Chat u svinjarstvu

A ne dozvoljavaju ni tranzit takvog mesa preko svojih teritorija. Jedini izlaz u beli svet je preko CG jer svuda oko nas su države članice.
 
Nije nama ljudi i drage kolege problem izvoz.Nebi bio zgoreg,al za pocetak dajte da nam nema uvozaaaaa.:osmeh:
 
Nekad uzmem u radnji, nekad domace. Razlike nema. I Matijevicevi prasici su domaci, samo ih je otkupio od nekog proizvodjaca ili su farmski njegovi. Sustina je u sledecem. Proizvodjaci kad prodaju na komad traze jacu cenu, nego sto mogu dobiti od otkupljivaca. Ok to razumem jos jer jedan komad je naravno skuplji nego kolicina. Drugi problem je klanje. I ono je trosak, pregled na trihinelu je 300din. E sada najveca zezancija je prevoz tog praseta od proizvodjaca do mesara. Da ga vozim u autu u dzaku, izvrsi nuzdu i posle treba da perem gepek. Da kacim kavez za fegusona, treba sipati vrucu vodu kaciti kavez, prljati se, posle kad dodjem kuci otkaci kavez, ispusti vodu. Pola dana imam zezanciju oko jednog praseta i u najboljem slucaju cu ustedeti 1000din na celom prasetu, a po ceni od 300din/kg iz marketa, mislim da ustede nema a imam posla.

Ono sto preporucujem proizvodjacima je da uvrste redjenje kod njih. I naravno da bih platio 300din/kg kao i u radnji pre kog proizvodjaca direktno nego kod trgovaca, medjutim ne mogu da nadjem tu varijantu. Svi hoce samo da izmere x cena i da nemaju posle zezancije sa time. Tako da, svako bira sta mu vise odgovara.
Sva ta zezancija vredi,da znas dali si pred goste i svoje ukucane izneo prase,koje je sveze,skoro zaklano i da nije neka crkotina.Imam prijatelja,koji vozi za lokalnog mesara i pricao mi je kako je lovio prasice kukom po bazenu.Pun bazen prasica,koji se kupaju u nekoj hemikaliji.Rece mi i kako se zove,ja zaboravio.Ta hemikalije sluzi da prase i kad se odmrzne deluje kao sad zaklano.Elem te prasice je tako okupane vozio u kolicini od 2000 komada u gazdinu hladnjacu.To je bilo preko leta,kad su prasici uglavnom jeftiniji i zamrzavani su za slavski,tj jesenji period kad su prasici uglavnom skuplji.
Jos jedna stvar.Kod mene je uzimao za SV Nikolu za sebe,kad god sam imao i uvek dolazio u 6 ujutro da ga nosi u gazdinu klanicu.Tamo ima dzabe klanje.Na moje pitanje,sto ne dodje malo kasnije,da ne ustajem pre 6,ako nemoram,odgovara,da zuri da mu zakolju,dok je voda cista.Naime,radi se o automatskoj surilici,po Hacccccpppp i kojem vec standardu.Surilica je prosla sve inspekcije,ali niko ne menja vodu ceo dan.:osmeh: Kaze to bude mulj,a ne voda.Jbg stedi gazda na energiji za zagrevanje.Sve u svemu,da ti se zivot smuci.Zato ja najvise volim da uzmem prase od domacina,i neka ga on i zakolje,al da ja znam da nije umrlo prirodnom smrcu.:haha:
 
Dobro sve ja to znam i sve je to meni jasno, medjutim lakse mi je ovako. A nisam ja nista primetio da ti prasici nisu ok, a jedem i jedne i druge (domace). Po meni tu nema razlike nikakve. Sada verujem da ne kupuju napolju prasice koji su zamrznuti xx meseci, vec uzimaju domace, jer su domaci im jeftiniji nego da uvoze. Prevoz hladnjacom kosta, i sto bi uvozili ako ne moraju. Sada sam isao da mirisem prase, kao budala da se uverim u ispravnost. Mirise normalno i sve deluje normalno. Mislim ovo mi nije prvo prase. Uzeo sam ih preko 10 i svi su bili ok, pre sam uzimao uvek od proizvodjaca iskljucivo, ali sam prestao kada je covek od koga sam uzimao prestao da drzi krmace i da radi sa time. On je i redio, moje je bilo samo da odnesem uzorak na analizu i da ponesem korito za prase i ubacim u gepek.
 
