Chat u svinjarstvu

Aj da pojednostavimo ,koliko mi moze ostati cisto sa svojim prasicima i cenom od 150dinara i tim subgvencijama,i isplatili mi se to,u obzir uzmi da imam objekte,koji stoje za dzabe a imam i tog malo slobodnog vremena,kojeg bi iskoristio malo da zaradim neku paru,ako je moguce?

Vidi ovako,nemoj da mislis da te neko od nas odvraca da zgrnes silne pare,ako imas vremena sve sto kupis stavis na papir,hranis svinje godinu dana pa nam javis rezultate sledece godine,imas prijatelja koji se razume,bar ce te savetovati prijateljski,da li ces imati zarade na 150 dinara ili ne,videces,mi kad bi znali nesto unapred bili bi bogati. Probas pa vidis.
 
Kaze da svinja pojede od 300 do 350kg koncetrata,a da je za 300kg koncetrata potrebno (45kg soje=2,925 dinara 60kg jecma=1200 dinara 200kg kukuruza =3300 hvbdinara 9kg suplement=900 sto mu dodje 8325 dinara + neocekivani troskovi 1600 dinara sto sve skupa ne prelazi 10000 dinara,i kaze jos imaju subgvencije po tovljeniku) sada sta znam,imam malo lufta ujutru,malo uvece,i pola dana u nedelji da napravim koncetrate,s' tim kupio bih svoje krmace,pa na kraju i one se krecu evro po kg,otplatice sto su pojele,a praci ostaju gratiss,pa da mi ostane i po 30e po tovljeniku super je,jer sse to moze raditi kao dodatni posao ili hobi kako god..mozda i gresim,sta znam..nisam se oprobao u tim vodama
Evo da se i ja malo ukljucim, imam mnogo bolju konverziju od tvog drugara. Kalkulacija jednog tovljenika se ne pravi ovako kao sto si ti napisao. Sve moras da uracunas u cenu kostanja, sta znaci imam svoje prase? pa nije spalo s neba. Znaci racunas svu hranu koju krmaca pojede dok nosi prasce, zatim svu hranu koju pojede dok sisa prasce, pa trosak osemenjavanja ili nerasta. Pa zatim predstarteri za prasce, plus ostala hrana koju pojede prase do preko 20 kg telesne mase. Ja zimi imam i trosak grejanja prasilista kod mene je u pitanju sada ugalj-drvo ranije bila struja ali sam zavrsio s tim. Pa tek onda ides na tu kolicinu koncentrata koju tovljenik pojede mada tvoja kalkulacija, nije dobra sa tako jeftinim premiksom pojeli bi ti vise od 350kg. Malo je i proteina ja ubacujem 60kg sojine sacme na 300kg hrane. Bitna stavka ti je i koliko ti prase krmace jer ako oprase mali broj prasadi opterecuju ti tovljenika sa vise novca, nadam se da razumes. Evo sada imam turu pojeli su po 300kg po komadu imaju oko 120kg prosek znaci konverzija tova mi je oko 3kg za kg prirasta. Malo pojedu ali je koncentrat koji pravim dosta skup tako da na tih tvojih 150 dinara kada se sve ovo sabere mi malo ostaje-izvlaci me jedino velika tezina svinja inace ako ti pojedu 300kg a budu teski 100kg tu nema nista. A sta cemo sto je sada cena 130din a ja muke mucim sa prodajom svaki dan mi izdju po tri nove sede. Posao uopste nije jednostavan kao sto ti laici mogu ispricati treba dosta rada truda i znanja da bi imao dobre rezultate. A sa ovom cenom to sve nazalost pada u vodu... Srecno ti bilo u svakom slucaju probaj...::000::
 
mile ajd da te pitam,pričaosam sa jednim ovde u le,i pitamga kolka muje konvezzija hrane kaze 4 prema1,stim što on ima svoj kukuruz i tritikale,e sad zaboravih ko mu pravi predsmešu nije agromil,on kaze sta ima od hrane tehnolozi odrade i tjt,kaze nemoze da skine na 3 prema 1,ima ful farmu kapacitet 150 tovljenika,prasiće uzima u zitorađe od neku farmu,prasići su od osemenjivanje,nema ujednačeni prosek u kilazu ...kad se sve uzne i sabere i veliko i malo 4 prema 1.šta neštima.
 
