"Chat u Povrtarstvu"

Danas ovi sto nose u NS na kvantas, kazu da za najbolji domaci se moze dobiti plafon 40-45din..
 
Kurkela to ti je konkurencija ,danas kada sam cuo da "slovenacki kmet" dobije od 400-600 evra po 1ha subvencije ostao sam bez reci.I kako mi mozemo da budemo konkurencija tim seljacima.Ja se ne plasim neznanja cak u improvizovanim uslovima mogu da proizvedem i kvalitetni paradajiz i ako su oni tehnologijom mnogo ispred nas.Ali se plasim ovog sto se sad desava da kada dodje do ruke ja nemogu da ga prodam i ostanem u ciklusu proizvodnje .Jer neko je se pametan naso da donosi i potpisuje koje kakve sporazume o slobodnoj trgovini a niko ne pita nas proizvodjace nista.Turski i Makedonski paradajiz je morao da bude oporezovan ili uveden preleman za onu razliku u klimi jer oni imaju mediteransku klimu a mi imamo umereno kontinetalnu i ne mozemo biti konkurencija jer kod njih je temperatura je uvek vislja za par stepeni i uvek im povce pre stize od naseg.E gospoda iz ministarstva taj deo ste propustili pa ste im omogucili da se makedonci i turci bogate na nasoj muci.Da je neko hteo da malo upita i nas sta mislimo ovako nesto se nebi ni desilo,nek gospoda uvoze povrce kad je deficit a kad pocinje da stize nase nek opterete nekim propisom pa ce biti kom obojci a kom opanci..

Topaloviću konkurencija je dobra ali samo zdrava konkurencija a ništa bolje nije ni kod nas sve što ste rekli može samo da promjeni državu ito je to. Što se tiče subvencije ja sdam do prošle godine primao 400e po hektaru za povrće od ove godine zbog prilagodbe eu svi primamo po 300e bez obzira na kulturu. mi imamo slobodnu trgovinu sa Makedonijom a oni imaju sa Bugarskom itd. tako da uopće neznaš čije povrće kupuješ ista situacija je i kod vas i kod nas.
 
siki2
Kod vas je nesto drugacija situacija vi ce te za godinu dve biti punopravni clan EU i hteli ili ne morace te da postujete njihova pravila.Ja nisam dobio ni jednu subvenciju jer drzava uvek nalazi razloge da neda pare seljacima.Slazem se i ja da zdrava konkurecija je dobra ali samo ako se igra fer utakmica,Kod nas je sve upropasceno pocev jos od govedarstva,ovcarstva,svinajrstva i izgleda da je sad povrtarstvo na redu da se upropasti.Zasto to neko radi pokazace vreme...
 
Sto se tice nase drzave i odnosa prema proizvodjacu.
Svi vidimo da se smisljeno unistava poljo, proizvodnja.
Sve se radi po necijim instrukcijama.
Jos kada udjemo (ako udjemo) u eu bicemo nacisto unisteni.
I ovako nemozemo da se izborimo sa konkurencijom.
Sta ce tek onda biti?
Nemozemo mi parirati Holandiji, Nemackoj,,,
Svi oni gledaju da se docepaju nekog novog trzista, i svoju robu plasiraju.
Samo mi gledamo da uvozimo sto vise i ovo malo unistimo proizvodnje, a izvoz niko ne spominje.
 
Topaloviću i Kurkela Sve što ste rekli to isto govore i svi kod nas dakle u istim smno mi go..... A što se tiče EU budite kao i mi sretni dok još nismo njihov član a kad budemo jao nama. Naša a i vaša poljoprivreda u eu nema nikakve šanse govoriti o nekom velikom tržištu i većim mogućnostima to govore samo budale a to su naši a i vaši političari koji to uopće i nisu.
 
pa u čemu je problem kad dode naš paradajz kod nas nakupci ni ne pomišljaju na paradajz da krčme na tezgi jer kad nas par proizvodača izademo sa našim shvate posle jedne eventualno dve pijace da od njihove marze dinar na dinar nema ništa ,ja zato proizvodim otprilike onoliko kolko mogu sam prodati šta vredi proizvesti kozna kolko i onda dati nakupcu upola cene zato idem malo većom cenom od kvantaša a nizom od one koju imaju nakupci i sve je za sad bilo o.k a nakupci nek misle deće sa švercovanom robom
 
skal
ja uvek isto prozvodim vec poslednjih 10 godina i niti smanjujem niti povecavam,nisam preletac da ove godine isao lose krastavac ja ga dogodine necu sejati.Drzim se one svake godine isto a negde cu dobiti a negde izgubiti.Ove godine je nesto specificno roba se netrazi jer verovatno kod ljudi nema novca u opticaju a na svu tu muku kao zla krasta stize uvozni paradajiz.Tako je bilo i sa krastavcima tako je bilo i sa tikvicamo,kupusom itd.Jedino sto je ovog proleca imalo nekakvu cenu bila je buranija.Kod ljudi vlada besparica i ljudi kada se vracaju sa posla svrate u sepermarket daju karticu uzmu 4-5 paradajiza i negledaju ko je proizvodjac odu kuci veceraju i tako svaki dan.Radi se svake subotote a znamo da je subota nekad bila pijacni dan.
 
