Claas

Ako sam dobro razumeo, vi govorite o konusnoj kajli sa zubom. Moj najbolji način za demontiranje ovako namontiranoh remenica ili zupčanika je sistemom da pomerim remenicu (zupčanik) dublje na osovinu, i tako je olabavim sa kajle, zatim laganica izvadim kajlu, i radapcigerom skinem remenicu (zupčanik). Ovo se pokazalo najjednostavnije, i najbezbolnije rešenje, ali pod uslovom da ima mesta da se remenica (zupčanik) pomeri dublje na osovinu bar 5mm.
 
Upravo tako, gospodine Tesla. Nažalost, na terenu važi Marfijev zakon po kome sve što može krenuti po zlu - krenuće. Tako sam i ja imao problem što se remenica nije htela pomeriti ni milimetar unazad čak ni nakon celodnevnog čekićanja. Morao se koristiti i plamen. Posao je mogao da se završi tek sutradan, ali bitno je da je remenica sišla čitava.
 
Tačno tako! Muka je kad pomoću "štapa i kanapa" moraš da rešiš kvar... Mada ponekad od "štapa i kanapa" može da se napravi itekako koristan alat. Slikaću ovih dana kako izgleda ajd da kažemo alat koji sam pravio za izvlačenje konusnih kajli-klinova koji umeju da zadaju glavobolju.
 
I ja sam imao problema sa skidanjem jedne remenice sa nekog reduktora pa sam napravio sr**e.
Atila lepo si objasnio ali mi ovo boldovano nije jasno jel možeš to narodski da objasniš.
takvog prečnika da se kroz njih mogu provući dva navojna vretena koja će se koristiti kao kraci radapcigera. Sa obe strane vretena (dakle i one koja senalazi na kraju radapcigera) se navrnu poveće podloške i po dve matice
 
Mislim da nije mogao narodskije da objasni.... Šta ti nije jasno? Tj možemo li na ti? :) Navojna vretena ili navojna šipka može da posluži umesto krakova radapcigera (kod nas svlakač) ukoliko si prinudjen da probušiš rupe na remenici jer ih nema u originalu tj fabrički. Razumeš? Ukoliko krakovima uhvatiš za spoljašnji deo remenice koji je uglavnom velikog precnika vrlo lako može da se desi da istu izlomiš u delove povlačenjem sa osovine. Kapiš?
 
Ma sve je jasno nego me malo zbunilo"navojno vreteno" izguglao sam.
Znaš ja ovaj forum doživljavam kao jednu prijateljski amfiteatar u kojoj razmenjujemo mišljenja naravno da možemo na ti:ppozdrav:
 
:off_topic:

Clan sam raznih foruma otkako se pojavio dial up internet u Srbiji i zlatno pravilo foruma i raznih chat programa je da se svakome obracas sa TI a ne sa VI, ne samo po forumima iz Srbije nego to vazi za bilo koji forum iz bilo koje drzave. Jednostavno zato sto su ucesnici foruma samo slova i brojke ( razni nickovi ) i uvek postiji mogucnost da se neki klinac predstavlja kao odrasla osoba. Tek kad upoznam nekog od njih uzivo onda postaje za mene zivo bice i ako vidim da taj neko dosta stariji od mene i ako zasluzuje sigurno cu ga persirati. Na ovom forumu samo Panonstiba persiram jer sam navikao uzivo da mu se obracam sa VI i on je covek koji po meni to zasluzuje.

@ Attila M........ vidi se da imas teoretskog znanja kakav si u praksi neznam ali verujem da ces jednog dana biti dobar majstor jer mi delujes kao decko koji se trudi da sve nauci, a hoces i da pomognes ljudima. Svaka tebi cast sto pohadjas fakultet ali to nije razlog da teras mozda i nekoliko puta starije ljude da te persiraju ( tebe sam uzeo za primer jer si se "zakacio" u poslednjih nekoliko dana sa vise ljudi oko tog persiranja ). I jedan dobronamerni savet ( ovo ne vazi samo za tebe nego za sve nas ): Nemojte da se svadjate preko foruma jer nismo zbog toga ovde a ima nas raznih i uvek moze da se naidje na " pogresnu osobu " koga nece mrzeti da te / nas potrazi i moze svasta da bude od toga. Imam jednog dobrog druga iz Kikinde sa kojim se druzim preko neta ( a i uzivo kada se nadje prilika ) najmanje 6 -7 godina i njega je jedan klinac " napusavao " nekoliko puta u jednoj igrici koju smo zajedno igrali i ovom nije bilo tesko da mu nadje broj telefona i adresu i........................ upotrebite mastu sta je dalje bilo
 
Potpuno se slazem sa@ cicimoric ja sam stariji od vecine vas na forumu ,pa mi ni na kraj pameti nije da nekoga ispravljam da me persira.Ja kadsam se uclanio na forum ucinio sam to da bih i ja nesto naucio eventualno od mog dugogodisnjeg iskustva neko nesto naucio.Forum je zato a ne da ucimo bonton.:off_topic::ppozdrav:
 
@Talianu: sve je onako kako sam napisao i kako je gospodin Siniša1979 preveo na srpsko-srpski. Navojno vreteno je naša reč i još se nisam sreo sa drugačijim nazivom, ali drago mi je da smo se razumeli. Gospodin Panonstib je pre par dana postavio sliku jednog alata koji je upravo Claas-ov radapciger za skidanje remenice. U svom telu sa strana ima prošlicovane otvore u koje se postavljaju obična navojna vretena, pa se kao takvi koriste umesto kraka na koje smo navikli na standardnim radapcigerima. Ako Vas ne mrzi, možete potražiti taj post.

