"Chat u Povrtarstvu"

U subotu moji kupili 2 gajbice na kvantazu u Nisu placali ga 25 krupniji i 20 dinara sitniji, kvalitet na skali od 1do 5 jedva 2, kiseo, vodljiv skoro pa bez mirissa, vidim kod mene poceli da iznose domaci paradajz cena 50 dinara a u prodavnicama 45 tako je vec 2 nedelje
 
evo današnja situacija sa pijace šverceri tj,preprodavci su bili bez paradajza nemaju gde da nadu jeftin uvozni a naš domaći od 40-60 zavisno od kvaliteta ja sam moj sa njive prodo 130-140kg za 3 sata i to sve na kile jer za razliku od prošle nedelje nije ga bilo a i sunce na otvorenom radi dar mar tako da videće se za koji dan kakva će situacija biti ubuduće:ppozdrav:
 
evo današnja situacija sa pijace šverceri tj,preprodavci su bili bez paradajza nemaju gde da nadu jeftin uvozni a naš domaći od 40-60 zavisno od kvaliteta ja sam moj sa njive prodo 130-140kg za 3 sata i to sve na kile jer za razliku od prošle nedelje nije ga bilo a i sunce na otvorenom radi dar mar tako da videće se za koji dan kakva će situacija biti ubuduće:ppozdrav:

Postovani,
Kao sto rekoh ,uvoznici se nece "leba najesti". Bice sve teze za svercere,a i za krajnje potrosace,odlicno ce biti za prave proizvodjace,ali se bojim ako oni preteraju sa cenom da ne dodje do "interventnog uvoza",ali od koga ...pitanje je sada:haha:Znaci ,braco,uzimajte pare dok mozete...

Pozdrav
 
Postovani,
Kao sto rekoh ,uvoznici se nece "leba najesti". Bice sve teze za svercere,a i za krajnje potrosace,odlicno ce biti za prave proizvodjace,ali se bojim ako oni preteraju sa cenom da ne dodje do "interventnog uvoza",ali od koga ...pitanje je sada:haha:Znaci ,braco,uzimajte pare dok mozete...

Pozdrav
iz tvojih usta u bozije usi ,ali ja mislim da je kasno za uzimanje para,kao sto je i cena maline tako i cena paradajiza zavrsila svoje za ovu godinu pola ljudi ce otici na odmor a ona polovina sto ostane ona nema para ni da prezivi do sledeceg meseca...
 
iz tvojih usta u bozije usi ,ali ja mislim da je kasno za uzimanje para,kao sto je i cena maline tako i cena paradajiza zavrsila svoje za ovu godinu pola ljudi ce otici na odmor a ona polovina sto ostane ona nema para ni da prezivi do sledeceg meseca...

E Topaloviću ovo ti je teška istina danas gledam u trgovini kod nas cjena lubenice 1,79kuna =25ec
cjena paradajza ko da ju neko pritišće ide dole i ako bude korekcije bit će dosta mala.
 
kod nas u sokobanji paradajz od 40 do 60 a na pijaci 15 i 20 za nepoverovati. pitaju jednu goscu na lokalnoj tv stanici kakve su cene kod nas na pijaci jel skupo ili jeftinije ona kaze da je skupo,kod nje u Novom Sadu jeftinije.e samo jos ovo moja komsinica kupila papriku 6 kg za 200 din i opet skupo.
 
Posto ovde ima i kolega iz Hrvatske imam pitanje za njih.Sta se promenilo ili treba da se promeni u vasoj proizvodnji posto uskoro ulazite u EU.Dali ima nekih posebnih potreba sto se tice same proizvodnje ili nema.Zanima me sve u vezi toga pa ako ste raspolozeni podelite to sa nama da ne nagadjamo mnogo oko tih uslova.:ppozdrav:
 
Posto ovde ima i kolega iz Hrvatske imam pitanje za njih.Sta se promenilo ili treba da se promeni u vasoj proizvodnji posto uskoro ulazite u EU.Dali ima nekih posebnih potreba sto se tice same proizvodnje ili nema.Zanima me sve u vezi toga pa ako ste raspolozeni podelite to sa nama da ne nagadjamo mnogo oko tih uslova.:ppozdrav:

Poštovani JuRa to ti je jedno veliko sranje i onaj koji misli da će mu biti bolje a da nije lopov nek odma ide psihijatru to mu je moj savjet.
A savjet svima poštenim poljoprivrednicima kojih na poljoinfo ima dosta ( izuzetno mi je drago što sam jedan mali dio tog) nek samo sade ali neka kako znaju prave plastenike ne tunele već plastenike zato što skoro sve povrće prelazi u plasteničku proizvodnju i nek povećavaju površine. U eu se gleda samo površina a ne količina ja i svi drugi primamo poticaje za proizvodnju po površini bez obzira koliko smo proizveli.
Kod nas postoje zadruge što vi očito nemate one snabdjevaju velike trg. centre i za sad dobro ide svima a posle pojedinac neće moći ništa prodati ako nema količinu.
Virovitica je 14km od Barča u Mađarskoj prije ulaska u eu su imali svoju pijacu bilo je puno trgovina sadili na hektare povrća a sada nema pijace nema sadnje nema trgovina ukratko nema ništa banke dolaze oduzimaju traktore. Eu nikako nisu potrebni proizvođači zato što ih oni imaju previše oni trebaju samo potrošače.
 
