"Chat u Povrtarstvu"

Presednik vlade bolje da razmisli da nas seljake subvencijama postakne da budemo konkuretni uvoznoj robi,a ne da uvoze paradajiz iz makedonije koji imaju subvencije za izvoz ispade da su svi pametniji od nas.Ovi nasi foteljasi brinu samo za svoje fotelje puna usta su im bili poljoprivrede za izbore a u poslednje 3-4 godine nikog nisam video da je obisao neko poljoprivredno gazdistvo...Odosmo u :off_topic: a ovo je ipak poljoprivredni forum.


Forum nece raditi za vikend 2 i 3 jula zbog prebacivanja na drugi server.Molimo za razumevanje.
 
Poslednja izmena:
@ Dfiskal

Dok mi docekamo da oni puknu, nas nece nigde biti.
Dok je ovakvih kolovodja uvozice se sve i svasta.
Bitno je samo da se obori cena domacem proizvodu.
Sve sto se uveze to se i proda, u to nemojte sumnjati.
Svi sa strane se dive nasem proizvodu, a nevideh neku firmu iz EU da kupuje za svoje trziste
nasu robu. Kakvo god da je smece njima je njihovo na prvom mestu.
 
@ Dfiskal

Dok mi docekamo da oni puknu, nas nece nigde biti.
Dok je ovakvih kolovodja uvozice se sve i svasta.
Bitno je samo da se obori cena domacem proizvodu.
Sve sto se uveze to se i proda, u to nemojte sumnjati.
Svi sa strane se dive nasem proizvodu, a nevideh neku firmu iz EU da kupuje za svoje trziste
nasu robu. Kakvo god da je smece njima je njihovo na prvom mestu.

Postovani,

Evo ,vratih se pre 5 minitu sa pijace i ima sta da vidim...Niko ne kupuje paradajz ,papriku..krastavac od nakupaca ,a vidi se da je roba makedonska,bugarska,grcaka,svi traze i kupuju kod nasih lokanih proizvodjaca, iz Milosevca ,Lozovika ,Saraoraca,Azanje ...Kupuju nase...ma znaju ljudi da jedu...i znaju sta je ispravno.....na to sam mislio ...A Bgd ,neka kupuje sta hoce i neka jede sta hoce ..pa oni i ne znaju da konzumiraju ispravne stvari...osim ,naravno, bogatih beogradjana,a za njih cena je prava sitnica...Danas 60 din kg ..naseg paradajza,tipa "medeno srce", maraton ,jabucar (big bef)...

S postovanjem Misa D_fiskal
 
Postovanje,

Najmanji je problem u konzumaciji povrca.
Imaju ogroman izbor od domaceg, preko Makedonskog, Grckog, Turskog,,,
to je stvar njihovog izbora.
Ko imalo misli svojom glavom, normalno je da ce kupiti domaci proizvod.
Poblem je daleko veci u velikom uvozu i nikakvom izvozu.
I ovako zasiceno trziste domacom robom, dodatno opterecuju robom iz uvoza.
Tako da se brinem samo za proizvodjaca.
 
A kako prepoznati ko je nakupac a ko proizvodjac? Svi pricaju da su proizvodjaci, bar je tako na zelenoj pijaci pored tvrdjave u Nisu. Ja obicno kupujem od starijih ljudi, paradajz pomerisem i ako ima miris paradajza uzimam ga ako nema nikakav miris vracam ga, krastavc ispipam i ako je pri vrhu mekan vracam na tezgu tako me majka ucila kaze ti sto su meki su prezreli i gorki.
 
Na zalost sve je manje prodavaca koji za tezgom prodaju svoju robu.
Skoro da se nemogu razlikovati nakupci od proizvodjaca.
Oni su na zalost pored uvoza jos jedan veliki problem naseg drustva.
Samo jedan primer

Prodavao sam krastavce nakupcu po 8 din / kg, a on ih krcmio za 25 - 30 din / kg.
Jos mi stavlja do znanja kako mi cini uslugu sto kupuje moju robu.
A ovamo kuka kako nemoze prodati na tezgi, a radi za troduplo.
Bruka i sramota.
 
Problem postoji, jer je sve veca razlika u ceni proizvoda i marze trgovca.Ako se u skorije vreme ne razdvoje proizvodjaci od trgovaca(da ne kazem nakupaca) siljamo sigurno u propast.Nas dragi ministre poljoprivrede nadam se da neko od tvojih savetnika cita ove postove na ovom forumu (posto si pravnik a nisi iz poljoprivredne struke).Zasucite rukave i bar jedan problem resite kako valja,dokazite da ste vredni tih vasih fotelja u kome sedite.Omogucite ovom napacenom seljaku da uzme neki dinar bar za ogrev naredne zime......
 