Hvala svima na vremenu i trudu..nisam zeleo nikoga uvrediti,samo mi je bilo nelogicno da nema zarade jer poznajem nekolicinu njih koji se bave tovljenicima,i nemaju nikakvu podrsku sa strane i u boljoj su finansiskoj situaciji od mene koji mesecno zaradim od 500€ do 600€ i jos imam podrsku mojih...po mojoj proceni sada je kriza za svinjare,ali bilo je vremena i kada je 1kg bio 220din...i kada se sve sabere opet se prosek uhvati onako,ok...sada ,sta znam mozda i gresim,probacu pa cu videti..
 
mile ajd da te pitam,pričaosam sa jednim ovde u le,i pitamga kolka muje konvezzija hrane kaze 4 prema1,stim što on ima svoj kukuruz i tritikale,e sad zaboravih ko mu pravi predsmešu nije agromil,on kaze sta ima od hrane tehnolozi odrade i tjt,kaze nemoze da skine na 3 prema 1,ima ful farmu kapacitet 150 tovljenika,prasiće uzima u zitorađe od neku farmu,prasići su od osemenjivanje,nema ujednačeni prosek u kilazu ...kad se sve uzne i sabere i veliko i malo 4 prema 1.šta neštima.
Nestima tu mnogo toga, ali ajde redom. Meni kada bi bila konverzija 4 sa mojom cenom koncentrata odustao bih od posla. Sta hocu da kazem, pitaj druga koja mu je cena te smese po 1kg. Ako je 29-30 dinara ne cudi me sto mu je tolika konverzija, za te pare nemoze da se napravi visoko proteinski koncentrat. Cena mog koncentrata je 35din po kg. Napravimo poredjenje tovljenik od 120kg pojede kod mene 300kg a kod njega 400kg, mene kosta 10500 a njega 12000 na veci broj svinja to uopste nije mala razlika. Skuplji koncentrat je uvek bolja opcija smanjuje se i vreme tova i manje fizikalisanja oko pravljenja i hranjenja. Drugo svinje su mnogo mladje i lepse na oko kada stignu i koliko god to zvucalo otrcano u ovom momentu dobijas malo bolju cenu. Da ne davim vise pomislice ljudi da se hvalim ali zaista je tako probao sam i ja opciju da jedu vise a jeftiniji koncentrat i nikad vise. Tvom drugu izgleda prividno da ima zaradu zato sto ne racuna kukuruz i tritikal ali gde je cena setve odrzavanje traktora sve moras racunati jedna zadnja guma danas ti je 40 do 50 hiljada din. Ako kupi prase i konverzija 4 nek mu je koncentrat i ispod 30din on sa ovim cenama ima gubitak. Ja sve kupujem i sve pisem i nezalim kada pravim koncentrat. Da se razumemo cena od 130 dinara kod mene je nula. Cena od 150 je za prezivljavanje znaci nije razvojna sto bi trebala biti. U hrvatskoj su svi odustali od tova kada se uslo u eu i to na ceni od 165 nasih dinara pa ti vidi vlado kakva je situacuja tek s nama...
 
