da je cijel selo i okolina bila u dimu i plamenu, izgledalo je kao smak svijeta.
 
I kod mene je ista situacija kao i kod diklofena. Ove godine sam mislio da ipak pokušam (makar da probam) da zaorem masu na njivi gde mi je bio F02 jer on nije imao mnogo mase. Čak sam za tu priliku montirao dva velika crtala od Leopard pluga (i na prvu i na drugu brazdu) na IMT 756 (na Leopardu mi je odsečen gredelj na prvoj brazdi i ne može se montirati crtalo na tu prvu brazdu), misleći da će oba crtala možda pomoći da ne dolazi do zagušenja pluga. Međutim, juče vidim da je neko upalio tu moju njivu, kao i komšijsku na kojoj ne ostalo nekoliko redi neobranih kukuruza. Koliko sam čuo, bila je upaljena njiva preko puta lenije pa je vatra prešla nekako preko ljuštika nabacanih na leniju...
 
Nazad
Vrh