@Cicimoric: Da ne bude zabune, ne tražim da mi persiraju zato što pohađam fakultet. Svi koji su mi se dosad na PP obraćali za pomoć, mogu potvrditi da smo već u drugoj poruci prešli na ti bez problema. Tako da nisam progutao metlu, samo očekujem da se pridržava nekih osnovnih pravila ponašanja, među kojima je i to da osobi kojoj se prvi put obraća - da joj se obraća sa Vi.
Drugo: jednostavno ne želim da ceo svet zna sa kime sam dobar a sa kime nisam. Ovaj savet mi je dao jedan stariji član foruma, i morao sam uvideti da je bio u pravu. Bolje je svakog držati na distanci dok se ne dokaže ko je kakav, nego sve pustiti u svoju avliju pa se onda čuditi što i kurta i murta uzima za pravo da te zeza.
No, postalo je evidentno sa kime nisam dobar jer se vazda isti ljudi javljaju da mi podmeću nogu (ali se na kraju uvek sami sapletu). Iskreno, ne dotiče me se što pojedinci laju na mene, jer ne moram ni da se trudim da ih diskreditujem. Ukopaju sami sebe čim zinu.
U drugu grupu ljudi koje ne cenim spadaju oni koji nisu u stanju da priznaju grešku čak ni kad im se dokaže suprotno. Pravio sam i ja greške i uvek sam se javno ispravljao i prihvatao kad mi serviraju neoborive činjenice koje protivreče onome što sam ja smatrao ispravnim. Ko nije u stanju da učini isto, ne može od mene očekivati da mu se i dalje obraćam sa poštovanjem. Još ako me u toku diskusije nipodoštavaju, oslovljavaju sa "dečko" i glume neko ludilo samo da ne bi priznali grešku... Tek onda nemam nikakvog obzira prema njima. Sreća pa sam stekao dovoljno bogat vokabular da ih tako izvređam da oni to ni ne primete...

Eto, nadam se da je sad malo jasnije.
Diplome ne cenim koliko ni vi. I ja gledam samo to da li je radnik u stanju da posao odradi pošteno i kako je Bog zapovedio. Činjenica je međutim da mi više imponuje takav radnik koji pored dobro obavljenog posla zna i da mi odgovori na pitanje "a zašto se to baš tako radi?". Još kad zna lepo da objasni, bez nakaradnih reči sklepanih od engleskih, nemačkih i ostalih termina, tako da ga je milina slušati... To je čovek kojem se svaki posao može poveriti bez bojazni da će ti napraviti štetu, jer vidiš da ne radi po automatizmu već da usput koristi i glavu.

I još jednom podvlačim: ničiju praksu ne osporavam. Međutim, ko god bude rekao da je teorija manje ili sasvim nebitna u odnosu na praksu - otvoreno ću mu reći da je budala. Isto tako ću i dalje biti arogantan prema svima koji osporavaju moje znanje i iskustvo.
 
To o cemu se ovde prica naziva se NAVOJNA SIPKA!
Navojno vreteno je na strugu i sluzi za rezanje navoja...bar ja do sad nisam nigde video i cuo da navojnu sipku nazivaju vretenom.
 
Prvu rečenicu prihvatam kao tačnu.
Druga rečenica nije tačna. Ne služi za to. Navojno vreteno služi za pretvaranje obrtnog kretanja navrtke u linearno kretanje vretena - ili obrtno kretanje vretena u linearno kretanje navrtke. Navojna šipka se može u određenim slučajevima iskoristiti kao navojno vreteno, ako prečnik, ugao navoja i materijal zadovoljavaju proračun.

Sve u svemu, navojna šipka je tačan termin i smatram se ispravljenim.
 
Evo da se pohvalim ,stigla je prinova!
Claas dominator 85


Hteo bi ovom prilikom da se zahvalim članu Dragan 82 bez koga ovaj poduhvat kupovine,utovara i prevoza ne bi uspeo!

Da se prostor na prikolici maksimalno iskoristi Dragan se potrudio.
Slike sa istovara nemam jel je bila žurba no za par sati sve je bilo u dvorištu.
Detaljnije slike kad se vratim sa odmora.
 
Zvao sam danas Prokica .
Razdeljivaci ili siljci su 30eur treba ih 13kom.
dva sa strane lima su 120eur.
zastite pikap prsta su 180eur
grudobran je 120eur . Sve ukupno 810eur , a za to isto Muzlai u Adi http://www.la.backabanat.com/ trazi 1150 eur.
Upitanju je heder od 3.9met
Hvala svim kolegama!!
 
Nazad
Vrh