Nestima tu mnogo toga, ali ajde redom. Meni kada bi bila konverzija 4 sa mojom cenom koncentrata odustao bih od posla. Sta hocu da kazem, pitaj druga koja mu je cena te smese po 1kg. Ako je 29-30 dinara ne cudi me sto mu je tolika konverzija, za te pare nemoze da se napravi visoko proteinski koncentrat. Cena mog koncentrata je 35din po kg. Napravimo poredjenje tovljenik od 120kg pojede kod mene 300kg a kod njega 400kg, mene kosta 10500 a njega 12000 na veci broj svinja to uopste nije mala razlika. Skuplji koncentrat je uvek bolja opcija smanjuje se i vreme tova i manje fizikalisanja oko pravljenja i hranjenja. Drugo svinje su mnogo mladje i lepse na oko kada stignu i koliko god to zvucalo otrcano u ovom momentu dobijas malo bolju cenu. Da ne davim vise pomislice ljudi da se hvalim ali zaista je tako probao sam i ja opciju da jedu vise a jeftiniji koncentrat i nikad vise. Tvom drugu izgleda prividno da ima zaradu zato sto ne racuna kukuruz i tritikal ali gde je cena setve odrzavanje traktora sve moras racunati jedna zadnja guma danas ti je 40 do 50 hiljada din. Ako kupi prase i konverzija 4 nek mu je koncentrat i ispod 30din on sa ovim cenama ima gubitak. Ja sve kupujem i sve pisem i nezalim kada pravim koncentrat. Da se razumemo cena od 130 dinara kod mene je nula. Cena od 150 je za prezivljavanje znaci nije razvojna sto bi trebala biti. U hrvatskoj su svi odustali od tova kada se uslo u eu i to na ceni od 165 nasih dinara pa ti vidi vlado kakva je situacuja tek s nama...
Upravo ja tu muku mucim sa ocem,on ide na jeftiniji i duzi tov(da e tako izrazim),a ja volim da to isforsiram skupljim i jacim koncentratom i da to bude ekstra...
 
Tako sam i ja počeo pa kad sam izračunao da tu razliku platim leđima i energetskim komponentama onda sam se opametio. Papir sve reši!
 
Nestima tu mnogo toga, ali ajde redom. Meni kada bi bila konverzija 4 sa mojom cenom koncentrata odustao bih od posla. Sta hocu da kazem, pitaj druga koja mu je cena te smese po 1kg. Ako je 29-30 dinara ne cudi me sto mu je tolika konverzija, za te pare nemoze da se napravi visoko proteinski koncentrat. Cena mog koncentrata je 35din po kg. Napravimo poredjenje tovljenik od 120kg pojede kod mene 300kg a kod njega 400kg, mene kosta 10500 a njega 12000 na veci broj svinja to uopste nije mala razlika. Skuplji koncentrat je uvek bolja opcija smanjuje se i vreme tova i manje fizikalisanja oko pravljenja i hranjenja. Drugo svinje su mnogo mladje i lepse na oko kada stignu i koliko god to zvucalo otrcano u ovom momentu dobijas malo bolju cenu. Da ne davim vise pomislice ljudi da se hvalim ali zaista je tako probao sam i ja opciju da jedu vise a jeftiniji koncentrat i nikad vise. Tvom drugu izgleda prividno da ima zaradu zato sto ne racuna kukuruz i tritikal ali gde je cena setve odrzavanje traktora sve moras racunati jedna zadnja guma danas ti je 40 do 50 hiljada din. Ako kupi prase i konverzija 4 nek mu je koncentrat i ispod 30din on sa ovim cenama ima gubitak. Ja sve kupujem i sve pisem i nezalim kada pravim koncentrat. Da se razumemo cena od 130 dinara kod mene je nula. Cena od 150 je za prezivljavanje znaci nije razvojna sto bi trebala biti. U hrvatskoj su svi odustali od tova kada se uslo u eu i to na ceni od 165 nasih dinara pa ti vidi vlado kakva je situacuja tek s nama...
Na zalost zivimo u doba surovog kapitalizma,svakodnevne borbe sa konkurencijom.Bitna je samo zarada.U potpunosti te razumem,ali dali se neko zapitao sta to ima u tom koncentratu,sto tako duva svinje,ili bilo koju drugu stoku?Na opstu zalost kvalitetnija hrana nema kvalitetniju cenu,a cinjenica da su tzv "SUPER KONCENTRATI" savremeno industrijsko zlo,puno hormona i aditiva.Zasto je mangulica na ceni?Zato sto ne reaguje na takve vrste koncentrata i ne moze se brze utoviti od onoga sto joj je priroda predodredila.Na kraju je njeno meso zdravije i ukusnije.To sve opravdava pretpostavljam i razmisljanje Petrovog oca,koji nece tako da hrani.Na kraju krajeva,kada npr snicla hranjena super koncentratom otpusti vodu,koju vezuje uz pomoc aditiva,bude manja od one sto je zdravije hranjeno_O ukusu da i ne govorim.Ostaje samo razlika u profitu,a to je ona vezana kolicina vode i problem s pocetka mog posta.