I ja misli da je EU utopija za nas obicne smrtnike pogledaj te sta se desilo sa bugarskom koja je imala razne poljoprivredne institute i kada je usla u EU svi do jednog su pogaseni a od regionalnog proizvodjaca paprike postala je uvoznik sveze paprike pa ko je ovde pametan a ko lud....
 
Uveli su nam trošarine za rakiju porez na kazan svaki mora biti prijavljen i svaku ispečenu litru moraš prijaviti smiješ ispeći samo za svoje potrebe nikako nesmiješ prodavat nagovorili su stočare na podizanje modernih farmi sada ljudi neznaju šta će jer te iste farme nisu potrebne eu. Svinjogojstvo mora biti po nekim njihovim zakonima nesmiješ više zaklat svinju da nije veterinar (nesmije svinja da patikoja glupost) prisutan nesmiješ i samo nastavljaju sa nesmiješ i stalno tako. Ima neka dušična direktiva nesmiješ bacat puno gnojiva samo koliko oni kažu a bez gnojiva nema ni proizvodnje kod nas su uveli upisnike i tamo moraš biti upisan kao proizvođač a u drugi kao trgovac voćem i povrćem. Nesmijemo puno toga zahvaljujući našim prodanim dušama naša premijerka kojoj je glavni cilj da potpiše taj jebeni sporazum sa eu ni najmanje joj nije stalo šta se dešava sa narodom i zbog takvih i vas sve to čeka. Zašto Švicarska nije u Eu pametni ljudi i ništa im ne fali imaju daleko više nego oni koji jesu.
 
Nisam pristalica EU.Ne kao proizvodjac nego kao gradjanin ove nazovi drzave i slazem se sa vama ali sta je tu je.
Siki mislio sam na konkretne uslove tipa mora GLOBAL GAP,ne smes na pijaci da prodajes robu i tako te stvari.Normativi postoje ito vec znamo ali caka je iza ugla a vi ste tamo i trebalo bi da znate.
Topalovicu mislim da je Bugarska pukla davno pre ulaska u EU i da se nikada nisu oporavili,da su tu drugi faktori u pitanju.
 
Nisam pristalica EU.Ne kao proizvodjac nego kao gradjanin ove nazovi drzave i slazem se sa vama ali sta je tu je.
Siki mislio sam na konkretne uslove tipa mora GLOBAL GAP,ne smes na pijaci da prodajes robu i tako te stvari.Normativi postoje ito vec znamo ali caka je iza ugla a vi ste tamo i trebalo bi da znate.
Topalovicu mislim da je Bugarska pukla davno pre ulaska u EU i da se nikada nisu oporavili,da su tu drugi faktori u pitanju.

Sve to je još uvijek na dobrovoljnoj bazi a uvjeti su takvi da se teško mogu ispuniti.
 
Pod hitno na jesen moraju se povrtari organizovati i izaci pred ministarstvo pojoprivrede sa uslovima za subvencije,jer opstanak proizvodnje bez subvencija u buduce nece moci da bude zamisliv.Trzisna utakmica koja se sad igra nije fer i pravila morace da se menjaju,gospoda iz ministrstva morace saslusati probleme koje povrtari imaju,a ne davati im obecanja koja nista neznace.Znaci morace da se uozbilje ili ce nasi ljudi jesti uvoznu hranu koja je sumljivog kvaliteta i trovati svoju decu...
 
Poslednja izmena:
Svaka ti je reč na mestu, nego čim pomenemo nekontrolisan uvoz, oni će odmah da smo protiv konkurencije, i tako redom. Stara priča. Lepo Siki iz Virovitice reče pre par večeri da njima (EU) trebaju POTROŠAČI, a ne PROIZVOĐAČI.
 
Kao prvo zastita domaceg proizvodjaca.
Uvoznicki lobi je toliko jak da se proizvodjaci srljaju u propast.
Subvencije treba uvesti za povrtare, ali da se ne ponovi kao sa ratarima,
da jedni dobijaju, a drugi godinama ne ostvaruju svoje pravo.
 
Pa hajde onda da u ovoj temi ispišemo kako bi izgledao tekst zahteva sa kojim bi izašli pred Vladu. Ko se čega seti, neka priloži. Moram, braćo, da vam na startu priznam, da sam pesimista.
 
Svaka ti je reč na mestu, nego čim pomenemo nekontrolisan uvoz, oni će odmah da smo protiv konkurencije, i tako redom. Stara priča. Lepo Siki iz Virovitice reče pre par večeri da njima (EU) trebaju POTROŠAČI, a ne PROIZVOĐAČI.
Ja se nebih slozio sa Siki-jem sitna smo mi riba malo trziste a kupovna moc ravna nuli,mi jedva kupujemo i kinesku robu a kamoli ovu iz EU.Pa vidite po sebi kad odete u neki market jel kupujete ove najjeftinije sokove ili ove uvozne sto kostaju par puta skuplje.Za sve je kriva drzava i losa organizacija,sve nadleznosti ministrastva poljoprivrede treba da se prebace na lokalne samouprave,jer u opstini se veoma dobro zna ko se bavi cime i nije tesko to proveriti.A onda treba svakom spram svom doprinosu odrediti subvenciju i neopterecivati seljaka sa koje kavim glupostima tipa penzionalno,odvodnjavanje .....Nego ga lepo pomoci a naravno na kraju godine uzeti porez koji sleduje drzavi na osnovu ostvarene dobiti gazdistva.
 
Nazad
Vrh