Evropa ima viškove hrane, ako je verovati njihovoj statistici, i šta smo mi onda za njih kada činimo par procenata sadašnjeg stanovništva EU, nego da prodaju nama te svoje viškove. I nama par procenata hrane "padne sa stola", pa se ne uzbuđujemo, nego nahranimo vrapce, golubove i pse lutalice. E, to smo mi za ove iz EU.
 
skal
ja uvek isto prozvodim vec poslednjih 10 godina i niti smanjujem niti povecavam,nisam preletac da ove godine isao lose krastavac ja ga dogodine necu sejati.Drzim se one svake godine isto a negde cu dobiti a negde izgubiti.Ove godine je nesto specificno roba se netrazi jer verovatno kod ljudi nema novca u opticaju a na svu tu muku kao zla krasta stize uvozni paradajiz.Tako je bilo i sa krastavcima tako je bilo i sa tikvicamo,kupusom itd.Jedino sto je ovog proleca imalo nekakvu cenu bila je buranija.Kod ljudi vlada besparica i ljudi kada se vracaju sa posla svrate u sepermarket daju karticu uzmu 4-5 paradajiza i negledaju ko je proizvodjac odu kuci veceraju i tako svaki dan.Radi se svake subotote a znamo da je subota nekad bila pijacni dan.

Postovani,

Opet kazem,nece se oni 'leba najesti" od uvoza povrca,mislim na uvoznike,sada,kada nasa roba pristize.Primer je jako jasno vidljiv,sto bi ovi nasi politicari rekli,transparentan.Naime,juce u Velikoj Plani u DIS Marketu paradjaz je bio 45,00,a na pijaci nas planjanski iz plastenika 50 din, i naravno niko ga ne kupuje ovaj iz DIS-a,neki uvozni,makedonski,ma nikakav....koliko vidim..Odnosno,kupuju ga ovi sa "karticama ", a sada zamisli trgovca,ili ti DIS , 45din. manje PDV 8% ,pa manje 0.2% provizija banke -2% karticom sto je placeno...itd..ma pukli su uvoznici...a oni treba da sve ovo prebace na trgovinu..:haha:
A trgovci,k'o trgovci ,odmah racunaju..."mozda je i bolje da platim nasem seljaku odmah , i odmah prodam....nego uvoz,ovo,ono,placanje za 30 dana "...ne znam ,nisam pametan,ali slutim da se i uvoznici,sada misle da li da poslusaju premijera ili ne,na kraju kajeva i oni su neki trgovci....

S postovanjem Misa D_fiskal
 
Evropa ima viškove hrane, ako je verovati njihovoj statistici, i šta smo mi onda za njih kada činimo par procenata sadašnjeg stanovništva EU, nego da prodaju nama te svoje viškove. I nama par procenata hrane "padne sa stola", pa se ne uzbuđujemo, nego nahranimo vrapce, golubove i pse lutalice. E, to smo mi za ove iz EU.

Postovani,

Visak hrane,ako ga zaista ima, mogu da prodaju bogatim africkim zemljama,citaj "britanskim i francuskim bivsim kolonijama" ,mada su kolonije ukinute,ali ni NJIMA TO NE MOGU DA PODAJU,tamo su njihovi ljudi.njihove kompanije (evropske) i znaju o cemu se tu radi..Ali,zato su tu,u Evropi,"pametni" Srbi,pa i Hrvati ,koji kupuje sve sto ima "Made in EU"..ovo nema veze sa politikom,jer,ja sam prvi za EU,ali ,brate,normalno,da se uzajamno postujemo,istorija,tradicija,vera....itd..Zato i kazem,mozda ima viska hrane u EU ili svetu,ali neka mi neko objasni,zasto je hrana u odnosu na proslu godinu ,u proseku poskupela 38%,na svetskom nivo...Zna se,kada nesto imas mnogo cena je mala...a kada ga nemes onda to placas i zlatom...:haha:?,voleo bih da gresim...Znaci,zito,kukuruz,soja..ovo,ono skuplje je na svetskom trzist za 38%...ako mi ne verujete pogledajte svetske berze....