- - - - - - - - - -

Da dodam da u prilog ovom mom razmisljanju ide i ova savremena prica o stetnosti nitrata u susenom mesu.To je ista prica i budite sigurni da ce ti super koncentrati biti zabranjeni,ili eventualno ostati kao hrana za sirotinju.Bogati ce platiti skuplje i zdravije hranjeno.
 
Upravo tako surovi kapitalizam, znaci globalna podela ljudi na bogate i siromasne. Bogatih ima 10% a poseduju 90% svetskog kapitala, siromasnih ima 90% a poseduju tricavih 10% kapitala. Sta to govori da svi siromasni rade za bogate, a s druge strane bogati poseduju koncerne koji kroje sta ce siromasni danas jesti obuci, voziti i jos mnogo toga. Tako da super koncentrati ne da nece biti zabranjeni, nego ce biti jos mocniji jer sta? to bogatima odgovara stvara im profit. Ja ne koristim super koncentrate vec premikse i dosta proteina. Probao je moj drugar sa superima medjutim velika je cena po kg koncentrata. Licno mislim da bez soje nema tova, soja je majka. Siromasnih ce biti sve vise a bogatih sve manje i bice sve mocniji. Slicno stanje je i u privredi kao i u svinjarstvu. Sve znam bio sam i sef i finansijski direktor u jednoj firmi, nazalost firma je bankrotirala usled nelojalne konkurencije. I 800 radnika je dobilo otkaz, ionako su bili siromasni a sada su ko crkveni misevi. Evo sta nama svinjarima sada radi eu, hoce da nas unisti, sve veci problem postaje i prodaja a o ceni da ne govorim. Nemamo mi u ovoj zemlji nikog normalnog na vlasti vec vise od 30 godina. Da stane i zastiti interese ove zemlje i ovog naroda, od globalista. Pogledajte sta Putin napravi od unistene rusije a nije mu pomagala eu::namigivanje:: treba covek kao sto je bio Dusan Silni da kaze stop karakondzulama iz eu...
 
hm,šta putin uradi od uništene rusije,a zaboravljate da je rusija globalna sila sa nuklearke teritorijalno velika i sa prirodni resursi,ovo sad što rade toma i vučić shvatite da smo vraćeni u 39u godinu pre komunizma i bukvalno sad ispravljaju krive drine komunizma što su uništili srbiju sistematski i selektivno,dovođenje na čela polu pismene ljude za direktore u svim oblastima.kad je došo dos na vlast nisu svatili drzavu kao drzavu nego kao plen,mismo na zapad kupci a na istok prodavci plus vezani bukvalno za nemačku.danesmaram ima još..........primer grad prokleta jerina u zvaničnu istoriju piše mučila narod uzimala jaja od ljudi da gradi zidine tvrđave i ljudije nazvali prokletom ,onaje jadna bedna uzasna đavo odreknitese nje po vatikan,istina zidine smedereva su poslednje srpsko uporište od otomansko carstvo,kad je smederevo palo tad se ugasila srednjevekovna srbija.vatikan cilj efekat,zaboravite daste imali carstvo odreknitese budite potlačeni odreknitese vere onaje šejtanska.dugoročni cilj.gdesmo sad štanamse dešava pa upravo to dasmo konstantno i dugoročno na klimave noge bez stabilnost.vatikan cilj postignut odzavaj kontrolisani haos.
 