Jeste posto je forum radio na nekim stranim serveru i konacno ce mo dobiti nas server ali nazalost prebacivanje ce trajati 48 sati,sta da radimo posle ce nam biti bolje,nece biti vise onog kocenja i preopterecivanja servera...
 
Da vidimo i to čudo...
Nekima će biti milo što je to čestitka za Dan borca 4 jul - koji smo nekada slavili, pa zaboravili. Ja ga se sećam jer su me kao klinca vodili na piknik i tada se prvi put kupovao krastavac i paradajz u godini... tako da sada uvek merim pre tog datuma kada je bilo ono: ''na život i na zdravlje...'' za prvo probanje... A razlika je ''drastična''
 
Prvi put posle 14 godina nisam mogao da prodam 1000kg paradajiza na veliko nego je moralo i da se krcmi.Hvala gospodi u vladi sto uvoze paradajiz i kupuju socijalni mir.Nek jede narod uvozni paradajiz koji je placen "suvim zlatom" a mi ce mo se i dalje boriti da proizvedemo i ostavrimo suficit u budzetu da mogu gospoda da se hvale na sva usta kako nam je poljoprivreda jedina grana privrede koja ostavruje suficit.....
 
Sta reci, sramota da jedna drzava uvozi povrce, koga ima na pretek.
I konstantno unistava proizvodjace.
 
Prvi put posle 14 godina nisam mogao da prodam 1000kg paradajiza na veliko nego je moralo i da se krcmi.Hvala gospodi u vladi sto uvoze paradajiz i kupuju socijalni mir.Nek jede narod uvozni paradajiz koji je placen "suvim zlatom" a mi ce mo se i dalje boriti da proizvedemo i ostavrimo suficit u budzetu da mogu gospoda da se hvale na sva usta kako nam je poljoprivreda jedina grana privrede koja ostavruje suficit.....
I još pored svega toga sad još i fitosanitarna inspekcija švrlja po pijacama i uzima uzorke voća i povrća od proizvodjača i ako nadju veči procenat ostatka pesticida oduzimaju mu robu i zabranjuju dalju prodaju naravno uz prijavu za ugrožavanje zdravlja gradjana ali nisam video da uzimaju uzorke od uveženog paradajza krompira i ostalog voća i povrća:zli:::samo bes::::jako_besan::
 
Kurkela to ti je konkurencija ,danas kada sam cuo da "slovenacki kmet" dobije od 400-600 evra po 1ha subvencije ostao sam bez reci.I kako mi mozemo da budemo konkurencija tim seljacima.Ja se ne plasim neznanja cak u improvizovanim uslovima mogu da proizvedem i kvalitetni paradajiz i ako su oni tehnologijom mnogo ispred nas.Ali se plasim ovog sto se sad desava da kada dodje do ruke ja nemogu da ga prodam i ostanem u ciklusu proizvodnje .Jer neko je se pametan naso da donosi i potpisuje koje kakve sporazume o slobodnoj trgovini a niko ne pita nas proizvodjace nista.Turski i Makedonski paradajiz je morao da bude oporezovan ili uveden preleman za onu razliku u klimi jer oni imaju mediteransku klimu a mi imamo umereno kontinetalnu i ne mozemo biti konkurencija jer kod njih je temperatura je uvek vislja za par stepeni i uvek im povce pre stize od naseg.E gospoda iz ministarstva taj deo ste propustili pa ste im omogucili da se makedonci i turci bogate na nasoj muci.Da je neko hteo da malo upita i nas sta mislimo ovako nesto se nebi ni desilo,nek gospoda uvoze povrce kad je deficit a kad pocinje da stize nase nek opterete nekim propisom pa ce biti kom obojci a kom opanci..
 
Neka bude konkurencije, ali treba drzava da zastiti svoje proizvodjace.
Ovde se samo gomila, i uvozi.
Stvarno je doslo do kraja.
Cilj mi je samo da se uvozi i obara cena domacem proizvodu.
Da zivi glavni grad i da se oni ne bune.
 
ljudi a jel ima sanse da se proda rusima paradajz? nesto sam na tu temu o turskom paradajzu i obaranju cene pricao sa drugarom koji se time bavi i on mi rece da rusi kupuju nas paradajz(neznam ni gde ni cenu),drugar prodaje na kvantasu
 
Rusi su kupovali nesto malo prosle godine i oni imaju posebnu listu pesticida koju su ove godine usaglasili sa EU.Pa se dogadja da ako ostatke pesticida koji nisu na njihovoj listi uzorkom utvrde u povrcu vrate celu posiljku i ako ona je regularna kod nas i u EU.Za paradajiz sam cuo da su otkljupljivali nesto malo prosle godine i svi su orjentisani na voce.
 
Nazad
Vrh