S postovanjem Misa D_fiskal
 
E evo vam najnovije vesti danas paradajz kod nas na svakoj drugoj tezgi a prodavao se po povoljnim cenama od 3 za 100 kao čarape na buvljaku do 50 din kg koji doduše niko nije ni pogledo ja sam danas izašo sa mojim sa njive i odlučio se ovu varijantu 3kg za 100 po ovoj ceni svi smo pukli u augustu ako ovako bude biće 10 din,ja ču još jednu dve pijace ići paće početi daga cedim :sta:
 
Postovani,

Opet kazem,nece se oni 'leba najesti" od uvoza povrca,mislim na uvoznike,sada,kada nasa roba pristize.Primer je jako jasno vidljiv,sto bi ovi nasi politicari rekli,transparentan.Naime,juce u Velikoj Plani u DIS Marketu paradjaz je bio 45,00,a na pijaci nas planjanski iz plastenika 50 din, i naravno niko ga ne kupuje ovaj iz DIS-a,neki uvozni,makedonski,ma nikakav....koliko vidim..Odnosno,kupuju ga ovi sa "karticama ", a sada zamisli trgovca,ili ti DIS , 45din. manje PDV 8% ,pa manje 0.2% provizija banke -2% karticom sto je placeno...itd..ma pukli su uvoznici...a oni treba da sve ovo prebace na trgovinu..:haha:
A trgovci,k'o trgovci ,odmah racunaju..."mozda je i bolje da platim nasem seljaku odmah , i odmah prodam....nego uvoz,ovo,ono,placanje za 30 dana "...ne znam ,nisam pametan,ali slutim da se i uvoznici,sada misle da li da poslusaju premijera ili ne,na kraju kajeva i oni su neki trgovci....

S postovanjem Misa D_fiskal

Miša kako je krenulo kod nas mislim da ćemo izbaciti pare a uvesti robnu razmjenu nitko nemože uništiti uvoznika kad su oni na samom vrhu vlasti a ni narod nije baš toliko briga tko je šta proizveo.Plaćanje karticama to je moderno doba. Evo ti primjera prošle godine u ovo doba krompir na veliko sam prodavao po 40 ec ove godine isti krompir isto vreme 18ec na malo u trgovini 33ec manje nego što je bio na veliko prošle godine. Kod nas kažu da im se krompir isplati proizvoditi po 12 ec tako je i sa paradajzom i svim drugim neki dan su paletama bacali tikvice krastavce kupus i brokulu sve domaće a uvozno se prodaje pa ti budi pametan ako možeš.
 
Koje su sorte paradajza, krastavaca i paprike najbolje za plastenik? Paradjaz da nije kiseo , da nije voden .Krastavci da nisu gorki .
 
Koje su sorte paradajza, krastavaca i paprike najbolje za plastenik? Paradjaz da nije kiseo , da nije voden .Krastavci da nisu gorki .
teško pitanje na ovom forumu svi mogu da se izređaju sa svojim mišljenjem ali ni jedan mučenik povrtar neće reći e taj je hibrid najbolji za plastenik.a još da pitaš trgovce. iha tek onda bi bio u dilemi.
 
Šumadinac to ti sve zavisi od toga komu i gdje prodaješ ja ti kažem što znam za paradajz Buran ti je zakon ali zavisi šta hoćeš od paradajza, hoćeš li da bude izuzetno tvrd na oko ljepota od paradajza onda posadi Logisticu, krastavac da nije previše debeo da je dosta dugačak 22 cm tamne boje onda ti je to dinero to je kod mene e sad kod vas je nešto drugačije. Na koje krastavce misliš na salatare ili kornišone. A što se tiče paprike koliko proizvođača toliko i sorti paprike pa ti izaberi ako možeš sadio sam vedranu i nisam bio zadovoljan kao ni sa barbikom ali zato baboly se pokazao kao prava paprika sve zavisi šta hoćeš evo kod nas ove godine nitko neće veliku baburu svi traže nešto sitno a bagoly je ogroman.
 
Zavisi kako je napravljen ugovor i kollike su tvoje obaveze.
Njima je najlakse da te obavezu, ali sta se desava ako nisi u mogucnosti
da ispunis zadatu kvotu.
 
Ispričavam se što upadam ali najvažnije pitanje je : Šta ako ti sve ugovoreno proizvedeš a onaj koji je ugovorio proizvodnju neće da preuzme proizvedeno a ti si se orjentirao na ugovor i nisi si obezbedio kupca na vreme. Ja svake godine radim na ugovor i nije problem ako nisi iz nekog razloga uspio uzgojiti ugovoreno problem nastaje kao što rekoh kad neće preuzet proizvedeno a ti nemaš kud sa robom i nemojte se zavaravat ugovaraju se velike količine koje nitko nije u stanju rješiti u zadnji čas.
 
pa i ja sam imo priliku pre 6-7 god da ugovaram sa nekom firmom jugo frigo ili tako nešto otkupili bi kazu sve isplata posle zadnjeg otkupa za 30 dana a cena nekih 10%manja nego na kvantašu pa kadse čovek sabere i dobro razmisli od tog nema ništa bolje vrabac u ruci nego golub na grani:sjasi:
 
Nazad
Vrh