Kriza u svinjarstvu


UVOZI SE MESO – DOMAĆI TOVLJENICI U BESCENJE
Beograd/Sremska Mitrovica, 26. oktobar 2015.
26%20vrsle.JPG


Srbija je za devet meseci uvezla i 14.612.828 kg različitih vrsta svinjskog mesa i 111.512 komada tovljenika. Kada se uvezeno svinjsko meso po klaničnom obračunu pretvori u živu vagu tovljenika, računica pokazuje da smo za uvezene količine mogli da na našem tržištu preradimo 194.837 komada „stokilaša”, što znači da smo ukupno uvezli 306.837 tovljenika do 1. oktobra ove godine.

Odgajivači svinja u ovome vide svoju propast, jer su se cene srozale na 120 din/kg žive vage. Osim ovoga, uvezeno je do danas i oko sedam miliona kilograma mašinski separisanog mesa (sa primesama opasnih materija), koje klaničari vešto mešaju u razne proizvode, od viršli do salama. Na ovom jeftinom mesu, kilogram je oko 60 dinara, prerađivači godinama stiču ekstra profit. To meso je treća klasa i u EU se ne koristi u ishrani, jer sadrži antibiotike i teške metale.

Državna administracija osam meseci odugovlači sa izmenama odgovarajućeg pravilnika o mesu i time spreči trovanje nacije. Otpor ovome najviše je davala Uprava za veterinu, a glavnu reč su vodile velike klanice.Celokupnu situaciju vezanu za odugovlačenje i zabranu uvoza mesa i živih tovljenika u potpunosti su sagledali upravo farmeri. Kažu da su otkrili korupciju, zloupotrebu ovlašćenja i niz dokaza kojima se ugrožava zdravlje nacije.Ovih dana Unija poljoprivrednika, sa sedištem u Sremskoj Mitrovici, upoznaće Vladu sa detaljima u sektoru uvoza mesa i radu Uprave za veterinu, koja je potpuno izgubila poverenje među stočarima.

Ono što smo danas uspeli saznati iz Unije poljoprivrednika odnosi se na zahtev za interventni otkup 10.000 tovljenika putem razmene za kukuruz, povećanje prelevmana na uvoz živih svinja (40 din/kg) ili potpunu zabranu do 1. januara, kao i primenu novog pravilnika o kvalitetu mesa bez odlaganja.Među stručnjacima koji znaju štetnost separisanog mesa postoji obrazloženje da je sve lagere ovog mesa, zbog ugrožavanja zdravlja naroda, a posebno mladih, potrebno uništiti. Mnoge dečije ustanove i internati već su iz upotrebe izbacili viršle i sumnjive paštete.

U Uniji poljoprivrednika, koja je preuzela odgovornost da se konačno izađe iz ovog lavirinta u svinjarstvu, danas nisu želeli da govore o mogućeim potezima nezadovoljnih farmera ako Vlada ne prihvati njihove predloge.Jedino što smo uspeli da saznamo da su u Badovincima, Bogatiću, Martinovcima, Kuzminu, Laćarku, Ubu i Valjevu održani sastanci, gde su izrečene negativne ocene o agrarnoj politici i spremnost da se organizovanjem protesta na to ukaže vladi uz spisak zahteva.
 
@SAMA ja se u potpunosti slazem s tobom,ali na zalost situacija je takva da se drugacije ne moze zaraditi,samo je sada pitanje od dva zla koje izabrati?
 
Imaju zute markice vec od ovih od kuge,prazne pa se upise broj a imaju i sa vec ispisanim brojevima,tetovir broj se ne vidi najbolje .
 
Klesta su oko 4000,markice su oko 40din,ja ih uzimam kod jednog lika u Bogaticu,tetovir klesta su oko 100evra a brojevi 30.
 
Ima i u Šapcu, firma se zove INOP, proizvode i markice.

Послато са D5103 уз помоћ Тапатока
 
Jel zna neko gde mogu da nadjem polovan dozator za lekove kroz vodu (meditron)?unapred hvala![h=1][/h]
 
Nazad
Vrh