Sto se tice klanja bar kod mene u selu nije problem da se nadje ko ce da zakolje prase,nadje se neki komsija ili kasapin , ja uvek kad mogu izadjem u susret da zakoljem. Dogovorimo se kad ce musterija da dodje da bih imao spremnu vodu izmerimo zivo prase, posle toga dok bude kafa gotova i musterija je popoje i prase je gotovo. Za tu uslugu na cenu praseta dodaju jos 500din. Sto se tice finansija 25kg*180=4500,500 klanje,400 pregled, ukupno 5400din. 5400/300=18kg zaklano, otprilike isto razlika sto si birao koje ces prase i video kad se klalo.
 
2010. kad sam uzeo kredit,planirao sam da ga otplacujem od tovljanika.Zbog losih uslova koje sam imao za tov,a i zbog bezobrazluka pojedinih preprodavaca sam odustao od gajenja tovljenika posle druge prodate ture.Onda sam se opredelio za prodaju prasica i racunao cenu od min 150 din.Po toj ceni(ako se dobro secam) nisam nijednu turu prasadi prodao,uvek je bilo vise-od 210,220 do 270,280.Ove godine u aprilu sam isplatio kredit,takoreci,od prasadi.Sad kad bih uzimao kredit,ne bih smeo da se usudim da planiram otplatu na isti nacin.Mislim da je sa dobrom ili bar solidnom ceni prasadi-GOTOVO!
 
Naprotiv,ja sam uvek optimista,ali realan optimista .:osmeh:
Desavalo se i pre da bude cena niska,ali ne secam se da je to trajalo šest meseci,kao sada.
 
Naprotiv,ja sam uvek optimista,ali realan optimista .:osmeh:
Desavalo se i pre da bude cena niska,ali ne secam se da je to trajalo šest meseci,kao sada.
Znaci da koljemo krnace :sta:


Dobro sve ja to znam i sve je to meni jasno, medjutim lakse mi je ovako. A nisam ja nista primetio da ti prasici nisu ok, a jedem i jedne i druge (domace). Po meni tu nema razlike nikakve. Sada verujem da ne kupuju napolju prasice koji su zamrznuti xx meseci, vec uzimaju domace, jer su domaci im jeftiniji nego da uvoze. Prevoz hladnjacom kosta, i sto bi uvozili ako ne moraju. Sada sam isao da mirisem prase, kao budala da se uverim u ispravnost. Mirise normalno i sve deluje normalno. Mislim ovo mi nije prvo prase. Uzeo sam ih preko 10 i svi su bili ok, pre sam uzimao uvek od proizvodjaca iskljucivo, ali sam prestao kada je covek od koga sam uzimao prestao da drzi krmace i da radi sa time. On je i redio, moje je bilo samo da odnesem uzorak na analizu i da ponesem korito za prase i ubacim u gepek.
Hemija je cudo.Naprave oni i pastetu i virslu.Doteraju ukus sa zacinima i aditivima,doteraju prasetu svezinu,al mi se to druze gadi.I nikad necu menjati domacu sunku za sunku u crevu,taman da je obrnuta cena.Tako je i sa prasetom.Volem da ga vidim zivog,pa neka ga posle kolju.Licno ne mogu da ga zakoljem,al mi ne smeta da ga jedem.:osmeh: :ppozdrav:
 
Licno i vidim sansu u buducnosti za sitnog seljaka u prodaji zivog i zdravog.Ako zaboravimo ukus svezeg mesa i ako nam ono odmrznuto ima isti ukus,bolje da stvarno pokoljemo krmace,da izjedemo kulenje,pa da se izljubimo.
 
Kod mene u gradu bila inspekcija kod ovih sto kolju usluzno prasice kuci(preprodavci) i pisali kazne i oduzimali meso dge su sta zatekli, znaci nema vise klanja i naplacivanja bez placanja poreza.
danas oko 4 sam zaklao jedno od 18kg x 180,00 coveku za slavu a sutra koljem za tetku i sestru,znaci ako ne mozes da zakoljes tesko ces prodati, inace i ja posle 10-tak godina vise nemam ni jednu zivu krmacu(zadnja zaklana u subotu) pa makar u maju cena bila i 400 din kg kupim sebi 2-3 za tov i gotovo a ne kad ja prodajem svi bi muske pa bi onda ustrojene pa im veliki... a cena otisla u qc, a posto naslucujem da su oni majmuni resili da sahrane sve proizvodjace bilo u stocarstvu,povrtarstvu,ratarstvu... resio sam da pokoljem svu stoku, zemlju koju sam radio vratim vlasnicima a ja idem na socijalu tamo bar znam koliko cu dobiti na kraju meseca :haha:
 
2010. kad sam uzeo kredit,planirao sam da ga otplacujem od tovljanika.Zbog losih uslova koje sam imao za tov,a i zbog bezobrazluka pojedinih preprodavaca sam odustao od gajenja tovljenika posle druge prodate ture.Onda sam se opredelio za prodaju prasica i racunao cenu od min 150 din.Po toj ceni(ako se dobro secam) nisam nijednu turu prasadi prodao,uvek je bilo vise-od 210,220 do 270,280.Ove godine u aprilu sam isplatio kredit,takoreci,od prasadi.Sad kad bih uzimao kredit,ne bih smeo da se usudim da planiram otplatu na isti nacin.Mislim da je sa dobrom ili bar solidnom ceni prasadi-GOTOVO!
Kvalitet uvek ima prodaju,ja da sam oko ovih slava imao 500kom prasadi prodao bih,a znam ljud koji su davali i na 160,a niko ih nje hteo...A prodavao sam ih na cenu od 180din i kilazu opd 18-9kg pa do 35-6kg...Cenem od 180din nisam nezadovoljan,naravno da je veca bilo bi jos i bolje,ali nije bas da ne ostane nista i na ovu cenu....
 
Sto se tice klanja bar kod mene u selu nije problem da se nadje ko ce da zakolje prase,nadje se neki komsija ili kasapin , ja uvek kad mogu izadjem u susret da zakoljem. Dogovorimo se kad ce musterija da dodje da bih imao spremnu vodu izmerimo zivo prase, posle toga dok bude kafa gotova i musterija je popoje i prase je gotovo. Za tu uslugu na cenu praseta dodaju jos 500din. Sto se tice finansija 25kg*180=4500,500 klanje,400 pregled, ukupno 5400din. 5400/300=18kg zaklano, otprilike isto razlika sto si birao koje ces prase i video kad se klalo.
ima 1 kg vise kod tebe
 
razlike u ukusu ima.koje jeo roštilj od sveže zaklanog svinjčeta i kasnije posle 10dana iz zamrzivača zna razliku,druga je stvar što ljudima nije bitno šta će jesti oni i njegovi gosti da je sveže i ukusnije samo se treba malo potruditi ipak je laše otići u mesaru i reći daj ono komšija,a ono klano u avgustu i samo odmrznuto sada
 
Kad god vidim u trgovini te '' sredjene prasiće'' postavljam u sebi pitanja:
1. Gde li se oprasilo?
2. Čime li je hranjeno?
3. Koliko puta li je zamrzavano i odmrzavano
4. Koliko je ukusno i da li će od njega kod dece doći možda do hormonskih promena itd

A šta me na to navodi? Uglavnom niska cena... i preveliki uvoz-šverc...
Još nečuh koliko, se zbog nelegalnih radnji, mesa godišnje uništi od strane inspekcijskih službi koje nalete, tek ponekad, u te poslove. Mislim da su podaci frapantni i pored korupcije na delu transporta kontrole i slično.
 
možemo da istrpimo i ovo sada kao i dosad što smo i da se nadamo boljem, sami smo se upustili neki svesno neki nesvesno promeniće se i ovo bilo je ovako i ranije i ekstra godina i katastrofalnih,ko nemože da istrpi izaći će iz ove priče ,još malo svatiće oni šta kupuju na akcijama
 
Nazad
Vrh